micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 291 mesaje
    16 Mar 2008, 10:47
    0 0
    scuze am incurcat linkul.... asta e http://venus.pensiune.info/ro/index.html
  •  
    • 131 mesaje
    20 Mar 2008, 11:01
    0 0
    Dragele mele, sunt super super happy. In sfarsit a venit momentul . Maine dimineata la ora 5:00 voi pleca spre Timisoara. Ma cazez la pensiunea Venus .Este aproape de clinica si este 110 ron/noapte. Initial am vrut la Excelsior dar este 85 euro . Muuuuuuult. Va tin la curent imediat cum ma intorc.
  •  
    • 815 mesaje
    20 Mar 2008, 19:37
    0 0
    Viorika multa multa bafta, iti tin pumnii si chiar o sa ma gandesc la tine cu sufletul la gura intrucat imi pun mari sperante in Timisoara k altfel nu stiu ce o sa fac. La toamna ma duc si eu. Pupici!
  •  
    • 503 mesaje
    22 Mar 2008, 07:02
    0 0
    Viorik, multa bafta si de la mine!!! Sa te intorci acasa cu un ten de bebelus! :*
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 09:53
    0 0
    Dragele mele, am ajuns la Bucuresti azi-noapte. Fooarte frumos la Timisoara.Am ajuns vineri pe la ora 14:00, am fost la Mall, m-am intalnit cu Adriana si la 17:30 am fost la clinica. A fost putin cam dureros peelingul. Acum au adus un aparat nou PROFRACTIONAL iar mie mi-a facut o combinatie intre peeling cu laserul si profractional (tot laser dar pt adancimi mai mari). Trebuie sa recunosc ca dupa peeling cu greu m-am afista prin Timisoara. Am mers cu ochelari de soare si gluga. Sunt cam maro la fata si ma cam ustura. dar acum incepe sa se deschida cularea si nu mai ustura.Miercuri vreau sa ma duc la birou. Sper sa fie ok va tin la curent.
  •  
    • 815 mesaje
    23 Mar 2008, 10:42
    0 0
    Bravo Vyorika, felicitari. Si cat te-a costat?
    Inainte si dupa procedura cu trebui esa te dai pe fata?
    Cat a durat procedura?
    Tu aveai cicatrici adanci?Ti-a spus sa mai faci?
  •  
    • 1767 mesaje
    23 Mar 2008, 11:03
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 05:06
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 12:13
    0 0
    Inainte de procedura nu trebuie sa faci absolut nimic. Aaaa, nu e indicat sa iei aspirina...Doar atat. Procedura a costat 20 milioane. Aveam cicatrici destul de adanci. Inca nu pot sa ma pronunt daca mai am pentru ca am fata ,,arsa''( asa arata) si astept sa se cojeasca. Miercuri ar trebui sa fiu gata de ,,iesit pe strada''. deci momentan nu -mi dau seama cum o sa arat dupa.Nu pot inca sa ies pe strada. A fost un adevarat show drumul inapoi. Eram in masina si la semafoare parca toata lumea se uita la mine.Acum o sa fiu arestata la domiciliu pana miercuri . Nu pot sa ies din casa pt ca sunt horror.Dupa interventie trebuie spalata fata cu apa rece 2-3 ori pe zi, apa oxigenata si apoi o crema data de doamna doctor( cu anestezic) pt ca ca ma ustura fata. A treia zi deci azi, o sa inlocuiesc crema aceea cu bepanthen (crema funduletz pt copii), asa mi-a spus d-na doctor. Iar peste 3 zile crema hidratanta. Nu trebuie una anume. Eu vreau sa-mi iau Eucerin. Am vazut ca si d-na doctor avea la clinica si mi-a zis ca e f buna.Si in momentul in care ies din casa trebuie sa-mi aplic crema cu factor de protectie 50+. Imediat dupa tratament trebuie evitat soarel. Eu am stat in masina cu geaca pusa in geam. interventia se poate face si vara dar trebuie avuta mare grija cu soarele.Exista risc de pete pt ca pielea este f sensibila dupa interventie. Prima noapte se doarme cu fata in sus, nu trebuie atinsa fata de nimic. Eu si a doua noapte (adica azi-noapte ma dormit tot asa).E neplacut pentru ca eu dorm pe burta de obicei. Dar asta este... Cam atat. daca mai aveti intrebari va rog sa-mi puneti. o sa va tin zilnic la curent cu evolutia fetei mele . oricum trebuie neaparat sa va spun ca d-na doctor Lucia Grosu este o dragutza.Am ramas placut impresionata. V-o recomand din suflte. va raspunde la toate intrebarile si se vede ca este o profesionista. Mie mi-a spus ca s-ar putea sa mai am nevoie de inca o interventie. Dar asta depinde de pielea fiecaruia in parte. Va pup si astept intrebari
  •  
    • 815 mesaje
    23 Mar 2008, 12:42
    0 0
    Ok.Deci eu care merg la toamna ar fi cam indicat sa stau cam 4-5 zile in timisoara k voi veni cu trenu si iti dai seama pe tren sa ma intorc asa.E ok k tiu-ar mai trebui doar o sedinta de asta cu laser dak zici k aveai cicatrici destul de adanci.Dar erau si multe? Are ceva dak mai au vreun cos doua si dak ai si puncte negre?
    Ce nu mi se pare profesionist totusi este pregatirea pre si post peeling, m-as astepta la produse dermocosmetice totusi, ca cele pentru peeling chimic.Dar banuiesc k nu are nimic dak vb cu doctora si ii spui k vrei sa fol cremele recomandate de Leventer, de exemplu, dupa peeling, k totusi tot o arsura e si asta si te si cojesti toata.
    Cazarea cum a fost?
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 12:53
    0 0
    Eucerin este produs dermatocosmetic.Plus ca primele 2 zile te dai cu o crema data de doamna doctor, preparata in clinica si urmatoarele 3 zile bepanthen.Legat de cazare: Initial trebuia sa stau la pensiunea Venus care este ok (ca bani si aspect) din ce am vazut pe site (110 ron).Pana la urma am stat la casa del sole (65 euro pe noapte dar este la 100 m de clinica).Daca vrei sa stai mmai multe zile du-te la Venus , e f ok si aia. Dar vorbeste cu o prietena/prieten care are masina sa te duca. Ii platesti benzina si cazarea ( eu din Bucuresti am dat 300 ron pe benzina dus-intors). Tot din Bucuresti esti? Deci ii platesti masina si cazarea. Este ok si d-na Leventer dar sa nu uitam ca are contract cu Vichy si s-ar putea sa recomande aceste produse fara sa fie neaparat convinsa de eficienta lor.Eu am fost de multe ori la d-na leventer. si mi0a zis ca n uam nevoie denicio interventie ca n usunt grave cicatricile.Dar eu nu ma simteam bine in pielea mea.Si eu am puncte negre si am avut si o bubita acum , in timpul peelingului. dar a ocolit-o. deci nu este nicioproblema. Cosurile le ocoleste iar punctele negre nu influenteaza cu nimic.
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 12:56
    0 0
    De ce nu ti se pare ok pregatirea pre peeling? Ca nu ai nicio interdictie. Anestezia consta intr-o crema care iti amorteste fata. stai 40 min cu ea pe fatza inainte de interventie.
  •  
    • 815 mesaje
    23 Mar 2008, 14:08
    0 0
    Adica ma gandesc k pre peeling ar trebui facuta o curatare a tenului in mod profesional tot la clinica si post peeling, Miriam 1980 sau cam asa povestea la un momentdat de ce i-a prescris Leventer dupa peelingul ei chimic, gen Flavo C si altele, nu mai stiu acum dar o sa caut. Asta cu curatarea tenului nici Leventer nu o face decat la cerere banuiesc. De Leventer ziceam doar de tratament post pt k in ceea ce o priveste stiu k mai mult incearca sa te convinga k esti f bine, nu ai nimic, sunt altii cu maladii si mai mari etc asta fiind adevarat dar dak tu nu te simti bine cu propria persoana nu te ajuta cu nimic si plus de asta la peeling chimic nu m-as mai baga atata timp cat a aparut laserul asta care este accesibil k pret fata de Fraxel. Si dak si in 2 sedinte scapi de tot e super bine. Bepanthenul ala nu prea imi inspira incredere.Atata tot. Abia astept sa-mi spui cum e peste cateva zile. Si efectul este permanent, nu? K la peeling chimic efectele sunt doar temporare.
  •  
    • 1510 mesaje
    23 Mar 2008, 14:37
    0 0
    cornelia mie mi-a dat flavo-c inainte de peeling pentru ca am tenul sensibil si asta il face putin mai rezistent.. bepanthenul mi se pare o crema foarte foarte grasa, eu am dat cu ea dupa ce am facut un tatuaj, mi-a vindecat foarte frumos pielea, intr-adevar dar ma gandesc ca pentru un ten care mai are ceva probleme gen puncte negre cosuri poate fi comedogen?
    vyorica din ce ai descris tu as fi zis ca e vorba de peeling chimic , ma gandesc ca daca leventer ti-a spus ca nu are rost sa faci interventia asta atunci tu chiar ai semne superficiale pentru ca mie mi-a zis ca e posibil sa am nevoie de 2-3 peelinguri (1/an) pentru a indeparta 'gaurelele' iar eu consider ca am semne medii
    sa ne scrii cum evolueaza pielea ta, si eu as vrea sa fac peelingul asta la sfarsitul verii
  •  
    • 815 mesaje
    23 Mar 2008, 14:42
    0 0
    Vyorika dar tu te-ai programat direct la interventia cu laser sau ai mai fost si inainte la o consultatie?
  •  
    • 503 mesaje
    23 Mar 2008, 14:42
    0 0
    Viorik, ma bucur mult pentru tine! Iti tin pumnii ca peste cateva zile sa te poti duce la serviciu cu un total nou chip!
  •  
    • 815 mesaje
    23 Mar 2008, 14:53
    0 0
    Miriam ai facut cumva si microdermoabraziune la Leventer?
    Si sensibil in ce sens e tenul tau? si al meu e gras dar parca si sensibil.
  •  
    • 1510 mesaje
    23 Mar 2008, 15:00
    0 0
    nu, nu am facut microdermabraziune la ea, mi-a zis ca nu m-ar ajuta deloc.
    am tenul sensibil adica e mai rosu, ma ustura/ mananca/ tine la vant, frig, soare mai puternic, am reactii gen mini alergie la multe creme/ produse cosmetice
  •  
    • 291 mesaje
    23 Mar 2008, 15:26
    0 0
    eu m-am dat p fatza cu bephnaten dupa peeling,, si acu folosesc bephanten in loc de cream de fatza... am tenu gras/ mixt
    si nu il incarca,, nu imi apar puncte negre de la el.... mie imi face bine.. il hidrateaza dar nu in exces.
  •  
    • 131 mesaje
    23 Mar 2008, 15:42
    0 0
    Avand in vedere ca fata o sa se cojeasca este nevoie de crema f hidratanta. Si fara prea multe ingrdiente. Bepanthen fiind pt bebelusi e clar ca nu contine f multe substante si parfumuri. Se stie ca produsele pentru copii au nevoie de cele mai multe autorizatii inainte de a iesi pe piata. Acum a fost prima data cand am ajuns in Timisoara. In rest am vb cu d-na doctor la tel. Vineri m-a vazut prima data si dupa 30 min m-a bagat la peeling.
  •  
    • 1510 mesaje
    23 Mar 2008, 15:53
    0 0
    adryana, e bine daca tu zici ca n-ai avut probleme cu bepanthenul
    pielea bebelusilor e diferita de cea a omului matur, daca un produs e destinat lor nu inseamna ca n-are ce rau sa-ti faca tie, de ex uleiul johnson pt bebelusi e supercomedogen iar pt ei e foarte bun.