Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 1532 mesaje
    18 Mar 2014, 10:53
    1 0
    Cand se mai mareste, 3-4 luni, trebuie pus pe burtica pt ca el sa-si ridica capsorul. ii intareste muschii gatului ajutandu-l sa-si tina capsorul drept cand sta in picioare. ma rog... vertical
  •  
    • 4350 mesaje
    18 Mar 2014, 11:03
    0 0
    Dancing, chiar daca stau pe spate, nou-nascutii isi tin capul tot intr-o parte. Eu am avut mare grija si la urechi, sa nu doarma cu ele intoarse .
  •  
    • 13597 mesaje
    18 Mar 2014, 11:09
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Mar 2014, 11:10
  •  
    • 3613 mesaje
    18 Mar 2014, 11:21
    0 0
    Si-al tau este elf?
    Puful ala o sa-i cada, Dancing.
    Daca nu inghite aer mult o data cu lapticul, se poate intampla sa nu ragaie, sau sa ragaie atat de usor, incat sa ai impresia ca nu a ragait deloc.
  •  
    • 4350 mesaje
    18 Mar 2014, 11:23
    0 0
    Da, urechile sunt foarte mici si moi, tin minte ca am fost oarecum socata, ma asteptam sa fie altfel! Pana sa am copilul meu, nu am avut ocazia sa stau cu un bebelus mai mult de cateva minute si desi citisem o gramada pana sa nasc si credeam eu ca sunt pregatita, cand m-am trezit cu bebe acasa parca aveam doua maini stangi si creierul blank .

    Puful ala cade in cateva luni, stiu de la alte mame pt ca a mea n-a avut sau poate ca n-am observat eu, ea fiind foarte deschisa la par.
  •  
    • 13597 mesaje
    18 Mar 2014, 11:27
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mar 2014, 11:45
    0 0
    dancing_fawn" De sughit scapam repede cu o picatura de lamaie sau portocala."

    scapi si mai repede punandu-l la san putin 

     uneori, frigul e cel care induce sughitul. la san, il incalzeste si aerul pe care il respira si laptele cald. 


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 18 Mar 2014, 11:46
  •  
    • 1829 mesaje
    18 Mar 2014, 12:00
    2 0
    In primul rand felicitari noilor mamici, sa va creasca puisorii sanatosi si voiosi si sa va aduca numai bucurii!! Valabil si pt mamicile cu puisori maricei/mari

    Se vorbea in primele posturi despre infasatul "comunist" si voiam sa va spun ca nu-i asa comunist... Io am nascut pe alte meleaguri si moasa pe care am angajat-o dupa nastere mi-a zis s-o infas ca se odihneste mult mai bine...bine nu o infasam sa nu poata respira, dar sa stiti ca asa a fost, dormea mai mult, iar cand se trezea, de cele mai multe ori era din cauza ca iesea din fasa si se lovea din greseala cu manutele , se speria si da-i concert .... deci pt mine a fost o idee buna...

  •  
    • 13597 mesaje
    18 Mar 2014, 12:20
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mar 2014, 12:21
    0 0
    Yo_Me said:I
    "Se vorbea in primele posturi despre infasatul "comunist" si voiam sa va spun ca nu-i asa comunist... "


     infasatul acesta are meritul lui.
    acela ca pastreaza temperatura corpului constanta. nou nascutii nu au sistemul de reglare al temperaturii eficientizat. este inca fragil.  

    in plus, bumbacul bine spalat, bine clatit si calcat ulterior, protejeaza pielea nou nascutului. se evita dermatitele mai usor.  

  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mar 2014, 12:23
    0 0
    dancing_fawn said:"Scanteie, intr-adevar, pusul la san cand sughita da roade la fel de bine. Asa procedez acum, ca nu mai am nicio lamaie sau portocala in casa, insa cand se pune pe supt nu mai lasa si ii cam dereglez programul si asa dat peste cap ) Pentru ca mi-e mila sa il indepartez de san cand vad ca suge asa bine "


     
    nu te stressa daca vrea sa mai manance. lasa-l. si nu te gandi ca se da peste cap programul. nu sughite, pana la urma, asa de des incat sa se transforme totul in haos.  

     

  •  
    • 1829 mesaje
    18 Mar 2014, 12:56
    0 0
    In legatura cu dormitul, parerile sunt impartite.... io de ex, am vrut sa am parte de odihna si sa ma bucur de huzband noaptea , asa ca de cand am adus-o acasa din maternitate , noi am pus-o in camera ei.....in primele 2 luni a fost mama la noi si a dormit cu ea in camera, iar dupa ce a plecat am lasat-o in camera singura, desi drept sa va spun m-am gandit ca nici prima noapte n-o sa rezist sitiind-o singura in camera alaturata, mai ales ca ramasesem si singura cuc acasa (huzbandu' a trebuit sa plece in delegatie)...
    eh in prima noapte am domit cu usile larg deschise si credeti-ma ca auzeam si cand ofta ...
    si daca in prima noapte n-au fost peripetii, m-am imbarbatat singura, zicandu-mi ca io nu vreau sa fiu ca prietena mea , care nu mai dormise in acelasi pat cu sotul de vreo 4 ani, dormea cu fetele si cu greu le-a dezvatat, si acum sta cu ele in pat pana adorm cateodata....

    Deci eu sunt pro dormitul in camera lui/ei pt binele tuturor, si mama si copilul se odihnesc mult mai bine parerea mea... Astea fiind zise si noi mai dormim cu ea in vacante, sau cand pleaca huzbandu' in delegatie o iau cu mine-n pat , dar e pt o seara, doua asa si nu face nazuri cand o mut in camera ei....
  •  
    • 1829 mesaje
    18 Mar 2014, 13:07
    0 0
    dancing_fawn said:Scanteie, intr-adevar, pusul la san cand sughita da roade la fel de bine. Asa procedez acum, ca nu mai am nicio lamaie sau portocala in casa, insa cand se pune pe supt nu mai lasa si ii cam dereglez programul si asa dat peste cap ) Pentru ca mi-e mila sa il indepartez de san cand vad ca suge asa bine

    Yo_Me, eu am renuntat la infasatul tip sarmaluta de cum am ajuns acasa de la spital. De dormit doarme bine, de manute nu se sperie, desi gesticuleaza ca un italian ) Nu as putea sa-l mai tin infasat, mi-e mila... in plus, cum sa-si dezvolte musculatura daca nu se misca? Da din manute si din picioare de zici ca e la maraton. Plus gimnastica de seara si masajul cu ulei de bebelusi, il ajuta sa se dezvolte frumos.

     

    Dancing nici eu n-o infasam non stop ci doar la somnul de seara si rareori peste zi cand nu isi facea somnul si pt mine a functionat ,dormea mai mult  ... musculatura era  dezvoltata, chiar se minuna lumea de ea si ziceau ca e sportiva de mica, dadea din maini si din picioare de zici ca facea bicicleta d-aia nu stiu cum ii zice pedalezi si cu mainile si cu picioarele

  •  
    • 1829 mesaje
    18 Mar 2014, 13:30
    0 0
    In legaura cu regurgitatul, mie una mi-a mancat ficatii ... diagnosticul nu s-a pus imediat pt ca desi ea regurgita lua in greutate chiar foarte bine, doar ca eu, alaptand-o, nu-mi dadeam seama cat mananca vizavi de cat vomita si sincer la un moment dat am dat-o in depresie.... ma macina faptul ca nu-i era ei bine, o ardea pe piept si in consecinta nu dormea ziua decat daca era plimbata cu caruciorul sau cu masina.... mai apoi cand pediatrul mi-a zis sa-i pun salteaua inclinata, mi-am dat seama de ce: pt ca in cosuletul de la carucior era inclinata si deci n-o mai deranjau asa tare arsurile..... Anyway pe la 4 luni am incetat alaptatul pt ca nu mai puteam sa fiu biberon ambulant, imi pierdeam mintile gandindu-ma ca poate n-a mancat destul, etc... eh si desi moasa si pediatrul au insistat sa nu renunt, m-au inteles si mi-au dat verde... bineinteles ca m-am simtit vinovata ca "privez" printesa de alaptat, insa cand am vazut cat de bine doarme noaptea (incepuse sa doarma de seara de la 9 pana la 4/5 dimineata) ca doarme si ziua fara sa fie nevoie de plimbari, plansete , etc, m-am linistit , iar daca ar fi sa mai am un copil cu acceasi problema, sincer nu l-as mai chinui nici pe el/ea , nici pe mine, as alterna alaptatul cu formula....
  •  
    • 7743 mesaje
    18 Mar 2014, 15:53
    3 0
    sper sa nu gresesc, am inteles ca s-au nascut o fetita si doi baietei

    cand am vazut poza asta am stiut ca locul ei e aici

    http://www.pinterest.com/pin/194921490094139392/


    +asta 

    http://www.pinterest.com/pin/113434484338308812/

    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 18 Mar 2014, 15:56
  •  
    • 6798 mesaje
    18 Mar 2014, 19:04
    2 1
    FlyButterfly1 said:Awww, ce draguuuut.

    Ce faci bertha , draga ? Mwhahahaha

     

    fac ceea ce tu nu vei face niciodata, cresc o copila frumoasa. tu ce faci, ai venit sa reconfirmi cat esti de proasta?
  •  
    • 4455 mesaje
    18 Mar 2014, 19:16
    10 0
    Imi cer scuze de limbaj de la început. Gagici, când vedeți un rahat, știți că e un rahat si ca pute, oricât de analizat si parfumat e, tot rahat e.  Ideea e ca nu trebuie scormonit, miroase si mai tare.  On topic, io bebei n-am avut, dar citind ce scrieti încep să vreau
  •  
    • 4208 mesaje
    18 Mar 2014, 19:18
    9 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    18 Mar 2014, 19:20
    5 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3140 mesaje
    18 Mar 2014, 19:24
    1 0
    Pe vremea cind am nascut eu medicul ne spunea sa nu lasam copiii sa doarma doar intr-o pozitie fiindca ii ramine capul turtit pe partea pe care doarme si ideal e sa-l punem ba pe o parte, ba pe alta, ba pe spate. De frica sa nu ramina fii-mea cu capul ca un dovleac turtit am urmarit cu sfintenie sfatul si are un cap frumos, rotund, nu ca mine si fratii mei, mama povestea ca ea nu a stiut si acum avem tartacutele tesite in spate, noroc ca am parul lung si des.