Cremele Hofigal fara conservanti

  •  
    • 9835 mesaje
    16 Feb 2005, 09:41
    0 2
    Dragelor, am vazut aseara o bucata dintr-o emisiune de pe OTV in care s-a discutat despre produsele Hofigal. Printre produsele noi se numara niste creme de fata cu spirulina, fara conservanti. Din acest motiv, cremele sunt incapsulate in doze unice, intr-un ambalaj modest (seamana cu cel de la supozitoarele romanesti ), ceea ce inseamna cost redus. Am intrat pe site-ul Hofigal, insa deocamdata nu am gasit decat o crema de fata la borcanel:
    http://www.hofigal.ro/produse/pagini/pag_13.htm

    Am mai gasit si o lista de produse+preturi, insa aceste creme nu apar in ea:
    http://www.sanatatedinnatura.go.ro/hofigal.html

    Se afla printre voi eve care au reusit sa vada emisiunea de la cap la coada si au putut astfel afla daca aceste creme se comercializeaza deja? Sau poate le-ati vazut deja in magazine?
  •  
    • 14 mesaje
    16 Feb 2005, 09:56
    0 1
    Produsele de la Hofigal le gasesti in aproape orice farmacie sau plafar. Nu am vazut emisiunea, dar pot sa iti spun ca intr-adevar au preturi mici.
    Am mai citit pe forum despre gelul Supliform( anticelulitic) si crema de fata Spirulin, ambele de la Hofigal, asa ca evele cunosc aceste produse si probabil ca le-au si incercat....
  •  
    • 725 mesaje
    16 Feb 2005, 10:20
    1 1
    Supliformul face banii, este ieftin si fff. bun.
    Dupa ce am incercat cam tot ce se putea incerca inclusiv creme foarte scumpe, asta a meritat. Sigur ca acum am ajuns la un nivel de unde nu mai dispare, e ceva foarte putin,insa am avut multa. Ca sa scap si de rest tre sa fac si ceva sport, insa nu am timp din pacate.
  •  
    • 24 mesaje
    16 Feb 2005, 11:09
    0 0
    ce inseamna "fff bun"? (e vorba de Supliform). As dori sa-l incerc si eu, pentru ca l-am vazut amintit pe forum de foarte multe ori.
    Cam ce efecte are?
  •  
    • 161 mesaje
    16 Feb 2005, 11:30
    1 2
    Donna, mama a vazut parte din emisiune si era incantata sa-mi povesteasca(stiindu-ma obsedata de cosmetice bune)am inteles ca este un produs nou si-ti spun sigur ca nu este inca pe piata.Si eu sunt interesata, mai ales ca am avut o experienta interesanta zilele astea.Am hotarat in urma cu cateva luni sa folosesc pentru tenul meu uscat produse din gama Vichy si Avene,preturi maricele dar am zis ca vreau sa ma conving de efectele miracuolase si mai ales visam sa fiu zana cu tenul perfect.La acest sfarsit de saptamana fiind ocupata cu mutatul in casa noua, evident ca nu am avut acces la cremele mele si am folosit 3 zile crema mamei - Virginia de la Favisan(vit a, miere, aloe)si va spun cu mana pe inima ca tenul meu arata perfect.Concluzia apartine fiecareia dintre voi, dar eu parca inclin sa ma intorc la produsele romanesti.Sunt la fel de incantata de sapunul moale de la Hofigal pe care-l folosesc in loc de sampon si credeti-ma ca am investit sume mari in sampoane de firma care nu au avut efect, dar hai ca am deviat de la subiect, Donna daca gasesc informatii transmit rapid, salutari!
  •  
    • 9835 mesaje
    16 Feb 2005, 12:15
    1 0
    Multumesc, cristina, le astept!
  •  
    • 14 mesaje
    16 Feb 2005, 17:06
    0 0
    Fetelor, despre ce produs nou de la Hofigal se vorbea in emisiune?
    Va mai amintiti cum se numea si pentru ce anume era? Sunt foarte interesata de produsele Hofigal...
  •  
    • 1969 mesaje
    16 Feb 2005, 18:53
    0 0
    crema de fata cu spirulina de la hofigal nu e geniala...e cao branza verde...dc pot sa fac o asemenea comparatie
    mie personal nu mi-a placut,dar la cei 43.000 cat am dat pe ea nu am avut dupa ce plange...si am folosit-o cu succes pt masaj
  •  
    • 73 mesaje
    16 Feb 2005, 19:21
    1 0
    am incercat si eu mult vestitul sapun moale vegetal dar am fost dezamagita; inclin sa cred ca producatorii profita de "moda" produselor naturale si/sau romanesti. de pilda pe prospectul acestui produs scrie: "Extractele utilizate: galbenele, musetel, patlagina, urzica, coada calului, frunze de nuc si altele". Cum adica "si altele"? Este inadmisibil ca pe prospect sa nu fie trecute ingredientele! Pot apare reactii alergice iar utilizatorul trebuie informat..Mai departe: "Neavând încarcatura bacteriana, produsul poate fi utilizat la spalarea ranilor si a celor mai sensibile zone ale pielii". Mi se pare cam mult spus "la spalarea ranilor" mai ales ca nu stii exact ce contine si ar trebui sa fie steril/antiseptic. Eu m-am spalat cu el dupa o epilare cu crema depilatoare si m-a usturat ingrozitor; nu stiu cum as reactiona daca mi-as spala o rana cu asa ceva. Ca sampon mi-a incurcat parul foarte tare; parul nu este la fel de stralucitor si sanatos ca inainte (are un aspect tern) si in plus trebuie sa torn un sfert de sticla sa ma "clabucesc" deci daca iei in cosiderare costul unei samponari nu e ieftin ca braga. asadar eu nu am incredere oarba in produsele hofigal..si oare cui nu i-ar conveni sa existe produse si naturale si ieftine si bune? eu am tot incercat produse romanesti "minune" dar nu le-am gasit extraordinare. parerea mea..
  •  
    • 1708 mesaje
    17 Feb 2005, 14:37
    0 1
    Gabita, si eu sunt de pararea ta, si sunt mereu frustrata ca toata lumea pare ca gaseste produse romanesti ieftine si foarte bune, numai eu nu! Am tot incercat diverse, intre care sapunul moale, creme si demachiante Elmiplant, Aslavital etc., dar nu pot sa spun ca am avut vreo revelatie... Oricum, frustrarea ramane , asa ca incerc in continuare, nu se stie cum dau peste perla rara !

    Si trebuie iar sa-ti dau dreptate, si pe mine m-a socat prospectul sapunului Hofigal, cu "si altele" :O! Nu se spune exact ce fel de extracte sunt folosite, in ce proportii etc. Ma intreb cand vor fi si firmele romanesti obligate sa puna pe toate produsele lista INCI, sau cand o vor face ele din proprie initiativa si din respect fata de clienti (daca e cazul)...
  •  
    • 2198 mesaje
    17 Feb 2005, 16:31
    0 0
    Si eu am 3 zile de cand folosesc demachiantul cu galbenele si vitamine de la Elmiplant .Sunt multumita.
    Nu irita ochii, scoate bine rimelul , iar pielea pare mai luminoasa .
  •  
    • 725 mesaje
    17 Feb 2005, 17:10
    0 1
    Hai ca m-ati convins sa-mi iau si eu demchiantul. Mi-am luat samponul anti-matreata.
    Foloseam mult Elmiplant pana intr-o zi cand nu stiu de ce am schimbat, poate din plictiseala.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Feb 2005, 21:50
    1 0
    Va recomand niste produse cu ingrediente 100% naturale. Le gasiti la www.hemelcosmetics.info. Sigur veti fi incantate!
  •  
    • 1708 mesaje
    18 Feb 2005, 16:06
    1 1
    Buna, Aalesia, ma bucur sa ne "re-auzim" ! In sfarsit am refacut calculatorul si am alt provider de net, si vad ca merge destul de bine (sper s-o tina tot asa)!

    Ma bucur ca iti face asa bine Zinerytul, eu n-am avut rezultate foarte spectaculoase, erau bunicele, dar nu nemaipomenite, si in plus alcoolul ala imi agresa foarte rau pielea (de fapt si acum trebuie sa-mi refac tenul, ca am sarit vreo doua zile peste crema hidratanta - am fost prea ocupata si mi-a fost lene - si e dezastru!asa ca nu sariti niciodata peste hidratare, mai ales pe vremea asta!).

    Poate o sa incerc si eu demachiantul de la Elmiplant, ca vad ca toata lumea il lauda ... Eu mi-am mai cumparat o apa demachianta de la Uriage, tot pe baza de apa termala, e bunicica, dar praca tot pe cele de la BIoderma le prefer. Acum folosesc si o lotiune tonica de la Lush, e ok, mirosul nu e cine stie ce, dar nu e puternic si se duce repede. Vreau sa-mi cumpar si crema matifianta de la Lush, ca am tot citit pe diverse forumuri ca ar fi buna...

    Cam asta ar fi ce-am mai facut eu in ultimul timp, in legatura cu frumusetea ... A, mai folosesc si crema Cu-Zn tot de la Uriage, e o crema calmanta si dezinfectanta pt piele atopica, dar mi se pare ca nu e indeajuns de hidratanta. Si de asemenea am incercat si crema purifianta de la Annemarie Borlind (produse naturale), dar imi usuca putin tenul, asa ca am abanadonat-o deocamdata. Am inceput sa iau si pastile cu extract de palmier pitic pt reglarea hormonilor, dar deocamdata e prea devreme sa se vada rezultate.

    Astea ar fi noutatile mele. Voi ce-ati mai descoperit ?

    Va pup, si pe curand!
  •  
    • 725 mesaje
    18 Feb 2005, 16:49
    0 1
    Gagici,

    Ieri am plecat dupa lumanari si am luat branza.De fapt vroiam sa cumpar demachiantul Elmiplant si am gasit eterna lotiune cu laptisor de matca care exista in magazine si pe vreamea odiosului, aceeasi aroma, aceeasi textura etc. Mi-am zis ca daca era bun pe vremuri, la 33.000, chiar daca ii arunc pe geam si tot merita sa incerc. Pot sa va spun ca e super OK.
  •  
    • 79 mesaje
    18 Feb 2005, 17:17
    0 0
    as vrea si eu sa stiu cat costa Zineryt-ul asta si daca voi va dati pe toata fata sau numai pe zonele cu cosuri.
  •  
    • 79 mesaje
    19 Feb 2005, 01:07
    1 0
    da cred ca o sa-mi cumpar maine sau poimaine zyneritul pentru ca mie imi apar cosuri in zona barbiei.....oare o fi bun si pentru puncte negre?
  •  
    • 1 mesaje
    1 Apr 2010, 11:16
    1 0
    am folosit si eu 2 zile la rand Spirulin crema de fata de la Hugofigal si am facut o alergie foarte urata...mi s-a unflat fata si mi-au aparut pete rosii...pur si simplu is arsa unde am petele rosii...nu stiu ce sa mai fac acum....ii chiar inainte de pasti...tamponez cu ceai de musetel si dau cu crema de galbenele insa nu stiu daca are efect inca...poate sa imi sugereze cineva ceva?
  •  
    • 131 mesaje
    1 Apr 2010, 12:24
    0 0
    Andreea, incearca cu apa termala, la mine de cele mai multe ori merge daca am o iritatie. Eventual, intreaba la o farmacie si foloseste o crema dermatologica pentru piele sensibila sau iritata.
  •  
    • 1 mesaje
    2 Oct 2010, 11:46
    1 0
    Si eu am patit la fel ! De vreo 2-3 zile am inceput sa folosesc, dar ma arde fata parca dupa ce o aplic pe fata, si imi apar pete rosii! Chiar ma miram de ce mi s-a umflat fata! Nu mi se pare normal! Pe prospect scrie ca "SPIRULIN REVITALIZEAZA, REGENEREAZA, HIDRATEAZA SI PROTEJEAZA fata de vant si de razele solare" si ca "e indicata pentru toate tipurile de ten". In plus, mai iau si niste Spirulina comprimate ...Ce sa fac? O fi doar la inceput asa? sa renunt la Spirulin? eram tare incantata cand am cumparat crema de la Plafar ...