micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 131 mesaje
    2 Dec 2009, 22:16
    0 0
    Uau, tare cu peeling-ul asta chimic la Esthera!!! Ma intreb care o fi diferenta ca si efect intre peeling chimic si profractional. Ca bani clar este o mare diferenta. Cred ca profractional detemina si regenerarea pielii , dupa.
    Un peeling chimic este de 10 ori mai ieftin decat profractional.

    Hmmm, ma bate un gand..

    Please help daca cunoasteti diferenta.

    Merci
  •  
    • 1510 mesaje
    3 Dec 2009, 06:12
    0 0
    Si peelingul chimic stimuleaza regenerarea pielii si dupa , la un peeling mediu de exemplu efectele 'finale' se vad dupa 3-6 luni.
  •  
    • 291 mesaje
    3 Dec 2009, 17:08
    0 0
    am facut si eu peeling chimic,,, se vad rezultate, am facut si profractional. sincer dupa ambele pielea arata mult mai bine, dar nu imi dau seama d diferente intre cele 2. am gasit un site www.ezpeel.com. arata interesant . o sa vreau sa imi comand curand.
  •  
    • 9 mesaje
    4 Dec 2009, 13:47
    0 0
    Buna fetelor!am facut si eu peeling chimic si vreau sa stiu cam in cat timp mi se va reface tenul... sunt deja la a 2 saptamana... as vrea mai multe amanunte de la cele ce si-au facut acest timp de peeling...cat a durat?ms muult:*
  •  
    • 370 mesaje
    4 Dec 2009, 15:26
    0 0
    offf, am devenit obsedata de problemele tenului, respectiv cicatricile depreciate... de zile intregi tot caut pe net metode, tehnici, aparate, creme, solutii care sa ajute...

    pe acne.org - forum (USA) este o sectiune dedicata cicatricilor postacneice - ACNE SCAR - si din cate am citit eu p-acolo nimeni nu a reusit sa scape total de ele. ce deprimant! desi foarte multi au facut multe sedinte de fraxel, laser CO2, etc. Din cate am inteles, cele mai bune metode pe care le-au folosit ei cu rezultate bune, ar fi:
    - dermaroller-ul = un dispozitiv cu micro ace de nichel folosit de fiecare in masajul fetei. bine, este un intreg ritual, cu creme, suplimente inainte si dupa

    - injectii cu solutie salina - era o marturie acolo in care cineva zicea ca i s-au aplatizat toate cicatricile. am cautat pe net, dar nu am gasit la noi in tara asa ceva. Daca stiti, va rog sa spuneti!

    - injectii cu celule stem recoltate din grasimea proprie, care, se zice, ca ar fi cee mai eficienta metoda deoarece determina multiplicarea celulelor, deci cresterea tesuturilor, a pielii.

    - o lotiune MAMA LOTION, unii ziceau ca le-a sters / ameliorat semnele...
  •  
    • 370 mesaje
    4 Dec 2009, 15:42
    0 0
    - pentru metoda aia cu celule stem era doar o discutie, pt ca metoda e inca in cercetare, se practica deocamdata doar undeva prin asia, si cineva gasise niste poze cu inainte si dupa si intr-adevar, diferenta era mare. asta daca e sa mai credem in poze before/after... in fine, mi se pare ok metoda, dar pana o sa ajunga in Romania....

    In alte cautari pe net am mai gasit o metoda care promite regenerarea pielii, respectiv:

    "Terapia Dracula" este cea mai noua procedura de combatere a ridurilor si presupune injectarea propriului sange in pielea fetei.

    Denimirea stiintifica a acestei metode anti-imbatranire este S3 si provine de la Stimulated Self Serum, terapie introdusa in Marea Britanie de Daniel Sister, un cosmetician de origine franceza.

    "Terapia Dracula" presupune extragerea unei cantitati de sange din corpul pacientului care solicita interventia si separarea plasmei de elementele celulare ale acestuia.

    In serul curat se adauga apoi proteine si aminoacizi, iar substanta obtinuta se injecteaza in pielea fetei.

    Daniel Sister spune ca acest procedeu ajuta la refacerea ADN-ului, vindeca cicatricile si revitalizeaza vizibil pielea."

    Normal, ma intereseaza acea parte cu vindecarea cicatricilor... dar, again, pana ajunge in Romania...
  •  
    • 370 mesaje
    4 Dec 2009, 15:59
    0 0
    am observat ca tot mai multe tratamente estetice / cosmetice se bazeaza pe injectarea de substante, probabil pt ca in mod normal cremele, serurile nu ajung in nivelurile profunde ale pielii astfel incat sa determine cu adevarat efectele benefice.

    pe acest principiu se bazeaza si mezoterapie - injectarea de substante - care, se spune ca are efecte foarte bune. eu mi-as dori sa fac sedinte de mezoterpaie virtuala, adica, cu aparate care imping diverse substante in straturile profunde ale pielii. ma gandesc ca daca as face cu colagen, pielea s-ar "umfla, s-ar "umple". eram foarte aproape de a-mi face o programare la keiko pentru dermoporatie - asa numesc ei procedura. Dar, am vazut un filmulet cu procedura realizata la acest cabinet si am observat ce produse folosea, respectiv fiole floritene!!!! uauuuuuuuu... m-am dezumflat imediat! procedura in sine mi se pare buna, dar produsele sunt cele care conteaza, ele ajung in profunzimea pielii pentru diverse afectiuni... cand am vazut fiolele floritene mi-am zis : "Asta e Romania!" mai ales ca din cate intelesesem eu aceste aparate se vand si cu seturi de substante si combinatii consentrate de substante, produse cosmetice speciale pentru a fi folosite cu ele, concentrate, de inalta calitate. nu am nimic cu floritene, am folosit si eu o perioada, dar fiolele alea de 5 lei la propriu nu stiu cat sunt de eficiente. Si nu sunt destinate acestor aparate... in fien, acum caut alte locuri unde se practica mezoterapia virtuala. Nu am gasit inca, daca stiti pe undeva va rog sa-mi spuneti si mie!
  •  
    • 370 mesaje
    4 Dec 2009, 16:16
    0 0
    Pana ma hotarasc ce metode / proceduri mai imi fac, voi folosi cosmetice destinate acestor probleme: Am gasit acest ser cu extract de melci:

    http://www.mihaela.ro/gama-cu-extract-din-melc-herbagen/ser-reparator-extract-din-melc.html

    ce ziceti? ati auzit de el? o fi bun?

    mai am in vizor si gelul asta de aloe vera:

    http://www.aloeveraextra.ro/pages/produse_aloeveragel.php?v=1

    si vreau sa imi iau si aceasta MAMA LOTION
    http://mamalotion.com/

    si sa nu uit sa va spun ca am auzit ca e f bine pt piele de luat capsule cu colagen + capsule cu acid hialuronic... unii spun ca ar intari, intineri pielea...

    trebuie sa ma organizez cumva, sa le iau pe rand...

    voi ce mai faceti? haideti sa gasim impreuna cele mai bune solutii pentru ameliorarea, estomparea, vindecarea semnelor, cicatricilor post acneice! pt ca eu in doctori nu mai am incredere.
  •  
    • 131 mesaje
    4 Dec 2009, 17:37
    0 0
    Uau cate metode!!! Nici nu auzisem de ele. O sa-mi fac si eu 2 profractional si 1 peeling chimic si vad dupa ce mai am nevoie. Io voiam sa fac 4 profractional. Dar cand vad ce diferenta de pret este intre acesta si peeling-ul chimic, parca nu-mi mai vine sa fac 4.
    Adryana, deci spui ca ti s-au parut la fel cele 2 interventii?Aceleasi rezultate?Multumesc
  •  
    • 131 mesaje
    4 Dec 2009, 17:41
    0 0
    Shinee, nu ai observat nicio imbunatatire a tenului dupa acest peeling chimic?
    Dupa cate zile ai putut sa iesi din casa? Ti s-a cojit fata? Este inca rosie?
  •  
    • 8 mesaje
    4 Dec 2009, 19:16
    0 0
    Am facut si eu profractional, la intensitate de aprox. 400 microni, combinat cu Microlaser peel si m-am recuperat cam in 4 zile.
    Ce ma surprinde e ca nu sunt rosie mai deloc. Oare de ce?
    La momentul interventiei am sangerat destul de mult, pentru ca stiu ca dna dr a lucrat in profunzime, pentru ca am suportat bine durerea.
    Voi ati fost toate rosii dupa?
  •  
    • 131 mesaje
    4 Dec 2009, 20:24
    0 0
    Eu am fost initial (primele 2 zile) maro ,sa zicem ca semanam cu un pui rotisat. : ))Dupa vreo 5 zile m-am dus la birou, dar mai aveam o roseata. Adica m-au intrebat destule persoane de ce sunt rosie.
  •  
    • 131 mesaje
    4 Dec 2009, 21:00
    0 0
    Buna,

    Am mai gasit un site interesant.http://www.dr-renert.ro/content/preturi.php
    A fost cineva aici?
  •  
    • 291 mesaje
    5 Dec 2009, 01:32
    0 0
    nu neaparat ca sunt aceleasi rezultate. nici nu ma pot pronunta pt ca le-am facut l aintervat de un an si ceva, si nu mai stiu exact cum era si c dif ar fi. dar in principiu is cam la fel... probabil depinde si d tipu de ten. d la profractional, am obs ca dupa aveam ceva gaurele,, cum a fost facuta procedura care s-a estompat probabil odata si cu alte gaurele ce le aveam. ce e cert , ca dupa toate procedurile facute imbunatatiri se vad clar si app dermaroller este si p site/ul ce l-am postat eu mai devreme... au si solutii cu colagen si botox etc. pare interesant . o sa revin cu info dupa ce imi comand
  •  
    • 1510 mesaje
    5 Dec 2009, 06:16
    0 0
    adryana ai fost cam incoerenta, eu una n-am inteles mare lucru din ultima postare.

    vyorica daca nu te simti in stare sa faci macar 3 sedinte de profractional nu stiu de ce te mai apuci, vezi ca toata lumea a vazut diferenta abia dupa 2-3. trebuie sa fii pregatita fizic, psihic si mai material daca tot te apuci pai fa incat sa vezi rezultate.
  •  
    • 9 mesaje
    5 Dec 2009, 09:34
    0 0
    pai inca nu mi s-a decojit toata fata, sunt rosie deja e a 2 saptamana. mi s-a spus ca e din cauza organismului (ca orice rana mi se vindeca foarte greu) dar nu stiu de ce. acuma iau niste medicamente si alte creme si sper sa imi treaca. Vroiam sa stiu daca mai este cineva in aceeasi situatie ca mine?
  •  
    • 131 mesaje
    5 Dec 2009, 18:45
    0 0
    Buna,

    Io la profractional m-am cojit dupa 2 zile si dupa am ramas cu o roseata inca vreo 2 saptamani. Mi se pare ciudat ca au trecut 2 sapt si nu te-ai cojit deloc.

    Eu intial eram pregatatita fizic, psihic si material pentru 4 sedinte. Doar ca mi se pare ciudat sa dau 650 euro pe o sedinta cand toata lumea lauda peelingul chimic al carui cost e 250 ron/sedinta. Oricum , o sa fac vineri prima sedinta de profractional. Deci singura mea prb este ca nu inteleg de ce este asa mare dif de pret intre cele doua si totusi rezultate asemanatoare. Si mi-e ca dau ca fraiera o gramada de bani pe profractional cand as putea sa rezolv cu peelingul chimic.
  •  
    • 131 mesaje
    12 Dec 2009, 14:31
    0 0
    Iuuuuuuhuuuu.
    Nu a mai scris nimeni???
    Eu am fost aseara la sedinta de profractional si ai sunt ARSA Sigur nu ies 4-5 zile din casa . A fost destul de dureros dar sufera baba la frumusete. Deocamdata nu-mi dau seama de rezultate pentru ca sunt super rosie la fata. Va tin la curent .Oricum eu vreau sa fac 4 sedinte, deci inca 3 mai am. Andreea tanase , nu ne-ai mai zis nimic
  •  
    • 81 mesaje
    13 Dec 2009, 08:46
    0 0
    Uau, preturi de preturi la laserul asta. Am fost plecata mai mult timp si acum am mai recuperat din "handicap" .
    Mi-am facut seria de peelinguri chimice si rezultatele sunt foarte bune. Saptamana asta ma duc sa imi retusez putin buzele si ridurile - i-am zis doctoritei sa incerce sa faca minuni cu o singura fiola pentru ca o fi Craciun, dar e criza. Ce-o iesi voi vedea...
    Si neaparat trebuie sa fac ceva cu cearcanele.
    Va tin la curent
  •  
    • 3 mesaje
    13 Dec 2009, 11:26
    0 0
    Fetelor ati auzit de Green Peel : DR. MED. CHRISTINE SCHRAMMEK? Este o noua metoda de peeling cu mult mai putine riscuri.Am citit pe siteul www.colorful.ro si suna foarte tentant dar este atat de nou incat acest peeling se face doar in cateva saloane din tara. A facut cineva Green Peel?