Histerectomie totala ....

  •  
    • 11 mesaje
    9 Ian 2011, 14:11
    8 7

    buna fetelor

    am 39 de ani (in februarie) si acum 1 an pe 14 ian am fost operata histerectomie totala ( din gresala  un medic din brasov ma nenorocit...in fine) si ............normal sant la menopauza nu???

    poate sa imi spuna si mie cineva / faptul ca sant mai irascibila si cateodata rabufnesc din te miri ce are vreo legatura? in afara de asta ,mam si ingrast vreo 10 kg si tre sa le dau jos ( asta din alte probleme ..........e poveste lunga)  am calduri .....mie foame si tre sa slabesc!!!!!!!!!!!!!!!ajutorrrrrrrrrrr   MULTUMESC

  •  
    • 267 mesaje
    22 Ian 2011, 23:02
    2 5
    draga mea...cand citesc aceste randuri o vad pe mama mea care acum o luna a facut o histerectomie totala are tot 39 si ani este nascuta in februarie...ce de coincidente...astea sunt urmarile menopauzei precoce...doctorita mamei inainte de operatie i-a spus care sunt riscurile...calduri foarte mari in zona gatului si a pieptului foame nervi ai impresia ca toti fac ce fac impotriva ta...de slabit eu am slabit cu super slim.sunt pastilele alea din cauza carora mutu nu a mai jucat ca a iesit pozitiv destul doppping...pentru ca au in compozitie sibutramina...dar sa stii ca eu intr-o saptamana am dat jos 4 kg si vizibile...daca mai ai intrebari un mesaj si te ajut
  •  
    rae
    • 44 mesaje
    23 Ian 2011, 01:13
    3 2
    e normal din cauza lipsei hormonilor sa reactionezi asa, mai ales legat de bufeuri si cresterea in greutate.
    nu te-a sfatuit sa iei contraceptive?
    sfatul meu e sa bei apa, ceaiuri si sa mananci cat mai putini carbohidrati.
    sanatate!
  •  
    • 8 mesaje
    1 Mar 2011, 08:20
    4 1

     Buna ziua  Sunt noua pe aici am intrat si eu in randul histerectomiatelor am avut si eu multe probleme cu bufeurile acum sau mai diminuat iau azinc menopauze nu mai sunt foarte dese  nu m-am ingrasat deloc.

  •  
    • 20 mesaje
    1 Mar 2011, 15:39
    0 2
    Eu fac 5 ani de la interventie dar am avut probleme doar in primele luni, pana am intrat pe tratament hormonal. In fiecare am ma duc la endocrinolog si fac analize, medicul stabileste cu ce medicament continui tratamentul si in ce doza.
    M-am ingrasat si eu, dar nu 10 kg(!), in rest ma simt bine. Sunt tot din Bv., daca crezi ca te pot ajuta cu ceva...
  •  
    • 10 mesaje
    9 Apr 2011, 10:16
    4 2

    Buna  ziua !

    M-am operat pe 4 apr 2011  si medicul meu mi-a spus ca daca apr  bufeurile ,dureri de cap agitatie ,cind vin la control la o luna dupa interventie o sa-mi prescrie un tratament de substitutie pe timp scurt si o sa incep si un tratament pentru prevenirea osteoporozei si a bolilor cardiace,pentru ca noi femeile la care menopauza a fost indusa chirurgical riscam sa facem aceste boli.

    L 3 zile de la interventie medicul ma intrebat daca am siptomele de menopauza,bufeuri ,etc  dar nu au aparut.El zice ca in mod normal ar fi trebuit sa apara.

    La voi cind au aparut acestea?

     Asa ca mergi la endocrinolog si acesta iti va spune ce sa faci .

    Trebuie sa fim puternice si CURAJ  !

     


    Acest mesaj a fost editat de către laura63: 20 Apr 2011, 08:07
  •  
    • 10 mesaje
    16 Apr 2011, 21:32
    1 3
    Draga antonmaria!

    Ce virsta ai si cind te-ai operat?


    Acest mesaj a fost editat de către laura63: 16 Apr 2011, 21:34
  •  
    • 8 mesaje
    17 Apr 2011, 20:10
    0 0
    Buna seara .
    M-am operat pe 5 iulie 2010 si am 44 ani .
  •  
    • 10 mesaje
    19 Apr 2011, 09:08
    0 1

    Buna antonmaria!
    Cred ca te aflii printe femeile norocoase.
    Sunt operata de 2 saptamini ,am 47 de ani si 6 luni si am facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
    Cele mai multe fete de pe forum spun ca au probleme cu bufeurile si alte stari specifice menopauzei.
    La tine cam la cit timp au aparut?
    Ai fost la endocrinolog ?
    Iei tratament ptr prevenirea osteoporozei sau a bolilor de inima?
    Te intreb ptr ca nu stiu cum sa procedez,sau tii un regim special care sa atenueze simptomele menopauze?

     

    Multumesc anticipat !


    Acest mesaj a fost editat de către laura63: 19 Apr 2011, 16:50
  •  
    • 8 mesaje
    19 Apr 2011, 19:12
    0 0
    Buna Laura,
    Pot spune ca sunt foarte norocoasa, bufeurile la mine au aparut imediat ce am inceput radioterapia, eu am facut raze si chimioterapie inainte de histerectomie.
    Acum bufeurile sau m-ai diminuat, noaptea mai am foarte putine.
    Dupa histerectomie m-am operat si la san pentru ca aveam un nodul.
    Din fericire a fost un chist bening
    Testul pentru osteoporoza nu l-am facut, o sa merg dupa sarbatori sa-l fac.
    merg la control din 3 in 3 luni,imi fac analizele sange, papanicolau ecografie abdominala si de san.
    Pentru bufeuri iau azinc menopause
    Sanatate multa!
  •  
    • 10 mesaje
    20 Apr 2011, 07:57
    3 2

    Buna  antonmaria!
    Multumesc din suflet pentru raspuns.

     

    Cred ca a iesit rez histopatologic o sa astept sa-l vad dupa sarbatori cu toate ca medicul mi-a garantat 110 %  ca va fi bun.

    E mult si greu de spus in legatura cu ce se intimpla cu mine in ultimii 10 ani.
    2002 operata la parascopie de colecist.
    2005 nodul sin drept-operat(benign )
    2010 nodul sin drept-operat(benign)
    2011 mamela seretie sangvinolenta( 21 feb operata)+ ERAD si un curetaj biopsic (ptr ca la Papanicolau a esit C III )
    Am facur tratament cu cervugid repetare papanicolau la 3 luni rez C.I, la alte 6 luni CII, dupa efectuarea bineinteles din 3 in 3 luni a colposcopiei)

    Cred ca norocul meu a fost ca la operatia din feb 2011 am facut ERAD si curetaj biopsic in urma caruia rez histopatologic a fost hiperpalazie simpla cu atipii  ,medicul mi-a spus ca  un este cancer dar mi-a recomandat  ca int-o luna maxim doua  sa fac histerectomie totala,si asa am reusit din timp sa fac ce e mai bine pentru mine

    Asta e, incerc sa uit, ceea ce este foarte greu ptr ca sunt singura apropae toata ziua, copii la scoala sotul la serviciu, Cred ca o sa stau in concediu medical cel putin o luna.
    Doamnae, nu inteleg de ce mamicile aleg sa nasca prin cezariana.
    Mie mi se pare foarte grea perioada asta de covalescenta, e drept la mine este vorba de altceva dar taietura este totusi taietura.

    Luni fac trei saptamini de la operatie si  vad ca  nu au aparut bufeuri.

    Ma feresc sa ma supar cu ai mei , evit  stimularea nervilor ,si profit de ocazia ca este post si merg la denie .Ma ajuta ,ma calmeaza .

    Cum ai facut de nu te-ai ingrasat?

    Tii un regim anume?

    Eu am 68 de kg  si mi-as dori foarte mult sa nu ma ingras (ptr ca am si probleme cu coloana)

     

    O zi frumoasa de primavara!

     

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către laura63: 20 Apr 2011, 08:20
  •  
    • 8 mesaje
    20 Apr 2011, 19:16
    2 1
    Buna seara Laura,
    mie mi se pare ca stai cam putin in concediu medical?
    Eu pe 5 mai fac 10 luni de la operatie si inca ma mai doare burtica nu ma simt pregatita sa merg la serviciu.
    Am ramas si cu o infectie urinara iau tratament dar fara efect, medicul m-a asigurat ca o sa treaca sunt efectele razelor.
    Eu chiar imi doream sa ma mai ingras putin de la 71 kg am ajuns la 58kg si am inceput sa ma ingras putin dar trebuie sa ma mentin sub control.
    Regim nu tin , numai ca sunt mai atenta la ce mananc : consum foarte multe fructe, legume , salate, carne de pui,peste, sfecla rosie. Menopauza o sa apara si la tine dar iti pot spune ca este groaznic la inceput. Nu puteam sa dorm ,eram foarte nervoasa tipam la copii eu am un copil de 8 ani si unul de 23 ani nu sunt singura ziua sunt in permanenta cu cineva acasa.
    iti doresc multa sanatate si bunul dumnezeu sa ne ajute sa trecem peste tot.
  •  
    • 20 mesaje
    20 Apr 2011, 22:12
    4 0
    Eu am stat in concediu cam 40 de zile. N-am avut decat vagi simptome de menopauza cam la doua luni de la operatie si absolut nici un simptom de cand sunt sub tratament. Este, oricum, o interventie ce se face ca urmare a unei patologii diverse, nu sunt toate cazurile la fel!
  •  
    • 8 mesaje
    21 Apr 2011, 10:27
    1 3
    LAURA .
    La ce spital te-ai operat?
    Iti doresc un paste fericit!
  •  
    • 10 mesaje
    21 Apr 2011, 10:34
    2 0

    La Bucuresti la o clinica privata


    Acest mesaj a fost editat de către laura63: 21 Apr 2011, 10:36
  •  
    • 8 mesaje
    21 Apr 2011, 11:43
    0 1
    multumesc
  •  
    • 8 mesaje
    6 Mai 2011, 09:49
    4 9
    LAURA
    Ai primit rezultatul histopatologic?
  •  
    • 1 mesaje
    2 Apr 2013, 16:06
    3 0
    Buna ziua, imi poate recomanda si mie cineva un doctor bun in Brasov , care sa faca o histerectomie partiala?
    Va rog, astept
  •  
    • 1 mesaje
    22 Ian 2014, 15:44
    3 1
    Sotia mea a facut in urma cu o saptamana o histerectomie totala la clinia privata de ginecologie Gynia din Cluj Napoca. Inainte de a lua aceasta decizie eram extrem de ingrijorati, mai ales ca exista o suspiciune de cancer cu afectarea rectului. Am ales aceasta clinica citind forumuri pe Internet si parerea unor pacienti. Pot sa afirm cu toata raspunderea mea ca am facut o alegere extraordinara. Am facut programarea luni, 13ian 2013 la dl. Dr. Zsigmond István. Consultul a avut loc la timp si a decurs intr-un mod profesionist. A doua zi, la ora 08.30 sotia a intrat in operatie. In circa 1,30 ore a iesit cu bine din sala si a intrat in salonul de terapie intensiva. In 2-3 ore a inceput sa-si revina, a avut ulterior cateva momente de greata si varsaturi din cauza anesteziei, simptome firesti, dar niciun fel de durere postoperatorie. De ce? Deoarece s-a folosit analgezie peridurală, ceea ce a contribuit enorm la confortul pacientei. Dl. dr. István a fost mai mult decat profesionist. Nu numai ca a rezolvat situatia dar a refacut plastic o niste urme urate de cicatrice pe abdomenul sotiei de la o cezariana mai veche. Remarcabil! In cateva cuvinte: personal medical calificat, curatenie exemplara, conditii hoteliere impecabile, intregul personal educat si amabil, adresare si comportament superpoliticoase, tratament de inalta clasa, protocoale medicale respectate 100%. A doua zi sotia s-a ridicat din pat si a mers normal, a treia zi dansa, iar a patra zi am plecta intrucat starea generala a fost excelenta. Am avut curajul sa mergem din Cluj la Tg. Mures sa vedem un meci de baschet al fiului nostru dupa care am plecat spre Tg. Jiu, ajungand acasa dupa mai bine de 10 ore de transport si vizionare meci. Sotia nu a avut nicio problema iar astazi la o saptamana de la operatie s-a dus la serviciu, starea ei fiind minunata. Personal, recomand aceasta clinica tuturor doamnelor si domnisoarelor, daca au o stare materiala buna intrucat riscurile de infectie sunt extrem de reduse iar profesionismul tuturor este de necontestat. Nu am ce sa reprosez acestei clinici! Intr-adevar, costurile sunt mai mari decat la alte clinici, poate cele mai mari din tara, dar nu am regrete avand in vedere rezultul, adica m-am intors cu sotia acasa, foarte bine si fara sa aiba niciun fel de durere pe toata perioada de spitalizare. Stimate doamne, nu va fie teama, daca aveti probleme genitale, este de preferat sa luati masuri radicale decat sa se instaleze un cancer genital care ar duce la drame nedorite de dvs si cei dragi dvs. Chiar nu exista probleme atata timp cat veti alege o clinica si un doctor care sa va asigure si sa va garanteze succesul operatiei si eliminarea riscurilor de infectii nosocomiale. Succes!
  •  
    • 5609 mesaje
    23 Ian 2014, 11:45
    4 2
    arony said:Sotia mea a facut in urma cu o saptamana o histerectomie totala la clinia privata de ginecologie Gynia din Cluj Napoca. Inainte de a lua aceasta decizie eram extrem de ingrijorati, mai ales ca exista o suspiciune de cancer cu afectarea rectului. Am ales aceasta clinica citind forumuri pe Internet si parerea unor pacienti. Pot sa afirm cu toata raspunderea mea ca am facut o alegere extraordinara. Am facut programarea luni, 13ian 2013 la dl. Dr. Zsigmond István. Consultul a avut loc la timp si a decurs intr-un mod profesionist. A doua zi, la ora 08.30 sotia a intrat in operatie. In circa 1,30 ore a iesit cu bine din sala si a intrat in salonul de terapie intensiva. In 2-3 ore a inceput sa-si revina, a avut ulterior cateva momente de greata si varsaturi din cauza anesteziei, simptome firesti, dar niciun fel de durere postoperatorie. De ce? Deoarece s-a folosit analgezie peridurală, ceea ce a contribuit enorm la confortul pacientei. Dl. dr. István a fost mai mult decat profesionist. Nu numai ca a rezolvat situatia dar a refacut plastic o niste urme urate de cicatrice pe abdomenul sotiei de la o cezariana mai veche. Remarcabil! In cateva cuvinte: personal medical calificat, curatenie exemplara, conditii hoteliere impecabile, intregul personal educat si amabil, adresare si comportament superpoliticoase, tratament de inalta clasa, protocoale medicale respectate 100%. A doua zi sotia s-a ridicat din pat si a mers normal, a treia zi dansa, iar a patra zi am plecta intrucat starea generala a fost excelenta. Am avut curajul sa mergem din Cluj la Tg. Mures sa vedem un meci de baschet al fiului nostru dupa care am plecat spre Tg. Jiu, ajungand acasa dupa mai bine de 10 ore de transport si vizionare meci. Sotia nu a avut nicio problema iar astazi la o saptamana de la operatie s-a dus la serviciu, starea ei fiind minunata. Personal, recomand aceasta clinica tuturor doamnelor si domnisoarelor, daca au o stare materiala buna intrucat riscurile de infectie sunt extrem de reduse iar profesionismul tuturor este de necontestat. Nu am ce sa reprosez acestei clinici! Intr-adevar, costurile sunt mai mari decat la alte clinici, poate cele mai mari din tara, dar nu am regrete avand in vedere rezultul, adica m-am intors cu sotia acasa, foarte bine si fara sa aiba niciun fel de durere pe toata perioada de spitalizare. Stimate doamne, nu va fie teama, daca aveti probleme genitale, este de preferat sa luati masuri radicale decat sa se instaleze un cancer genital care ar duce la drame nedorite de dvs si cei dragi dvs. Chiar nu exista probleme atata timp cat veti alege o clinica si un doctor care sa va asigure si sa va garanteze succesul operatiei si eliminarea riscurilor de infectii nosocomiale. Succes!

     
    Arony, histerectomia totala nu mai este demult o problema ca pe vrema bunicilor. 
    Medicina a evoluat atat de mult ca se face laparoscopic si nu te tine mai mult de 2 zile in spital cu recuperare rapida.
    Sunt situatii mai dificile cand se procedeaza la operatie clasica prin abdomen, si  doar atunci sunt necesare 4-5 zile de spitalizare.
    Eu cred ca toate spitalele de chirurghie  au medici calificati sa faca aceasta operatie, nu este musai sa apelezi la clinici private decat daca vrei tu musai si  daca iti perimiti.
    Ce doresc a spune este ca, operatia a ajuns foarte banala si ca fetele/femeile care ar trebuii sa o  faca, sa nu fie speriate si sa mearga cu incredere la operatie.