operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 202 mesaje
    21 Iul 2006, 13:22
    0 0
    Imi pare bine de cunostinta Roxana. Ma cheama Simina, am 28 de ani si sunt din Rm.Valcea.Am vrut sa ma inscriu cu numele meu dar se pare ca mai e cineva si nu mi-a fost permis.Teo este de la Teodora (pe fetita mea o cheama Stefana-Teodora) si Nis de la Nistor (numele meu de familie).
    In ceea ce priveste tratamentul, acesta va dura 7 zile (antibiotic injectabil si pastile) dar dupa aceea imi vine menstruatia si nu ma pot interna asa ca abia dupa.Pana pleci la operatie mai vorbim.
    Te pup!
  •  
    • 205 mesaje
    21 Iul 2006, 13:28
    0 0
    SI EU SUNT INCINTATA DE CUNOSTINTA!sper sa iti treaca cit mai repede si sa te operezi.eu acum astept sa imi vina ciclul si sper ca imi va trece repede.de obicei ma tine 3 zile doar.sper ca si de data asta.ma bucur pt. tine ca ai copil si sunt sigura ca imi va veni si mie timpul.dupa operatie o sa fac tratament pt. ovulatie si poate va veni si ala micu.
  •  
    • 205 mesaje
    21 Iul 2006, 13:29
    1 0
    tinem legatura!!
  •  
    • 202 mesaje
    21 Iul 2006, 13:53
    0 0
    Sigur asa o sa fie! Si eu mai vreau un bebe pt. ca eu sunt singura la parinti si nu este bine deloc.O sa scapam noi de problemele astea si sper ca in curand sa vobim si despre altceva decat despre boli.Te pup!
  •  
    • 205 mesaje
    21 Iul 2006, 17:02
    1 0
    TE ASIGUR CA DIN SEPTEMBRIE CEL TIRZIU VOM VORBI DE SCUTECE SI BIBEROANE!!!!si problemele se vor mai diminua.te pup!!
  •  
    • 205 mesaje
    25 Iul 2006, 14:09
    0 0
    SIMINA(teonis),ce mai faci?te simti bine?a inceput sa isi faca efectul tratamentul?mie mi-a venit azi ciclul,dar foarte cudat,a venit o suvita mica de lichid roz fara cheaguri sau singe.crezi ca e normal?as vrea sa mai vorbim daca ai timp.abia astept sa treaca sapt. asta sa ma operez.
  •  
    • 205 mesaje
    25 Iul 2006, 14:10
    0 0
    da si tu un semn daca esti pe forum!!!!!!
  •  
    • 225 mesaje
    25 Iul 2006, 14:17
    0 0
    iata ca ma bag si eu pe fir.

    va doresc sanatate si sa fiti fericite! sunt sigura ca va fi totul bine, mai ales ca sunt atat de multe persoane care s-au operat si sunt ok acum. de fapt, nici n-am auzit de pers care sa fi avut probleme...
  •  
    • 90 mesaje
    25 Iul 2006, 14:23
    1 0
    pt roxi_r!
    Chiar daca nu trec si nu am trecut prin experienta ta, vreau sa te incurajez!
    Am o prietena care a avut aceeasi problema, a fost operata, iar acum e insarcinata!Nu te stresa pe cat posibil, incearca sa gandesti pozitiv si cred ca totul se va rezolva!Totusi, trebuie sa ai grija de tine si inainte, dar mai ales dupa operatie!
    Si eu imi doresc un bebe si sper sa mi-l dea Dumnezeu!
    CURAJ!!!!!!
  •  
    • 205 mesaje
    25 Iul 2006, 14:45
    0 0
    merci mult pt. incurajari,ma bucur ca am cu cine vorbi pt. ca la mine la birou toate au copii sau sunt gravide.pe mine ma dispera asteptarea,dupa operatie am inteles ca s-ar putea sa fac 3 luni tratament cu antic. si pe urma va fii o pauza de 3 luni ca nu e voie sa ramii si uite asa mai trece un an din viata.anul asta cind am aflat ca sunt gravida(13 ianuarie)am fost fericita ca voi avea burtica de ziua mea si de fapt de ziua mea voi fii in spital(4 august)acum nu imi doresc decit sa treaca mai repede anul si sa pot face tratament pt. ovulatie care e oricum defecta,vine cam la 4 luni.ma bucur ca am cu cine sa vorbesc pt. ca ma mai descarc si parca nu mai sunt asa pesimista!!!sper sa va pot ajuta si eu vreodata la greu,dar asi prefera sa ma bucur mai repede de vesti bune,va pup dulce pe toate!!
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 14:55
    0 0
    Draga mea Roxana nu pot sa iti spun ca fac prea bine.Nu atat fizic cat psihic.As fi vrut sa scap de operatia asta.In ceea ce priveste antibioticul, fac atat de mult incat mi se pare ca nu numai pielea imi miroase ci si sufletul.Ca sa nu mai spun ca nu stiu daca tratamentul functioneaza.Ma dor si ovarele rau(in special cel drept pe care este formatiunea endometriozica) pt. ca am intrerupt anticonceptionalele.Stie cineva daca dupa ce intrerupi anticoncep., ciclul iti vine mai devreme sau mai tarziu?
    In ceea ce priveste menstruatia ta nu stiu ce sa iti spun pt. ca eu, de cand ma stiu, am avut un ciclu extrem de abundent.Oricum faptul ca nu ai avut cheaguri nu poate sa fie decat de bine.
    Sper din tot sufletul, pentru tine si pt. moralul tau, sa iti iasa analizele bine si sa te poti opera.Te pup!
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 14:58
    0 0
    A propos, cand te internezi?
  •  
    • 205 mesaje
    25 Iul 2006, 15:04
    0 0
    ma internez pe 1 august.poti sa imi spui si mie ce analize se fac inainte de operatie?medicul meu vine exact pe 1 din concediu si nu l-am intrebat asta.
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 15:09
    1 1
    Daca este ca la Polizu, se fac analizele sangelui (hemoleucograma, timpul de coagulare, VSH, calcemie, glicemie etc), analiza urinei (urocultura) si culturile(analiza secretiilor din colul uterin).Tu ai facut colposcopia si testul Papanicolau? Daca nu, in mod normal ar trebui sa ti le faca si pe astea.
  •  
    • 205 mesaje
    25 Iul 2006, 15:51
    0 0
    si cit timp dureaza?in cit timp iti da rezultatele?eu credeam ca ma operez pt 1,e posibil sa nu ma opereze in aceeasi zi?ultimele nu le-am facut.
  •  
    • 153 mesaje
    25 Iul 2006, 17:03
    0 0
    din cate am citit eu multe ati avut chisturi i va-ti operat....eu cum drq am scapat....am avut un chiste de 7.5 cm fisurat pe partea dreapta....in momentul in care am intrat in spital pt control am mai ieit dupa 2 zile...adik m-a internat la urgentza...doctora a fost f dragutza si mi-a zis ca nu vrea sa ma "gaureasca"...si imi va face mai intai un tratament medicamentos....dupa 2 zile am fost externata...la alte 2 zile mi-a venit ciclu...si apoi ca sa aflu depa ce am fost la ginecolog ca a fost eliminat prin menstruatie ( acum poate fi cauza si ca a fost fisurat si s-a elibeart odata cu sangele) ...nici mamei nu-i venea sa creada cum am scapat asa usor....deci sfatul meu....nu va mai luati dupa prima parere a medicului care va iese in cale.....consulati mai multi...si crede-ma a ramas aia de la ecografie traznita cand a vazut ca e de 7.5 cm...deci tu cu 2.5 stai linistita... si inca ceva dak te operezi o sa ai probleme mai tarziu...nu te sperii iti zic ce mi-a zis si mie doctora....de aceea nici nu a vrut sa ma taie...mult succes
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 17:18
    0 0
    In fine...
    Scuze, am iesit putin de pe forum...
    Mi se pare un pic ciudat ce imi spui roxana, pentru ca mie mi-a repetat analizele chiar daca trecusera numai 2 saptamani (si bine a facut pt. ca mi-a gasit infectie urinara si daca m-ar fi operat cu ea ar fi fost riscant).Sa zic ca tstul Papanicolau si colposcopia nu sunt obligatorii dar, din punctul meu de vedere,trebuiai facute.Mie oricum mi le-a facut la internare pentru ca si colul este o zona unde femeile au probleme de multe ori.
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 17:25
    1 0
    Pt.Urlatik
    As fi vrut eu sa fie prima parere a unui medic dar nu a fost asa.Chisturile pot fi de multe feluri.Unele se resorb cu tratament, altele se elimina la menstruatie(asa ca al tau) iar altele nu au alt leac decat cutitul.Din pacate ale noastre fac parte din ultima categorie.
    Eu cel putin am consultat mai multi medici iar ultimul dintre ei este profesor doctor si considerat unul din cei mai mari medici din Romania.Nu ti se pare ca sunt prea mica sa il contrazic?
    Si chistul meu are peste 6 cm.Si sa mai stii ca nu conteaza intotdeauna marimea chisturilor ci continutul lor.Te pup si multa sanatate!
    Si inca ceva, nu, nu ne-am mai operat, ai inteles gresit.
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 17:25
    0 0
    Pt.Urlatik
    As fi vrut eu sa fie prima parere a unui medic dar nu a fost asa.Chisturile pot fi de multe feluri.Unele se resorb cu tratament, altele se elimina la menstruatie(asa ca al tau) iar altele nu au alt leac decat cutitul.Din pacate ale noastre fac parte din ultima categorie.
    Eu cel putin am consultat mai multi medici iar ultimul dintre ei este profesor doctor si considerat unul din cei mai mari medici din Romania.Nu ti se pare ca sunt prea mica sa il contrazic?
    Si chistul meu are peste 6 cm.Si sa mai stii ca nu conteaza intotdeauna marimea chisturilor ci continutul lor.Te pup si multa sanatate!
    Si inca ceva, nu, nu ne-am mai operat, ai inteles gresit.
  •  
    • 202 mesaje
    25 Iul 2006, 17:25
    0 1
    Pt.Urlatik
    As fi vrut eu sa fie prima parere a unui medic dar nu a fost asa.Chisturile pot fi de multe feluri.Unele se resorb cu tratament, altele se elimina la menstruatie(asa ca al tau) iar altele nu au alt leac decat cutitul.Din pacate ale noastre fac parte din ultima categorie.
    Eu cel putin am consultat mai multi medici iar ultimul dintre ei este profesor doctor si considerat unul din cei mai mari medici din Romania.Nu ti se pare ca sunt prea mica sa il contrazic?
    Si chistul meu are peste 6 cm.Si sa mai stii ca nu conteaza intotdeauna marimea chisturilor ci continutul lor.Te pup si multa sanatate!
    Si inca ceva, nu, nu ne-am mai operat, ai inteles gresit.