Diphereline

  •  
    • 21 mesaje
    5 Feb 2009, 20:49
    2 1
    eva , dar nu te-ai gandit sa iei ceva medicamente care sa amelioreze aceste simptome de menopauza, eu am citit de ceva medicamente naturiste , trebuie sa mai studiez.....
  •  
    • 689 mesaje
    5 Feb 2009, 22:06
    0 0
    Imi puteti spune care sunt simptomele la endometrioza? Am inteles ca dureri puternice in timpul ciclului, dar asta cred ca majoritatea femeilor le au. Eu am un fel de criza in a doua zi de ciclu, cu caderi de tensiune si dureri puternice de burta, dar cu un agocalmin se rezolva.
    Am fost la control, mi s-a facut ecografie si nu s-a depistat nici un chist pe ovare.
  •  
    • 21 mesaje
    6 Feb 2009, 09:22
    0 0
    buna oana , la mine simptomele endometriozei au fost doar dureri la CM , dar am citit ca sunt persoane care au endometrioza si nu simt nimic , deci depinde de persoana .
    poate ai putea cere inca o parere de la alt doctor , eu regret ca nu am cerut o a 2-a opinie decat ff tarziu.
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 10:29
    0 0
    mona .....nu am incercat si sti de ce ? de obicei si pastilele astea naturale sunt cu dus si intors , tratezi o afectiune si iti apare alta . Oricum in general prefer med naturiste in locul celor din farmacie .
    Am sa ma uit si eu pe net sa vad ce pot lua . Oana.........endometrioza debuteaza fara simptome , asta se intampla in end gr 1 , apoi cand deja a trecut in gr 2 incep simptomele , dar nu este ceva GENERAL .
    De obicei simpt endo sunt :
    -menstruatie dureroasa ( repetata in fiecare luna )
    -durere in timpul / dupa actul sexual
    - durere la ovulatie ( se aseamana cu durerea de la mestr )
    -sangerare intre menstre
    - constipatie
    -menstruatii abundente si prelungite
    -durere la '' scaun ''
    La mine endometrioza a inceput cu dureri de burta si stomac in timpul menstruatiei ,in primele 3 zile ( ma durea f tare in capul pieptului ) , menstruatia incepuse sa intarzie cu 2-3 zile , aveam durere in zona pelviana , ma durea la contact , ma durea cand aveam '' scaun '' , ma simteam in permanent balonata , ma durea capul , eram palida , ma durea in timpul ovulatiei .
    La ultima menstruatie am facut febra si aveam frisoane . Prezenta lor arata o infectie in organism .
    Daca ai cateva din aceste simptome , chiar daca ecografic nu se vad chisturi , te sfatuiesc sa mergi sa faci o analiza CA 125 . Te va ajuta sa iti dai seama daca ai sau nu endometrioza .
    Din pacate endometrioza se poate localiza in mai multe locuri , asa ca la o ecografie , fie ea si transvaginala , nu se poate depista . Nu te speria ............insa fa-ti niste analize .
    Sanatate
  •  
    • 32 mesaje
    6 Feb 2009, 11:14
    0 1
    Buna eva_new,tocmai am raspuns la intrebarile ce mi le/ai adresat ,am scris o groaza si cand colo.....nu a aparut mesajul....mai incerc odata ...poate am noroc.Deci...dupa cum spuneam eu nu am umblat dupa reteta dar poate la tine e altfel,cu toate ca tot in Romania traim.Eu sunt din Botosani,dar m/am operat la Iasi.Dupa operatie am fost ok.Am inceput dipher. la o luna dupa operatie,cam la 2 sapt am avut ca o menstruatie ,si dupa aia nimic.Reactiile la dipher sunt cam aceleasi descrise de tine.Nu am fost balonata si nici dureri nu am mai avut.......Despre CA125 ....l/ai facut doar 1 data??? eu din august l/am repetat de vreo 4 ori... de 2 ori inainte de operatie,imi iesise peste suta, apoi la 2 luni dupa inceperea trat /47 ,la vreo 4 luni de trat. aveam cam 9 ,si de acum mai tre sa repet cand termin dipher.si iar dupa ce iau vreo 3 luni AC cu progesteron. Pentru reactiile la dipher am luat la inceput niste pastile de plante cu ceva componente homeopate....parca imi era mai bine fata de acu ,cand nu le mai iau..
  •  
    • 32 mesaje
    6 Feb 2009, 11:22
    0 0
    Fetelor voi cat dati pe dipher?Eu in septembrie l/am luat cu 230 ,redus bineinteles si acu am ajuns sa/l iau cu 330....
  •  
    • 21 mesaje
    6 Feb 2009, 11:55
    0 0
    ioana , astea sun preturile , asa am gasit si eu in farmacie dipherelinul de 3.75 .din nefericire din 1 feb toate medicamentele s-au scumpit .
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 12:47
    0 1
    buna ana ........da eu am facut numai o singura data CA 125 . Am umblat ceva timp pana sa imi gasesc '' problema '' . Nici un medic nu mi-a descoperit . Faceam si eco transv si imi zicea ca totul este ok dar eu ma simteam rau la mesntruatie , ovulatie , contact , etc . Eram disperata si nu stiam ce sa mai fac . Cand am ajuns la Municipal ( eu sunt din Buc ) un medic mi-a dat sa fac aceasta analiza CA 125 . Cum ziceam valoarea ei a fost de 68 . Am facut si eco si mi-au gasit ditamai chistul de 6.5 cm . Eram f surprinsa cand am auzit pt ca eu ultima eco o facusem in august la renumitul Tutunaru si mi-a zis ca nu am absolut nici un chist ., iar in noiembrie ditamai aveam ditamai chistul , Ma gandeam cum naiba a crescut in 3 luni asa de mare ?
    Ma mai gandeam ca : Dr Tununaru ori nu a vazut chistul , ori chiar nu il aveam . Eu in septembrie la vreo doua sapt de la eco la Tutu am facut niste analize la sange si mi-a iesit Proteina C f marita , ea arata injectie in organism , iar medicii m-au '' linistit '' spunandu-mi ca nu e nici o problema ca pot avea infectie si la masea si sa imi iasa valoarea mare .
    Cum ziceam am facut CA 125 si eco si medicul care m-a internat mi-a spus ca mai mult ac sigur este vb de endometrioza si sa incep un tratament cu antibiotice . Dupa 9 zile de Augumentin si Amoxiclav am revenit la spital si m-au internat . Am stat iar trei zile si o noapte pe gentamicina si cefuroxim injectabile . A patra zi am facut eco si acel chist nu a cedat deloc . Atunci medicul a decis ca este cazul sa intervina laparoscopic . Riscam sa se sprarga pt ca se vedea clar ca este plin cu lichid si era prins intre trompa si ovar . Din pacate in urma operatiei am ramas fara trompa si o parte din ovar ( el se regenereaza ) .Dupa operatie mi s-a dat diagnosticul SIGUR de endometrioza gradul 2 . Pana sa imi iasa rez biopsiei mi-au facut un test rapid la o bucatica din acel chist .
    A doua zi dupa operayie am avut un fel de menstruatie ( s-a curatat acolo ) si apoi peste aprox 28 zile am avut o menstruatie cand am facut si Diph . De atunci ciclul meu s-a oprit .
    La tine s-a oprit dupa prima injectie ?
    Eu injectiile le fac fix la 28 zile , cum ti-am zis le-am luat cu ajutorul unul dosar depus la CASS , si mi le-am cumparat pe toate odata din aceeasi farmacie .
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 12:52
    0 0
    si am dat pe ele 9 mil ( 3 buc ) .
    Scuzati-mi greselile de mai sus ...........am scris in graba !
  •  
    • 32 mesaje
    6 Feb 2009, 14:02
    0 0
    Eu am cump in fiecare luna cate 1,nici nu mi le dadeau pe toate 6 odata ,cred.SI nici nu am vrut sa dau 1800 lei odata.Tot de la aceeasi farmacie am cump tot timpul,pe baza de comanda.
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 14:19
    3 1
    dar zimi te rog un lucru : cand ti s-a oprit menstruatia ?
    Tu vrei sa ramai insarcinata ?
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 14:31
    0 0
    ana ...........tti-a spus med tau sa ti un regim alimentar pt endo ?
    Eu am citit pe net ca este bine sa ti un regim pt endometrioza si ca nu ai voie sa mananci in special morcov si sfecla .
    Cand l-am intrebat pe medicul meu daca tb sa tin un regim mi-a zis : '' Regim ? Pt ce ?Nici vb de asa ceva ! ''
  •  
    • 32 mesaje
    6 Feb 2009, 15:24
    0 0
    eva ... Eu am tinut un regim pentru ca asa am considerat ca ar fi mai bine.Medicul nu mi/a zis nik de regim.Am evitat in principal carnea rosie,sucurile din comert,la fel si dulciurile din comert.Am mancat piept de pui,peste multe fructe si legume.Dimineata neaparat mananc musli.Acu nu stiu daca asta ma ajutat in vreun fel dar oricum stiu ca mananc sanatos. Nu stiu daca primele intrebari erau pt mine dar am sa raspund.....ciclul mi s/a oprit de la prima inj.,in afara de o sangerare mica la vreo2 sapt,.Imi doresc ffff mult un bebe sau 2 dar cine stie .....
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 22:49
    0 0
    ana. Intrebarile erau pt tine , iti multumesc pt raspuns . Eu nu am mai avut nici o sangerare . Si eu incerc sa am o alimentatie sanatoasa ; nu beau cafea , nu fumez , nu mananc gras , sarat , condimentat , evit cat de mult pot prajelile , nu prea mananc dulciuri ( cand si cand ciocolata sau kinder bueno ) , nu beau sucuri din comert . Eu am si probleme cu digestia si cu fierea . Asa ca m-am pus pe baut multe ceaiuri . Dimineatza nu imi lipseste nici mie musli si iaurtul ( cereale ) .
    Inca nu stiu ce sa fac in legatura cu morcovul , sa il consum sau nu !
    O seara buna
  •  
    • 1431 mesaje
    6 Feb 2009, 22:50
    0 0
    Medicii ce ti-au zid in legatura cu o eventuala sarcina ? Ti-au dat sanse ?
    Mie mi-au zis ca din cauza endometriozei am sanse mici sa raman insarcinata .;(
  •  
    • 132 mesaje
    7 Feb 2009, 10:27
    0 0
    Scuze, nu am vazut mesajul.
    Mestruatia mi s-a oprit din momentul in vare am facut laparoscopia, am luat 4 luni Diphereline, mi-a venit din nou dupa inca 2 luni de pauza. Endometrioza s-a refacut la nici un an, mi s-a facut o alta biopsie.............
  •  
    • 32 mesaje
    7 Feb 2009, 14:54
    0 0
    Eva. cu privire la sarcina am primit acelasi raspuns ca tine,adica sanse mici.Dar dupa ce termin tratamentul e musai sa incerc.Sper sa am noroc ,pt ca FIV sau altceva nu vreau sa fac
  •  
    • 1431 mesaje
    7 Feb 2009, 15:44
    0 1
    ana ........dar inainte sa faci laparo ai incercat sa ramai ?
    Eu am incercat cam 1.8 luni si nu am ramas
    Abia astept sa tremin si eu traamentul si sa ma apuc iar de tb , sper sa ma ajute D-zeu sa raman . Eu ma gandesc si la un FIV daca nu raman in 6 luni , medicul mi-a pus in vedere varianta asta si mi-a zis ca daca vreau bebe sa nu mai astept dupa stea 6 luni ( in care incerc ) ca endometrioza avanseaza si sansele scad din ce in ce mai mult .
    Sa ne ajute Domnul pe toate cele care ne dorim bebei !
  •  
    • 32 mesaje
    7 Feb 2009, 16:12
    0 0
    eva...eu nu am facut laparoscopie ....am fost operata clasic.era raspandita rau boala...pe ovare,pe uter...Dar eu nu imi pierd speranta .parca ma vad la anul cu burtica....sper.!!!!!!!
  •  
    • 1431 mesaje
    8 Feb 2009, 13:52
    0 0
    Ai avut chisturi ? E mai nasol daca era asa raspandita endometrioza , banuiesc ca te-au curatat f bine acolo , cel putin asa ar fi tb !
    O sa ne facem bine si o sa avem si bebelusi , doar nu ne lasam noi batute asa usor , nu ?
    pupici