Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    23 Feb 2007, 14:43
    0 0
    arata senzational pachetul!
    il iau si eu!
  •  
    • 1135 mesaje
    23 Feb 2007, 14:45
    0 0
    Beeeei, ce nu mi-a zis nimeni ca prunele uscate au si samburi?? Era sa-mi las o masea in pruna! Dar sunt super bune la gust!!!

    Mananc o mana si apoi bag 2 morcovi. Poate nu ma mai ridic de pe buda!
  •  
    • 89 mesaje
    23 Feb 2007, 15:58
    0 0
    Celery bine ai venit !

    Fetelor sunt foarte entuziasmata ! Mai sunt doar cateva ore pana vine al meu la mine si gata pecam la Brasov Astazi suntem in 23.02 iar numerele mele norocoase sunt toate numerele care contzin cifrele 2 sau 3 am fost si am cumparat bilete si cand m-am uitat suntem in vagonul 2 , locurile 31 si 32 . In plus parintzii lui stau la Nr 12 si acolo am planificat sa stam pana pe 3 (a treia !) Deci e clar ca si ziua plecarii si a intoarcerii si drumul si locul unde voi ajunge sunt faste . Chiar nu cred ca se poate intampla ceva rau. Sa va ganditzi la mine ! Va pup si sper cand ma intorc sa fim toate mai bine ca acum
  •  
    • 3729 mesaje
    23 Feb 2007, 16:20
    0 0
    eveleena te PUUUP! sa ai grija de tine, sa te relaxezi, sa mananci, sa fi fericita! abia astept impresiile de dupa
    ma bucur ca esti increzatoare!
    iti doresc o saptamana de VIS!
  •  
    • 552 mesaje
    23 Feb 2007, 19:41
    0 0
    Carolina,bravo bravo bravo!!!
    Incepe sa ma tenteze din ce in ce mai mult dieta asta cu lapte si banane .
    Ai slabit de unde vroiai tu,carolina?Mie imi e putin teama de dietele la cer se pierd kg repede pt k imi lasa impresia k de fapt elimin apa si,cel mult,ma trag la fatza si mi se subtziaza un pic talia.Dar cu picioarele ce fac fetelor? ...k acolo e "buba" mea. Imi doresc de cand ma stiu sa pot purta o fusta scurta scurta.Cu toate ca in decursul ultimilor 4 ani am slabit in jur de 25 kg,inca nu pot sa spun k picioarele imi sunt ok
    ...va marturisesc ca sunt foarte confuza,am abandonat si Montiniacul de 2 zile(si ma indop like a pig-groh groh ),efectiv nush incotro s-o iau.Stiu doar ca vreau sa slabesc,ca m-am saturat sa stagnez sau sa fac 1 pas inainte si 2 inapoi
    Ajutati-ma,dati-mi un sfat,va rog...
    Incep sa nu-mi mai suport corpul,sa am tendinte de izolare,sunt deprimata
    ...
    ...acum inteleg ce usor se poate cadea in capcana "ana" (in cazuri asemanatoare cu al meu)
    ...si daca tot sunt la capitolul "confesiuni"....sa va spun ca zilnik ma uit la clipuri thinspiration? (desi idealul meu de frumusete nu este acela,totusi imi place ideea de picioare subtiri,abdomen plat)

    pretty pls,nu ma judecati prea aspru si nu-mi ocoliti mesajul...

    va pupik!
  •  
    • 345 mesaje
    23 Feb 2007, 20:11
    0 0
    Hai mai Rossana ce naiba , unde e fata de acum cateva pagini care parea stapana pe ea?
    Priveste partea plina a paharului, ai slabit 25 de kg, nu-i usor si tu sti asta.
    Multe femei au picioarele mai rotunde si nu le-am vazut facand un capat de tara din asta.
    E adevarat ca din zona abdominala si de la pulpe slabesti cel mai greu .
    Daca-mi aduc aminte spuneai ca ai facut liposuctie .Daca nu te deranjeaza poti spune in ce zona ai facut?
  •  
    • 1620 mesaje
    23 Feb 2007, 21:56
    0 0
    Rossana, tu esti tu.
    De ce sa tii o cura restrictiva din care sa dai in altele?
    Daca tii acuma Montignac, vei amesteca banana glucida cu laptele lipidic - (sigur, tu o sa fii smechera si o sa bei lapte cu 0,1%) pana cand ce? Pana cand o sa scapi la paine, friptura si mai stiu eu ce. Si o sa te urasti iar.
    Ia-o mai moale. Tzine-te de ce ti-ai propus tu ultima data. Fii consecventa. Inhatatul asta dupa cum bate vantul a diverselor diete poate sa-ti incetineasca si mai mult metabolismul si-asa greu incercat.
    Mai bine te straduiesti sa scapi de depresie.
    Pentru ca pofta de viatza SIGUR accelereaza metabolismul. Cum altfel ne topim totusi pe picioare cand ne indragostim? Sau cand facem ceva exciting?
    Deci daca energia(focul nostru inteior) nu ajunge ca sa ne digere 1miesiceva de calorii pe zi, sa marim focul.
    Bre, tre' sa fii lipsita bine si serios de orice perspectiva si tre' sa ai moralul si selfesteemul la niste cote mult sub nivelul marii ca sa te ingrasi asa cum reusim noi, unele.
  •  
    • 59 mesaje
    23 Feb 2007, 21:57
    0 0
    fetele care ati tinut postul, am si eu nevoie de ajutor. sunt in a treia zi si nu gasesc irigator pe nicaieri -decat de 500 ml. (parca mai avea cineva problema asta...)
  •  
    • 131 mesaje
    23 Feb 2007, 23:38
    0 0
    Rossana nu te mai chinui, te rog ! Nu te sfatuiesc sa tzii cura asta mai ales dupa ce ai terminat cu monti ... crede-ma ca-tzi face niste pofte teribile. Eu nu sunt foarte pofticioasa de fel, nici mancacioasa ... m-am ingrasat pur si simplu din lene, neglijentza si mancat neorganizat. Insa nu sunt pofticioasa de felul meu, totusi in cura asta am trecut prin niste pofte de imi venea sa ma zgarii pe fatza. daca stii ca ai asemenea tendintze mai bine nu. Ai incercat sa faci sport dimineatza ?
  •  
    raw
    • 29 mesaje
    24 Feb 2007, 00:32
    0 0
    Buna fetelor. Eu de luni am inceput sa tzin postul cu suc , din cauza asta m-am ferit de calculator ... eu postul il petrec cat mai mult in aer liber, la terapie, la biserica, fac si niste exercitzii de meditatzie, in fine ideea e mult mai putzin TV si PC

    kriseis potzi lua un irigator de 500 numai sa fii sigura ca e pt utilizare rectala. Pui apa (sau ceaiul) in 3 sau 4 reprize nu e nici o problema

    Rossana ... sfatul meu este ca tu sa nu mai tzii nici un regim ! Nu cred ca ai o ED ... oricum in nici un caz de tip anorexie, nici binge . Pt ca din postarile tale nu reiese o obsesie clara fatza de mancare. Cred ca mai degraba suferi de EE (Emotional Eating ) , anume simtzi nevoia sa mananci dulce, sarat sau gras cand te simtzi rau psihic. Daca ai o forma de emotional eating esti mai selectiva in mancare decat cand esti bulimica sau binge, in sensul ca nu bagi in tine tot ce vezi ci numai ANUMITE alimente, chestii "bune", fara sa le combini (adica nu mananci telemea de oaie si dupa aia ciocolata ) sau nu incepi sa te indopi cu paine goala sau covrigi. ma rog, asta e ce cred eu, ma potzi contrazice.

    Daca e vorba de asta (Emotional Eating) e bine sa aflii ca persoanele care au asa ceva se ingrasa sub stres. O alta chestie de stiut e ca persoanele astea gasesc in mancare un fel de terapie, si orice dieta le provoaca stres si la un moment dat nu mai pot slabi. Chiar daca itzi fortzezi metabolismul cu o dieta restrictiva si el reactzioneaza (slabesti) este doar temporar, pt ca pe tine o dieta te va stresa constant si vei ajunge repete la faza in care nu mai dai jos.

    Ce itzi recomand eu :mananca normal. NU mult, ci normal. Nu itz umple niciodata farfuria pune-tzi atat cat sa mananci la o masa. Nu mai lasa nimic altceva pe masa in afara de mancare. Dupa ce termini de mancat strange imediat masa 9ca sa nu mai ai scuza sa ciugulesti). Nu tzine in casa mancare grasa, dulce sau sarata decat ceea ce urmeaza sa mananci in ziua respectiva.

    Pt pulpe si eu am aceeasi problema ... ce merge in cazul meu cel mai bine este masajul, impachetarile si exercitzii cu high-kick de tip tae-bo .

    Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, am scris cam mult desi ce vroiam sa subliniez de fapt e ca (din ce cred eu) tzie nu tzi se potriveste o dieta ci mai degraba un stil de a manca echilibrat si LINISTE sufleteasca .
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Feb 2007, 09:31
    0 0
    vesti nooi!
    oficial am 45kg si jumatate coorand de la 50...casnd am inceput postrul
    aseara de fericire ca aflasem cate kg am, asta dupa ce am fost la cumparaturi, si am dat o gramada de bani pe legume de tot felul, si crude si congelate, spanac la greu, tofu, lapte degresat, miere, ulei de masline...ce mai...tot arsenalul, am ajuns acasa si din senin mi s-a facut pofta de tofu...am mancat doua bucatele...si nu m-am mai speriat
    azi o sa-mi fac spanac
    vreau s-o intreb pe raw sau pe runny...care sunt pe-aici...dupa post, teoretic trebuie sa revi usor la alimentele normale.practic...eu acum NU sunt la dieta, ma intereseaza doar mentinerea, si asta cam stiu cum s-o fac. dar intrebarea ramane: daca incep sa mananc normal(a se intelege NU gras, nu prajit, alimente combinate sanatos) exista sansele ca organismul meu sa puna inapoi kilogramele pierdute?
  •  
    • 59 mesaje
    24 Feb 2007, 10:12
    0 0
    raw, ma gandeam eu ca pot folosi si un irigator cu o capacitate mai mica dar tot ce am gasit pana acum in farmacii este irigator vaginal (tantum rosa). Ma intreb daca la plafar gasesc...
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Feb 2007, 10:44
    0 0
    gasesti la help net...
  •  
    • 156 mesaje
    24 Feb 2007, 11:00
    0 0
    Sabbra congrats Normal nu ar trebui sa te ingrasi pt ca digestia si arderile ar trebui sa functzioneze foarte bine dupa un post .... insa tu ai si fumat, chiar nu stiu ce legatura ar putea avea asta. Incearca pe joi sa mananci normal - 3 mese pe zi cu carne, legume, fructe, lactate etc. Nu sa te ghiftuiesti dar sa te saturi. Cantareste-te de dimineatza si apoi si vineri dimineatza vezi daca te-ai ingrasat cu ceva
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Feb 2007, 12:39
    0 0
    am incercat sa gatesc spanac...la naiba! mi-am cuparat un borcan cu pire de spanac, am pus in tigaie un strop de uilei de masline, niste usturoi, am pus spanacul...si m-a pus naiba sa pun piper alb...care in combinatie cu uleiul de masline, ia un miros de pipi..am in farfurie o lingura de balega!
    nu pot manca!
    o sa mananc doar rosia...si bucata de tofu
    mi-e ciuda pe mine!!!
  •  
    • 552 mesaje
    26 Feb 2007, 01:01
    0 0
    grace, liposuctia(nereushita!)am facut-o in zona aripioarelor.E drept,acum nu mai am aripioare, ci shantzuri. (asta din cauza ca dupa operatie nu am tinut regim si grasimea s-a distribuit aiurea.)Asta se intampla acum vreo 5 ani.
    scufita,esti o dulce!mi-am dat si eu seama k o dieta nu ar fi fost miscarea cea mai potrivita in mometul de fata.Apoi a venit si Carolina sa-mi intareasca parerea.Probabil k n'as fi rezistat mai mult de 2 zile.
    raw,cred k ai atins un punct sensibil.Se prea poate sa fie vb de EE(nici nu stiam ca exista), modul meu de supralimentare se incadreaza mai degraba in descrierea asta.Nu-mi dau seama daca e mai bine,sau mai rau,cert e ca s-ar putea sa ai dreptatee-asta mi-a mers asa bine cu stilul de viata Monti,pt ca nu simteam ca eram la dieta,eram relaxata,dar...aici e de fapt problema,procesul de slabire mergea mult prea greu,cu stagnari si alte cele.(cu tot sportul meu!) Si-apoi am simtit presiunea ca tre sa slabesc REPEDE(prietenul meu a plecat pt 5 luni in USA si nu ne-am lasat kiar in relatii bune-eu il vroiam,el..asa si asa, si ma decisesem sa ma gaseasca total skimbata.Cum a plecat,m-am imbolnavit de varicela,am stat 3 sapt in casa,m-am ingrasat(din cauza lipsei miscarii,pt k mancam monti in continuare,dar mai mult).Planuri date peste cap.Apoi am luat-o de la capat,iar simteam k nu mai e timp si intr-o zi,dragul de el m-a inshtiintzat ca ar trebui sa terminam,k el nu simte pt mine mare lucru,bla bla bla.Si iata sursa depresiei mele
    Probabil(de fapt mai mult ca sigur ) am sa continui cu Monti si cu inotul.Poate si ceva pilates pt abdomen.Fara presiune si tensiuni anymore.
    Cum va spuneam,dupa 2 zile de mancat aiurea,ma doare tot corpul,ma doare carnea,parca as avea o febra musculara ori vanatai.ooof...
    fetelor, va multumesc din suflet k-mi sunteti alaturi!!!:*:*:*
  •  
    • 3729 mesaje
    26 Feb 2007, 11:41
    0 0
    neata fetelor! va pup pe toate!
    primul weekend a fost parecum nasol, pentru ca orice am mancat ma simteam exagerat de plina...si am mancat mai mult ca sa respect programul.
    oricum am inceput cu lactate fara grasime, miere de albina, legume, fructe...
    nu vreau sa traiesc pentru diete, dar am invatat foarte multe despre cum sa combin mancarurile, si in principiu ma voi tine...
    saptamana asta la final am sa ma cantaresc iar...sa vad...cum sunt
    va pup!
  •  
    • 1135 mesaje
    26 Feb 2007, 11:55
    0 0
    Neata dragele mele!

    Eu am avut un week-end cam aglomerat, am avut de lucru, am scapat intr-o ciocolata , dar m-am tinut de pilates dimineata, de polen, am mancat cum trebuie in rest si parca si constipatia a cedat un pic. Raman sub observatie oricum.

    Sabbra mama, tu nu esti prea slaba la 45 de kile? Ca atata are si sora-mea, la 1,67 si mi se pare slaba rau. Bine, pe mine de fapt ma ingrijoreaza faptul ca nu prea mananca... ca la ea greutatea standard era 48, numai ca de vreun an incoace mananca prost si arata prost.
  •  
    • 3729 mesaje
    26 Feb 2007, 12:09
    0 0
    eu am 1.62-63
    asa ca...si chiar nu arat slaba...adica crddeti sau nu, am burtica rotunjoara...nicidecum plata...
    ceea ce e inca un motiv de tristete ptr mine...dar na...fac pilates.
    DIMINEATA
  •  
    • 552 mesaje
    27 Feb 2007, 09:54
    0 0
    ...unde ati disparut, fetelor, cu toatele? kiar nimeni nimeni pe aici?hmmm......