micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 1510 mesaje
    31 Oct 2009, 15:00
    0 0
    anda sper sa revii sa ne dai mai multe informatii
  •  
    • 1510 mesaje
    31 Oct 2009, 15:00
    0 0
    anda sper sa revii sa ne dai mai multe informatii
  •  
    • 28 mesaje
    31 Oct 2009, 20:34
    0 0
    Laserul de care am zis este pt. indepartarea petelor si reinnoirea tenului.Costa 1600de euro si-ti trebuie 2 sedinte.La alea mai vechi i-ti trebuie mai multe sedinte cam vreo 5 pina sa dispara petele si sa se reinnoiasca pielea dar nu este o procedura care garanteaza 100%.In forumurile germane am citit foarte multe despre incercarile care le-au facut fiecare.Toate au avut cel putin un peeling chimic si le-au parut rau dupaia.Bani aruncati in vint pt. nimic si iara nimic.
  •  
    • 28 mesaje
    31 Oct 2009, 20:44
    0 0
    inainte sa ma decid sa merg la Viena pt laser(Loc. in Germania de 12 ani) m-am gindit hai sa incerc alternativa cu Cosmelan.Si nu-mi pare rau ,petele au disparut si sint cea mai fericita de pe pamintul asta.Cliente la mine la lucru(lucrez intr-un magazin de haine)m-au intrebat cum fac de am asa o piele neteda si fina!!!Cind le-am spus ca am 34 de ani nu le-au venit sa creada!Majoritatea i-mi dau 25-27 si asta e un sentiment de neinlocuit.Eu ma hranesc foarte sanatos ,multe legume,fructe si mincaruri care nu sint deloc grase.Beau foarte multa apa ca e iarna ca e vara,nu mai fumez de citiva ani(fumatul e cel mai mare daunator al pielii care face sa te imbatrineasca cu multi ani)si evit soarele cit se poate.Colegele i-mi spun tot timpul cind vin din concediu de la mare,ca asa cum am plecat tot asa am venit,deci deloc bronzata sau foarte putin.I-mi este egal daca sint bronzata sau nu dar macar am piele sanatoasa.Si asta e la mine important.Daca faceti asa cum am scri mai sus atunci nu mai aveti nevoie de nici un peeling sau creme care promit luna de pe cer.
  •  
    • 28 mesaje
    31 Oct 2009, 20:48
    0 0
    Dupa citeva sapt. sau luni veti vedea o diferenta.Pielea se reinnoieste de la sine.Asa am facut si eu.Este cea mai buna metoda care exista si nici nu trebuie sa dai multi bani.Odata la luna poate mai trebuie mers la o cosmeticiana pt. curatarea pielii.Atit.
    Cred ca v-am plictisit deja cu reportajul meu de intretinere al pieliidar eu sper sa nu.
    Salutari
    Miriam
  •  
    • 28 mesaje
    31 Oct 2009, 22:00
    0 0
    Miriam1980,
    am citit ce ai scris pe "Vreti sa va scapati de petele maro".
    Am dat si un raspuns poate vrei sa-l citesti.
    Salutari
    Miriam
  •  
    • 1510 mesaje
    1 Nov 2009, 02:45
    0 0
    Miriam, cine are sa dea 1600 euro pe o sedinta in conditiile in care iti trebuie minim 2, sa dea, eu n-am
    Nu sunt de acord ca peelingul chimic nu da rezultate, cu un medic bun si o ingrijire adecvata dupa rezultatele sunt f bune. Poate nu e cea mai buna alegere in cazul cicatricilor adanci dar nici laserul nu le rezolva asa de usor pe astea. In plus nu-mi place ca efectele laserelor astea nu se cunosc pe termen lung, daca peste 5-10 ani aflu ca nu stiu ce am distrus?!
    Peelingul macar exista de mult mai mult timp si se stiu riscurile si cum pot fi reduse la minim.
    Fiecare cu preferintele lui , mie mi s-a si spus ca laserul este o procedura prea agresiva pentru mine, n-are rost sa ma risc, mai bine peelinguri chimice repetate.
    Inca ceva, peeling chimic nu inseamna neaparat peeling perofund cu fenoli sau mai stiu eu ce produse puternice. Cel mai bun in multe cazuri este acidul salicilic care vorba aia e de asa de mult timp 'pe piata', are riscuri minime si efecte foarte bune pto multime de afetiuni.
    Eu sunt in America si sa stii ca si aici peelingul chimic este in continuare printre cele mai des folosite tratamente antirid, anti pete si anti acnee si semne de la acnee. Se foloseste si laserul insa e mult mai costisitor, dureaza destul de mult pana ajungi la rezultatul dorit.
    Sa luam fraxelul ca exemplu, cand a aparut era o nebunie cu el, era cea mai buna solutie (chipurile) pentru semne gen gaurele, am citit pe acne.org despre o multime de oameni dezamagiti pt ca si=au irosit timpul si banii si n=au rezolvat mare lucru si au revenit la peelinguri chimice.
    Fiecare alege ce considera ca e mai bine, pana la urma e pielea mea, nu?!
  •  
    • 1510 mesaje
    1 Nov 2009, 19:41
    0 0
    andacream te rog mult sa revii sa ne spui mai multe, nu pot sa cred ca acelasi Cornel pe care il stiam eu nu mai este acum printre noi
    Cum a ajuns un copil cu un asa suflet sa se sinucida??
  •  
    • 28 mesaje
    1 Nov 2009, 20:38
    0 0
    Buna Miriam1980,

    este adevarat ce spui,fiecare face cu pielea lui ce vrea.Pt. Fraxellaser costa 1600 amindoua sedinte nu numai una.Pt mine ar fi fost ultima solutie daca nu ar fi functionat cu cosmelanul.
    Sa-ti spun drept as fi fost in stare sa dau si mai mult numai sa dispara petele astea oribile asa de disperata am fost deja ca nu ma mai puteam uita in oglinda.Ca sa-mi acopar petele de pe frunte mi-am facut si breton .Norocul meu ca-mi statea bine ca altfel as fi fost si mai disperata Si asa acuma e moda.Toata problema era ca nu puteam discuta cu nimeni despre asta.Nici prietenele mele nu si-au dat seama ca am pete asa de bine le acopeream.Fara makeup nu mergeam nici gunoiul sa-l duc.Acuma ca nu ma mai machez deloc numai daca ies undeva la disco sau la o masa.Prietenele au observat deja o schimbare la minecaci totul a decurs prea dintr-o data.Aproape doua saptamini nu am iesit afara din casa.Eram rosie la fata si pielea se dadea jos ,foite intregi,de pe fata de parca as fi fost arsa de soare.Acuma nu mai am cosuri,porii sint micsorati,petele au disparut pina ce si liniile care se fac in partile laterale,de la ris,au disparut.
    Serios e de necrezut dar e adevarat.Am suferit doua saptamini ca trebuia sa-mi mint prietenele ca am gripa si mai multe numai ca sa nu ma viziteze.
    I-mi pare bine ca ti-au disparut petele de la peeling chimic si eu am respectat indicatiile doctorului.Daca si ei au spus ca pt pete nu exista la ora actuala nici o crema.Chiar si ceea ce ei vind nu e suta la suta.Si la peeling mi-au spus ca poate sa dispara sau poate nu.Dar am riscat.Cosmelanul e interzis in Germania,nu stiu de ce.De aceea doctorii nu au asa ceva.Dupa o luna de zile m-am dus la doctor de piele si i-am spus ce am facut.S-a uitat cu o lampa care da o lumina lila pe fata mea sa vada daca mi-am vatamat fata cu aceasta metoda.Si intradevar a fost mirat cind a vazut ca totul e in ordine si ca pielea s-a reinnoit(recuperat)asa de repede.
    Mai vorbim
    Miriam
  •  
    • 370 mesaje
    2 Nov 2009, 09:12
    0 0
    Miriam750,
    te rog, zi-mi si mie despre ce fel de pete vorbesti tu? pete pigmentare, pete de la cosuri, adanci, plate? nu inteleg ce fel de probleme ti-ai rezolvat cu acest cosmelan, care iar nu inteleg ce este. o crema?
  •  
    • 370 mesaje
    2 Nov 2009, 09:20
    0 0
    si inca ceva, am tot cautat laserul R 1600 de care zici tu, dar nu am gasit nimic. te rog, zi-mi cine il are in Bucuresti si pentru ce este bun? pt cicatrici postacneice este bun?
  •  
    • 3 mesaje
    2 Nov 2009, 17:32
    0 0
    Am revenit cu amanunte despre Cornel daca mai intereseaza pe cineva. Defapt e vorba de 2 cabinete de dermatologie la care am fost cu el. Complet diferite.
    Ambele recomandate aici de mai multe Eve.
    Am fost mai intai la cabinetul doctoritei Dumitrescu care la inceput mi s-a parut o fata draguta si atat, dar a fost singura care i-a zis lui Cornel ca are nevoie de psihiatru, nu de dermatolog. Inainte sa plecam m-a tras departe si mi-a zis ca bubele de pe fata lui sunt autoprovocate si ca nimic din ce zice el ca are nu exista. Eu n-am stiut ce sa cred.Dupa asta Cornel am inteles ca a mai contactat-o de cateva ori dar ea l-ar fi refuzat sa-i faca peeling cum voia el. Si atunci s-a dus la doctorita Harbuz, recomandata tot aici pe forum. Eu am impresia ca nu e dermatoloaga sau daca este nu stie carte. Ea a fost imediat de acord cu tot ce i-a zis Cornel, i-a facut peeling si doua zile el a fost foarte fericit, numai ca dupa aia a inceput sa stea si mai mult inchis in casa pentru ca se iritase teribil si mi-a spus ca nu se schimbase nimic in bine iar cu 3 zile inainte de necaz nu mi-a mai raspuns la telefon.
    Vedeti si voi ca aici pe forum sunt fel si fel de oameni. Ce pot spune e ca imi pare rau ca nu am ascultat-o pe prima doctorita, care ori e bine pregatita ori a avut un fler teribil. La inceput am fost atat de furioasa pe doctorita harbuz ca am vrut sa conving familia lui Cornel sa o dea in judecata, dar apoi mi-am zis ca poate pe ea atat o duce capul si n-a facut peelingul ala din lacomie ci din prostie. Nu stiu ce sa mai zic, in fine, voiam sa stiti toata povestea.
  •  
    • 1767 mesaje
    2 Nov 2009, 17:38
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 04:20
  •  
    • 4 mesaje
    2 Nov 2009, 20:49
    0 0
    Buna, am o intrebare pentru fetele care se mai duc pe la saloane... eu nu ma prea duc ....super busy, acum cateva zile am primit un primit un flyer, cica au 50% reducere la tot la un salon de pe la Unirea - Azaleea, a fost cineva, ca nu vreau sa fac experiente pe mine!!
  •  
    • 4 mesaje
    2 Nov 2009, 20:49
    0 0
    Buna, am o intrebare pentru fetele care se mai duc pe la saloane... eu nu ma prea duc ....super busy, acum cateva zile am primit un primit un flyer, cica au 50% reducere la tot la un salon de pe la Unirea - Azaleea, a fost cineva, ca nu vreau sa fac experiente pe mine!!
  •  
    • 1510 mesaje
    3 Nov 2009, 04:30
    0 0
    Dumitrescu e un om in primul rand, ii pasa de om si nu il vede doar ca pe o cifra, ca pe un ban care o sa-i intre in buzunar
  •  
    • 1510 mesaje
    3 Nov 2009, 05:26
    0 0
    andra ti-am trimis un mesaj privat
  •  
    • 3 mesaje
    3 Nov 2009, 10:44
    0 0
    Mihaela si Miriam v-am raspuns pe privat pentru ca nu era ontopic.
  •  
    • 28 mesaje
    3 Nov 2009, 16:08
    0 0
    Buna Azul,

    eu am avut pete pigmentare maro si pete de la cosuri care pina la urma si ele s-au facut maro.Plus de asta m-ia micsorat si porii de pe fata si chiar si ridurile fine care le-am avut in jurul ochilor au disparut.In prim plan este o crema contra pigmentelor maro.Cosmelanul este un set de 4 componente.
    Cosmelannr. 1 este o masca , care se aplica pe fata timp de 6-8 ore.Cosmelan nr.2 esteo crema care trebuie folosita cel putin 6 luni de zile si cu care in prima luna trebuie sa te ungi cu ea pe fata de 3 oei pe zi.Dupa o luna numai de doua ori la zi. A treia componenta este o crema hidratanta cu care trebuie sa te dai dupa 15 min.dupa aplicarea cremei Cosmelan nr. 2.A patra componenta este o apa cu care cureti bine fata inainte de aplicarea mastii nr. 1.Una fara alta nu are nici o reactie sau mai bine zis nu se ajunge la disparitia petelor.Suna poate complicat dar nu este.
    Daca mai ai intrebari i-ti raspund cu placere.Tu ce probleme ai?
    Salutari Miriam.
  •  
    • 28 mesaje
    3 Nov 2009, 16:22
    1 0
    Azul scuze,am scris numele de la laser gresit.
    Laserul se cheama Fraxel laser SR 1500.
    Eu am pus pe google"Cine foloseste fraxel laser SR 1500.
    Mi-a aparut in Austria la www.drdado.at si in bucuresti nu mai stiu pt. ca Bucurestiul nu m-a interesat.Prea departe de mine.
    Cauta si tu ca si mine poate dai de cine se ocupa cu Fraxelul asta in Bucuresti.La dr.dado gaseti si poze de la cliente care si-au facut la ea si petele si cicatricile de pe fata si mai multe.

    In rest va mai zic odata aveti grija cu peelingul asta chimic ca e periculos.
    Nici cu Cosmelanul nu-i de jucat dar peelingul mi se pare mult mai agresiv.La cosmelan trebuie neaparat luat concediu cel putin 2 saptamini.Fata se inroseste si pielea se da jos ca si cum ai fi avut arsura de soare.Dar asta este procedura si este foarte normal sa te inrosesti si decojesti.Pielea se reinnoieste.Trebuie urmate instructiunile foarte exact.
    salutari Miriam