Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 7469 mesaje
    23 Apr 2014, 20:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    23 Apr 2014, 20:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Apr 2014, 20:53
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    23 Apr 2014, 21:02
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Apr 2014, 21:02
  •  
    • 3613 mesaje
    23 Apr 2014, 21:23
    0 0
    Dancing, buburuza alerga de jur-imprejurul monumentului, pe scarile alea. La un moment dat, inertia a fost prea mare.

    Milady, pe Andrei il cuplam cu papusica Berthei. Case closed!
     
    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 23 Apr 2014, 21:26
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Apr 2014, 21:29
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    23 Apr 2014, 21:39
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6557 mesaje
    23 Apr 2014, 21:54
    0 0
    dancing_fawn said:Din baroc am incercat doar Pachelbel si Handel, dar n-am vazut inca cine stie ce reactii la el. Pana la Bach, care vad ca il clmeaza ( ca parca si el se incadreaza tot la baroc , daca nu ma insel) si tot asculta de cateva ore incoace. Parca si papa mai bine pe muzica lui.
    Cu muzica lui Mozart si efectele sale asupra bebelusilor se pare ca se cam adevereste tot ce am citit. Omul ala nu era pamantean, muzica lui e pur si simplu geniala, iar eu luam in ras articolele in care citeam ca muzica lui Mozart face vacile sa dea lapte mai mult si mai bun sau ca rosiile cresc mai frumoase si mai gustoase... )

     
    incearca si corelli, albinoni sau vivaldi
       

  •  
    • 13597 mesaje
    23 Apr 2014, 23:40
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5609 mesaje
    24 Apr 2014, 10:55
    1 0
    O stire interesanta, pentru mamicile care alapteaza:

    http://www.9am.ro/stiri/Incredibil/257546/alaptarea-reduce-riscul-de-maladii-cardiace-la-varsta-adulta.html 

     
  •  
    • 13597 mesaje
    24 Apr 2014, 17:19
    6 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    24 Apr 2014, 23:53
    2 0
    http://www.wimp.com/truesunshine/

    cuteness overload
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 02:53
    0 0
    Vreau sa incep de maine sa folosesc apa speciala pentru bebelusi la prepararea laptelui. Lapte de san nu mai exista din pacate, cu 15 ml pe zi nu cresti un copil, la fel cum cu o randunica nu se face primavara. So: am fost sfatuita atat de neonatolog cat si de pediatru sa nu folosesc apa plata imbuteliata, pt ca are prea multi x, prea multi y, prea multi z. Sa folosesc in schimb apa de la robinet filtrata, apoi fiarta si racita. Asa am facut de cand s-a dus sanul pe apa sambetei. Filtrez apa de la robinet in cana din aia cu filtru, o fierb si o racesc, dar ma chiorasc la ibricul ala si parca vad mereu reziduuri pe fundul lui, lucru care ma irita maxim. Asa ca am inceput sa caut alternative si am gasit asta: http://www.hipp.ro/index.php?id=20 Apa speciala pentru bebelusi. Ati folosit? Mai exista si alte branduri in afara de Hipp? Voi cu ce fel de apa ati preparat laptele praf? ma gandesc ca or mai fi si alte cazuri, nu numai eu, de mame care n-au stat stralucit cu laptele de la san, chit ca ati dat macar o completare sau un lapte de crestere dupa perioada alaptatului. Orice sfat e binevenit, eu nu mai vreau sa aud de apa de la robinet.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 02:58
    0 0
    Sa nu mai spun ca am facut un experiment, apropos de apa de la robinet. Am cantarit un filtru inainte sa il bag in cana, deci inainte de folosire: 103 grame. Am cantarit din nou acelasi filtru dupa o luna de folosire: 177 de grame. Cantitatea de apa filtrata zilnic- nu mai mult de 2 litri, na, cam cat fierbeam pt copila. Cica sa bei apa de la robinet....
  •  
    • 8715 mesaje
    25 Apr 2014, 03:22
    1 0
    Bertha, e clar ca habar n-am, plus ca inteleg mamicile ce si-ar dori tot ce e mai bun in lume pentru puisorii lor...

    Insa totusi, chestia cu " apa pentru bebelusi" imi pare mai mult o chestie de marketing.
    Asa cum pomeneai mai devreme, ( americanii daca nu ma insel) au descoperit ca apa plata la pet nu e sanatoasa nici macar pentru adulti, tocmai pe motiv ca plasticul in care este imbuteliata elimina in apa nush'ce " X,Y,Z" componente.

    Cu alte cuvinte, nu e recomandat nici sa bem apa curenta, apa la pet " fereasca Sfantu' ", iar cea mai buna solutie ar fi sa ne montam tot felul de instalatii sofisticate pe retea, care " filtreaza si ozoneaza"...

    Deci cum spuneam, chiar nu ma pricep la domeniul asta, insa am usoara tendinta sa cred ca totul se trage de la marketing...


    Pana la urma, chiar si unei plante, daca-i dai doar apa plata fara minerale si oligoelemente, va creste mult mai firava decat una crescuta in conditii normale.


     
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 04:10
    0 0
    warmfreezer said:Bertha, e clar ca habar n-am, plus ca inteleg mamicile ce si-ar dori tot ce e mai bun in lume pentru puisorii lor...

    Insa totusi, chestia cu " apa pentru bebelusi" imi pare mai mult o chestie de marketing.
    Asa cum pomeneai mai devreme, ( americanii daca nu ma insel) au descoperit ca apa plata la pet nu e sanatoasa nici macar pentru adulti, tocmai pe motiv ca plasticul in care este imbuteliata elimina in apa nush'ce " X,Y,Z" componente.

    Cu alte cuvinte, nu e recomandat nici sa bem apa curenta, apa la pet " fereasca Sfantu' ", iar cea mai buna solutie ar fi sa ne montam tot felul de instalatii sofisticate pe retea, care " filtreaza si ozoneaza"...

    Deci cum spuneam, chiar nu ma pricep la domeniul asta, insa am usoara tendinta sa cred ca totul se trage de la marketing...


    Pana la urma, chiar si unei plante, daca-i dai doar apa plata fara minerale si oligoelemente, va creste mult mai firava decat una crescuta in conditii normale.


     

     

    sunt foarte de acord cu tine, insa am datoria sa caut ce e mai bun pt bebe, si daca apa la pet nu, apa de la robinet nu, atunci ce? iti spun sincer ca ma ingrozesc cand vad ca dupa ce filtrez apa de la robinet, o fierb si o las sa se raceasca, dupa cateva ore vad reziduuri pe fundul ibricului. Apoi cand spal ibricul simt la mana pe peretii ibricului urme de piatra sau calcar sau ce dracu o fi....
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 04:27
    0 0
    ia ca am gasit si un articol in finalul caruia se concluzioneaza ca e ok apa speciala de bebelusi, dezavantajul fiind costul ridicat (apropos, costa 9 lei 1,5 litri ceea ce mie personal nu mi se pare mult), iar daca nu, atunci mai bine apa de la robinet filtrata decat apa plata care are continut mare de minerale si sodiu. http://www.pediatrucluj.ro/tag/apa-la-bebelusi/ Eu sunt curioasa si astept sa vad ce ati folosit fiecare pt prepararea laptelui si mai tarziu a mancarii.
  •  
    • 6798 mesaje
    25 Apr 2014, 04:48
    0 0
    Hai ca am mai citit si documentat. Concluzii: apa plata e total nerecomandata (nitrati, nitriti, minerale multe) pt ca poate duce chiar si la moartea bebelusilor, apa plata nu se fierbe niciodata pt ca creste concentratia mineralelor, apa plata poate contine bacterii, apa plata sta in sticle de plastic si asta nu e bine pt bebei, apa de la robinet e naspa daca tevile sunt vechi, ruginite si calitatea apei e diferita in functie de oras si sursa de alimentare, dar totusi e de preferat in fata apei plate, iar apa speciala pt bebelusi din farmacii ar fi in regula. Ma gandesc ca ultima varianta n-ar avea cum sa fie mai rea decat primele doua.
  •  
    • 6557 mesaje
    25 Apr 2014, 05:10
    1 0
    Eu doar le fierbeam alor mei APA de LA Robinet
    Nu au avut nici un fel de probleme
    Eu beam APA direct de LA Robinet si nu aveam nimic in Tara
    Mai degraba de cand sunt aici am probleme cu stomacul
    E bine insa sa faci cum crezi tu
    Dar treaba cu APA speciala pentru bebelusi deja mi se pare a fi o mare exagerare din partea comerciantilor

  •  
    • 1234 mesaje
    25 Apr 2014, 07:26
    0 0
    Io inca n-am nascut, mai am timp sa ma-ntreb ca prostu. Daca treaba cu apa e asa grava, din cele enumerate rezulta ca practic noi, adultii, orice am bea e otravit si nociv ?!?
     
    Ce sa zic, si mie faza cu apa speciala (de 9 lei sticla) mi se pare un pic exagerata, e din categoria Aspirin Cardio -pe care eu trebuie sa il iau zilnic pt nushce artera,  reprezinta o aspirina in doze f. mici, in comprimat filmat, dar care costa de 10 ori mai mult decit aspirina obisnuita !!! . Nu stiu exact doza, ca mi-o rupeam eu in bucatele mici si mi-o-nveleam in cate-o maslina, sa se absoarba mai incet Asta asa de-al naibii ca ma enerveaza banditismul companiilor farmaceutice pe spinarea oamenilor speriati. 

    Oare apa nu poate fi inlocuita, cel putin in primul an de viata, exclusiv cu laptic, sau mai tirziu la 6-8 luni cu anumite sucuri din fructe/legume?