Din dragoste de pisici

  •  
    • 4503 mesaje
    17 Iun 2012, 22:26
    1 2
    daca te intelege cineva, eu sunt una dintre persoane... azi dimineata am eutanasiat un alt pisic pe care l-am iubit foarte mult, am fost cu el la 3 medici veterinari diferinti pentru ca starea lui se agrava pe zi ce trece, nu am reusit sa-l salvezi, azi ultimul medic care l-a vazut a luat in final decizia de a-l eutanasia, desi as fi vrut sa o ia de ieri si sa nu-i mai "ofere sansa" la inca o noapte lunga de suferinta...

    m-am jurat azi ca eu nu mai iau in viata mea animale, ma atasez prea tare de ele, le iubesc prea mult, sufar prea tare dupa ele...

    intentionez sa iubesc oamenii mai mult decat animalele si niciodata sa nu jelesc un animal mai mult decat mi-am jelit bunicii, sa am grija mai mult sa-si ia pisica tratamentul si sa nu ma preocup de cei apropiati sa-si ia tratamentul

    ca de la iubitor de animal, la alt iubitor de animal te inteleg, nu stiu daca tu ma intelegi pe mine

    PS: mai am inca 3 pisici si 2 caini la mama la curte, din punctul meu de vedere sunt ultimele animale de companie pe care le vom mai avea vreodata, daca mama mai adopta vrunul, o calc pe cap 
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 22:31
    1 0
    cafe_au_lait said:Si mie mi-a cazut unul din pisoi cand era mic de la fereastra, a avut ceva leziuni dar nu grave rau.
    Si de atunci am si eu plase la geamuri, ce sa facem.
    Tare, tare rau imi pare de Faramita    te imbratisez si iti tin pumnii pentru noii pisicuti  

     
    Cafe, am fost foarte grijulii, nu am lasat-o niciodata nesupravegheata. Geamurile au un sistem de siguranta, cu un  chichirez, care intra in niste locasuri, in functie de cat de mult  vrei sa deschizi. Odata intrat chichirezul in gaura aia, e oarecum "blocat". Geamul a fost intredeschis, cam 2 cm si "asigurat" cum iti explicam mai sus. Amarata, a reusit cumva sa mareasca deschiderea la maxim, adica 6 cm si s-a strecurat pe-acolo, apoi.....

    Multumesc! Speram sa primim un raspuns in maxim 2-3 zile.  

  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 22:38
    1 0
    Oh, Mara ! Te imbratisez si-mi pare sincer rau ca ma intelegi in felul asta! Preferam sa ai pisicul sanatos si sa nu ma-intelegi deloc, sincer!
    Eu nu pot sa nu mai am animale, am avut mereu, mi-au murit de batranete (majoritatea au fost adoptate cand erau deja batrane) , niciodata  de boala, sau in accidente.
    Si de cum imi murea o pisica, luam alta, gandind ca  sunt multe pisici de salvat. Si eu ma atasez, mi-as da un rinichi, un plaman si jumate de ficat, daca as putea vindeca un animal. Din pacate, trebuie sa recunosc, ca nu sunt atat de atasata de oameni. Pentru ca oamenii pot sa-si poarte de grija, pentru ca pot comunica, pot cere apa si mancare, pot spune ce-i doare. Animalele nu!
     
  •  
    • 4503 mesaje
    17 Iun 2012, 22:49
    1 0
    stiu asta, tocmai d'aia sunt extrem de pro eutanasiere la animale si nu vreau sa le vad suferind

    vezi tu, traiul animalelor mele este semi: in casa si afara, vara stau numai afara, am motan castrat care tot pleaca de acasa, nu le pot forta sa stea numai in casa pt ca nu pot, traind in mediu mixt sunt foarte expunse la boli, accidente de orice fel, medicii veterinari din proximitate sunt cam degeaba, aia de-i gasesti mereu sunt praf, ala de-i bun nu are timp ca are job pe undeva si mai tine un cabinet in timpul liber si nu prea dai de el


  •  
    • 4503 mesaje
    17 Iun 2012, 22:58
    0 0
    si sa nu regreti ca n-ai fost langa ea dupa ce s-a intamplat accidentul, ti-o spune unu care si-a gasit pisicul cu coloana rupta, perfect constient, intr-un sant pe marginea drumului... 
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 22:59
    0 0
    Pot sa zic ca am avut noroc chior, cat am stat in Romania. Nu am avut probleme, desi am avut pisici culese de pe strada, care stateau si in casa si afara. Am avut motan, care pleca si venea batut, zgariat, cu o bucata de ureche lipsa, dar il doftoricea mama si noi, se facea bine si iar pleca si iar venea facut varza. In afara de castrare, deparazitare, vaccinuri, nu am avut motive sa mergem la veterinar, deci nu stiu cat sunt de buni sau rai. Te cred ca e greu, te cred ca ai momente cand iti vine sa cedezi steagul, insa nu cred c-o s-o faci. Daca ai "microbul" in sange, nu poti sta fara animale.
    Pe-aici veterinarii sunt niste ingeri. Nu e ieftin, dar ai medic la dispozitie zi si noapte, animalul e ingrijit cum nu se poate mai bine. Daca ai asigurare, preturile sunt de bun simt. 
    Imi pare rau ca treci prin asta, repet, daca e cineva care imi doreste moartea, nu i-as dori sa treaca prin asa ceva!  
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 23:03
    0 0
    Mara77 said:si sa nu regreti ca n-ai fost langa ea dupa ce s-a intamplat accidentul, ti-o spune unu care si-a gasit pisicul cu coloana rupta, perfect constient, intr-un sant pe marginea drumului... 

    Dumnezeule! M-am gandit ca daca as fi fost acolo, as fi cerut sa ma eutanasieze si pe mine  

  •  
    • 1427 mesaje
    17 Iun 2012, 23:18
    0 0
    Vai Samoa, nu-mi vine sa cred!!!
    Cand am deschis subiectul si am vazut ca e scris de tine deja ma gandeam ca o sa ne povestesti o chestie haioasa.
    Draga mea, imi pare asa de rau, nici nu pot sa-ti spun. Mi-era draga matza ta si mereu povesteam la toata lumea de ea.
    Imi pare tare, tare, tare rau ca s-a intamplat asa ceva.
    Te imbratisez

    Acest mesaj a fost editat de către mahtobleyla: 17 Iun 2012, 23:20
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Iun 2012, 23:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 23:25
    0 0
     Multumesc Oana! Imi pare foarte, foarte rau ca sunteti atat de multe care ati trecut prin asta! 
    Nimeni nu merita sa simta asa ceva, e cea mai mare suferinta pe care am cunoscut-o! 
    Ai grija de micuta, sa nu te bazezi niciodata pe ideea " am mai avut pisici, nu se intampla nimic"! 
    Nici o masura de siguranta nu e excesiva! 

  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 23:32
    0 0
    Mahto si Dancing, va multumesc! 
    Ma chinui sa ma adun ( ma vaicaresc ca o baba, dar sunt pur si simplu daramata ) si numai gandul ca trebuie sa fiu ok, ca sa pot avea grija de ele ma face sa inghit apa, sau sa mananc cate ceva. 
    Daca primesc raspuns negativ, am un plan B si chiar unul C. O  sa incerc sa adopt dintr-un orasel la vreo 100 km de-aici si daca nici acolo nu merge, ma duc la alea vagaboande, dintr-o zona rau famata si pescuiesc macar una. Dar eu vreau sa fie doua, asa e corect, pentru tampenia de-a nu asigura geamurile de la inceput



     
  •  
    • 1880 mesaje
    17 Iun 2012, 23:48
    0 0
    Hai, mai Samoa, pisicuta aia fructo-vegetariana*, cum ti-o poreclisem in ultimul timp? Nu imi vine sa cred - imi pare nespus de rau, saracuta de ea. Of, off -
    Tu, nu mai plange - linisteste-te!  


     
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 23:58
    0 0
    MECLOfenoxat said:Hai, mai Samoa, pisicuta aia fructo-vegetariana*, cum ti-o poreclisem in ultimul timp? Nu imi vine sa cred - imi pare nespus de rau, saracuta de ea. Of, off -
    Tu, nu mai plange - linisteste-te!  


     

     
    Da, pisicuta care mi-a facut viata mai usor de suportat, care ma facea sa rad cand imi venea a plange, jucaria vie, care impartea cu mine fructe, legume si dulciuri, nu mai e!
    Si e asa de gol aici si trist si sec!
    Multumesc Meclo, de-ar fi atat de usor....

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    18 Iun 2012, 08:15
    0 0
    sunt convinsa ca te macina mustrarile si teribilul "daca"...imi pare rau ca treceti prin asta. cred ca marea majoritate am trecut printr-o despartire de cate un animalut prieten. sper ca micile pisicute sa te aline cat mai curand!
    te imbratisez.
  •  
    • 224 mesaje
    18 Iun 2012, 15:39
    0 0
    samoa said:Mahto si Dancing, va multumesc! 
    Ma chinui sa ma adun ( ma vaicaresc ca o baba, dar sunt pur si simplu daramata ) si numai gandul ca trebuie sa fiu ok, ca sa pot avea grija de ele ma face sa inghit apa, sau sa mananc cate ceva. 
    Daca primesc raspuns negativ, am un plan B si chiar unul C. O  sa incerc sa adopt dintr-un orasel la vreo 100 km de-aici si daca nici acolo nu merge, ma duc la alea vagaboande, dintr-o zona rau famata si pescuiesc macar una. Dar eu vreau sa fie doua, asa e corect, pentru tampenia de-a nu asigura geamurile de la incepuT


     imi pare sincer rau stiu prin ce treci si eu am avut 14 ani o pisica  a fost balnava si a trebuit sa o eutanasiem
    jale mare
    nu crede -am ca o sa imi revin
    acum 2 ani sotul meu mia adus de la servici un pui de pisi nou nascut de 2 zile mic de nci 10 cm  dar cu un par tricolor pufos si lung ( e fetita )
    am hranit-o cu biberon de pisici acum e mare face arte din familie
    unde mergem o luam cu noi o cheama MANKY
     e sufletul nostru
    sant o mare iubitoare de animale ( mai putin taratoarele  si mousii)
    recent  mi sa luat de hingheri cainele de la magazin
    nu va spun prin ce am trecut sa il recuperez dar asta e alta poveste
    se spune ca oameni care iubesc animalele sant oameni buni
    as pute vorbi de animale fara intrerupere mai ales despre MANKY  a mea



     

     

  •  
    • 5144 mesaje
    18 Iun 2012, 15:46
    0 0
    samoa, imi pare tare rau de pisicuta ta stiu ca vorbele nu sunt suficiente acum sa iti ia durerea de pe suflet. gandeste-te la ce a fost frumos cat a trait si cum era ea o mica vedeta aici, pe forum, cu poftele ei culinare. m-am amuzat de multe ori imaginandu-mi-o cum rontaie zarzavaturi si am povestit chiar si altor iubitori de animale despre poftele ei.
  •  
    • 224 mesaje
    18 Iun 2012, 16:00
    1 1
    Mara77 said:stiu asta, tocmai d'aia sunt extrem de pro eutanasiere la animale si nu vreau sa le vad suferind

    vezi tu, traiul animalelor mele este semi: in casa si afara, vara stau numai afara, am motan castrat care tot pleaca de acasa, nu le pot forta sa stea numai in casa pt ca nu pot, traind in mediu mixt sunt foarte expunse la boli, accidente de orice fel, medicii veterinari din proximitate sunt cam degeaba, aia de-i gasesti mereu sunt praf, ala de-i bun nu are timp ca are job pe undeva si mai tine un cabinet in timpul liber si nu prea dai de el




    TREBUIE SA AVEM GRIJA DE ELE
    AVEM UN ANIMAL AVEM O RESPONSABILITATE !!!!
    ESTE UN SUFLET CARE NU SE POATE APARA IN FATA TUTUROR NENOROCIRILOR CARE LE INTAMPINA


     


    Acest mesaj a fost editat de către cristinica1970: 18 Iun 2012, 19:43
  •  
    • 9724 mesaje
    18 Iun 2012, 21:32
    0 0
    Beo, Basilio, multumesc mult!

  •  
    • 224 mesaje
    19 Iun 2012, 10:01
    0 0
    samoa said:Multumesc Erica! 
    Ne simtim vinovati de moartea ei si nu pot sa-mi scot din cap ideea ca a  fost speriata, nu era obisnuita pe strada, s-a trezit acolo, ranita, inconjurata de oameni necunoscuti, noi nu eram...e ingrozitor!  Medicul de la ambulanta ne-a zis ca a fost foarte dulce, nu plangea, i-au dat apa, i-a lins pe toti pe maini si pe el pe nas ( asa ne pupa ea), cand s-a aplecat s-o examineze
    M-as da cu capul de pereti, de cate ori ma gandesc! 
    Am plans pana la deshidratare, am cearcanele cat pungile de-un leu, as zidi geamul ala, sa nu-l mai vad! De cand s-a intamplat asta, nu am curaj sa ies din cladire pe usa principala ( acolo a cazut) , cobor cu liftul din bucatarie si ies pe usa de serviciu, nici macar nu ma pot uita spre locul ala. 
    De asta am vrut sa stiti, sa va feriti, sa aveti grija, sa nu patiti ca noi! Daca am un dusman de moarte pe lumea asta, nu-i doresc asa ceva!

    e ingrozitor .......... te cred cuvintele nu isi au rostul
    nu  o poti inlocui doar iti alini dorul si pe vreme ce trece iti trece durea ai sa vezi

    sigur nu ai sa o uiti
    stiu cum e
    multa sanatate va doresc

     

     

  •  
    • 9724 mesaje
    19 Iun 2012, 12:51
    2 0
    Multumesc Cristinica!

    Va anunt cu bucurie ( atata cat circumstantele permit), ca tocmai am primit mail de la adapost, au hotarat sa mearga mai departe, cu noi, in procesul de adoptie.
    Acum va trebui sa mergem, sa le cunoastem personal pe pisicute, apoi dupa ce hartogaraia e gata, ni le vor aduce acasa. Am intrat in priza, pregatim casa pentru noile locatare,  care vor sosi undeva, saptamana viitoare.
    Imi plesneste inima de emotie