efecte negative DIANE 35

  •  
    • 1101 mesaje
    13 Feb 2004, 14:08
    1 0
    eu iau logest si nu au avut nici un fel de efecte secundare!!!
    Nu se face pauza decat daca vrei bebe!!!
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    13 Feb 2004, 16:13
    1 1
    Ok te-am inteles.Dar si ptr chisturi exista tratamente naturiste.Am o matusa care trebuia sa se opereze de chisturi ,dar facind cura cu argila nu a mai fost nevoie.Pastilele contin hormoni.Eu pina acum nu am avut probleme cu prezervativele.
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    13 Feb 2004, 16:15
    0 0
    Si inca ceva am partener stabil.Si folosim LovePlus.Nu avem probleme cu ele.
  •  
    • 233 mesaje
    17 Feb 2004, 11:45
    0 0
    fetelor, spuneti-mi va rog, ce stiti de..."pilula de a doua zi"?Cum se ia, in ce conditii, ce efecte adverse are sau...cat de sigura este? Astept raspunsurile voastre..Multumesc mult!va pup!
  •  
    • 541 mesaje
    18 Feb 2004, 01:42
    0 0
    eu am luat dar nu imi amintesc cum se chema, sa intamplat cam acum un an. sunt, de fapt, doua pastile intr-o folie. prima e bine sa o iei in primele 12-24 de ore de la "incident", iar adoua, nu mai stiu sigur, dar parca dupa alte 12 ore. stiu ca era ceva unguresc si m-a costat vreo 180.000lei. mai multe informatii poti obtine de pe prospect. din cate stiu eu, in general, are efect. dar cica pot aparea si unele efecte nedorite (greata, varsaturi, dureri de cap). Din fericire, la mine nu a fost nici o probleme. Oricum, e bina sa le eviti. Trebuiesc luate doar in situatii critice (ex: ruperea prezervativului), si nu mai mult de 2-3 pe an (asta am citit intr-un articol de specialitate)
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    18 Feb 2004, 09:25
    0 0
    Buna .
    Se numeste Postinor 2.Are doua pastile.Prima se ia in primele 72 ore de la contactul periculos iar urmatoarea se ia dupa 12 ore de prima.Mai multe indicatii se gasesc pe prospect.E bine sa fie folosita 1 data pe an.
  •  
    • 233 mesaje
    19 Feb 2004, 17:50
    0 0
    va multumesc mult pt raspunsuri! din ce am citit..mi-am luat deja gandul de la ea medicul mi-a cerut sa intrerup contraceptivele si vroiam sa gasesc ceva la fel de sigur si "comod". Excluzand prezervativul si steriletul..nu cred ca imi raman prea multe alternative. va pup!
  •  
    • 43 mesaje
    27 Feb 2007, 12:57
    0 0
    CE TEST AR TREBUI FACUT SA STII CE E MAI BINE DE LUAT?
  •  
    • 43 mesaje
    27 Feb 2007, 12:59
    0 0
    SI LA CE ORA LE LUAI..UITE AZI E PRIMA ZI CAND AR TREBUI SA LE IAU SI AM O DILEMA NU STIU LA CE ORA SA LE IAU.
  •  
    • 476 mesaje
    27 Feb 2007, 13:51
    2 0
    Silviana, eu iau Diane 35 seara, inainte de culcare.
  •  
    • 84 mesaje
    27 Feb 2007, 14:06
    1 0
    si eu tot seara iau diane 35...la 10 seara...le iau de aproape 2 ani si nu am avut nici un fel de probleme...sper nici de acum incolo sa nu am parte de asa ceva..DOAMNE FERESTE!
    dupa ce am citit ce ati scris voi,ma gandesc ca deppinde de fiecare organism cum reactioneaza la ele si cum interactioneaza..eu pana acum nu m-am ingrasat decat f.putin si nici nu am facut pauza..
    va pupacesc..sanatate multa! si mai vb..
  •  
    • 1 mesaje
    27 Feb 2007, 17:04
    0 0
    eu maine imi fac analizele pentru ca pe baza lor, sa incep s aiau diane35, dc totul eok. in acest moment, nu am probleme de nici un fel.....ciclu regulat etc si ma ingrozesc cand citesc mesajele voastre......
  •  
    • 11 mesaje
    27 Feb 2007, 17:07
    0 0
    Mie medicul mi-a recomandat acum 4 luni Yasmin.Si m-am conformat.Am fost extrem de incantata de ele,nu am luat in greutate,nu am avut greturi...In schimb am sesizat o deshidratare a pielii picioarelor,mainilor,ce mai,tot corpul.Si nu demult m-am trezit si cu candidoza,iar azi medicul mi-a spus ca mi se trage de la anticonceptionale.CE parere aveti?Stiti ceva in leg cu asta?
  •  
    • 1225 mesaje
    27 Feb 2007, 18:30
    0 0
    Eu am luat o serie de 6 luni Diane 35. Mai mult pt problemele cu tenul si pilozitatea... in mare, s-au rezolvat, dar nu cat as fi vrut eu. Apoi, dupa o perioada, am mai inceput sa iau iar, vroiam sa mai fac o serie, doar-doar oi scapa de tot de cosuri! Cred ca am mai luat o luna-doua, nu mai stiu exact, apoi mi-am bagat picioarele! M-am pomenit intr-o zi (mai bine spus, noapte ) ca libidoul meu nu mai e!!! asa, ca... rezerve de prezervative ( care nu ni s-au rupt niciodata! ) si tratamente naturiste pt problemele hormonale!
  •  
    • 1 mesaje
    24 Mai 2007, 20:50
    1 0
    buna all.. m-atzi speriat ft ft tare cu msg voastre..am fost shi eu azi la ginecolog shi mi-a prescris diane35... eu am probleme cu hirsutismul

    Ce vreau eu sa va intreb e daca s-a "vindecat" cineva de hirsutism cu diane35?
  •  
    • 11 mesaje
    26 Mai 2007, 19:04
    0 0
    Cine imi poate spune si mie daca in timp ce folosesti anticonceptionale,si mai bei bauturi alcolice ocazional,exista riscul de a ramane insarcinata,sa spunem ca dupa un chef sau ceva de genu in care ai consumat alcool,in limita bunului simt,sau cat sa fi mai ametita,exista acest risc?scade acel procent de 98-100%?eu asa am auzit acu ceva vreme si la fel daca iei si antibiotice,ca anticonceptionalele nu si-ar mai face efectul la fel de bine...sunt curioasa sa-mi spune-ti parerea voastra...Merci beaucoup!!!Take care!!!
  •  
    26 Mai 2007, 23:49
    0 0
    Cu bautura nu are treaba.In schimb antibioticele scad protectia oferita de contraceptiv, asa ca in timpul in care iei antibioticul si 7 zile dupa ce il termini trebuie sa te protejezi suplimentar cu prezervativ.
  •  
    • 11 mesaje
    27 Mai 2007, 13:23
    0 0
    Merci de raspuns.Mai am o nelamurire.Eu am inceput sa iau diane 35 pentru reglarea ciclului,normal la sfatul medicului.Cand am fost deja menstruatia era terminata de 3 zile,dar medicul mi-a zis sa incep de atunci ca nu e nimic,mi-a zis sa termin folia de 21,si ca in 7 zile trebuia sa apara menstruatia,iar din 1 zi de menstruatie sa incep a 2 folie.Asa am si facut,am luat cele 21,iar dupa 4 zile de pauza mi-a venit menstruatia si am inceput a 2 folie.Si tot asa mi-a zis sa fac,cand termin a 2 folie sa astept sa-mi vina mesntrutia iar din 1 zi de menstrutie sa incep a 3 folie,iar dupa ce termin sa merg la consultatie.Ceea ce nu inteleg eu sunt cele 7 zile libere.Daca mie medicul mi-a zis sa iau din prima zi de menstruatie atunci e vreo problema?daca tot timpu le voi lua asa?eu normal acum sunt la a 2 folie,si inainte sa incep aceasta folie am facut doar 4 zile de pauza pana knd mi-a venit menstrutia,,,,deci cineva sa ma lamureasca si pe mine...am procedat bine?sau ba?...ca aici am citit dif chesti si sunt f nedumerita.Nu vreau sa am surprize de bebe sau ceva pe viitor.Medicul mi-a zis ca sunt protejata daca le iau corect la aceasi ora.Insa faza asta cu 7 zile nu o inteleg.si mi-e teama.Merci&Please sa-mi raspunde-ti!!!
  •  
    28 Mai 2007, 21:41
    1 0
    Pauza este de 7 zile.e ok daca e mai scurta da rniciodata sa nu fie mai lunga.si mie tot in a4a si de pauza imi vine dar eu tin toate cele 7 zile de pauza.De exemplu daca termini joi folia pestilele le vei incepe vinerea viitoare.
  •  
    • 11 mesaje
    1 Iun 2007, 21:27
    0 0
    Ms...deci sa inteleg k e ok cum iau eu pastilele???...cum mi-a zis dr...probabil mi-a zis sa le iau asa ptr k fac tratamentul asta de reglare a ciclului...dar mia zis zis k sigur is protejata impotriva unei sarcini...