Sunteti fericiti ; ce inseamna pentru voi fericirea ??

  •  
    • 12208 mesaje
    16 Oct 2014, 12:44
    1 0
    Fericirea noastra poate fi suma fericirilor mici izvorate din lucruri simple , o intanlirea cu prietenii, o plimbare in parc , timpul petrecut in familie ,o masa in familie sau un film pe care il vizionezi , o carte buna , o expozitie vizitata in tihna ....depinde de fiecare dintre noi sa fim fericiti !
  •  
    • 12208 mesaje
    20 Oct 2014, 16:09
    1 0
    cuiva tare drag care ma face fericita ...http://www.youtube.com/watch?v=u7JTGlRp-G8
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Oct 2014, 18:48
    1 0
    “Fiecare suflet își poartă chipul care i se potrivește. Dacă nu și-l are de la început croit pe seama și făptura lui, singur și-l modelează, dinlăuntru în afară, încetul cu încetul. Nu e linie, nu e trăsătură cât de neînsemnată în figura unui om care să nu corespundă unui anume gest sufletesc.
    Mai întâi gura e modelată de mișcările și de căldura cugetării, de vorbele pe care le spune și mai ales de cele pe care nu le spune;
    apoi ochii, ochii care, învăluind formele de afară cu privirea sufletului care se uită prin ei, capătă, cu vremea, caracterul, expresia fundamentală, culoarea privirii, a undei acesteia de viață, încărcată de dragoste sau de ură, de bunătate sau de răutate, de lumină sau de întuneric, după cuprinsul adâncului din care pleacă.
    Și toată fața, cu liniile și cu mișcările ei, sfârșește astfel prin a fi opera firii noastre, a sentimentelor și gândurilor noastre._Alexandru Vlahuta
  •  
    • 12208 mesaje
    22 Oct 2014, 13:44
    1 0
    o zi fericita sa aveti !
  •  
    • 12208 mesaje
    31 Oct 2014, 09:05
    0 0
    numai bine tuturor va doresc !http://www.youtube.com/watch?v=DUJRQZAIm9A
  •  
    • 12625 mesaje
    31 Oct 2014, 12:04
    1 0
    Strict pe intrebare

    Sunteti fericiti ; ce inseamna pentru voi fericirea ??
    Fericirea pentru mine e sa vad zilnic ochii copilului meu , sa stiu seara ca adorm langa omul pe care il iubesc, ca sunt sanatoasa si nu trebuie sa ma tarasc prin spitale , prezenta familiei si a prietenilor.
    Fericirea mea vine din lucruri marunte , dar de mare efect sufletesc.   
  •  
    • 11561 mesaje
    31 Oct 2014, 12:10
    0 0
    carmen008 said:Strict pe intrebare

    Sunteti fericiti ; ce inseamna pentru voi fericirea ??
    Fericirea pentru mine e sa vad zilnic ochii copilului meu , sa stiu seara ca adorm langa omul pe care il iubesc, ca sunt sanatoasa si nu trebuie sa ma tarasc prin spitale , prezenta familiei si a prietenilor.
    Fericirea mea vine din lucruri marunte , dar de mare efect sufletesc.   

     

    Bravo Carmencita ,  de  aia  te  iubesc  eu  pe  tine ,  esti  plina  de  profunzime!!!Sa  ai  o  zi  placuta!!

  •  
    • 12625 mesaje
    31 Oct 2014, 12:12
    2 0
    Uneori si eu ma iubesc pe mine ( fara interpretari, te rog )
  •  
    • 11561 mesaje
    31 Oct 2014, 12:15
    0 0
    carmen008 said:Uneori si eu ma iubesc pe mine ( fara interpretari, te rog )

     

    Ma  ntreb  cum  ar  fi  sa  ne  iubim  impreuna!!!

  •  
    • 12208 mesaje
    31 Oct 2014, 17:12
    0 0
    Cred cu tărie că există un potenţial maxim în fiecare dintre noi pentru a depași limitele condiției umane: frica, suspiciunea, îndoiala și ura.

    Cred cu tărie că potenţialul nostru şi puterea noastră de a depăsi limitele sunt acolo, în fiecare inimă şi aşteaptă doar un click pentru a fi accesate.

    Cred că noi toţi suntem aici pentru a experimenta lucruri diferite şi nimeni nu ar trebui să concureze cu nimeni, deoarece experienţele sunt doar diferite modalităţi de a ne regăsi sinele nostru.

    Cred că suntem conştiinţă în manifestare şi toți suntem fiinţe magice.

    Cred că primii paşi spre o nouă eră şi spre iubire sunt : toleranţa, acceptarea și compasiunea pentru toate ființele din jurul nostru, dar mai ales pentru semenii noștri.

    Cred că suntem oglinzi fiecare dintre noi unii pentru ceilalţi şi în acest fel ne ajutăm reciproc să evoluăm. Și mai cred că în fiecare experienţă există înțelepciune iar noi trebuie doar să fim răbdători să o găsim.

    IUBESC OAMENII în toată diversitatea lor, cu toate stările lor...pentru că simt că am fost și sunt fiecare dintre ei...

    Aceasta este convingerea mea și religia mea.
  •  
    • 12208 mesaje
    1 Nov 2014, 13:19
    0 0
    cred in puterea de a fi fericit chiar si pentru cele mai marunte daruri ale vietii , ma bucur de o frunza ruginie , de un stol de porumbei ce zboara pe deasupra caselor ...pentru furtuna de pe mare imortalizata la Constanta, pentru nepotica mea cu ochi albastri....
  •  
    • 12208 mesaje
    1 Nov 2014, 14:38
    0 0
    "Poetul german Rainer Maria Rilke a fost un om de o bunatate si sensibilitate rara, lucru apreciat de catre toti cei care l-au cunoscut. Student fiind, pe strada pe care mergea la universitate venea in fiecare zi o cersetoare, nici tanara, nici frumoasa, doar o simpla intruchipare a tristetii. Cersea cu ochii in pamant si cu mana intinsa, fara a scoate nici un cuvant. Din cand in cand, colegul si prietenul poetului ii mai dadea cate un banut, insa el niciodata. Intr-o dimineata, surprins de aceasta atitudine, deoarece il considera un om foarte generos, colegul l-a intrebat : „Tu de ce nu-i dai nimic acestei femei ?”. Raspunsul poetului a fost : „Eu trebuie sa-i dau ceva pentru sufletul ei, nu doar cativa banuti, pe care oricum ii primeste de la tine sau de la altii”.
    A doua zi poetul a venit cu un superb trandafir si i l-a daruit cersetoarei. Aceasta a tresarit, a ridicat capul din pamant, l-a privit uluita si a plecat strangand trandafirul la piept, ca pe cea mai nepretuita comoara. Cateva zile femeia nu a mai fost vazuta la locul obisnuit. Lipsa i-a fost remarcata, iar cand a revenit, cei doi studenti au rasuflat usurati. Revazand-o, colegul a intrebat: „Ce i s-o fi intamplat ? Oare din ce a trait ea in aceste zile ?”. Insa Rainer a raspuns :„Din trandafir!” "

    Se mai spune ca „mâna care daruieste trandafiri pastreaza pentru totdeauna aroma lor".
  •  
    • 12208 mesaje
    9 Nov 2014, 12:45
    0 0
    Toti ne nastem perfecti. Toti ne nastem buni. Toti ne nastem plini de iubire, fara frica si neavand habar de conceptul de "rau" .Toti ne nastem in deplina conectare cu Tatal nostru Divin, cu Cel care ne-a creat, cu Dumnezeu. Toti ne nastem si ramanem toata viata noastra Spirite venite in trup, ca sa aiba o experienta umana se intampla insa ca undeva, pe drumul dintre nastere catre maturitate, uitam Cine suntem, ne uitam conectarea, uitam ca ne-am nascut perfecti, buni, in iubire, uitam de ce suntem.


    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 5 Ian 2015, 12:08
  •  
    • 12208 mesaje
    9 Nov 2014, 13:11
    0 0
    http://www.youtube.com/watch?v=_nhSiytv1e8
    cu drag ......cui vrea sa inteleaga ...
  •  
    • 12208 mesaje
    10 Nov 2014, 19:43
    0 0
    ....adanc ....http://www.youtube.com/watch?v=gwsY6RQbjTU
  •  
    • 12208 mesaje
    10 Nov 2014, 19:57
    0 0
    http://www.youtube.com/watch?v=dqgPs5k4BqU
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Nov 2014, 10:55
    0 0
    "Cât de multă bucurie trăieşti, în clipa de faţă?
    Cât de multă bucurie dăruieşti şi reverşi, în clipa de faţă?
    Bucuria pe care o trăieşti este, totodată,
    bucuria pe care o dăruieşti.
    În cazul în care aştepţi ca bucuria să se reverse asupra ta,
    nu înţelegi rostul tău pe Pământ.
    Iar dacă crezi că bucuria are vreo legătură
    cu situaţia financiară,
    tu chiar nu înţelegi rostul tău pe Pământ.

    Cineva aşteaptă chiar acum, în această clipă,
    să îi ridici moralul. Fă acest gest ... şi vei fi bogat.

    Cu adevărat. Vreau să spun, chiar asa este.
    Nu este fantezie, ci purul adevăr."__Neale Donald Walsch


    Buna dimineata,doamnelor si domnilor,in ciuda frigului de afara va urez sa aveti o zi de Duminica minunat asi plina de emotii si bucurii nenumarate!!Este ziua voastra,relaxati-va si impartasiti fiecare clipa cu cei dragi!!!

  •  
    • 12208 mesaje
    4 Ian 2015, 12:47
    0 0
    "Sunt momente in viata noastra cand facem fapte bune si daruim din inima. Sunt momente cand intindem o mana salvatoare pentru cineva.
    Un inger iti este mereu aproape, devenind una cu tine. Toate faptele bune sunt trepte de lumina pentru suflet.
    Sufletul este nemuritor, el evolueaza prin vietile traite, prin experiente si iubire. Ajuns in aceasta lume uita de identitatea lui reala si se confunda cu aceasta viata.
    Prin iubire si daruire incepe sa isi aminteasca esenta lui divina, ca dincolo de acest corp, este si suflet, este si spirit si ca tot ce vede si simte acum este trecator si nu este bine sa fie atasat.
    Orice atasament ne tine pe loc, dar prin detasare si acceptare, iertare si constientizare sufletul se dezleaga de trecut si paseste in prezent.
    Suntem aici sa traim constient si sa ne bucuram de viata, sa lasam urme frumoase si sa aducem echilibru.
    Pamantul este o scoala a sufletelor, usoara sau grea toti trecem prin ea.
    Cand te uiti la un om, ii vezi doar aspectul dar nu ii vezi si sufletul trecut prin sute sau mii de vieti, dincolo de timp si spatiu.
    Respecta un suflet si nu il judeca, accepta viata asa cum este si fiecare oportunitate care vine inaintea ta. Viata este a ta. Alege sa o traiesti in bucurie. Lasa loc noului si deschide-ti inima, acolo esti tu!!"


    Dragii mei,viata este o competitie continua cu tine insuti/insati si inegalabila prin etapele de traire fundamentale!!!Orice dorim sa facem si orice visam sa realizam in viata nu se pot implini fara implicarea spiritului nostru!!!nu putem trai,doar pentru trup,ci este imperios necesar sa dam sufletului nostru dreptul la cuvant si actiune!!!!El este portdrapelul trupului si interventia lui in viata noastra este definitorie!!!Nu putem trai fara a armoniza bucuria sufletului cu sanatatea fizica si psihica a trupului!!!!Fie ca Domnul sa aduca tot binele din lume in viata voastra si sufletul sa va fie incarcat cu emotii placute si fericire!!!Nu uitati,acolo unde sunteti voi,acolo trebuie sa fie si sufletul vostru!!!__EU

    Fiti sufletisti si motivati in tot ce aveti de facut!!!!
  •  
    • 15 mesaje
    4 Ian 2015, 21:03
    2 0
    ce este fericirea? cel putin pt mine fericirea este pace sufleteasca, este in primul rand ceva din interior, in niciun caz din exterior. Fericirea este sa fi multumit/a cu tine, cu ce vezi in oglinda, sa faci ceva pt cineva fara sa te astepti la nimic in schimb..asta este fericirea, fericirea inseamna darurire, fara sa ceri nimic in schimb si nici sa nu astepti nimic in schimb
  •  
    • 12208 mesaje
    6 Feb 2015, 18:12
    0 0
    fericirea noastra izvoraste satisfacerea unur nevoi fizice ,pshice si emotionale ...cand una singura lipseste nici celelalte nu se intregesc ,dar poti trai o zi flamand si totusi plin de iubire...Chiar de e frig nu simti gerul, de plutesti pe nori de fericire inalta ...partea spirituala a vietii, ne face deseori sa trecem peste neajunsuri de dragul unui singur cuvant sincer de iubire ....
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 6 Feb 2015, 18:14