povestiti-va visele si vi le voi dezlega

  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 10:21
    0 0
    Lisa, sunt convinsa ca a fost vorba de o iubire neampartasita, fie din partea lui fie din partea ta. sunt oameni care nu-si viseaza poate niciodata mortii, asa ca tu esti norocoasa. da-i de pomana dar... incearca totusi sa nu te mai gandesti. tu spui ca esti nerabdatoare sa se repete visul deorece te transpune intr-o fericire nenchipuit de mare dar atentie..detasaza-te. sa nu traiesti mitul zburatorului, fecioara indragostita de un mort!
  •  
    • 180 mesaje
    2 Feb 2004, 10:39
    0 0
    Iti multumesc mult pt.raspuns, rozamunda. Intradevar imi doresc f.mult ceva f.costisitor si e vorba de o locuinta. Pot spune ca am mai multe frustrari. Nu ma inteleg bine nici cu sotul, nu am nici locuinta, ma simt cam singura pe drumul vietii, unde fiecare are treaba lui. Te pup si iti doresc numai bine. Cu Dumnezeu inainte!
  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 10:42
    0 0
    domnisoara-cucu, iarta-ma draga mea ca n-am fost atenta si te-am denumit lisa, cat despre interpretare sa stii ca am fost foarte atenta. ai grija de tine
  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 10:44
    1 0
    elenai scumpo, imi pare rau ca ai probleme si sper din tot sufletul sa le depasesti. te mai astept in cabinetul cu vise..
  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 10:56
    0 0
    alexandra_t..
    sarpele este un simbol pagan, aproape in toate culturile are un rol foarte important fiind asociat cu fortele necurate, cu vrajitoria si magia neagra. intre magie neagra si vrajitorie este totusi o mare diferenta.
    tu sa ai mare grija, nu stiu din ce mediu provii, dar tind sa cred ca ti s-au facut niste farmece. daca visele astea cu serpi le aveai si in copilarie, pot fi niste blesteme vechi facute la adresa familiei tale. te rog sa nu te sperii insa. sfatul meu este sa mergi de noua ori la rand la biserica Sf. Vasile, sa citesti in fiecare noapte inainte de culcare Paraclisul Maicii Domnului timp de patruzeci de zile, si sa citesti si acatistul Sf Vasile care dezleaga farmecele si blestemele. Sa faci asta cu multa credinta si speranta, si sa-mi spui daca mai visezi asa.
  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 11:06
    0 0
    alexandra_t, pe langa ce ti-am spus mai devreme, tot legat de aceste vise ma interesa putin cam cum merg lucrurile in viata ta. o poti face pe privat.
  •  
    • 25 mesaje
    2 Feb 2004, 12:43
    0 0
    Iti multumesc tare mult pentru raspuns.La asta nu m-as fi gandit.Farmece?Offf.Nu am nici macar habar cine ar fi putut sa faca asta.Mediul in care traiesc e unul sanatos.Sunt studenta, am un loc de munca, o relatie care merge tare bine.E adevarat ca anumite capitole din viata mea sunt tare complicate, dar sunt ,de cand ma stiu,o super optimista si cred ca tote au o rezolvare....m-ai pus pe ganduri serios.Am sa merg la un preot.Stii, nu sunt bisericoasa, dar cred foarte, foarte tare in Dumnezeu.Ce ai nevoie sa stii?Ma ajuti?Multumesc tare mult
  •  
    • 509 mesaje
    2 Feb 2004, 13:21
    0 0
    alexandra, nu trebuie sa te panichezi. si eu traiesc intr-un mediu sanatos, am terminat academia de arta, si cu toate astea aveam o serie de cosmaruri groaznice din care nu ma puteam trezi, un fel de paralizia somnului. nici eu nu prea calcam in biserica si nici acum din pacate decat foarte rar. dar la indrumarile unei persoane foarte de buna credinta am citit Paraclisul timp de patruzeci de zile, a mers la Biseria Sf Anton noua marti la rand, si de doi ani nu am mai visat niciodata in felul ala. si pot spune ca viata mea s-a schimbat foarte mult in bine. iti doresc mult noroc si sanatate
  •  
    • 180 mesaje
    2 Feb 2004, 14:49
    0 0
    Buna sa iti fie inima, rozamunda! Ma bucur ca te-am intalnit si poti sa ne spui si noua cate ceva din ce stii tu. O prietena de-a mea m-a visat zilele astea. A visat ca ma impacasem cu mama mea, si ca ea era in vizita la parintii mei, iar eu eram cu ei, si aveam multe flori pe balcon, si ca era un balcon mai mare si imi cerea si ea..Erau toate asa de frumoase...ca se gandea ca mai bine le lasa asa..
    Trebuie sa iti spun ca sunt certata cu mama mea, care nu m-a sustinut in ceea ce priveste relatia cu sotul meu, si de o perioada nu ne mai vorbim.
    Crezi ca inseamna ceva sau prietena mea m-a visat pt.ca ii povestisem ei de curand prin ce am trecut
    Iti multumesc si iti doresc o zi usoara, desi cred ca noi evele te solicitam un pic
  •  
    • 1101 mesaje
    2 Feb 2004, 18:37
    0 0
    incerc sa iti trimit un mesaj privat, dar imi spune ca nu esti in baza lor de date... ?!!??
  •  
    • 1101 mesaje
    3 Feb 2004, 11:34
    0 0
    am reusit azi sa iti trimit mesajul ala privat!
  •  
    • 509 mesaje
    3 Feb 2004, 14:17
    0 0
    elenai, e o vorba in popor care spune ca uneori, Dumnezeu ne vorbeste prin intermediul prietenilor. visul asta e un avertisment sa nu uiti de legaturile tale de sange care sunt cele mai importante. sunt sigura ca visul acesta nu a fost intamplator. te vei impaca cu mama ta dar pana atunci vei mai avea un mic obstacol, o mica bariera te trecut.e vorba de detaliul cu balconul. balconul este plasat in exteriorul casei desi face parte din ea. la asta se refera distanta. daca florile acelea superbe erau in casa n-ar fi fost nici o problema. poate aceasta bariera este insusi orgoliul tau peste care trebuie sa treci. asteapta un moment bun si du-te la mama ta cu flori, nu ai nimic de pierdut.
    sa stii ca nu ma deranjati cu nimic cand imi vorbiti de visele voastre..)
  •  
    • 70 mesaje
    3 Feb 2004, 19:46
    0 0
    ce chestie, de cand am citit pe forum cum interpretezi visele nu reusesc niciodata sa tin minte ce am visat;dar stiu ca de multe ori imi visez elevii mei;( am fost invatatoare dar de un an am plecat din tara);poti sa-mi spui ce inseamna?merci mult
  •  
    • 1101 mesaje
    4 Feb 2004, 09:09
    0 0
    Rozamunda, ai primit mesajul privat?
  •  
    • 112 mesaje
    4 Feb 2004, 09:33
    0 0
    Salut!
    Poate imi spui si mie ce insemna visul maica-mii:
    a visat o casa (a mai visat-o si alta data) care era fff murdara. Eu eram cu ea.Mama imi spune ca trebuie sa facem curat pt ca tata o sa vina (tata nu mai traieste) si brusc se face curat si pe jos se vede marmura alba. Tata arata ff rau la fata, cumva gura nu i se mai inchidea si dintii erau mai infara intr-o parte si mama il ruga sa inchida gura. Apoi el se aseaza pe o canapea si asculta la un radio din ala vechi, cum aveau bunicii...si cum sta culcat chipul ii revine, adica arata asa cum arata cand traia...A si era imbracat in costumul in care a fost ingropat.
    Mama a avut de mai multe ori visul asta, dar mai alas cand il viseaza pe tata apare mereu aceasi casa, care in vis pare a noastra (desi noi stam la bloc).
    Merci!
  •  
    • 509 mesaje
    4 Feb 2004, 13:49
    0 0
    mdc2212
    draga mea, iti raspund curand, verific mailu peste vreo jumatate de ora.
  •  
    • 509 mesaje
    4 Feb 2004, 13:52
    0 0
    nadine, visul asta cu elevii nu este unul major, plin de sensuri sau avertizmente. poate ca ai avut o buna comunicare cu ei, poete le e dor de tine, sau s-ar putea sa ti se releve in subconstient ca ti-e dor sa fi din nou invatatoare.
    sa-mi mai scrii
  •  
    • 509 mesaje
    4 Feb 2004, 14:00
    0 0
    Alice.A
    Fata draga, nu-mi place visul asta. apar elemente ce prevestesc o moarte. casa care e murdara si apoi curatata- semnifica faptul ca cei ce-si vad sau presimt moartea fac curat in casa- lucrul asta e valabil in majoritatea religiilor.se vede marmura alba si nu parchet, podea sau ciment- marmura alba -simbol mortuar, si tatal tau care viziteaza aceasta casa imbracat in costumul care l-a purtat spre cealalta lume. nu e cazul sa te sperii. mama ta va auzi probabil de un deces, nu e vorba de ea.
  •  
    • 509 mesaje
    4 Feb 2004, 14:22
    0 0
    suzzi,
    cred lucruri bune despre dictionarele de vise. partea haioasa e ca suntem tentati sa ne uitam doar peste simbolurile din vis fara sa tinem cont de celelate detalii, de ex. visezi un tractor si te uiti repede ce inseamna asta fara sa iei in calcul si celelalte detalii din vis care pot sa modifice mult continutul.
    e bine ca ai visat lalele albe, nu cumva te logodesti? ori tu ori mergi la o nunta a cuiva apropiat, mai multe nu mi-ai zis asa ca nici eu nu vad mai departe.
    pe curand..
  •  
    • 112 mesaje
    4 Feb 2004, 14:49
    0 0
    ups...nu mai vreau nici o moarte...au fost asa de multe in ultimii ani!!!