Din dragoste de pisici

  •  
    • 13597 mesaje
    26 Ian 2015, 10:11
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    26 Ian 2015, 12:49
    1 0
    dancing_fawn said:Sam, tie ti s-ar potrivi mai bine asta:
    https://www.youtube.com/watch?v=A43JOxLa5MM
    )))

     

    si tie ti s-ar potrivi asta:

     https://www.youtube.com/watch?v=uHNxEVY9v98

     

    ))))

     

     

  •  
    • 13597 mesaje
    27 Ian 2015, 12:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    27 Ian 2015, 23:43
    0 0
    dancing_fawn said:))))))))) Vai, era sa scot cafeaua pe nas ))))))

     

     

    ehhh, e a nush cata oara cand vad videoclipul asta si tot ma pufneste rasul

     

  •  
    • 1787 mesaje
    28 Ian 2015, 20:58
    2 0

    Mi-am schimbat o parte din mobila din casa si unul din baietii care mi-au montat-o a tinut sa ma informeze ca pisica trebuie dusa undeva la tara inainte sa vina bebe. Adevarul este ca sunt o norocoasa pentru ca sunt inconjurata de o multime de persoane grijulii in ultima vreme ce incearca sa ma convinga din rasputeri ca animalele sunt câh, pline de boli si bacterii si nu au ce cauta in preajma copiilor.

     

    O colega de serviciu avea zilele trecute o figura de real dezgust nemascat cand a auzit ca nu arunc pisica in strada caci face parte din familie, incat abia m-am abtinut sa nu-i zic ca in timp ce pisica mea e vaccinata, deparazitata, cu analizele facute la zi, despre ea nu pot sa bag mana in foc ca nu are viermi intestinali sau orice alta boala transmisibila in caz ca-i vine imboldul sa ia la pupat copilul.

  •  
    • 9724 mesaje
    28 Ian 2015, 21:59
    2 0
    Midorri said:

    Mi-am schimbat o parte din mobila din casa si unul din baietii care mi-au montat-o a tinut sa ma informeze ca pisica trebuie dusa undeva la tara inainte sa vina bebe. Adevarul este ca sunt o norocoasa pentru ca sunt inconjurata de o multime de persoane grijulii in ultima vreme ce incearca sa ma convinga din rasputeri ca animalele sunt câh, pline de boli si bacterii si nu au ce cauta in preajma copiilor.

     

    O colega de serviciu avea zilele trecute o figura de real dezgust nemascat cand a auzit ca nu arunc pisica in strada caci face parte din familie, incat abia m-am abtinut sa nu-i zic ca in timp ce pisica mea e vaccinata, deparazitata, cu analizele facute la zi, despre ea nu pot sa bag mana in foc ca nu are viermi intestinali sau orice alta boala transmisibila in caz ca-i vine imboldul sa ia la pupat copilul.

     
    Ai luat nota, da? O sa mai urmeze si dupa ce nasti. Printre alte sfaturi "pune caciula copilului, ca-s numai 25 de grade afara!", Da-i sa guste si el/ea din portia ta de sarmale, ca i-o fi pofta!", 
    "Vai, are 6 luni si inca nu face la olita? Pai ce mai astepti, sa-i dea tuleiele?". Be ready!  

  •  
    • 6557 mesaje
    28 Ian 2015, 22:38
    1 0
    hmmm, asta imi aduce aminte de fosta soacra
    cum s-a opus ea din rasputeri si degeaba sa am pisica cand deja copiii erau mari
    si cum ma luptam sa-mi tin copiii in curent ca nu patesc nimic )
  •  
    • 9728 mesaje
    28 Ian 2015, 22:41
    0 0
    panselutas said:hmmm, asta imi aduce aminte de fosta soacra
    cum s-a opus ea din rasputeri si degeaba sa am pisica cand deja copiii erau mari
    si cum ma luptam sa-mi tin copiii in curent ca nu patesc nimic )

     
    Nu prea înțeleg chestia cu curentul, tu îi țineai dinadins pe  copii în curent, sau cum?

     

  •  
    • 6557 mesaje
    28 Ian 2015, 22:46
    1 0
    cam asa ceva
    pentru mine curent nu exista
    asa ca atunci cand era cald afara stateam cu toate geamurile deschise de zburau uneori hartiile prin casa, iar ei se jucau bine merci pe jos sau pe unde apucau
    niciodata cand au racit nu au racit din cauza de "curent" si nici alte sensibilitati legate de asta nu au avut
  •  
    • 4208 mesaje
    28 Ian 2015, 22:53
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    28 Ian 2015, 22:58
    1 0
    Panselutas am să scriu ceva și te rog să nu te superi.
    Dacă tu ești foarte rezistentă la frig, asta nu înseamnă că alții nu au probleme din cauza frigului, chiar și ai tăi, vreodată.

    Frigul, recele afară da, nu sunt o cauză neapărată de răceală, dar depinde și de fix gradul de imunitate al organismului  din momentul acela, sau rezistența unor organe, unor mucoase  - pe care nu ai de unde să le știi.

    Frigul este un agent foarte iritant pentru căile respiratorii, superioare și inferioare, poate cauza inflamații, care inflamații pot deveni, sau nu, cuiburi bune pentru anumite bacterii, anumiți microbi. șamd 

    Și probabil nu ai auzit de pareza facială periferică a frigore, pareză facială făcută de la rece, de la curenți de aer,  sau trecerea bruscă de la cald la rece, e ceva foarte nasol, și culmea destui oameni o fac în timpul vieții, unii rămân cu sechele, alții nu. 

    Frigul nu e ceva de laudă, hai că ieșim în mănecă scurtă la - 5 grade și nu pățim nimic, urciorul nu merge chiar așa multe ori la apă



    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 28 Ian 2015, 23:01
  •  
    • 6557 mesaje
    28 Ian 2015, 23:03
    0 0

    cafe stai linistita ca nu ma supar

    inteleg ca sunt oameni cu sensibilitati diferite

    din fericire si eu si ei suntem mai mult decat insensibili la chestii din astea

    ba ei chiar sunt mai ceva ca mine

    o fi o gena de pinguin de pe undeva

    si nu e vorba de lauda, pur si simplu asa suntem noi
    pe mine de exemplu caldura ma omoara
    daca e sa mi se faca rau mi se face imediat ce ma incalzesc cat de putin
    de aia umblu cum nu umbla lumea mai normala
    de multe ori era sa o patesc din cauza asta si sa pic din picioare, asa ca din punctul meu de vedere frigul sa traiasca


    Acest mesaj a fost editat de către panselutas: 28 Ian 2015, 23:06
  •  
    • 9728 mesaje
    28 Ian 2015, 23:11
    0 0
    Panselutas, clar voi aveți o genă de Homo Mutationi Penguinus

     
  •  
    • 1615 mesaje
    29 Ian 2015, 00:02
    0 0
    Intrebare: pisicile sufera daca sunt lasate singure? In sensul ca nu mai locuiesc cu ele, din motive obiective. ideea este ca merg in fiecare zi seara la ei, plus ca mai merge si prietena mea la ei dimineata... Cineva de la cabinet mi-a spus ca pisicile nu sufera, numai ca eu le vad cand plec seara... Titilina balerina se uita la mine in seara asta ca un catel la mine, iar Goguta se spala pe labute, adica mergi unde ai treaba. Am incuiat usa si am plecat plangand..... Am plecat pentru al doilea job al meu, ca sa intelegeti, sa pot lua de mancare... asa este, aici la noi in Romania trebuie sa ai macar doua joburi ca sa supravietuiesti, cine are norocul asta!
  •  
    • 9724 mesaje
    30 Ian 2015, 08:41
    0 0
    Oana, are jucarii preferate? Nu i le lasa pe toate la dispozitie, i le dai prin rotatie, cand face scandal. Fa-i o mingiuta, din folie de aluminiu. Pune sfori cu ciucuri, pe la clantele usilor. Mie mi se pare ca sunt semne de plictiseala.
  •  
    • 3140 mesaje
    30 Ian 2015, 10:28
    0 0
    Oana_Domino said:mai .. eu is disperata cu batman. la 5 : 30 s-a trezit azi si a fost pus pe scandal. toata saptamana asa a tinut-o, sunt rupta cu somnul. se trezeste si merge in dormitor de unde miorlaie sa te ridici sa ii deschizi usa. v-am spus ca nu il duce capul sa se impinga in ea. bun.. vine iar sa manance apoi incepe show-ul. tot rascaie cu labuta la usa de la balcon. ca atunci cand racaie la nisip. si o tine asa pana tipi la el. zau, vorbesc serios, nu stiu ce sa ii fac!


    daca il castrez se potoleste? am tot amanat pt ca e prea mic, dar na. eu l-am gasit in septembrie, nu avea 2 luni.

     E prea mic, rabda pina face un an, daca ii vrei binele si il iubesti rabda, asa mic nu e bine sa-l castrezi, nu e opinia mea ci a medicilor.
    Eu servesc d-astea de trei ani si ceva, are si perioade cind e ok si doarme mai mult noaptea dar si perioade cind zici ca imi face special zile fripte si e castrat, nici nu vreau sa ma gindesc ce ar fi fost daca nu era, valeuuuuuu! 

  •  
    • 1787 mesaje
    30 Ian 2015, 10:40
    2 0

    Pot sa ma plang si eu? Daaaaa?

    Am facut comanda si mi-a venit ieri un transportor de plastic de la Ferplast. Asta vine pe bucati si trebuie ansamblat. In timp ce eu aveam de lucru cu piesele, vine printesa si-i da "binecuvantarea", adica se freaca de transportor, intra inauntru, iese afara si ca sa nu-si dezminta obiceiurile ei de raton imi fura un surubel de plastic cu care se fixeaza usita metalica. Am lasat-o ca am zis ca se joaca cu el pe covor, dar dupa cateva minute cand il caut nu l-am mai gasit!

    L-am cautat de am innebunit toata casa, pe sub covoare, pe sub dulapuri, am mutat frigider, congelator, masina de spalat, surubul nicaieri. Hm, ce ziceai tu Oana, ca pisica mea e o lady?

    Inca am mai scos unul la fel de la usita si i l-am aruncat, poate isi aminteste unde l-a ascuns si ma duce la primul. Cred ca a lipsit la lectia "Aport, Lassie, aport!"

  •  
    • 13597 mesaje
    30 Ian 2015, 17:36
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    30 Ian 2015, 20:59
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    30 Ian 2015, 22:09
    1 0
    Mesaj şters de administrator