Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2297 mesaje
    1 Mai 2014, 10:43
    7 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    1 Mai 2014, 10:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1427 mesaje
    1 Mai 2014, 10:53
    0 0
    Astea sunt prostii, nici nu trebuie sa le bagi in seama. Si eu tot pe 19 m-am nascut, acum ceva anisori . Si tot prin cezariana, ca m-am gandit eu ca stau bine si as mai fi stat.
    Asta chiar n-am mai auzit, mai ales daca ai cezariana programata, sa-ti muti data nasterii ca nu da bine la bobi .
  •  
    • 7469 mesaje
    1 Mai 2014, 11:09
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Mai 2014, 11:10
  •  
    • 7469 mesaje
    1 Mai 2014, 11:11
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    1 Mai 2014, 13:50
    0 0
    Censky,  ma bucur sa aud, sanatate multa, sarcina si nastere usoare

    Dancing, mi-am amintit ceva in legatura cu puful/perisorul de la fundulet de cand era sor-mea mica, ea a avut pe la noada pe undeva, si stiu si ca maica-mea se mai intreba in legatura cu el, cred ca i-a cazut undeva dupa un an si jumatate.

  •  
    • 2297 mesaje
    1 Mai 2014, 15:08
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Mai 2014, 15:09
  •  
    • 4208 mesaje
    1 Mai 2014, 15:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    1 Mai 2014, 15:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Mai 2014, 15:45
  •  
    • 6557 mesaje
    1 Mai 2014, 15:43
    0 0
    felicitari censky!
    si ignora-ti soacra cu umor ca si pana acum
  •  
    • 4208 mesaje
    1 Mai 2014, 19:22
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Mai 2014, 00:31
    0 0
    Censki, daca faci cezariana, iti recomand ce mi-a recomandat mie doctorita mea, gelul stratamed.Face minuni, eu n-as fi crezut daca n-as fi vazut la propriu pe pielea mea cum dispare cicatricea dupa operatie. Disparut efectiv, adica nu se mai vede niciun fel de taietura, parca nu ar fi existat niciodata. Incepe sa dispara din exterior spre interior, treptat, eu dupa 7 saptamani si jumatate mai am vreo 3 cm si gata. Costa aproape 200 de lei tubul de 10 grame, eu sunt la al doilea tub si sigur al treilea nu-mi va mai trebui. Merita toti banii, dupa vreo 3 luni poti jura ca nu ai facut niciodata cezariana. Iti zic pt ca nu stiu daca doctorul tau iti va recomanda ceva in sensul asta, poate pe el nu-l intereseaza prea tare estetica, nefiind femeie. Ti-am povestit ca si eu am mers la el pana la 4 luni de sarcina, dupa care m-a dezamagit si l-am schimbat. Dar eu am avut multe probleme cu sarcina, bine ca nu a fost si cazul tau. So, nastere usoara, copil sanatos si stratamed pt disparitia totala a cicatricei.
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Mai 2014, 00:35
    0 0
    Joplin, frumos foc bebe cu palarioara lui
  •  
    • 2297 mesaje
    2 Mai 2014, 07:34
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Mai 2014, 09:33
    0 0
    la cezariana e vorba de o taietura zdravana de vreo 20 cm lungime si multi cm in profunzime. la mine n-a ramas nici macar diferenta de textura a pielii sau de nuanta sau de orice, a disparut efectiv. Au mai ramas cativa cm in centru, ca sa zic asa, care se vor vindeca si aia curand. Oricum, in primele doua saptamani dai doar cu betadina, dupa 2 saptamani dai cu stratamed o data pe zi, sau ma rog, ce gel iti iei tu.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 2 Mai 2014, 09:36
  •  
    • 5575 mesaje
    2 Mai 2014, 10:37
    0 0
    Ne-a apucat si pe noi "nebunia" cu bebelul. Stiti ca v-am mai intrebat eu acum multa vreme ce analize imi trebuie si cat ma costa. De data asta, cica ne apucam de treaba, sa se nasca aproape de ziua mea sau cum mi-o fi norocul. Fetele de prin Bucuresti, ziceti-mi si mie un medic bun la care sa merg pt analizele inainte de sarcina si tot ce presupune sarcina pana la nastere. Am intrebat eu pe la prietene, dar toate au avut nenorocul sa le lase medicul lor fix inainte de nastere, ca a plecat nu stiu unde si bietele femei s-au chinuit cu orele in sala de nastere pe la Filantropia sau in alte parti, ca nu dadusera para'ndaratul medicului de acolo. La cat de ingrozita sunt eu cand vine vorba de nastere, deja ma gandesc ca voi muri acolo, pe masa, in travaliu Sunt exact ca barbatii aia cat muntele de puternici, care lesina de frica atunci cand li se ia sange
    Daca nu vreti sa-mi zice public, scrieti-mi pe privat. Sar'naaaa....
    Al meu deja se gandeste la nume de fetite iar pe mine tremura chilotii de frica.
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Mai 2014, 14:00
    0 0
    ultimul_mohican said:Ne-a apucat si pe noi "nebunia" cu bebelul. Stiti ca v-am mai intrebat eu acum multa vreme ce analize imi trebuie si cat ma costa. De data asta, cica ne apucam de treaba, sa se nasca aproape de ziua mea sau cum mi-o fi norocul. Fetele de prin Bucuresti, ziceti-mi si mie un medic bun la care sa merg pt analizele inainte de sarcina si tot ce presupune sarcina pana la nastere. Am intrebat eu pe la prietene, dar toate au avut nenorocul sa le lase medicul lor fix inainte de nastere, ca a plecat nu stiu unde si bietele femei s-au chinuit cu orele in sala de nastere pe la Filantropia sau in alte parti, ca nu dadusera para'ndaratul medicului de acolo. La cat de ingrozita sunt eu cand vine vorba de nastere, deja ma gandesc ca voi muri acolo, pe masa, in travaliu Sunt exact ca barbatii aia cat muntele de puternici, care lesina de frica atunci cand li se ia sange
    Daca nu vreti sa-mi zice public, scrieti-mi pe privat. Sar'naaaa....
    Al meu deja se gandeste la nume de fetite iar pe mine tremura chilotii de frica.

     

    Depinde unde vrei sa nasti. Eu nu-ti pot recomanda decat la Medlife, unde mi-a fost mie supravegheata sarcina si unde am nascut. Daca vrei la Filantropia, o stiu pe dr Anca Simionescu unde am mers in paralel cu dr mea de la Medlife si mi s-a parut draguta si atenta. Il mai cunosc pe dom profesor al lui .censky unde am mers pana la 4 luni, e foarte dragut daca ai noroc de o sarcina normala si fara probleme. .Eu l-am schimbat pt ca mi s-a parut superficial la un moment dat cand au inceput problemele, dar ii datorez oricum multe pt ca el mi-a facut cerclajul si mi l-a facut suoer bine, deci si el a contribuit cu ceva la succesul sarcinii mele.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 2 Mai 2014, 14:05
  •  
    • 6798 mesaje
    2 Mai 2014, 14:09
    0 0
    Cat despre analize, eu am facut un milion inainte de sarcina, nu stiu daca am facut bine sau nu, cert e ca imediat dupa ce am ramas insarcinata a trebuit oricum sa le refac pe toate. Daca ai abonament undeva, e ok sa le faci si inainte, daca trebuie sa le platesti, atunci pregateste-te de sume mari, ca-s multe. Ce te sfatuiesc eu, ia acid folic cu macar 3 luni inainte sau femibion1, fa o secretie vaginala si un papanicolau, o urocultura si un sumar de urina si ferste-te de infectii. ah, si o hemoleucograma completa.
  •  
    • 5575 mesaje
    2 Mai 2014, 14:18
    0 0
    La Medlife ma gandeam, singura rezerva pe care o am, in necunostinta de cauza, ce e drept, este ca am auzit de niste preturi astronimice pentru o cezariana. Eu fiind mica in solduri, nu stiu daca voi putea naste normal, din pacate. La Filantropia au nascut colege si prietene de-ale mele, toate s-au chinuit groaznic si cica medicii cu care au nascut le-au cam lasat sa zaca pe masa ca animalele, fara sa le acorde mare atentie. Una dintre ele zice ca era convinsa ca ea dupa nastere nu va mai trai si se ruga sa nasca macar copilul sanatos si nu e o tipa ipohondra sau panicara. Nu stiu ce ma va astepta pe mine, iau in calcul si Filantropia, cu medicul potrivit, agreat acolo, cred ca decurge altfel. Am inteles ca uneia dintre prietenele mele nu i-a primit medicul sa asiste la nastere. Se pare ca i-a zis doctoritei care o asista si care ii batea apropouri ca la ce se asteapta, ca daca vrea sa nasca usor trebuie sa impinga bani, ca are pregatiti banii si ca ii da la final si brusc dna dr. a devenit cea mai amabila din lume
    Cat de sila mi-e mie de de-astea, as prefera sa platesc o caruta de bani la Medlife sau in alta parte, decat sa mor pe masa in sala de nasteri sau sa am cine stie ce complicatii si medicii sa nu se uite la mine ca poate nu le-am dat bani de ajuns.
  •  
    • 5575 mesaje
    2 Mai 2014, 14:30
    0 0
    Si eu cam vreau sa imi fac analizele inainte de ne apuca de treaba efectiv, ca am mai avut niste infectii urinare si desi analizele la sange mi-au iesit ok, mi-e cam teama sa nu am alte minuni, mai ales ca m-am tratat cu antibiotic, despre care se stie ce efecte secundare are la noi, femeile. Luna asta vreau sa ma programez sa-mi fac tot carnatul de analize necesar, ca nu vreau sa ma joc de-a uite bebe-nu e bebe.