efecte negative DIANE 35

  •  
    • 2386 mesaje
    24 Ian 2009, 12:05
    1 1
    Eu am tot amanat luarea anticonceptionalelor. Iau Mercilon, a avut efecte benefice pana acum: mi s-au atenuat durerile dinainte de si din timpul ciclului si sunt mai putin nervoasa. Dar parca simt picioarele grele si o durer in piept.
    In plus luna asta, mi-a venit ciclul la 28 de zile si il am de 8 zile, parca nu se mai termina. Nu mai stiu ce sa fac. In mod ciudat, nu am simt rau.
    Sincer, abi astept sa le intrerup pt a face un copil.
    Sunt de acord cu avy, ca pastilele nu sunt bune, dar cati soti accepta prezervativul si pt cat timp?
    Problema grea si cu contracetia asta. Orice placere se plateste.
  •  
    • 1 mesaje
    14 Sep 2009, 13:08
    0 4
    Nu lua asa ceva!!!!
    pot avea reactii adverse incredibile. Acnee( eu am luat si vb in cunostinta de cauza), chisturi, dureri de sani, stoparea ...cel putin pt o vreme ovulatiei...OK , nu vrei copil azi, dar poate vrei peste 1 an.
    Am avut, si inca am dereglari hormonale din cauza lor.... NU LUATI ASA CEVA! mai bine intrerupere de sarcina....va spun sincer
  •  
    • 1 mesaje
    4 Oct 2009, 12:29
    1 3
    buna...se spune ca nu sunt bune pt a opri o sarcina...dar eu am luat de 3 ani si sincer nu am avut probleme acu le-am intrerupt pt bb
  •  
    • 48 mesaje
    4 Oct 2009, 20:33
    1 2
    Bijuterii lucrate manual.
    Pot fi un cadou unicat de mare efect sau iti pot inveseli ziua.
    http://chaotiqueminet.blogspot.com/
  •  
    • 1 mesaje
    13 Oct 2009, 18:21
    2 0
    Buna. Am inceput sa iau diane 35, dupa un consult la medicul ginecolog. aveam o mica problema cu un ovar. si mi-a recomandat diane 35 si pentru contraceptie.

    nu stiu insa daca sa mai iau si luna urmatoare pentru ca mi-e teama de eventualele reactii adverse si complicatii.. pana acum am avut dureri de sani si mici sangerari. vreau sa merg la medic dar nu stiu daca sa merg la alt medic sau tot la cel care mi-a recomandat pastilele. voi ce parere aveti? as putea oare sa le schimb? sa iau altceva?
  •  
    • 1 mesaje
    21 Iun 2010, 11:49
    1 2
    Buna,
    Eu iau Diane35 cam de 7 luni pt faptul ca am probleme cu tenul. am fost la dermato care mi-a dat sa fac analize de hormoni si apoi am ajuns la endocrinolog care mi-a recomandat Diane 35 pt ca aveam hormonii masculini pt limita.
    Le suport ok, ciclul vine cand trebuie, nu am avut sangerari iar tenul arata mult mai bine.
    Singura problema pe care am semnalat-o si ma ingrijoreaza cumplit e aparitia vinisoarelor rosii pe picioare (si au inceput sa se inmulteasca alarmant), pe care inainte nu le aveam.
    A mai patit cineva asa ceva?
    Merci!
  •  
    • 122 mesaje
    26 Oct 2010, 19:08
    0 1
    Buna.
    Si eu iau Diane 35 de 3 luni la recomandarea endocrinologului. In intervalul asta m-am ingrasat 6 kg. Ar trebui sa incep a 4-a cutie dar nu stiu daca sa o incep. Ar trebui sa fac pauza? Ce parere aveti?
  •  
    • 32 mesaje
    26 Nov 2010, 17:36
    2 0
    adeea said:
    eu am luat 4 luni Diane. apoi am decis sa fac o pauza. le luasem si pt ca aveam probleme cu tenul(sebum, acnee).problemele s-au rezolva. dar dupa o luna de pauza ciclul meu nu a mai venit.intarzie de 6 saptamani si asta ma cam inspaimanta(o sarcina e exclusa). plus ca au revenit problmele cu tenul. ce se intampla?


         Lady ANION - absorbante igienice cu ioni negativi (anioni) sunt singurele care previn infectiile si bolile genitale. Banda cu ioni negativi incorporata in absorbante distruge bacteriile care se produc in tipul perioadelor critice, eliminand mirosurile neplacute si posibilitatea producerii infectiilor. Acolo unde infectiile sau bolile sunt deja prezente, Lady Anion au actiune terapeutica - reduc/inlatura durerile, accelereaza procesul de vindecare. Banda contine mineral natural numit turmalin care in timpul utilizarii genereaza anioni ce neutralizeaza bacteriile si virusii cu incarcatura pozitiva, fara sa provoace reactii adverse. La generarea anionilor cu densitate inalta se elimina Oxigen Iionizat care • neutralizeaza flora anaeroba; • activeaza lucrul fermentilor; • inlatura inflamatiile; • normalizeaza echilibrul acido-bazic.
    Datorita acestor efecte deosebit de benefice absorbantele Lady ANION contribuie la:
    - ameliorarea starii generale de sanatate a organismului,
    - sporirea imunitatii, imbunatatirea schimbului de substante,
    - imbunatatirea activitatii sistemului endocrin.
          Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale de cea mai buna calitate, create special pentru acest tip de produs si NU sunt materiale "adaptate" sau reciclate.
    Absorbantele terapeutice Lady Anion ajuta la prevenirea:
    -Inflamatiilor si dermatitelor
    -Infectiilor cu toate tipurile de bacterii
    -Candidozelor, mancarimilor si arsurilor vaginale (si cele din timpul menopauzei)
    -Infectarea trompelor uterine
    -Scurgerilor vaginale excesive
    -Dismenoree
    -Durerilor de cap din perioada ciclului menstrual.

    Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate.  Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea  determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.

     

    Avem urmatoarele tipuri de pachete:

    • pentru  folosire zilnica – 30 de buc.;

    • pentru ciclu normal – 10 buc.,

    • pentru ciclu abundent  - 8 buc.,

    • pentru tanga – 20 buc.

     

    Alte informatii puteti obtine de la loapersonal@yahoo.com sau  0768.05.68.69 ANCA

  •  
    • 1 mesaje
    11 Feb 2011, 16:02
    0 0

    Buna sunt mary_83 sunt noua pe acest sait,  si vreau sa va intreb sa iau sau nu diane 35  nu stiu ce sa fac am vazut raspunsurile voastre  si mau pus pe ginduri.Am probleme cu tenul nu ff mari dar ma cam deranjeaza si medicu  dermatolog  mi-a recomandat  niste pastile si niste creme pe linga acestea mi-a mai dat acele anticoceptionale  si nu stiu ce sa fac .

  •  
    • 5609 mesaje
    11 Feb 2011, 22:12
    2 4
    Anticonceptionalele sunt droguri sintetice. Efectele secundare ale acestor droguri sunt multe, dar cele mai grave sunt: sterilitate si cancer mamar.
  •  
    • 2 mesaje
    13 Feb 2011, 13:33
    0 2
    De ce sa platesti mai mult pe medicamente?!
    Intra pe www.farmaon.ro pentru cele maim mici preturi on-line.
  •  
    • 64 mesaje
    13 Feb 2011, 22:04
    2 0
    Maricon said:
    Anticonceptionalele sunt droguri sintetice. Efectele secundare ale acestor droguri sunt multe, dar cele mai grave sunt: sterilitate si cancer mamar.

    orice pastila este un drog sintetic, de-asta farmaciile inainte erau numite drogherii.

    anticonceptionalele nu dcu la sterilitate! intr-adevar, dianele au o doza foarte marre de hormoni, sunt indicate doar pentru chisturil ovariene daca nu ma insel.

    pentru contraceptie utilizati ceva cu doze mici, daca nu cele mai mici, de hormoni.

  •  
    • 40 mesaje
    20 Oct 2011, 00:42
    0 1

    Buna. Am inceput si eu sa iau Dianele ca tratament de la dr. endocrinolog pt eterna problema a hormonilor androgeni (masculini), bineinteles pe baza unui set de analize. Am luat din prima zi a menstruatiei iar inainte de pastila nr. 9 (ieri) am avut scurgere minora rosie-maronie gelatinoasa, ca cea respectiva in ultima zi de menstra, astazi la fel am avut si probabil si maine de asemenea, am citit pe prospect ca aceasta reactie este destul de rara insa sa luam legatura cu medicul doar daca e abundenta asta intr-un aliniat, iar mai departe cred ca se contraziceau din nou. Voi vorbi cu cineva despre asta ori farmacista, la planning, ori o asistenta de la ginecologie care e o cunostinta. E chiar ciudat faptul ca mi se pare ca mi s-a uratit tenul si mai multe cosuri, chiar nu stiu ce sa spun, mi se pare incredibil cat de ghinionista sunt! Alte efecte secundare ar fi balonarea si stari depresive. As vrea tare mult sa nu fi fost nevoie sa le iau, caci, pe langa pilozitatea in exces pe unde nu trebuie am pierdut foarte mult par capilar, tratamentele naturiste nu stiu cat de mult ajuta, anul trecuta am urmat unul cam foarte costisitor si nu m-a ajutat prea mult! mereu ghinionista...totusi mi se pare putin tratamentul doar cu dianele pt problema mea, nu stiu cum as putea sa imi rezolv toate problemele! unii sunt atat de norocosi.. De ingrasat nu, pt ca sunt la dieta, mi-e destul de greu sa dau cateva kg jos, dar sunt umflata pur si simplu, cred ca e posibil sa imi afectat ficatul, iar la mine e problema cu enzimele, nici nu a pomenit doctora despre asta, mai mult, a spus ca nu au niciun efect negativ pastilele pt ca nu sunt nici fumatoare, cred ca ar trebui sa cer o a doua opinie! ...precizez ca am aproape 24 de ani, cam tinerica si doctora aia ........ Voi ce mai spuneti cu privire la pastile ?

  •  
    • 1040 mesaje
    20 Oct 2011, 02:19
    1 1
    Nu vreau sa te sperii, la unele fete chiar n-a avut efectul asta, dar eu am luat Diane 35 timp de 2 ani si jumatate la recomandarea medicului. Ma simteam rau, ma dureau sanii si capul, dar medicul a zis ca nu mi le schimba, asa ca le-am luat in continuare.
    Parul pe corp a ramas exact la fel in timpul tratamentului, singurul lucru bun a fost ca mi-a scazut testosteronul, acum are valori normale si mi-au disparut ovarele polichistice. Ah, si am ajuns de la 75 B la 100 C la sutien
    Cand m-am lasat de ele corpul mi-a luat-o razna. Mi-a crescut par peste tot si mi-a declansat problemele de tiroida (confirmat de medic, de la tratamentul cu diane a provenit), m-am ingrasat aproape 30 kg intr-un an, aparent nu sunt fertila (asa iese la analize, n-am incercat), in fine...
    Repet, mi s-a intamplat MIE, altele n-au nici o treaba de la ele. Poate corpul meu era predispus la asa ceva, cine stie....
    Dar daca vezi ca nu ti-e bine de la ele, vorbeste cu medicul sa ti le schimbe. Nu le intrerupe brusc.
  •  
    • 93 mesaje
    20 Oct 2011, 11:27
    0 2
    buna...acum vreo 5 ani ,mi s-au prescris si mie diane 35 de catre ginecolog (aveam chisturi pe ovare),dupa nici 2 saptamani de cand le luam am ajuns sa urinez rosu,m-am dus inapoi la ginecolog sa ii spun la care el mi-a spus nonsalant...,,da,sunt foarte puternice pentru tine...ti le schimb,, si mi-a prescris altele cred ca yasmin dar nu mai stiu sigur ....le-am luat timp de 3 luni(fara sa simt nici un efect advers)si am mers iar la control,intr-adevar problema cu chisturile se rezolvase iar eu am renuntat sa le mai iau....la dif de nici 1 luna am observat un nodul la san pe care nu il aveam pana atunci(si de aici alta poveste) ideea e ca eu de atunci nu mai iau anticonceptionale(nici nu mai vreau dar nici nu mai am voie)
    tin sa mentionez ca atunci cand mi s-au prescris anticonceptionalele mie nu mi se facuse nici o analiza ca sa vada ce mi se potriveste
  •  
    • 93 mesaje
    20 Oct 2011, 11:30
    1 0

    mergi la alt doctor daca nu esti sigura de doctora respectiva


    Acest mesaj a fost editat de către cramonaa: 20 Oct 2011, 11:30
  •  
    • 1 mesaje
    26 Sep 2012, 21:23
    0 3
    si eu iau anticonceptionale diane 35 si sunt fumatoare..
    intrebarea e urmatoarea,dupa ce termin blisterul,in perioada de pauza(7 zile) pot fuma ??afecteaza cu ceva??
  •  
    • 3 mesaje
    14 Oct 2018, 08:53
    0 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Roxanass: 23 Oct 2018, 16:54