Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 16187 mesaje
    17 Mar 2015, 10:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 10:47
    1 0
    dancing_fawn said:Cora, la noi primul a fost chiar in maternitate, dupa nastere. De fapt au fost doua, unul contra TBC si unul contra Hepatitei. Nu stiu schima de vaccinare a nemtilor, dar la noi e cam asa:
    http://www.desprecopii.com/info-id-1207-nm-Schema-vaccinurilor-obligatorii-si-optionale.htm

    Bertha, noua chiar pediatra ne-a zis de cad avea Justin cateva luni, ca sa-l las sa intre in contact cu tot felul de chestii nu tocmai "sanatoase" gen praf, pamant, animale, sa nu-i sterilizez jucariile sau alte lucruri cu care intra in contact. Mi-a zis ca tocmai de aia apar copii sensibili si.. mi-a dat un exemplu nu tocmai fain: tiganii. Aia pe langa faptul ca nu sunt vaccinati, traiesc in niste conditii mizere, si iaca ce sanatosi sunt. Bine, a fost extrem exemplul, a recunoscut si ea. Apoi, cand avea Justin 7 luni si i-am zis ca ne mutam la tara, s-a bucurat si a zis ca asta nu va avea decat avantaje pentru el. Si vad ca a avut dreptate, ca in afara de raceli usoare, nu a avut niciodata nimic.

     

    Dancing, ceea ce ti-a spus tie pediatra e teoretic. practic, daca Justin ar fi avut dermatita atopica, te-ar di sfatuit exact contrariul, sa-l tii departe de mizerie si praf. Nu trebuie sa il compari mereu pe Justin cu alti copii, ca daca Justin nu are dermatita atopica, nu inseamna ca niciun copil nu poate avea, daca il tii la tara printre toate alea. Tu faci o confuzie intre copiii sensibili si copiii atopici. Sabrina nu e un copil sensibil, e un copil atopic, chair daca la ea manifestarile nu sunt nasoale, ramane un copil atopic si prin urmare trebuie luate masuri de precautie si preventie. Nu toti copiii sunt la fel, daca Justin nu are atopie, nu inseamna ca regulile tale sau ale oediatrei tale se aplica la toti copiii. Eu nu-i sterilizez jucariile si lucrurile, eu am grija sa nu stea in praf si sa poarte doar bumbac si haine clatite bine si calcate.
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 10:47
    0 0
    vaccinul il protejeaza doar in primul an de viata, sa nu faca forme grave de tuberculoza, eu asa stiu. si se repeta la scoala
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 10:49
    0 0
    AmeliEva said:Eu nu sunt de acord ca un copil cu o usoara alergie sa fie pus in praf si animalute, ca poate ii trece. Nu o sa-i treaca, ci va risca o forma mai severa.
    Eu sunt alergica usor la cateva chestii, dar forma usoara stranut, ochi lacrimati... Bun, daca mi-ati spune sa fac exces ca poate ma tratez, v-as injura nitel.


    Altceva e cand copilul nu are nici o forma alergica si are ocazia sa se caleasca fara sa-i fie pusa viata in pericol. Ca da, o alergie poate avea forme foarte urate.

     

    exact. Supunand copilul la actiuneq factorilor alergeni nu faci decat sa ii acutizezi alergie si sa dea in forme urate si complicatii, rinite si astm. Nicidecum nu il calesti.
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Mar 2015, 10:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 10:50
    0 0
    de TBC trebuie musai vaccinati, nu e de joaca, la cati bolnavi sunt si la cati scuipa pe jos, te-ngrozesti.
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Mar 2015, 10:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 10:58
    0 0
    Vaccinurile nu ofera imunitate pe viata, de asta exista atatea rapeluri. DTP-ul se face la 2 luni, la 4 luni, la 6 luni, la 1 an, la 4 ani, de ex. Hepatita b se face la nastere, la 2 luni, la 6 luni. Ror-ul se face la 1 an, la 7 ani. Si tot asa.
  •  
    • 5035 mesaje
    17 Mar 2015, 11:05
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    17 Mar 2015, 11:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Mar 2015, 11:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Mar 2015, 11:14
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 11:18
    5 1
    I_have_a_dream said:bertha, iar o iei pe ulei ca si cu scaunele de masina. ok am inteles ca e atopica, am inteles ce masuri iei, ne e clar, oricum orice sfat sau parere ti se expune, o calci in picioare laolalta cu exponentul si zici ca pediatra te-a sfatuit altfel. pai nu stiu de ce mai intri pe forum, daca lucrurile ti-s foarte clare din start, cred ca vrei admiratie, ori mie una nu mi se pare ca esti mai de admirat decat oricine altcineva de aici, ba dimpotriva. 

    sa continuam, Dancing, sunt perfect de acord cu expunerea copilului de mic la animale, pamant si alti copii, io m-am distrat copios cand am fost cu a mare la mare la 1 an si 2 luni, manca doar tzatza si nisip, in pampers era numai nisipul  

     

    Ma, eu nu intru pe forum pt admiratie, dar nici nu-mi aduc aminte sa fi cerut aici sfaturi despre cum sa procedez cu atopia. Eu am intrebat-o pe censky si ulterior pe miki, dupa ce a spus ca si cea mare are o forma de atopie, ce fel de CREME folosesc. Atat. N-am intrebat daca sa o duc sau nu la tara, daca sa o tin sau nu printre animale, daca sa o zvarl in tarana sau nu. Asta mi-era deja clar ca nu trebuie sa le fac. Am intrebat pur si simplu despre cremele speciale folosite. Acuma, ca tu ai impresia ca eu calc in picioare parerile unora, e posibil sa fie adevarat, atata timp cat sunt exact opusul a ceea ce-mi spun doctorii sau ceea ce citesc in articolele despre atopie. Cum as putea sa iau in calcul parerile cuiva care nu are copil atopic, nu stie cu ce se mananca sau nu a auzit niciodata despre atopie? Spune-i si lui miki sa o puna pe cea mare, cand face rani la maini, sa -si bage coatele in tarana, daca asa crezi tu ca e bine. Apoi va fi alegerea lui miki daca te ia sau nu in seama, asa xum e alegerea mea sa nu te iau pe tine in seama si sfaturile tale cu murdaria. Ma rog, n-am chef de cearta cu tine, si cu nimeni de fapt. Sunt happy, zen si astept vacanta Mai pun si-o poza cu Sabrina, ca sa mai schimbam tonul. http://tinypic.com/usermedia.php?uo=bbi8MiGk22OD7UkC2Wtouoh4l5k2TGxc#.VQfvY38aySM
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Mar 2015, 11:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 11:28
    0 0
    dancing_fawn said:http://www.qbebe.ro/funny/dictionarul_mamicii_moderne/schizodusul--290
    Eu recunosc ca ma incadrez aici ))

     

    haha, e valabil si pentru mine
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 11:34
    0 0
    vaccinurile nu ofera imunitate pe viata si trebuie repetate.
    exemplu, eu, am facut rujeola/pojar sunt imuna pe viata.
    imunitate pe viata ofera doar boala, daca o faci fara sa fii vaccinat. daca nu, nu inseamna ca esti imun pe viata daca ai facut o forma usoara a bolii in urma vaccinului. altfel de ce ar avea rost revaccinarea,rapelurile.. eu asa vad lucrurile.

    cu TBC-ul nu e de joaca, cadrele medicale le vaccineaza, sunt expuse la risc, stai prin spital de infecto-contagioase , consulti pe unul si-ti tuseste-n nas, e musai sa ai vaccinul la zi.
    fata nu mi-a facut nici o forma cat de usoara la nici o boala a copilariei. cum, nu stiu, de la imunitate? noroc? ca acum douajde ani nu erau atatea vaccinuri obligatorii.
    dar acum e musai sa le faca. iar si ce-o facut si ce nu. si fac si eu TBC ca poate vine cu el acasa cumva, si-o sa-i zi., stiu, par bolnava cu capu dar cand ma gandesc cum pune caietul cartea pe mesele alea unde taie mortii si-mi vine cu ele acasa... mama, altii le mai si sprijina pe mort  mama, formolul distruge tot. bine mama, sa faci toate vaccinurile, firar, nu ma mai gandesc atata, fac si eu TBC sa fie, sa se gaseasca!

    TBC-ul se transmite usor, prin  particule de aer  cand persoana stranuta, tuseste.  depinde cum te prinde cu imunitatea, cum ai norocul
    mai grav e ca  mai nou a aparut TBC-ul  rezistent la tratamente. se numeste TBC MDR. mutidrog rezistent.
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 17 Mar 2015, 11:44
  •  
    • 3816 mesaje
    17 Mar 2015, 12:31
    4 0

    Eu nu sunt de acord, dar e strict cazul meu, ca cui pe cui se scoate.

    Cand ai un copil care la prima adiere de praf cade lat din picioare ca nu mai are aer sau cand bea lapte de vaca proaspat sau oo luate fix din curul gainii se umple in secunda doi de eczeme, nu prea iti vine sa il expui fix la tara, in colbul bacovian si sa lasi cainele sa il linga pe bot si sa bea din acelasi castron, lapte.

    Cred ca multi dintre noi si-ar dori sa aiba o oaza la tara, cu animalute si trai rustic.

    E, din pacate, nu se poate.

    Si , iarasi din pacate, nu sunt figuri.

    Si mai auzi cate o fgura batraneasca cu basma ce iti recomanda, ca din batrani, ca o cana cu lapte proaspat iti intareste organismul si ca daia ai copilul belaliu.

    M-as gandi inainte sa faca afirmatii dastea

  •  
    • 8403 mesaje
    17 Mar 2015, 13:00
    1 0
    Bertha, fetita mea a reactionat foarte bine la  baile cu tarate de grau pe care i le-am facut, atunci cand a facut puseul de dermatita atopica. in apa de baie am pus tarate d egrau si i-am tinut-o acolo 15 minute (apa o incalzeam periodic cu alta apa mai calda).

    pana la leacul acesta babesc, am incercat destule 
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Mar 2015, 13:16
    0 0
    scanteie said:
    Bertha, fetita mea a reactionat foarte bine la  baile cu tarate de grau pe care i le-am facut, atunci cand a facut puseul de dermatita atopica. in apa de baie am pus tarate d egrau si i-am tinut-o acolo 15 minute (apa o incalzeam periodic cu alta apa mai calda).

    pana la leacul acesta babesc, am incercat destule 

     

    Se prea poate să dea rezultate bune, eu nu am dermatită atopică, dar folosesc de ceva tărâțe de grău pentru diverse, și eu sunt mulțumită.

    Sunt destule de spus pe subiect. Dancing, Dream, voi aveți dreptate  cu ceea ce ați scris, legat de imunitate, unele sensibilități, Bertha, Mikizda au dreptate în ceea ce au scris despre dermatitele atopice și alergii.
    Sunt două chestiuni diferite, însă.  
     

  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 13:18
    0 0
    la fetele care au probleme,daca puteti sa-mi spuneti, exista antecendente personale/familiale de atopie, alergie?

    noi n-am avut nicicare problemele astea, parinti ori frati.neam de neamu nost'
    inainte vreme nu stiu sa fi fost asa ceva, acum, pe cine intrebi, care cum se lauda cu alergii.
    de la generatia copiilor nostri a inceput . fata, probleme cu gatul de micuta, rosu /infectie in gat. zic eu vaccinata DTP (eu banuiesc ca asta e cauza) a ramas cu o forma usoara, din fericire, de bronsita alergica. aer rece daca trage in gat, tuseste de vai de ea.
    am nepoti, vreo 4 din ei cel putin, au probleme de alergii. si sensibilitati de micuti. si iar ma gandesc cu groaza la vaccinurile alea, ca e cu dus si intors, dar si fara ele nu se poate.
  •  
    • 9873 mesaje
    17 Mar 2015, 13:33
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Mar 2015, 13:34