micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 99 mesaje
    29 Mai 2009, 14:52
    0 0
    eu fac microdermabraziune urmata de dermoporatie.rezultatele sunt geniale pe riduri, cicatrice, celulita, vergeturi
  •  
    • 370 mesaje
    29 Mai 2009, 15:10
    0 0
    de 2 zile tot caut informatii despre aceasta procedura - dermoporatia - pt ca am auzit ce are efecte f bune, dar nu am gasit nimic despre tratarea cicatricilor. te rog mult, da mai multe detalii - ai avut cicatrici depreciate, adanci, s-au estompat / sters, unde ai facut, cate sedinte, cat costa o sedinta? .... multumesc!
  •  
    • 370 mesaje
    2 Iun 2009, 20:59
    0 0
    ....... ??? .......
  •  
    • 10 mesaje
    4 Iun 2009, 10:01
    0 0
    Buna azul.....cum te mai simti? fatza iti este tot uscata? mai astept si eu sa ne mai scrie cineva ceva, dar vad k de cateva zile nu mai intra nimeni sa posteze mesaje.....eu dupa ce am vazut pe aici nu cred k o sa mai incerc Profractional...sper k esti mai bine si poate ne mai scriu fetele si de alte metode.......
  •  
    • 370 mesaje
    4 Iun 2009, 13:19
    0 0
    buna!
    sunt la 1 luna dupa procedura si sunt bine. tenul nu mai este asa uscat, s-a normalizat. referitor la efecte... sunt confuza in continuare; cateodata am impresia ca sunt mai estompate sau mai aplatizate semnele, alteori nu! cred ca depinde de lumina in care ma privesc. cateva persoane apropiate care stiu ce am facut, mi-au spus ca sunt mult mai bine decat inainte... dar stiu eu? poate zic asa, ca sa nu ma deprime.
  •  
    • 370 mesaje
    4 Iun 2009, 15:49
    0 0
    acum ma intereseaza dermoporatia, dar nu mai zice nimic RobertaS!
  •  
    • 7 mesaje
    6 Iun 2009, 16:23
    0 0
    torentica s-a imbunatatit aspectul ridurilor?
  •  
    • 81 mesaje
    7 Iun 2009, 00:23
    0 0
    Spre surprinderea mea, da. Dar cel mai bine se observa la ridurile mari si acolo ma asteptam cel mai putin sa se rezolve ceva fara botox. Mi-a zis sa facem 4 sedinte si apoi vedem daca si unde sa injecteze filler.
  •  
    • 7 mesaje
    7 Iun 2009, 01:16
    0 0
    multumesc mult torentica
  •  
    • 4 mesaje
    8 Iun 2009, 00:15
    0 0
    Peeling chimic n-am facut dar microdermabraziune -da. Ramai cu o piele curata si lucioasa ca de bebe. Se deschid porii, asa ca trebuie asociata si cu ceva tratament cosmetic ca sa-i inchida la loc. S-o face in multe saloane dar eu am facut in Constanta, la salonul Dandy.
  •  
    • 4 mesaje
    8 Iun 2009, 00:19
    0 0
    Microdermabraziunea cea mai performanta se face acum cu cristale de diamant. Periutele alea de la Roc sunt o gluma si au doar rolul de a justifica crema. E mai degraba un gomaj.
  •  
    • 4 mesaje
    8 Iun 2009, 00:23
    0 0
    Efectul peelingului cu laser este de fapt arderea stratului de celule moarte si indepartarea lui. Ultimul racnet este IPL ( lumina pulsata intensa) care actioneaza pe o suprafata mai mare si este mai sigur. Pe linga descuamare, IPL stimuleaza si productia de colagen si efectul este de reintinerire si disparitie a ridurilor fine. Vezi pe www.dandysalon.ro
  •  
    • 81 mesaje
    8 Iun 2009, 13:19
    0 0
    Asa stiam si eu despre IPL. Dupa aia am aflat de LHE (te omoara astia cu prescurtarile). Face acelasi lucru ca IPL, numai ca mai bine si mai repede. Stiu asta pentru ca le-am incercat pe amandoua. Mi-a explicat dematoloaga diferentele dintre ele dar am ramas doar cu ideea ca spotul la LHE e mai mare decat cel de la IPL si conteaza mult daca ai de epilat suprafete mari. Sau de reintinerit. Si e clar mai putin dureros!
  •  
    qaz
    • 4 mesaje
    30 Iun 2009, 21:21
    0 0
    buna!
    a mai facut careva vreun peeling adanc? ce pot face pentru roseata? sunt chair disperat. am facut un peeling adanc cu laser CO2 acum vreo 7 luni si pielea mea INCA nu si-a revenit la culoarea initiala si chiar nu stiu daca o sa isi mai revina. cred ca a fost cea mai haioasa alegere pe care am putut sa o fac. va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi.
  •  
    • 17 mesaje
    3 Iul 2009, 12:09
    0 0
    periodic intru si citesc ce se mai scrie ptr ca am eu si eu probleme si am incercat aproape toate metodele de pe piata, unele mai costisitoare decat altele pana cand am ramas cu urme, dupa pro fractional pe care l-am facut acum 4 luni, desi am folosit crema cu fps 50, deci dupa ce ca avem ceva gaurele mici acum am si pete pe toata fata din cauza profractionalului si la fel pielea nu si-a revenit, concluzia mea este ca doctorii sunt disperati sa ne jecmaneasca si cel mai rau este ca apar si alte complicatii, feriti-va de doamna doctor harbuz care este foarte draguta ca sa-si mareasca contul ancar prin profractional si ramaneti si cu pete, ptr cele care se gandesc sa-si ia teapa sunt din Bucuresti si ma ne putem vedea sa va arat urmarile profractionalului facut la doamna Harbuz, 2 sedinte in valoare de 1500 de euro!!
  •  
    • 81 mesaje
    3 Iul 2009, 19:39
    0 0
    pentru qaz: am vorbit despre cazul tau cu dermatoloaga mea. Mi-a zis ca in cazul tau ar trebui pus un tip special de masti care nu se prea foloseste in saloanele din Romanica. Dar ca de asemenea e posibil sa fi facut o infectie , dar te rog sa ma ierti nu am retinut cum i-a zis. Parerea mea e sa te duci la ea sa te vada. Iti dau pe pm detaliile.
  •  
    • 1510 mesaje
    3 Iul 2009, 21:04
    0 0
    eliso imi pare asa rau de ce ti s-a intamplat , mergi la alt doctor sa vezi cum sa repari macar problema cu petele, stiu ca exista solutii, dupa ce am facut peeling mi s-a spus ca exista posibilitatea asta dar ca se poate rezolva si teoretic n-ar trebui sa te mai coste nimic tratamentul daca mergi la medicul care ti-a facut profractionalul.
  •  
    qaz
    • 4 mesaje
    4 Iul 2009, 12:13
    0 0
    @ torentica: multumesc mult pentru raspuns. banuiesc ca dermatologul de care zici tu este in bucuresti. eu sunt din nordul tarii, din maramures. mi-e greu sa ajung pana acolo. nu prea pare sa arate a infectie. am respectat exact indicatiile, mi-am ingrijit pielea cu multa atentie dupa peeling. doar ca nu isi revine la culoarea initiala... sau isi revine groaznic de greu. inainte de procedura mi s-a spus ca in 3-4 luni trece roseata. ei bine, eu pe 18 iulie fac 7 LUNI de la peeling si sunt inca roz (depinde si asta in functie de zile, uneori sunt destul de rosu). am inceput sa iau detralex in speranta ca o sa ajute. asa am citit pe internet ca multora le-a fost recomandat dupa peeling. bine, eu am inceput doar zilele trecute sa iau, nush daca o sa isi mai faca efectul acum la aproape 7 luni dupa peeling. nu stiu ce altceva sa mai fac...
    referitor la ce a spus eliso1, sunt de acord cu ea. doctorii nu mai stiu cum sa ne jecmaneasca de bani. promit marea cu sarea. eu am facut peelingul cu laser la o clinica din strainatate si mi s-au promis rezultate exceptionale. cred ca nu mai trebuie sa precizez ca am platit o caruta de bani. eu l-am facut pentru cicatrici postacneice. chiar nu vad nicio diferenta si nu e doar parerea mea. nu s-a meritat deloc, ba chiar a fost o tampenie pentru ca acum am ramas si cu problema asta cu roseata. nu as mai recomanda la nimeni sa faca peeling. cel putin pentru cicatrici postacneice. nu cred ca se pot imbunatati prin aceasta procedura.

    P.S. in primea mea postare vroiam sa scriu ca a fost cea mai p*r*o*a*s*t*a alegere pe care am putut sa o fac, nu haioasa.
  •  
    • 503 mesaje
    4 Iul 2009, 12:55
    0 0
    Eliso, ce fel de urme? Te referi la pete maro, de hiperpigmentatie?
    Dna dr. nu ti-a facut poze pre si post interventie sa iti dai seama efectiv de efecte?
    Nici eu nu pot sa zic ca am fost foarte entuziasmata, in raport cu asteptarile pe care le aveam, dar la mine, efectele bune s-au manifestat totusi in timp...

    Qaz, incearca crema Ducray A-derma cu cupru si zinc. Este special pentru dupa astfel de interventii si este foarte buna, sigur iti va estompa roseata. Si eu am fost extrem de rosie la fata, de nu mai imi imaginam ca e imposibil sa mai arat uman , iar vaselina indicata nu prea ma ajuta.
  •  
    • 1510 mesaje
    4 Iul 2009, 13:37
    0 0
    qaz pt roseata de dupa peeling eu am luat detralex 3/zi si am folosit auriderm, cauta pe net info despre ea, este o crema speciala pt roseata de dupa interventii speciale de genul asta.
    foloseste protectie solara 50+ pt ca asa feresti pielea de alte agresiuni care o pot inrosi.

    cand zici cicatrici postacneice la ce te referi: pete sau gaurele?
    la mine petele s-au dus complet cu peelingul