Scrisoare

  •  
    • 386 mesaje
    24 Aug 2016, 09:17
    1 0
    Buna dimineata si zi buna tuturor - maritate, amante, insurati samd. A propos, ii citeste cineva de aici cartile Corinei Ozon? Amantii, Zilele amantilor, Noptile amantilor si cred ca mai e un roman. Eu o stiu de pe fb si am inteles ca este foarte citita, ca a luat si premii. E foarte talentata, scrie foarte bine, publica fragmente si i le citesc dar cartile nu . Face din amantlac sensul vietii unei intregi societati ipocrite. Asa exagerata nu-s. Pana si pe preotii ortodocsi ii baga subtil in chestiune- pe aia care pana acum nu erau bagati.
  •  
    • 386 mesaje
    24 Aug 2016, 09:20
    0 0
    Si tot on topic voiam sa va recomand, daca nu ati vazut inca, filmul " Marti, dupa Craciun". Bunut.
  •  
    • 11 mesaje
    25 Aug 2016, 00:22
    5 0
    Pasarea-Spin said:

    aromate ca un sufleu de căpșuni.

     

    Asta-n varianta Hollywood, numai acolo amantele adorm cu capsorul plin de bucle si ochisorii rimelati cu verde pal si se trezesc mai coafate si mai bine fardate ca-n momentu-n care au pus obrazul pe perna. Capotelul e perfect scrobit, nu le sare nici un fir de pudra pe nicaieri, glastra cu trandafiri e nimica toata pe langa respiratia lor de dimineata si individul care le-a calarit toata noaptea e cel mai fericit barbat din lume ca balabusta din domiciliul conjugal e de trei zile-n voiaj la ma-sa si-a carat si toata populatia minora din casa dupa ea.

     

    In realitatile noastre, amantele-s niste muierusti cocarjate de la cata genuncheala fac in fata slitului, mai toate crezand ca metoda cea mai sigura de-a pune mana pe dumnealui e sexul oral de care-l vaduveste nevasta. Nu-i nici mai lunga-n picioare, nici mai subtire-n coapsa, doar ca-i mai aplecata decat nevasta si c-o stima de sine indeajuns de scazuta incat sa-l lase pe-un individ sa-si verse peste ea frustrarile acumulate-n mariaj.

     

    De multe ori, nevestele-s mai bine aranjate, tot cascavalul de pe cardul lui ducandu-se pe rochitele, samururi, pantofi si posete, si la amanta ajunge praful de pe toba, daca ajunge. Intr-o casnicie in care femeia isi misca soldurile cu aplombul stapanei in fata sclavului, sotul are nevoie de-o amanta-tap-ispasitor in fata careia sa se simta si el proprietar de sclavi, ca prea mult l-a micsorat nevasta-sa si macar cat isi sterge papucii de covorasul din casa amantei sa se simta barbat daca alte ocazii n-are.

     

    Nu spun ca exista un singur scenariu, sunt mii de variante de amante si neveste, unele mai incantatoare ca altele, fiecare cu bucatica ei de dulce-amar, norocul fiind cand de partea unora, cand craiul e vesnic pe picior de-a divorta, dar nu o face niciodata si sotia castiga (ea stie ce), cand de partea celorlalte, cand intr-adevar iese din  mariaj si amanta devine in sfarsit nevasta, iar fosta nevasta actuala lui amanta. Ca de ce nu?

     


    Acest mesaj a fost editat de către celt: 25 Aug 2016, 01:04
  •  
    • 386 mesaje
    25 Aug 2016, 11:23
    0 0
    Celt, eu am citit articolasul in linii mari si i-am dat fix importanta ca pus aici e on topic. E atat de vasta tema asta a amantlacului incat aproape ca nu-ti mai vine sa-ti dai cu parerea , atatea pareri s-au tot dat si atatea cuvinte au curs pe apa sambetei. Fiecare triunghi amoros e unic in compozitia sa - amar, dulce, vinovatie, consecinte, frica , placere, iubire, atractie, samd samd.
    O tendinta nou nouta e ca si nevestele inseala la greu, cumva ele intorc roata istoriei.
    Mie in toate acestea barbatul imi pare cam om de nimic, incapabil sa iubeasca femeia ceruta de nevasta . Incapabil sa decida . Incapabil sa fie barbat la urma urmelor.
    Daca ne intrebam bunicele , bunica dar bunicul te-a inselat? raspund ca habar nu au si ca nici nu le intereseaza. Important e ca bunicul venea mereu acasa si ca dadea banul . Cred ca femeile ar trebui sa faca tot posibilul sa sufere mai putin. Caci au suferit cu adevarat prea mult. Oameni de diferite stiinte si religii prevad ca lumea va fi in curand condusa de femei. Adevarul adevarat e ca barbatii au facut totul ca sa distruga aceasta lume. Se vede cu ochiul liber, nu?
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 13:23
    3 3
    Am mai spus-o ;"între alb şi negru sunt multe nuanţe intermediare de gri" ...fiecare poveste e unică , dar nu suport victimizarea soţiilor....şi nici blamarea unei persoane doar pentru că este altfel decât mine , sau pentru că are curajul de a fi ceea ce vrea ea să fie; nu ceea ce aşteaptă societatea moralistă sau părinţii , sau prietenii ,vecina de la bloc sau vânzătorul de ziare ... sau mai ştiu eu cine ...Atâta timp cât îşi asumă şi urmarea , cine sunt eu să o judec ??????
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 25 Aug 2016, 13:26
  •  
    • 386 mesaje
    25 Aug 2016, 15:14
    1 0
    Tu ai dreptate dar ca tine putini gandesc si fac. Stim cat e lumea de saritoare la judecat si criticat. Subiectul pasioneaza pentru ca nu exista femeie care sa nu fi avut un rol intr o poveste de amantlac. Ori a fost inselata, ori a fost amanta, ori ii este frica sa fie inselata, ori are o mama, o sora, o prietena, o vecina intr-o asa situatie. Nu exista femeie care sa nu aiba o pozitie si deci un punct de vedere...dar scrie din propriul punct de vedere, propria viata, propria suferinta. Cine e agresiv pe asa topicuri e agresiv pentru ca subiectul ii provoaca suferinta, frica.
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Aug 2016, 15:30
    0 2
    Da, da mare curaj are una sa se infiga intr-o familie si s-o dezbine, are curaj sa fie ce "nevasta vrea, dar nu poate"
    Poate intr-o "sotietate fara moral si fara printip"!
    Sau poate mai exista si decenta...
  •  
    • 386 mesaje
    25 Aug 2016, 15:40
    2 0
    Sunt însurat, dar asta nu e o boală cu transmitere sexuală!

    Miriam Eugenia Soare




    Nu sunt puternică, dar sunt singură. Se spune că, dacă îți dorești ceva cu adevărat, forța gândurilor tale va duce către îndeplinirea dorinței tale. Prostii. Am văzut mame cu prunci în brațe, prunci bolnavi de cancer. O dorință mai puternică decât a unei mame ca să își vadă vindecat copilul nu există în întreg universul. Și totuși… copilul ei moare. Fără să îndrăznesc să compar, pentru că nimic nu se poate compara cu ce tocmai am scris, eu mi-am dorit să nu mai fiu singură. Mi-am dorit și îmi doresc asta cu toată ființa mea. Și m-am luptat pentru asta. M-am păstrat frumoasă, suplă, îngrijită. Mă uit lung în farfurie, iar uneori tânjesc după un codru de pâine caldă, dar mă abțin. Vreau să arăt bine. Să arăt bine când sunt îmbrăcată. Să-mi vină hainele măsura 38. Pentru asta merg la sala de sport, la bazinul de înot, la tenis, la cosmetică, la estetician. Vreau să arăt minunat goală. Vreau ca atunci când el mă va dezbrăca cu privirea şi cu degete fine, să nu-mi fie rușine. Ba, chiar vreau să fiu mândră. Vreau ca el să se minuneze de cât sunt eu de frumoasă şi de îngrijită. Pentru asta fac, ca multe alte femei, o grămadă de sacrificii.


    Am deja o vârstă, nu contează care. Peste patru zeci și sunt… singură. Nu de azi, de ieri. De trei ani și trei luni. Da. Am numărat zilele ca militarii în termen. Le număr cu amărăciune şi obidă, în ciuda, recunosc, a succesului real pe care îl am la bărbați.

    Am întâlnit în acești trei ani şi trei luni, stive de bărbați. De fapt, nu bărbați, indivizi. M-am întâlnit cu ei, în speranța că, poate, la vreunul voi găsi o scânteie, un licăr care să mă facă să-mi ostoiesc alături de el însingurarea.

    Da, știu că mă veți taxa aspru pentru ce voi spune. N-am întâlnit decât niște ei umflați cu pompa. Dornici doar de odihnă și confort și, dacă se poate, de o mozoleală scurtă. Niște ei care se bat mândri cu mânuțele pufoase peste burta disproporționat de mare și care se laudă câtă investiție au făcut în pântecul umflat. Niște ei care, atunci când eu fug la coafor să-mi fac unghiile înainte de întâlnire, ei nu trec pe la frizer. Niște ei care nu se impacientează că, de la un sezon la altul, nu îi mai încap hainele și poartă veșnic cămaşa peste pantalon, precum gravidele. Niște ei care te invită la masă într-un restaurant, unde mănâncă pofticios slăninuţă, cârnaciori, usturoi şi ceapă, iar la despărțire ar vrea să te sărute și să te mai vadă și mâine. Niște ei care tânjesc după doamne suple cu glezne fine, dar ei bat suta de kilograme. Niște ei care, atunci când râd, au dinții din doi în doi, pentru că le e „frică de dentist” și au „oroare de ace”. Niște ei care, abia la sfârșitul cafelei, îți spun că, de fapt, sunt însurați, dar asta nu e o boală cu transmitere sexuală și ți-o spun hlizindu-se slinos și, desigur, sunt tare nefericiți cu consoartele lor. Alții, când încep să-și povestească viața, constați că au în urma lor câte trei copii, lăsați pe la două neveste, dar, desigur, alea, ele, niște scorpii. Ei au fost niște naivi și niște victime credule. Constați că, la patru zeci și de ani, continuă să traiască în casa părinților, pentru că, într-o viață, n-au reușit să construiască nici la propriu, nici la figurat, nimic.


    NU generalizez. Sigur există și bărbați supli, inteligenți și minunați. De aceea, continui să caut, cu speranța în suflet, încă. Dar sunt bine ascunși. Pentru că nici eu și nicio sumedenie de femei nu i-am întâlnit. Unele dintre aceste femei au plecat capul și „au luat pe inventar” ce-au gasit, ce-au nimerit și își ascund cu artă nemulțumirea. Dar măcar nu mai sunt singure… cred ele. Sunt sigură că mulți mă vor înjura, dar sper să înţelegeți, înainte de a o face, că nu arăt cu degetul către nimeni. Eu scriu doar ce simt şi ce gândesc eu. Ceea ce eu trăiesc. Nu fac decât să-mi scriu sufletul. Nu sunt puternică şi nici pretențioasă, dar sunt singură.
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Aug 2016, 16:05
    0 3
    vrei o funie si un sapun?
  •  
    • 4350 mesaje
    25 Aug 2016, 16:50
    6 0
    gabriela42 said:Am mai spus-o ;"între alb şi negru sunt multe nuanţe intermediare de gri" ...fiecare poveste e unică , dar nu suport victimizarea soţiilor....şi nici blamarea unei persoane doar pentru că este altfel decât mine , sau pentru că are curajul de a fi ceea ce vrea ea să fie; nu ceea ce aşteaptă societatea moralistă sau părinţii , sau prietenii ,vecina de la bloc sau vânzătorul de ziare ... sau mai ştiu eu cine ...Atâta timp cât îşi asumă şi urmarea , cine sunt eu să o judec ??????

     Sunt de acord intr-o privinta, societatea pedepseste destul de dur, cel putin prin cuvinte, amanta sau amantul si ca fiecare situatie este speciala, nu este totul alb sau negru.

    Dar pana la urma, ce anume isi asuma amantul sau amanta, in curajul asta al lor de a fi altceva decat se asteapta intr-o societate moralista?

    Lasand la o parte prietenii, familia, etc, prin faptul ca devine partas(a) intr-un caz de adulter, ii cresc aripi catre o lume mai libera, din care sa evadeze si sa nu mai traiasca printre invechitii aia care inca traiesc dupa anumite legi si principii morale? Ajunge intr-o lume in care fiecare face ce vrea si nu exista nici judecata, nici consecinte?

    Si nevasta sau sotul inselat, ei ce rol au? Din punctul tau de vedere, nu sunt victime, ok, atunci ce sunt? Cum se numeste un om inselat, nu e victima? Daca tu te-ai duce la piata si vanzatoarea ti-ar cere un pret triplu fata de pretul real, tu nu ai fi victima? Nu ai avea dreptul sa te plangi?

    Ori cand vine vorba de incredere, nu e acelasi lucru? Sau n-au dreptul, pt ca bineinteles, fiecare din soti are partea lui de vina, ca doar intr-o relatie amandoi gresesc, nu?

    Din punctul meu de vedere, intr-un triunghi amoros, toate persoanele sunt vinovate si in acelasi timp, fiecare are dreptate! De suferit, sufera cu totii, unii cu buna stiinta, pt ca stiu de la inceput in ce se baga, iar altii sufera fara sa-si fi dorit sa fie in acea situatie...

     

  •  
    • 4350 mesaje
    25 Aug 2016, 17:00
    3 0
    Pasarea-Spin said:Tu ai dreptate dar ca tine putini gandesc si fac. Stim cat e lumea de saritoare la judecat si criticat. Subiectul pasioneaza pentru ca nu exista femeie care sa nu fi avut un rol intr o poveste de amantlac. Ori a fost inselata, ori a fost amanta, ori ii este frica sa fie inselata, ori are o mama, o sora, o prietena, o vecina intr-o asa situatie. Nu exista femeie care sa nu aiba o pozitie si deci un punct de vedere...dar scrie din propriul punct de vedere, propria viata, propria suferinta. Cine e agresiv pe asa topicuri e agresiv pentru ca subiectul ii provoaca suferinta, frica.

     Dar asta ce e, nu e judecata?

    In cazul asta si ma refer strict la eva, Storm si matzoanca( ca parca ele au fost cele mai " agresive") traiesc in suferinta si frica, stii sigur, da?

    In cazul asta, de ce avem impresia ca doar " altii" judeca, nu ti se pare ca faci acelasi lucru?

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Aug 2016, 18:05
    0 3
    Da, da, traiesc in "suferinta!"
  •  
    • 386 mesaje
    25 Aug 2016, 19:32
    2 1
    roseblue said:
    Pasarea-Spin said:Tu ai dreptate dar ca tine putini gandesc si fac. Stim cat e lumea de saritoare la judecat si criticat. Subiectul pasioneaza pentru ca nu exista femeie care sa nu fi avut un rol intr o poveste de amantlac. Ori a fost inselata, ori a fost amanta, ori ii este frica sa fie inselata, ori are o mama, o sora, o prietena, o vecina intr-o asa situatie. Nu exista femeie care sa nu aiba o pozitie si deci un punct de vedere...dar scrie din propriul punct de vedere, propria viata, propria suferinta. Cine e agresiv pe asa topicuri e agresiv pentru ca subiectul ii provoaca suferinta, frica.

     Dar asta ce e, nu e judecata?

    In cazul asta si ma refer strict la eva, Storm si matzoanca( ca parca ele au fost cele mai " agresive") traiesc in suferinta si frica, stii sigur, da?

    In cazul asta, de ce avem impresia ca doar " altii" judeca, nu ti se pare ca faci acelasi lucru?

     
    O spun psihologii si psihiatrii, eu doar am citit si am invatat: agresivitatea vine din frica, suferinta, nesiguranta. Un om fara probleme interioare e calm, se exprima limpede, nu sare la beregata interlocutorului, virtual sau real. Nu prea trebuie sa ai capacitati paranormale sa depistezi tonul agresiv si nici scoala multa. In ce priveste judecata, nu stiu tu dar eu fac diferenta intre judecata si critica. Normal ca judec, sunt inteligenta si mi-a dat statul creier deci il folosesc , e gratis. Judec ca sa inteleg si inteleg. Nu critic sau ma straduiesc si atac idei , nu persoane. Este diferenta, nu gluma... 

  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 20:09
    2 1
    Nu e usor sa fii inselat/a , nu e un rol agreabil deloc , te simti umilita , terfelita si cea mai urata femeie de pe planeta!  Iti pierzi increderea in tine si in omul caruia copii tai ii spun tata si care ar trebui sa fie protectorul si iubitul tau dar si modelul moral al copiilor tai ! Doar ca nu pot nici sa sar la beregata altei femei pentru ca sotului nu ii place monotonia sau ca inca are instinct de vanator ....ori pur si simplu simte ca nu il mai tine prea bine arma din dotare si vrea sa o descarce si in alte parti ca sa isi recastige indemanarea ...Daca este cineva care trebuie blamat este cel ce insala , duplicitarul care isi minte sotia si copiii, isi minte amanta ca nu mai simte nimic pentru sotie , facand-o pe aceasta din urma sa creada ca ea e unica lui iubire ...si ca se vor casatori dupa divort !
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 25 Aug 2016, 20:13
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 20:16
    1 1
    Viaţa e o ciudăţenie pictată în alb şi negru, cu bune şi cu rele, virtuţi şi păcate, cel puţin aşa credem. Ce ne facem însă cu celelate infinite nuanţe de gri de care suntem înconjuraţi sau, pur şi simplu, în care ne aflăm la un moment dat? Cum să distingi care dintre griuri e mai greşit şi cât de greşit este, din moment ce te simţi incredibil de bine în păcat!

    Suntem cu toţii, la tinereţe, foarte corecţi şi rigizi în gândire, chiar închistaţi în cutume, dar, cu timpul – când acesta se scurge şi îţi fuge precum nisipul de sub picioare – nu mai crezi chiar aşa.

    "Si amantele sunt oameni

    O relaţie apărută de nicăieri, visată, dar nu dorită cu adevărat, începe întâi prin priviri, atracţie şi jocul seducţiei, incredibilele mici chestii comune, comunicarea non verbală şi încă vreo 1000 de alte lucruri. Tu afli mult mai târziu că este însurat sau separat, cum zice el, şi te bucuri doar că există şi te iubeşte în lumea asta stupidă, plină de oameni neinteresanţi, şi aşa minunat şi unic cum este, el tocmai pe tine te alege.Şi este un zeu – al sexului, al cuvintelor de alint, al glumelor incitante, maestru al curtării şi al cadourilor mici sau mari, dar chiar pe gustul tău. El este săgetător şi tu fecioară – ce mai potrivire, şi Urania spune că stelele vă sunt favorabile iar tu crezi în horoscop, doar îl citeşti zilnic… Afli şi de soţie într-un final; dar eşti deja prinsă cu totul şi iremediabil, nu mai poţi scăpa, pentru că este incredibil de bine, pentru că nimeni nu te-a iubit aşa, o ştii şi tu, dar o ştie şi el! Eşti o pradă de lux şi el este arcaşul perfect.

    Încă te simţi unică şi fericită, apar ceva regrete pentru serile în care doarme acasă, dar sunt destule ore şi zile care vă revin numai vouă! Poate că evită să se afişeze cu tine în oraş, dar te duce în vârf de munte să staţi trei zile închişi în casă şi în jacuzzi, cu mic-dejun în pat şi răsfăţ total… Nu vă plimbaţi de mână, dar glezna ta poartă o bijuterie aleasă de el cu mult bun gust şi simţ artistic, pe care tu nu o dai jos, ca semn de înaltă fidelitate. Şi dacă analizezi la rece, niciuna dintre cele trei sau patru relaţii avute anterior nu ţi-a oferit vreo satisfacţie şi nici măcar termen de comparaţie nu este cu ceea ce se întâmplă acum.

    Da, are şi un copil, dar tu eşti prea tânără ca să îţi iei angajamente şi ce rost ar avea să îţi strici silueta şi să te transformi într-o gospodină… asta chiar nu ţi se potriveşte deloc…

    Şi ar mai fi multe gânduri ce te frământă uneori, le alungi însă cu o scuturare din cap, căci trebuie să fugi la coafor să te aranjezi perfect pentru orele perfecte în care va fi doar al tău."
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 25 Aug 2016, 20:17
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 20:22
    1 2
    Rose blue , cine ne tot da palme rosiii , asta e obicei vechi al fostelor de pe eva ....le primesti si ca dai buna ziua asa de frustrata e persoana care ne tot ataca asa de lasa dar  vad ca tu nu ai primit deloc ....stii ceva ????

    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 25 Aug 2016, 20:24
  •  
    • 2115 mesaje
    25 Aug 2016, 21:03
    0 2
    Gabita, draga mea, eu ca femeie maritata ma pot uita in oglinda si nu mi-e rusine, altele pot?
    Mai departe nu ma bag, dar scriu doar din perspectiva mea, restul nu ma intereseaza!
  •  
    • 4350 mesaje
    25 Aug 2016, 21:34
    1 0
    gabriela42 said:Rose blue , cine ne tot da palme rosiii , asta e obicei vechi al fostelor de pe eva ....le primesti si ca dai buna ziua asa de frustrata e persoana care ne tot ataca asa de lasa dar  vad ca tu nu ai primit deloc ....stii ceva ????

     Gabi, habar nu am, eu nu am notificari despre palmute, deci nu stiu cine mi le da...La topicul celalalt am si eu rosii, dar eu nu tin cont, atata timp cat  consider ca ma exprim cat de cat civilizat si sunt multumita de mine, parerea ascunsa a celorlalti, nu ma intereseaza, sa fie sanatosi si aia cu verzi si aia cu rosii !

  •  
    • 4350 mesaje
    25 Aug 2016, 21:49
    1 0
    Pasarea-Spin said:
    roseblue said:
    Pasarea-Spin said:Tu ai dreptate dar ca tine putini gandesc si fac. Stim cat e lumea de saritoare la judecat si criticat. Subiectul pasioneaza pentru ca nu exista femeie care sa nu fi avut un rol intr o poveste de amantlac. Ori a fost inselata, ori a fost amanta, ori ii este frica sa fie inselata, ori are o mama, o sora, o prietena, o vecina intr-o asa situatie. Nu exista femeie care sa nu aiba o pozitie si deci un punct de vedere...dar scrie din propriul punct de vedere, propria viata, propria suferinta. Cine e agresiv pe asa topicuri e agresiv pentru ca subiectul ii provoaca suferinta, frica.

     Dar asta ce e, nu e judecata?

    In cazul asta si ma refer strict la eva, Storm si matzoanca( ca parca ele au fost cele mai " agresive") traiesc in suferinta si frica, stii sigur, da?

    In cazul asta, de ce avem impresia ca doar " altii" judeca, nu ti se pare ca faci acelasi lucru?

     
    O spun psihologii si psihiatrii, eu doar am citit si am invatat: agresivitatea vine din frica, suferinta, nesiguranta. Un om fara probleme interioare e calm, se exprima limpede, nu sare la beregata interlocutorului, virtual sau real. Nu prea trebuie sa ai capacitati paranormale sa depistezi tonul agresiv si nici scoala multa. In ce priveste judecata, nu stiu tu dar eu fac diferenta intre judecata si critica. Normal ca judec, sunt inteligenta si mi-a dat statul creier deci il folosesc , e gratis. Judec ca sa inteleg si inteleg. Nu critic sau ma straduiesc si atac idei , nu persoane. Este diferenta, nu gluma... 

     Eu una prefer sa ma retrag din discutia cu tine, macar de dragul vremurilor trecute!

  •  
    • 12208 mesaje
    25 Aug 2016, 22:48
    0 1
    roseblue said:
    gabriela42 said:Rose blue , cine ne tot da palme rosiii , asta e obicei vechi al fostelor de pe eva ....le primesti si ca dai buna ziua asa de frustrata e persoana care ne tot ataca asa de lasa dar  vad ca tu nu ai primit deloc ....stii ceva ????

     Gabi, habar nu am, eu nu am notificari despre palmute, deci nu stiu cine mi le da...La topicul celalalt am si eu rosii, dar eu nu tin cont, atata timp cat  consider ca ma exprim cat de cat civilizat si sunt multumita de mine, parerea ascunsa a celorlalti, nu ma intereseaza, sa fie sanatosi si aia cu verzi si aia cu rosii !

     inteleg !