micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 171 mesaje
    23 Mar 2008, 17:07
    0 0
    Vyo ma bucur din suflet ca esti ok.
    Hai ca navalesc si eu cu intrebari pt tine.
    Cat de dureroasa a fost interventia?Mie mi-a propus sa imi faca prima data cu Profraction-ul sau cum il cheama si dupa peelingul propriu-zis pt ca a spus ca e prea dureros sa le alterneze in aceeasi sedinta.
    Dar parca as vrea si eu 2 in unu.
    Ce parere ai tu care ai trecut prin asa ceva?
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 17:40
    0 0
    Si pe mine m-a prevenit ca este f dureros sa fie facut peeling combinat cu cele 2 (sciton si profractional). Poate daca eram din Timisoara le-as fi facut pe rand, dar avand in vedere ca asta ar fi insemnat pentru mine inca un drum, inca cateva zile de concediu si bani de benzina si cazare, mi-am luat inima in dinti si i-am zis asta este, daca tot am batut atata drum fac orice. O sa suport 10 min durerea si scap de o grija. Deci este dureros, am cam tremurat am mai tremurat si vreo 5 min dupa. dar este totusi suportabil. Faptul ca mi-am dorit atat de mult acest lucru, m-a ajutat sa indur mai usor durerea. Eu zic sa le faci pe amandoua odata.Suferi 10 min dar scapi de o grija. Daca le faci separat, o sa stai in casa pt 2 recuperari. Eu asa consider.
  •  
    • 503 mesaje
    23 Mar 2008, 22:07
    0 0
    Vyo, si cat de horror (cum spuneai) arati acum? Da-mi mai multe detalii, sa fiu si eu pregatita psihic in caz ca..
  •  
    • 171 mesaje
    24 Mar 2008, 02:38
    0 0
    Deci 10 minute dureaza tot chinul?Pai atunci suferim...clar.Mie mi se face rau numai cand ma gandesc cat costa...dar asta e!
  •  
    • 131 mesaje
    24 Mar 2008, 13:03
    0 0
    Asta este.Suferim, ce sa facem. Am vb azi cu d-na doctor la tel. Am inceput sa ma cojesc deja. Mi-a spus ca timp de o luna pielea o sa se tot regenereze. Deci rezultatele finale se vad abia dupa o luna. Oricum , se vede ca mi s-au mai inchis porii. Eu am facut peeling la 400 microni()cred ca asa se numesc). 100 microni inseamna grosimea unei coli. Maximul la care se poate face cu profractional este 1500 microni.Ca sa va faceti o idee, suprapuneti 15 coli.
  •  
    • 131 mesaje
    24 Mar 2008, 15:04
    0 0
    Lissa, acum sunt fff rosie la fata (initial eram maro, de parca ma dadusem cu spray d'ala propolis Si acum sunt rosie si ma cojesc. Dar mult mai rosie decat daca m-as fi ars la soare.Deci clar nu am cum sa ies din casa.Si trebuie sa-mi hidratez fata continuu. Si am fata f lucioasa de la atata crema(bepanthen). Eu am dubii ca o sa-mi treaca pana miercuri. cred ca o sa-mi mai iau o zi de concediu.
  •  
    • 171 mesaje
    25 Mar 2008, 11:28
    0 0
    Vyo inca o intrebare..concediul medical l-ai primit de la doamna doctor?
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 12:27
    0 0
    Nu stiu daca putea sa-mi dea concediu medical d-na doctor. Eu mi-am luat din zilele de concediu. Mai aveam cateva de anul trecut.
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 12:33
    0 0
    Fetelor, mi s-a cojit fatza complet si am pielea f fina. Sunt roz la fatza. Maine o sa ies din casa . Am vb cu d-na doctor si o sa-mi dau toata sapt cu bepanthen(un strat subtire) sa nu lucesc rau, apoi aplic crema cu spf 50+ si apoi fondul de ten care si el trebuie sa aiba spf.
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 12:34
    0 0
    Eu vreau sa-mi mai fac un peeling si in decembrie. Daca vrea vreuna dintre voi sa vina cu mine sa-mi spuneti.
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 12:34
    0 0
    Eu vreau sa-mi mai fac un peeling si in decembrie. Daca vrea vreuna dintre voi sa vina cu mine sa-mi spuneti.
  •  
    • 1767 mesaje
    25 Mar 2008, 13:15
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 05:03
  •  
    • 29 mesaje
    25 Mar 2008, 14:44
    0 0
    vyo daca tot ti s-a cojit toata pielea cum este ti s-au micsorat gaurelele , ti-au trecut semnele [ in cazul in care aveai]??? eu zic sa nu te dai cu fdt o sapt sa se refaca pielea , oricum peste bepanthen se vede nasol tare..am incercat si eu.
  •  
    • 29 mesaje
    25 Mar 2008, 14:45
    0 0
    vyo daca tot ti s-a cojit toata pielea cum este ti s-au micsorat gaurelele , ti-au trecut semnele [ in cazul in care aveai]??? eu zic sa nu te dai cu fdt o sapt sa se refaca pielea , oricum peste bepanthen se vede nasol tare..am incercat si eu.
  •  
    • 29 mesaje
    25 Mar 2008, 14:46
    0 0
    vyo daca tot ti s-a cojit toata pielea cum este ti s-au micsorat gaurelele , ti-au trecut semnele [ in cazul in care aveai]??? eu zic sa nu te dai cu fdt o sapt sa se refaca pielea , oricum peste bepanthen se vede nasol tare..am incercat si eu.
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 16:08
    0 0
    Eu sunt din Bucuresti. M-am interesat si in Bucuresti nu exista nici peeling cu laserul(adus la Timisoara la sf anului trecut) nici profractional (adus la timisoara la sf lui februarie).Avand in vedere problemele pe care le-am avut cu tenul am facut o obsesie sa am o piele frumoasa. Din aceasta cauza vrau sa-mi mai fac un peeling. De la inceput d-na doctor mi-a spus ca s-ar putea sa am nevoie de 2 peeeling-uri.Acum pielea are porii mult mai mici si se mai vad doar semnele care erau mai adanci. Ca sa va faceti o idee de adancimea semnelor ( am scris si mai devreme)eu am avut nevoie de 400 microni. 100 microni inseamna cat o coala A4 (grosime) .400 microni inseamna 4 coli suprapuse. Profractional poate rezolva semne de pana la 1500 microni (deci supapuneti 15 coli A4 ca sa vedeti grosimea). Maine o sa ies din casa si o sa ma dau totusi cu fond de ten. Mi-a spus d-na doctor ca este indicat. Protejeaza totusi pielea. Bepanthen o sa dau intr-un stat f subtire.Oricum , v-am zis deja semnele nu prea se mai vad, pielea e mult mai fina si pori s-au inchis mult.
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 16:10
    0 0
    Legat de costuri. 300 ron benzina, 250 ron cazarea. Gasiti la 110 ron la pensiunea Venus care este ok. dar eu recunosc ca am vrut la 2 pasi de clinica. Venus este la vreo 10 min de mers pe jos.Si cam atat. ca mancarea nu se pune (mancam si in Bucuresti )
  •  
    • 1767 mesaje
    25 Mar 2008, 18:04
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 05:05
  •  
    • 815 mesaje
    25 Mar 2008, 20:18
    0 0
    Vyorika dak nu apuc sa ma duc in toamna, vin eu in decembrie cu tine. Pupici multi.Sper din suflet k efectele sa fie permanente si nici porii sa nu se mareasca cu timpul, ma gandesc k fiind ten gras tot asa ramane si din cauza secretiei de sebum etc
  •  
    • 131 mesaje
    25 Mar 2008, 20:22
    0 0
    Nu stiu daca se poate si pe decolteu. Desi acest laser nu este numai pentru urme pe fatza. Este si pt riduri si altele. Deci cred ca si pt decolteu.Cauta pe site clinica jmp din Timisoara si suna sa intrebi. Stai linistita ca nu dispar de pe forum.