Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 156 mesaje
    10 Mar 2007, 15:11
    0 0
    Nu stiu care poate fi motivul dar in mod cert asta s-a intamplat. Vb si cu doctorul tau e foarte periculos sa mai tzii post daca se intampla asta chiar e obligatoriu sa intrerupi crede-ma. Probabil corpul tau nu era nici total refacut dupa sarcina, poate ca energia provenita din grasime nu mai e suficienta ca sa "functzionezi" normal ... oricum clar este ca ai iesit din ketosa deci de acum nici macar nu o sa mai slabesti cand slabesti din masa musculara pe langa faptul ca o sa te simtzi foarte rau si o sa te doara tot corpul, la cantar nu se vede practic deloc de la o zi la alta.
  •  
    • 46 mesaje
    10 Mar 2007, 15:13
    0 0
    Adevarul e ca parca am asa un soi de febra musculara ... dar putzin de tot parca as fi facut port. Dar hai ma ce naiba Baga-mi-as picioarele Lasa ca vb si la doctor despre asta pote pot face ceva ....
  •  
    • 33 mesaje
    10 Mar 2007, 15:16
    0 0
    Rodnia, "putzina febra musculara" ai acum, dar ai sa vezi ca maine o sa fie mai nasol si in cateva zile chiar o sa te doara tot corpul ... crede-ma pe cuvant mi s-a intamplat de multe ori asta. Elenush are dreptate, dintr-un motiv sau altul organismul tau nu mai poate folosi grasimea . Trebuie neaparat sa rupi postul
  •  
    • 82 mesaje
    10 Mar 2007, 16:32
    0 0
    fetelor ma intereseaza si pe mine postul de cativa zile.dar am o intrebare pt rodnia:

    in a cata zi ai eliminat,,algele,, acelea?

    eu mananc sanatos,sucuri de fructe,paine cu seminte,carne la gratar,dar mai scap intr-un pepsi cu lamaie sau sosuri gata preparate la sticlute din supermarket-tzatziki ma omoara.

    in rest va doresc sanatate si NU LASATI MANCAREA SA VA CONDUCA VIATA.
  •  
    • 3729 mesaje
    10 Mar 2007, 17:33
    0 0
    rodnia parca ziceai ca doar 28 de zile vrei sa tii postul, ce te-a apucat acum cu 40 nu esti sanatoasa???
    daca fetele spun sa-l intrerupi, eu zic sa le asculti
    pune-te pe picioare, si poate mai incolo il reiei...oricum banuiesc ca ai slabit ENORM!
    va pup fetelor, imi pare rau ca n-o sa va am alaturi in seara asta...ne dam intalnire evele din bucuresti...
  •  
    • 46 mesaje
    10 Mar 2007, 18:01
    0 0
    vesti proaste de la doctor Am presiunea scazuta pulsul slab ...tre sa intrerup postul. Of Sabbra am zis la inceput ca vreau sa tzin 40 de zile sau MACAR 28 ... dar scopul exact era 40. Eh ..asta e . Mi-am luat rosii si portocale sa-mi fac suc . Oricum inca vreo doua saptamani o sa mai slabesc ceva pana intru in alimentatzie normala ...sper. M-am cantarit la o farmacie si teoretic am slabit 17 kg Spun "teoretic pt ca nu-s sigura de cantarul meu daca functziona ok cand m-am cantarit in prima zi de post. Oricum inca nu-mi vin hainele de dinainte de sarcina. Mai am de dat jos vreo 10 ... mai astept 6 luni si o sa tzin din nou un post mai micutz. Nu-mi plac dietele montignac sau atkins etc o sa ma rezum sa nu mananc paine, paste, dulciuri etc etc apa oricum beau vreo 3 litri pe zi asa ca ....sper la mai bine


    LILOU232 referitor la ce m-ai intrebat parca eram in ziua a patra sau chiar a treia ..parca a treia. Oricum cica nu e obligatoriu sa elimini in halul asta ...eu pe perioada sarcinii si pana acum am fost foarte constipata la sarcina ieseam o data pe saptamana si nu puteam sa iau laxative pt bebe ..iar dupa aia am luat niste laxative naturale dar tot greu ieseam la minim 3 zile. Poate si de asta am acumulat atatea toxine

    Va pup
  •  
    • 82 mesaje
    10 Mar 2007, 18:41
    0 0
    FELICITARI.ESTI GROZAVA.
    sincer nu as avea asa o ambitie.tin si eu de maine 3 zile sa detoxifiez oraganismul.
    mananc sanatos incerc sa nu prepar termic daca se poate-sa se pastreze toate vitaminele.
    am uitat sa te intre:sotul tau nu e superincantat?stie ca nai mancat nimik 1 luna?al meu nici sa nu auda de diete.
  •  
    • 3729 mesaje
    11 Mar 2007, 12:51
    0 0
    rodnia 17 kg e enorm intr-o luna.esti OK!oricum nu vei putea sa treci direct pe mancaruri solide...asa ca nu-ti face griji, vei mai pierde in greutate...eu de exemplu chiar daca mananc sa ma mentin mi se intampla sa mai pierd un kg, ptr ca nu mananc mancaruri grase
    hai capul sus!
    fetelor aseara am avut intalnire cu evele...am dansat de am febra musculara
  •  
    • 46 mesaje
    12 Mar 2007, 15:58
    0 0
    Sabbra tu ai terminat de ceva timp postul te-ai ingrasat ceva de atunci ?

    Eu acum ma duc la spital am trimitere sa-mi fac toate analizele inclusiv radiografie pulmonara etc. Tzinetzi-mi pumnii ... sper sa fi iesit cu bine din post sa nu ma trezesc cu vreo minune. Ieri am baut suc de fructe si azi la fel dar ma simt cam rau ..parca prea "plina" daca putetzi sa credetzi asa ceva De saptamana viitoare o sa incep si cu niste exercitzii usoare. Azi am avut scaun singura (fara clisma) si ... am vazut suc de rosii ma doare putzin burta asa ca o crampa usoara de parca as fi mancat prea mult ..sper sa fiu ok am plecat va pup
  •  
    • 46 mesaje
    12 Mar 2007, 16:02
    0 0
    Inca doua cuvintzele si fug, am uitat sa spun ca nu am facut vergeturi ABSOLUT DELOC, nici macar mici si nu imi atarna pielea pe nicaieri ... din cauza asta eu ma gandeam ca am slabit mai putzin dar neavand alta modalitate decat sa compar hainele de dinainte de sarcina cand eram foarte slaba ... m-am gandit ca am slabit mai putzin. Totusi cantarul nu minte azi m-am cantarit la piatza si intr-adevar am slabit mai bine de 17 kg ! Si inca un efect pentru mine cu adevarat miraculos : nu mai am acnee. Dar deloc ! Mai am niste semne ... din trecut ..insa nimic nou eu care mereu eram plina de vulcani pe sub piele acum am toata fatza curata nici macar un cos mic nu am. Sper sa nu revina acneea dupa ce incep sa mananc normal
  •  
    • 3729 mesaje
    12 Mar 2007, 16:40
    0 0
    rodnia un kg un kg jumat l-am pus...dar e ciudat, cand vine cand pleaca...la fiecare saptamana depinde...daca am scaun sau nu
    lumea imi spune ca fizic arat din ce in ce mai slaba...dar eu inca sufar de constipatie...
    problema mea ramane dezorganizarea totusi...desi la cap mancare n-am trisat deloc, si sunt exemplara, mi se intampla sa iau o inghititura de ceva cu o ora inainte de culcare...o ridichie, sau o rosie...
    nu ma pot organiza la 3 mese pe zi...am doua, dimineata si la pranz, sau pranz si seara...
    dar eu sunt cu exercitiile in focuri...
  •  
    • 156 mesaje
    12 Mar 2007, 21:30
    0 0
    De la ora patru in continuu am mancat si am scuipat Cred ca am luat-o razna de tot ...nu stiu ce e cu mine ... mama si-a serbat duminica ziua si de sambata a facut o gramada de bunatatzi de care nu am putut sa ma ating au fost niste zile asa de stresante pt ca a tot trebuit sa gasesc pretexte sa nu mananc m-am dat bolnava dar tot am reusit s-o supar ... of. Cam peste vreo ora maxim ar trebui sa apara ai mei ...daca nu chiar acum ... azi au fost plecatzi la tzara si am ramas singura in casa cu mancare si nu m-am mai putut abtzine. Am mestecat si am scuipat cred ca 5 ore non stop. fara sa inghit. daca as fi inghitzit probabil ca pana acum mancam vreo 8 mii de calorii. Nici nu stiu ce scuza sa le bag alor mei ca a disparut atata mancare ...m-am gandit sa le spun ca au venit prietene pe la mine. Am mancat platouri intregi de prajituri si fursecuri de casa friptura carnatzi chiftele sarmale ... pana la urma am mancat si niste frica direct din tub si fara sa vreau am inghitzit, am vomat si m-a durut rau burta ..de-abea asa am putut sa ma opresc Atata mancare aruncata Nu imi vine sa cred ca am facut asta ... atatea ore fara oprire ...cred ca sunt total nebuna ... sper sa nu se mai repete ... imi e frica sa nu o iau razna de tot ... si culmea e ca ma simtzeam, atat de bine gustand si mestecand toata mancarea aia buna de parca ma drogam .. un sentiment de euforie ....nici nu am realizat cat timp a trecut poate par efectiv nebuna dar am ramas masca sa vad cat e ceasul .... doamne
  •  
    • 159 mesaje
    12 Mar 2007, 21:41
    0 0
    Sa-mi bag picioarele ... nu stiu ma poate nu e bine sa spun asta mai ales ca-s pe alocuri in situatzia ta si stiu cat de frustrant e sa-tzi judeci parintzii dar cum se poate ma asa ceva ? Cum potzi sa stai zilnic in casa cu un copil crescut de tine si sa nu realizezi ce se intampla, sa nu banuiesti macar ??!! In fine nu mai zic ...bine ca a mea pleaca joi ca mi-ar fi facut tot parul alb daca statea pana la sfarsitul lunii.

    Elenush eu zic sa vorbesti cu maica-ta, nu sa-i spui ca esti bulimica sau anorexica sau ceva de genul asta ca oricum nu cred sa priceapa ...dar pt numele lui D-zeu spune-i ca AI GASTRITA SI CA NU POTZI SA MANANCI ! Spunei ca te chinuie tzinand toata mancarea aia in casa spune-i ca te doare rau stomacul daca mananci asa ceva, ca itzi e POFTA si te chinui si suferi ! Bai in ce hal am putut sa ma enervez ...cum sa intzeleg ma asa ceva ca nu pot ma ...sa fii atat de ...ahhh sa nu spun cuvantul ... fatza de copilul tau ... o aniversare vine si trece o petrecere o uitzi in 3 zile dar copilul tau e responsabilitatea ta pe viatza ! RAMANE ! si mai ales la varsta asta ...cum mama naibii ...ahhhhhhhhhhh nu mai pot !
  •  
    • 156 mesaje
    12 Mar 2007, 21:49
    0 0
    runny nu-i pot spune ma tem ca o sa vrea sa mergem la doctor si doctorul o sa-i spuna din ce cauza am gastrita ... chiar nu pot sa vb cu ea despre asa ceva. eu sper ca ce s-a intmplat a fost un "accident" si ca nu o sa se mai repete ..sincer chiar nu stiu ce a fost cu mine asa ceva nu am mai facut. Sa mestec si sa scuip adica. Tu esti bine ? mai spune ceva ... bine ca pleaca sa ai si tu liniste cateva zile si gata ai scapat. Te pup
  •  
    • 59 mesaje
    12 Mar 2007, 22:08
    0 0
    scuze ca ma bag si eu, dar nu ar trebui sa existe un fel de confidentialitate in cazul unei vizite la medic?
    elenush eu stiu ca tu esti in recuperare si ai si traume fizice peste cele psihice... tu treci prin toate astea singura? si terapie si tot? nu stie nimeni din jurul tau cu ce te confrunti?
    pana la urma ar fi foarte rau daca ar afla mama ta? si eu am facut la viata mea multe prostii care s-au lasat cu scandal si suparari dar pana la urma lucrurile s-au rezolvat si parca a fost mai bine asa..poate ca o subestimezi pe mama ta si dupa ce va trece de socul initial va fi alaturi de tine si iti va fi mai usor.
  •  
    • 59 mesaje
    12 Mar 2007, 22:19
    0 0
    de fapt eu intrasem sa ii spun rodniei ca eu am tinut post cam 8 zile (cu suc)iar in ziua a 9-a mi s-a facut in mod absolut inexplicabil foame. ceea ce a fost chiar ciudat pentru ca foame nu mi-a fost nici in prima zi. si stiu ca nu e bine dar la ce foame aveam am mancat aproape normal (paine integrala, iaurt degresat etc)- pe urma m-a pocnit vinovatia si am venit in fiecare zi pe jos de la servici (cam 40 de minute de mers)
    asta a fost acum 2 saptamani si m-am ingrasat cam un kg in primele zile si de atunci sunt stabila.
    iar partea absolut misto e ca nu mai pot sa mananc tampenii(fornetti, pepsi etc). nu e vinovatie, pur si simplu nu mi se pare ca merita.
    eu nu spun ca am facut bine sa intrerup postul asa dar nici in conditiile astea nu m-am ingrasat
    va sunt absolut recunoscatoare fetelor, cred ca postul a fost cel mai bun lucru pe care l-am facut pentru corpul meu.
  •  
    • 59 mesaje
    12 Mar 2007, 22:20
    0 0
    scuzati ca am scris atat!
  •  
    • 2520 mesaje
    13 Mar 2007, 01:25
    0 0
    Am citit buna parte din ceea ce ati scris voi aici in 180 de pag. ma bucur ca v-ati gasit unele pe altele sa discutati ( am vazut cum considera sa se poarte persoane care se declara mature si responsabile).
    Sa nu-ti para rau de mincarea aruncata , decit sa o fi inghitit si vomitat , mai bine asa.
    Ma gindeam la faptul ca multe dintre voi nu vb cu parintii despre pb voastra si mi se pare gresit. Nu va cunosc situatia , dar orice parinte vrea binele copilului. Cred ca ar fi mai potrivit sa le scrieti o scrisoare ( acelui dintre parinti cu care va intelegeti mai bine)in care sa povestiti tot, cum ati inceput , prin ce ati trecut - foarte important prin ce ati trecut , sa stie ca suferiti si nu ati facut asta dintr-un moft - , sentimentele pe care le aveti fata de ei si lucruri despre care preferati sa nu vb ptr moment, sa le spuneti daca vreti sa mergeti la medic sau nu inca, sa le spuneti ce asteptati de la ei , cu ce va pot ajuta. Stiu ca unele dintre voi considerati ca va veti face parintii sa sufere daca afla, dar ginditiva cit rau le faceti sa nu afle, ca intr-o zi tot se va intimpla asta si atunci ce veti face cu sentimentele lor de neputinta , vina, disperare, neincredere ?
    dupa cum am mai spus, am citit aproape tot ce ati scris si cred ca ar merita sa va stringeti si sa scrieti o carte despre experienta voastra. In Ro , persoanele cu ED sint evitate de toata lumea ca si cum ar avea ceva boala contagioasa. Pina sa va citesc postarile , acesta pb era ptr mine ceva care se intimpla numai in filme ( si toate au final fericit , stiti si voi), iar voi ati personificat-o , sinteti reale ! Nu am curiozitati morbide , am avut o viata grea ca si copil , am avut pb ca si adolescent , iar acum , in tinerete am tot ce nu m-am gindit vreodata ca as putea avea , dar am pierdut o parte din ceea ce am sperat sa am , parte care acum imi umbreste teribil viata. Ma ajuta sa fiu de folos si daca credeti ca as putea sa va ajut , folositi-ma!
    Va doresc multa sanatate si multi oameni pozitivi in jur care sa va sprijine.
  •  
    • 83 mesaje
    13 Mar 2007, 10:56
    0 0
    Buna fetelor, in primul rand va imbratisez pe toate cele care va luptati cu Ana, cu Mia sau cu Pia si sunt alaturi de voi cu tot sufletul. Multe scuze ca am invadat subiectul asta cu problemele mele, dar am cautata in lungul si in latul internetului si nu am gasit nicaieri atata lume dispusa sa iti dea informatii si sa iti explice ce e de facut.

    Nu sunt Ana, Mia, nu sunt nici macar Pia, dar pana acum 4-5 ani am fost infiorator de slaba. Asa cum unele dintre voi va luptati sa slabiti, asa incercam eu din rasputeri sa ma ingras. Aveam 1,67 si 45-46, maxim 47 de kg, acum sunt multumita ca am ajuns la uimitoarea greutate de 51 de kg. Stiu ce inseamna sa iti urasti corpul, sa te crezi cea mai oribila fiinta din lume, sa te uiti in oglinda si sa-ti vinsa sa plangi; eram disperata, mancam tot ce ingrasa mai tare, tot ce este interzis in curele de slabire, puneam 1 kg, maxim 2 care se topeau imediat cum aveam zile in care mancam mai lejer. Nu e o boala, analizele toate erau beton, e o trasatura de familia, asa sunt toate femeile din familia mamei mele. Cu trecerea anillor am inceput sa vad si eu avantajele, dar tot sunt zile cand parca ma simt o umbra, cand doresc sa am si eu macar 53 de kg. Ce ma salveaza pe mine este ca am sani si parca si o umbra de fund, nu sunt chiar bat. Fetelor, nu stiu cum pot sa va ajut, va trimit multa dragoste si va doresc liniste si impacare cu sine, cred ca astea sunt cele mai importante doua lucruri pentru sufletul nostru.

    Am si eu o intrebare, poate ma puteti indruma cumva. Singura mea boala, singurul lucru care imi intuneca zilele este virusul HPV, am tulpinile cu risc crescut oncogen. Fac un tratament recomandat de dr. mea si m-am gandit ca in paralel sa tin si un tratament naturist, mai ales ca dr. este total de acord, mi-a spus ca e bine sa incerc orice ma ajuta sa ma dezintoxic si sa-mi cresc imunitatea. Uite asa am ajuns la Victor Bogdan, l-am gasit in paginile Formulei As; el mi-a dat un tratament foarte complex, indicatiile se intind pe 9 pagini A4, dar acest regim de viata trebuie inceput cu un post total de 3 zile.
    Intrebare pentru cele ce au tinut post negru: cum trec de aceste 3 zile, am citit ca dupa 2-3 zile senzatia de foame dispare, dar eu trebuie sa tin doar 3 zile cu 2 de revenire, deci nu am sa apuc sa simt senzatia aceea de energie si de bine de care povesteati voi. Cum sa fac sa imi mint foamea, am avut eu cateva tentative sa tin post negru vinerea dar cel tarziu la ora 3 dadeam iama in frigider. Eu mananac ca un taran venit de la coasa, nu ma satur cu un bol de supa si un cartof fiert, ma intrebam daca exista printre voi cineva cu acelasi apetit dezlantuit ca mine , dar care sa fii reusit sa tina si post negru. Ma sperie si ideea ca am sa slabesc rau, m-am luptat atata timp pentru kg. astea amarate incat m-ar durea sufletul sa vad cum se topesc, credeti ca dupa cele 5 zile am sa fiu mult mai slaba?

    Sunt total convinsa de beneficiile postului care atunci cand e tinut cum trebuie, stiu ca e cea mai buna cale de a scapa de toxine, de a te regenera. Daca aveti vreun sfat pentru mine il astept cu sufletul la gura.

    Vad ca am scris kilometric, scuze ca m-am intins in halul asta, va pup si va doresc tot binele din lume.
  •  
    • 16 mesaje
    13 Mar 2007, 12:21
    0 0
    esti mult prea slaba ca sa poti trece printr-un post negru.Plus ca esti obisnuita sa mananci bine.
    iti recomand sa studiezi cura oshawa care se tine cu grau,hrisca ,orez brun si mei.Este o dieta macrobiotica de dezintoxicare si de reechilibrare a enegiei Yang.Este cea mai indicata in afectiuni canceroase daca bine am inteles ca ai.Ma si mir ca nu ti-a fost indicata pana acum.Pe langa posturile cu apa distilata renumitul Valeriu Popa prescria si aceasta cura cu cereale.S-au vindecat multi crede-ma.Si eu o tin in fiecare primavara pentru dezintoxicare.Pentru asta se tine o serie de 10 zile.Pentru afectiuni mai ales in cazul tau se tin cel putin sapte serii cu pauze de trei-cinci zile intre serii.
    Te rog sa te uiti pe google dupa cura nr7 Oshawa sa afli mai multe.