Hainele de firma- parerea voastra

  •  
    • 2386 mesaje
    6 Sep 2006, 08:52
    0 0
    Eu nu sunt casatorita cu vreun Iri ca sa dau 300 de euro pentru un sacou. Arat foarte bine si cu unul mai ieftin. Parca hainele de forma ar fi cel mai important lucru in viata. Ce buget lunar trebuie sa ai ca sa-ti permiti haine de 2-300 euro bucata, sa mananci bine, sa te mai si plimbi + restul cheltuielile casei?
  •  
    • 1316 mesaje
    6 Sep 2006, 09:00
    0 0
    exista si haine urate de firma, de ex. cele pe care le alege monica
  •  
    • 2386 mesaje
    20 Sep 2008, 10:53
    0 0
    Unele sunt urate rau.
  •  
    • 172 mesaje
    20 Sep 2008, 12:34
    0 0
    imi aduc aminte ca pe vremea ceausista,nu se tinea cont de armani,gucci,dolce ,zara,berska,etc..
    conduita morala si bunul simt al fiecaruia dintre noi nu se cantareste in cate etichete atarna pe tine..pe atunci mergeam la apaca,sau la magazine care lucrau cu un bumbac net superior celui cu care se lucreaza azi.nu vreau sa postez doar asa sa fiu si eu pe aici ,insa cred cu tarie ca nu intr-o eticheta sta puterea noastra de a fii si de a ne simti bine indiferent ce purtam.am cunoscut persoane care mergeau la shopping doar la londra,sau milano pe banii iubitului..mi-as dori poate sa imbrac o haina coco chanel,insa pentru ca nu am posibilitatea financiar vb ma rezum a purta o haina din alt magazin in care ma simt bine!
  •  
    • 686 mesaje
    20 Sep 2008, 17:06
    0 0
    Nu am citit tot topicul insa am citit putin la inceput si vreau sa-ti zic..(initiatoarea topicului,nu am retinut numele)ca eu am impresia ca(,)colegele tale au vazut de prea multe ori celebrul film"diavolul se imbraca de la prada".. numai ca prada a cam fost confundata cu ziggo,zara..etc.Eu una nu le consider "firme".Mai revin sunt pe fuga acum
  •  
    • 30 mesaje
    20 Sep 2008, 18:33
    0 0
    da fetelor ..aveti dreptate ..nu toate ne permitem sa dam o suma mare doar pe un singur produs ..insa putem sa asteptam acea perioada de reduceri daca vrem sa achizitionam sa spnem ceva de la un designer ..renumit ..sau putem sa ne orientam ..si la altceva ..eu de exemplu prefer bumbacul ..f mult!!si edestul de..sa spunem ieftin..nu?
  •  
    • 1639 mesaje
    21 Sep 2008, 20:17
    0 0
    am ajuns si eu pe aici....si eu inainte imi cumparam haine "no name" sau cum le zice...."de pe piata" ....blugi la 60 de lei, trening la 70-80 lei....bluze la 40 de lei....ieftine dupa cum arata....dar dupa ce le porti de doua/trei ori...blugii se decoloreaza, treningul se scamoseaza....bluzele se intind...si etc....si ce sa mai zic de adidasi ca nu ma tineau mai mult de 2 luni umbland zilnic, caci eu sunt genul care umbla mai mult in adidasi....

    mai nou imi cumpar numai haine de firma si sunt mandra de ele....mi-am luat adidasi si a trecut mai bine de 2 ani si ii pot purta linistita....nu sunt zgariati, cu talpa sparta, dezlipiti sau mai stiu eu ce pateam cu ceilalti....de multe ori ma rog sa mi se rupa sa imi cumpar si eu alte perechi...

    chiar acum trebuie sa ma duc la o nunta si am fost si prin "piata"sa ma uit ce haine sunt....si cand vezi haine....toate din acelasi material, toate cu sclipici si cu tot felul de chestii care mai nou zici ca sunt facute pentru "tiganci" la 300-400 de ron...si nici macar croite nu sunt ok....

    ieri am fost prin mall, sa ma uit si eu prin magazine....si in magazine gen "Mango, Nissa, Tara..." gasesti rochii la 200 de ron, mult mai finute si mult mai elegante si materiale mult mi bune..

    Cand am fost la "tara" la bunici vorbeam cu verisoara mea de haine....si hainele care la noi se vand pe "piata" ...gen haine chinezesti, japoneze sau mai stiu eu...ca mai nou pe toate scrie made in china, made in italy....la ei sunt cu 20-30 de lei mai ieftine....

    Cat despre hainele din strainatate...chiar daca sunt aceeasi firma ca si lanoi, cu aceeasi eticheta nu sunt la fel, la ei se vede ca sunt originale....la noi am vazut ....papuci pupa si pe ei scria ca sunt facuti la resita...va vine sa credeti? macar daca erau pe "piata"

    P.s: ma scuzati pentru cuvantul "piata" ....la noi asa se zice la locul unde sunt hainele care nu unt de firma....e un centru comercial mai mic cu tot felul de haine....
  •  
    • 2794 mesaje
    21 Sep 2008, 21:25
    0 0
    Mi se pare un snobism sa iti cumperi NUMAI lucruri de firma. Probabil ca daca mi-as pune mintea mi-as permite sa fac si eu chestia asta, dar nu vad rostul. In primul rind, cind cineva iti admira o haina o face pentru ca arata bine si nu pentru ca e de firma, ca doar asta nu se vede. Si mi s-a intimplat de multe ori ca primesc aprecieri pozitive pt haine "de piata" ca sa ma exprim asa si sa nu observe nimeni cind m-am imbracat in ceva mai fitzos. In al doilea rind as putea sa vin cu exemple nenumarate in care haine scumpe si de firma s-au rupt dupa citeva purtari si mai multe cazuri in care chestii super ieftine si "de piata" m-au tinut ani la rind. De exemplu adidasi Nike (originali, nu vreau sa-mi aduc aminte cit a dat pe ei) cumparati de prietenul meu care s-au rupt dupa 3 luni de purtat (zilnic, e drept, dar tot nu mi se pare normal), sandale peep-toe de 2,5 mil (mi s-au parut enorm de scumpe, dar mi-au placut asa mult ca nu m-am putut abtine) care s-au rupt la a 3-a purtare etc.
    La polul opus am niste pantofi luati din pavilionul H acum 6 ani pe care i-am purtat zilnic primavara si toamna in fiecare an si care arata si in momentul de fata perfect. Sau o geaca luata de la magazinul local acum vreo 3 ani (tot asa purtata primavara si toamna) la vederea careia toata lumea cade in extaz si ma intreaba de unde am luat-o si cit am dat pe ea. Si lista poate continua. Concluzia ar fi ca firma nu garanteaza nici calitate, nici bun gust si nici macar faptul ca e la moda, la fel cum simplul fapt ca un articol nu e facut de cineva cunoscut nu inseamna ca nu poate fi calitativ. In fond toti sint necunoscuti inainte de a fi firme.
  •  
    • 2386 mesaje
    23 Sep 2008, 14:34
    0 0
    Oricum toate marile firme produc hainele in Thailanda, Bangladesh; etc.
    Am vazut in Occident pantofi Tommy Hilfiger, haine Morgan etc pe care scria Made in Romania
  •  
    • 1639 mesaje
    24 Sep 2008, 15:37
    0 0
    mda...o prietena lucreaza la o firma de incaltaminte si produc incaltaminte pe care pun eticheta prada ;d....deci nici aia nu sunt % originali....
  •  
    • 9 mesaje
    24 Sep 2008, 15:37
    0 0
    Parerea mea este ca atunci cand nu iti cumperi haine de firma trebuie sa ai mare grija la calitatea materialului, a finisajelor.
    Eu totusi prefer hainele de firma , pentru ca am observat , mai ales in ultimul timp ,ca nu mai este o diferenta atat de mare de pret intre un lucru cumparat din Big de exemplu, care sa si arate ok, si unul de la un brand recunoscut mondial , care totusi isi pastreaza niste rigori in privinta calitatii , chiar daca sunt produse in Asia.
    In plus fiecare femeie isi doreste sa arate bine, sa se simta bine si sa poarte ceva care o deosebeste de turma, iar haine deosebite nu poti gasi la piata.
  •  
    • 939 mesaje
    24 Sep 2008, 18:03
    0 0
    Sincer,daca mi-as permite, mi-as lua haine de firma !

    E drept ca si in cazul hainelor de firma, nu toate sunt pe placul nostru dar asta e alta poveste (ca am vazut ca s-a ridicat problema).
    De exemplu, mie modelul clasic Louis Vuitton mi se pare oribil….ce sa mai spun de varianta de vara (poseta alba cu siglele specifice LV multicolore !!!!!!!!!!!!!)
    Sau de ex, Roberto Cavalli mi se pare o firma parca dedicata prostituatelor !

    Dar nu cred ca pana la urma avem toate aceeasi idee despre « firma ». Eu consider firma Dior, Chanel, Valentino iar Mango, Bershka, Promod, Zara – magazine populare (vor deveni populare si in Romania chiar daca intr-un ritm nu tocmai alert).

    Pana acum insa am combinat cu succes (zic eu) magazinele populare + IDM sau altele de genul.

    Va puuup
  •  
    • 26 mesaje
    25 Sep 2008, 12:20
    0 0
    Buna fetelor, vreau sa va spun si eu ca din intamplare firma la care lucrez a inchiriat biroul in incinta Apaca si .. plimbandu-ma prin curte am intrat in cateva magazine , am discutat cu vanzatoarea si am aflat ca aici se procuc haine pentru marile firme pt ca aici platesc manopera f putin ei vin cu sablonul si materialul si aici doar se croiesc. Eu nu sunt obsedata de firme, dar in schimb am o problema cu materialul nu accept polyester sau alte plasticuri....deci daca e materialul de calitate si-mi vine bine il cumpar.Dar am observat ca e cam greu sa gesesti ceva de calitate de exemplu acum nu stiu de unde sa-mi iau o pereche de blugi care sa-mi placa si o geanta de piele, eventual niste cizme din piele.Daca aveti sugestii, va rog.
  •  
    • 9 mesaje
    25 Sep 2008, 15:25
    0 0
    Pentru eleonoramarcela: daca vrei incaltaminte de calitate si in tendinte iti pot recomanda incaltamintea italieneasca, de exemplu U Roads.
    Au niste modele foarte frumoase.O poti gasi online pe fashionlab.ro
  •  
    • 2386 mesaje
    7 Oct 2008, 11:53
    0 0
    Nu ma omor dupa hainele de firma, dar am remarcat totusi calitatea unor pantofi de firma mai scumpi. Sincer, se merita sa dai un ban pentru o incaltaminte de calitate. Pielea e supla, sunt mai comozi si rezista mai mult timp. Eu pt haine nu platesc mult, dar pt incaltaminte, da.
  •  
    • 3 mesaje
    14 Oct 2016, 15:12
    0 0
    Buna!
    In ultima perioada m-au cam dezamagit unele magazine cum sunt Zara, Mango, etc, pentru ca mi s-au deteriorat dupa cateva spalari vreo 2 bluze si am mai dat si multi bani pe ele, ca am zis ca investesc in calitate. Dupa aceea am comandat de pe Fashion Days si nu m-au dat pe spate (poate nu am ales eu produsele potrivite) si dupa am descoperit Collective. Initial, am crezut ca au haine si incaltaminte barbateasca, dar au si pentru femei. Mi-am comandat o jacheta si un pulover de la Pepe Jeans de pe collectiveonline.com si, spre surprinderea mea, inca nu s-a labartat puloverul nici dupa 4 spalari )) si jacheta chiar e facuta dintr-un material bun.
    Alte magazine nu prea m-au dat pe spate cu produsele lor, daca tot dau banii pe haine de firma, macar sa fie din materiale bune. Pe voi ce alte magazine v-au impresionat?
  •  
    • 41 mesaje
    14 Oct 2016, 21:59
    0 0

    Buna seara, parerea mea e ca e bine sa ai o haina de firma desi suntem sau nu de acord .Astea sunt pretentiile societatii noastre moderne,chiar daca la unele branduri raportul calitate pret lasa de dorit.

  •  
    • 3 mesaje
    15 Nov 2016, 13:32
    0 0
    Si eu am ajuns sa fiu foarte atenta la alegerile pe care le fac in ultimul timp. Prefer sa imi cumpar haine de calitate / de firma mai rar, in loc sa imi iau 5 bluze de la Zara pe care as plati acelasi pret. Cred ca sunt mai multe aspecte aici, de la increderea pe care ti-o da o haina de calitate, perceptia celorlalti, pana la felul in care firmele mass market isi exploateaza angajatii (vedeti scandalurile cu H&M, de exemplu). Si la accesorii e aceeasi poveste, decat sa imi iau 2-3 genti de proasta calitate, prefer una de piele, daca e Made in Italy si mai bine.
  •  
    • 7 mesaje
    20 Nov 2016, 19:00
    1 0
    Din punctul meu de vedere societatea in care traim cere hainele de firma .Ca nu ne place pretul lor astai-i alta problema.Vrem nu vrem societate ni le impune,
  •  
    • 23 mesaje
    15 Feb 2017, 15:18
    0 0
    Hey fetele!hainele reprezinta pentru noi o necesitate..cateodata ne trebuie,cateodata nu...dar intotdeauna vrem sa avem dulapul plin cu haine..si la moda..daca se poate si la preturi accesibile..cu atat mai bine..eu imi cumpar haine de aici..au de toate..vezi aici www.womanfashion.ro..spor la shopping!