efecte negative DIANE 35

  •  
    • 14 mesaje
    2 Iun 2007, 01:34
    2 1
    tocmai am luat prima pastila de diane 35.
    inainte sa citesc ce ati scris
    doctorul mi-a recomandat sa le iau.
    timp de 6 luni, dupa care pauza si incepem un alt tratament .
    mi-a spus si ca sunt f puternice.
    dar ca-mi vor rezolva toate problemele (pilozitate, tenul gras si oscilatia in greutate)
  •  
    • 11 mesaje
    3 Iun 2007, 11:34
    0 1
    Succes cu tratamentul anuta_honey...intradevar sunt puternice...dar la fiecare pers reactioneaza altfel...mie medikul mi-a recomandat 3 luni ptr reglarea ciclului...si apoi a zis sa merg la control si imi v-a da sa iau yasmin ca anticonceptionale...k diane 35 s-ar putea sa ma ingrase...intradevar is puternice si simt asta......TAKE CARE!!!
  •  
    • 1 mesaje
    19 Iun 2007, 18:46
    0 0
    eu am luat diane 35 timp de 7 luni si inca mai8 iau.probleme cu acneea au disparut dar nu stiu ce sa fac cu parul mai ales ca pe fata se vede e ca un puf.
  •  
    • 11 mesaje
    24 Iun 2007, 10:28
    0 0
    Pai diane 35 sunt bune si ptr asa ceva...hirutism...adik ptr paru prea mult la femei...dar trebe sa faci mai mult tratament din cate stiu eu...oricum mai bine te interesezi la medic......succes!!!
  •  
    • 141 mesaje
    24 Iun 2007, 12:27
    0 0
    Referitor la Postinor 2, sau pastila de a doua zi ataca violent atat mama cat si copilul, si se poate ajunge la pat de la o pastila .
  •  
    • 83 mesaje
    25 Iun 2007, 00:56
    0 0
    citez dragoste_cu_nabadai: Cu bautura nu are treaba.In schimb antibioticele scad protectia oferita de contraceptiv, asa ca in timpul in care iei antibioticul si 7 zile dupa ce il termini trebuie sa te protejezi suplimentar cu prezervativ.

    de fapt, alcoolul baut ocazional chiar creste efectul multor medicamente, deci si al contraceptivelor... si cum efectul dorit nu prea are cum sa il creasca- adica oricum esti protejata in a ramane gravida- creste riscul de efecte adverse.
    alcoolul consumat cronic in schimb- adica in fiecare zi, abuziv- scade efectul majoritatii medicamentelor.

    si despre interactiunea contraceptive- antibiotice, verificati prospectul- la unele contraceptive protectia e necesara pana se termina folia.
  •  
    • 11 mesaje
    5 Iul 2007, 16:54
    0 0
    Am mai auzit k si grefuitul,vitamina c in general,ceaiul verde,scad si ele procentul de protectie...asa este?si daca mai sunt si alte alimente,care scad protectia pls tell me...take care!
  •  
    • 54 mesaje
    11 Iul 2007, 11:37
    1 0
    dupa 6 luni d diane...am crezut k innebunesc ..ma dureau sanii groaznic..nu mai suportam nici sutienul..de dormit dormeam doar pe spate..le-am luat pt chisturi ovariene,recomandate bineinteles de medicul ginecolog...
  •  
    • 11 mesaje
    13 Iul 2007, 13:49
    1 0
    Eu dupa 3 luni de diane 35 care leam luat pentru reglarea ciclului mi-a dat medicul sa iau yasmin ca contraceptiv...stiu diane 35 si mie 1 luna mi-a provocat cateva probleme...la u se pare ca a fost mai rau...nu trebuia sa le mai iei daca durerile au persitat...take care!!!
  •  
    • 11 mesaje
    16 Sep 2007, 18:40
    0 0
    Am luat 4 luni contraceptive.Luna trecuta nu leam mai luat cand mi-a venit menstruatia pe 1 august,ca asa le luam de fiecare data cum mia zis medicul din 1 zi de menstrutie,normal terminam folia ast sa vina mestr.si incepeam altele.Insa luna trecuta pe 1 mi-a venit si n-am mai inceput alta folie.Acum nu-mi mai vine mesntruatia...Trebuia sa apara pe 1 sept...Cred ca s-a dereglat.Nu stiu ce sa fac.Sa merg la medic?Eu stiu ca n-are ce sa-mi faca pana nu vine iar si atunci abia pot so reglez daca iau din 1 zi contraceptive...PLS HELP ME!!!ASTEPT RASPUNS PLS!!!
  •  
    • 142 mesaje
    16 Sep 2007, 23:04
    0 0
    dute la medic pt. o consultatie presupun ca nu este vorba de sarcina pt. ca nu a-i amintit nimic si este vorba de adm. anticonceptionalelor pt. reglarea menstrei dintr-un deficit de hormoni .in mod normal dupa intreruperea adm. de anticon. pot aparea dereglari ale ciclului menstrual asta daca nu este vorba de sarcina .
  •  
    • 145 mesaje
    19 Sep 2007, 16:08
    0 0
    S-a vindecat careva de hirsutism cu Diane35?
  •  
    • 1 mesaje
    14 Oct 2007, 13:52
    0 0
    diane-35,iau de aproximativ 2 luni imi este prescris de doamna dermatolog k pentru acnee dar in acelasi timp as putea sa folosesc diane-35 si k anticonceptionale.eu daca il folosesc pentu acnee,ma protejeaza si impotriva sarcinii.va rog raspundetimi,sunt foarte nelamurita!!!!!!!
  •  
    • 11 mesaje
    20 Oct 2007, 12:26
    0 0
    Da diane 35 te protejeaza impotriva sarcinii!!!normal daca iei pastilele corect...take care...si informeazate cat mai mult...ai ce afla despre anticonceptionale......
  •  
    • 1 mesaje
    20 Oct 2007, 12:48
    0 0
    Ce legatura are Diane 35 cu fumatul?
    Mie mi-au recomandat Diane 35 desi sunt fumatoare....Ce se poate intampla daca fumez cat timp iau Diane?
  •  
    • 24 mesaje
    21 Oct 2007, 12:10
    0 0
    Citesc si ma minunez. Pentru ce luati aceste pilule daca au atatea efecte secundare si nici macar nu-si fac efectul pentru care le luati?
  •  
    • 11 mesaje
    22 Oct 2007, 12:22
    0 0
    Cu fumatul stiu ca nu e bine sa le amesteci,iti fac rau,pot aparea complicatii...Cine a spus ca nu-si fac afectul?daca sunt luate corespunzator,isi fac efectul.Efecte secundare normal ca exista ca la oricare alt medicament,insa au si efecte benefice ptr organism,pe langa contraceptie.Normal Diane 35 sunt mai puternice.Am luat si eu 3 luni ptr am regla menstruatia,apoi am continuat cu Yasmin,la sfatul medicului.Sunt de la aceasi firma germana ca Diane 35 insa nu au atatea efecte negative.Acum depinde si de corp.Va astept cu noutati.Take care girls!!!
  •  
    • 1 mesaje
    29 Oct 2007, 14:18
    0 1
    cred ca medicii din romania si nu numai fac teste pe noi. Am auzit intr-o zi pe un medic ginecolog vorbind despre niste gravidute..parca vb despre soareci de laborator. Credeti ca ei stiu tot despre corpul uman? acesta este f complex si ei nu vor sti niciodaca care sunt exact reactiile. vroiam sa iau anticonceptionale...dar nu stiu dc vreau sa fiu un astfel de soricel...
  •  
    • 1 mesaje
    22 Ian 2009, 13:24
    0 1
    sincer eu acum 3 ani am luat 3!!!! cutii de postinor in decurs de jumatate de an ,nu am stiut....sincer nu am cazut la pat,nu am avut parte de feecte secundare.....sper ca atunci cand voi face un bb nu vor fi probleme .abia de luna asta iau anticonceptionale diane35 ....am auzit ca sunt bune...pot face sex neprotejat de la prima folie?adik am luat 5-7 pilule si o pot face neprotejat????astept raspuns
  •  
    • 428 mesaje
    22 Ian 2009, 14:30
    1 1
    Salut evelor,

    Eu am luat acum cativa ani (aveam 18 ani) diane 35 pt niste probleme ce le avam cu tenul. Le-am luat doar pentru 3 luni, timp in care m-am ingrasat 3 kg (bine, coincidea si cu perioada de iarna in care de obicei pun ceva kg in plus pe mine), iar problemele cu tenul s-au rezolvat partial, fara efecte spectaculoase. Am intrerupt, si acneea a revenit cu si mai multa furie.
    Culmea ca dupa multe creme, prafuri si potiuni care ameliorau problema mai mult sau mai putin, mi-a trecut pur si simplu "de la sine" pe la 21 de ani, intr-o perioada in care renuntasem la orice tratament.

    Intotdeauna am avut un ciclu "ceas" cum s-ar spune, si nu am luat anticonceptioanle, asta pana pe la 24 de ani cand de la 28 de zile a ajuns la 35 (?!!!), ca sa aflu ulterior ca am niste "microchistulete".

    Am inceput sa iau MICROGYNON (e vreo eva pe aici care ia?) si vad ca ma simt chiar mai bine decat inainte, chiar mi s-a ameliorat si o candida rebela, care nu se mai manifesta chiar atat de neplacut cand apare...
    IIdeea e ca desi ma temeam de tot felul de efecte adverse despre care am mai citit de pe net, am avut surpriza ca mi-au facut chiar bine.