Indreptat par cret

  •  
    • 962 mesaje
    3 Oct 2004, 09:45
    0 0
    Ma tot tenteaza sa-mi indrept parul profesional...
    Cele care stiu cate ceva despre asta, sa vina cu sfaturi...le rog .
    Tzapelina, paris, care mai sunteti?

    Orice sfat...costuri, efecte negative...daca il si pot vopsi dupa aceea...cat de mult deterioreaza parul...Etc
    Va pup!
  •  
    • 150 mesaje
    3 Oct 2004, 10:52
    0 0
    Banuiesc ca te referi nu la placile de la salon de indreptat temporar ci la solutia permanent de indreptat..vesti proaste..nu stiu la ce saloane au asemenea solutii..noi am avut acum cativa ani de la paul mitchell-relaxer dar nu mai lucram cu firma respectiva..nu mai stiu costul dar nu ar mai fi relevant oricum..o alta veste proasta..se aplica doar pe parul natural ,nevopsit..eu m-am incapatanat sa folosesc solutia pe par vopsit si a doua zi a trebuit sa ma tund scurt...parul se facuse ca guma de mestecat...cauta pe net info despre acest produs..trebuie sa existe ceva.
  •  
    • 9835 mesaje
    3 Oct 2004, 13:30
    0 0
    Yoshi, stai cuminte... din toamna asta e din nou la moda parul ondulat, cret, infoiat etc..
  •  
    • 53 mesaje
    3 Oct 2004, 17:15
    0 0
    Am incercat sa imi indrept parul si cu chimicale...de 2 ori.Odata am dat 80$ si a tinut pana m-am spalat pe cap .. si cealalta data am dat 300$ si tot pana m-am spalat pe cap a tinut cu toatre ca mi-au garantat ca ma tine 8-9 luni.
  •  
    • 65 mesaje
    3 Oct 2004, 18:02
    0 0
    Am si eu parul cret si coafeza mi-a zis asaarul cret are firul mai subtire decat cel intins deci se deterioreaza mai repde.Eu zic ca nu merita mai ales in aceasta perioada cand se poarta super mult buclele.
  •  
    • 1118 mesaje
    3 Oct 2004, 21:48
    0 0
    De cand sunt in Canada am cunoscut cateva negrese si toate, absolut TOATE purtau peruca ( o prietena mi-a atras atentia ... eu nici nu observasem ). Motivul? Solutia de indreptat parul ( poate folosita in exces) .... care am inteles ca e mult, mult mai agresiva decat sora ei... solutia pt permanentul cret.
    Ca sa variezi coafura e mai sigur sa mergi din cand in cand la coafor si pt 1 sapatamana ai par super intins.
    Si eu am parul cret si sincera sa fiu sunt satula de el dar n-am ce-i face... asta e altul n-am .
  •  
    • 962 mesaje
    3 Oct 2004, 22:18
    0 0
    Mi-ati zdrobit sperantele, ce sa mai...
  •  
    • 263 mesaje
    3 Oct 2004, 23:13
    0 0
    Oh la mine parul natural e o drama. Am parul f cret si f lung acum. Problema e ca e ff mult. Toate bune si frumoase cind ma spal pe cap am niste inele frumusele dar problema e ca atunci cind bag peria in el se transforma intr- o (vorba unei altei eve)
    capita de fin. Asa nu pot iesi din casa. Nu l-am vopsit niciodata (l-am facut doar de 2 ori cu parf de henna) si de aprope 10 ani nu-l mai usc cu foehnul. M-am straduit dupa priceperea mea sa folosesc numai produse bune...
    Ce sa mai zic daca bate vintul si ploua_ auuuuuu, vai de mine. In fine oricit ar fi de moda parul infoiat al meu e mult prea infoiat. Si nu-mi place sa folosesc produse de styling...
    La mine solutia a fost placa o data pe saptamina. Asta e, stiu ca nu-i poate face bine, dar cum am firul f gros si nu apar efecte negative vizibile(in afra de tocirea mai rapida a virfurilor) am ramas pe asta.
    O fi bine o fi rau ...cu claia aia nu pot sa am o viata sociala normala. cREd ca s-ar speria lumea de mine.
    Printe altele voiam sa va intreb:
    yoshi ce creme ai mai descoperit?
    donna la cit timp se duce efectul de invelitoare al henna? Adica la cit timp trebiuie sa ma fac(nu ma interseaza coloritul)?

    merci mult pt raspunsuri
  •  
    • 962 mesaje
    5 Oct 2004, 03:55
    0 0
    Tzapelina...de ce nu te dai cu nimic de styling pe par? Ai zis ca nu iti place ideea...cui ii place...dar noi cretzele nu prea avem de ales ca altfel aratam ca niste lei(nu leoaice, ci lei .
    Incearca sa folosesti balsam pt par uscat etc la fiecare spalare...Iar dupa ce te speli si te piepteni, cand parul inca sta inele, inele...Da-te cu spuma sau cu un produs anti-frizz mai bine.

    Eu creme nu am mai descoperit...decat un ulei f bun de la Clarins pt piele sensibila...care imi permite sa folosesc Retin-A in fiecare seara fara sa ma cojesc. A, si o masca f buna de la Bath&Body works...dar nu stiu dk firma asta exista in europa.
    Pupici!
  •  
    • 40 mesaje
    3 Nov 2004, 15:59
    0 0
    Tzapelina...sa-ti iei o spuma de par de firma si sa o aplici pe parul uscat ca sa nu mai fie asa de infoiat....cel putin la mine a mers....am avut o spuma de spania mi-a placut mult si nu mai am ......


    Yoshi am vazut la tele un uscator de par de la rowenda care si indreapta parul in acelasi timp costa 1.500.000
  •  
    • 77 mesaje
    4 Nov 2004, 19:11
    0 0
    Am citit in fuga mesajele voastre. Si eu am parul cret. Am vazut la o eva ca se piaptana. De ce???? Eu ma pieptan doar atunci cand ma spal, si cu balsamul in par. Apoi il dau cu mouse si eventual cu gel, si atat, nu il mai pieptan in fiecare zi, si arata normal, nu se vede.
    Nu mai incercati sa indreptati parul, ca e fain cret. Multe si-ar dori sa il aiba asa.
    Cam asta. Astept sa vad ce mai scrieti, poate imi mai dati o idee de produse de styling potrivite pt parul cret.
  •  
    • 2144 mesaje
    4 Nov 2004, 21:03
    0 0
    Yoshi...si celelalte cretze...mi-am luat Lissima de la Rowenta.Intr-adevar e primul aparat de indreptat parul care m-a fermecat.L-am luat ieri, si bineinteles ca aseara l-am testat.Indreapta parul intr-un mod deosebit:nu-l face hartie ca sa zic asa.E drept dar cu volum, cam ca in reclamele la sampoane."cam" am spus, nu exact ca acolo.Eu am parul ondulat nu cret, dar sora mea e creata-creata, si bineinteles ca am "coafat-o" si pe ea.Reactie ei:"maine o sa fiu cea mai binedispusa gagica de pe strada".In mod normal reactia ei vis-a-vis de podoaba capilara pe care o poseda:"zici ca sunt o casa, zici ca sunt un arici nepieptanat.Nu stiu fata ce sa mai fac cu parul asta." Daca aveti de gand sa luati foehnul minune, sftul meu e sa il luati acum cat e "proaspat" pe piata, pentru ca vad ca la noi pe piata absolut orice produs e perisabil in cel mult 3 luni.
  •  
    • 263 mesaje
    5 Nov 2004, 21:29
    0 0
    Se poate face uscarea si indreptarea in acelasi timp?
  •  
    • 2144 mesaje
    6 Nov 2004, 01:03
    0 0
    Da.Usuca si indreapta in acelasi timp
  •  
    • 962 mesaje
    7 Nov 2004, 01:15
    0 0
    Helly sa stii ca m-ai facut f curioasa in legatura cu acest Lissima. Imi poti spune te rog de unde l-ai cumparat? Si mai exact cum arata si cum functioneaza...Este ca aparatul cu placi?

    Cam cat a durat sa o coafezi pe sora ta?

    Mersi mult.
  •  
    • 234 mesaje
    7 Nov 2004, 06:50
    0 0
    yoshi, si eu am parul fff cret. m-a tentat si pe mine ideea de a-l indrepta, l-am indreptat de doua ori, o data cand a inceput facultatea si o data la coafor, dupa ce m-a vopsit. am promis ca de acuma inainte, nu-l indrept de mai mult de doua ori pe an, pentru ca distruge parul. coafeza l-a facut cu un flat iron, de ceramica. a iesit super drept, mi-a placut foarte mult, dar nici nu se compara cum arata parul cret. am observat ca distruge parul in mod radical, adica parul meu nu e la fel de cret inainte de a-l vopsi si de a-l face cret, bine ca eu in perioada liceului tot blonda eram, deci trebuia sa ma vopsesc cel mult la o luna. un an am stat cu culoarea mea naturala, castaniu, iar de 3 luni sunt roscata, nu rosu aprins, ci culoarea de baza e un rosu inchis amestecat cu negru, si pe urma am suvite rosu inchis, dar nu multe, am doar 7. vreau sa-mi mentin parul cret, nicidecum nu vreau parul drept. mi se pare ca-mi sta mult mai bine creata, si raspunsul a fost afirmativ de la alte persoane. de ce vrei tu parul drept? parul cret e mult mai usor de intretinut, eu ma spal cu herbal essences de la clairol, si pe urma ma dau cu un mousse de la la coupe salons. am incercat toate felurile de mousse, si acesta mi se pare cel mai bun. nu e uleios ca altele, si parul arata foarte bine. eu zic sa nu ti-l faci, sa ti-l faci doar cu flat iron. daca ti-l faci, sa-mi trimiti poze cum iti sta!
  •  
    • 962 mesaje
    7 Nov 2004, 08:01
    0 0
    Ratacita sa stii ca inca sunt in dubii daca sa il indrept sau nu.

    Si eu m-am facut de destule ori cu flat iron cu placi din ceramica, si am poze cu parul drept daca vrei iti pot trimite(daca imi dai o adresa de mail) nu e nici o probl, chiar as vrea o parere de la cineva obiectiv...daca imi sta mai bine cu parul cretz sau cu el drept.

    Eu nu m-am vopsit niciodata, si nici nu am de gand sa fac asta in viitorul apropiat. Cred ca il voi lasa lung si cret.

    Despre Herbal Essences...nu am o parere buna sincer! L-am incercat si eu si a fost cel mai prost' sampon pe care l-am avut iar aici in america e vazut cam nasol, nu stiu in canada. Eu folosesc nexxus sampon si balsam...Imi place ff mult. Iar ca spuma de par am de la Paul Mitchell si ma incanta si asta pt ca nu incarca parul...e super ok.

    Insa aparatul asta de la rowenta nu e flat iron si de-asta ma tenteaza sa il incerc, ca poate totusi nu are efecte atat de negative asupra parului.

    Pupici!
  •  
    • 354 mesaje
    7 Nov 2004, 08:47
    0 0
    Si eu mi-am luat rowenta lissima.Sunt super incantata e el.Si raportul calitate pret e foarte bun.SE gaseste in retelele de magazine Flanco,Altex,Domo,Cosmo.Pupici
  •  
    • 2144 mesaje
    7 Nov 2004, 14:28
    0 0
    Yoshi, dupa cum ai obs mai sus s-a mentionat reteaua magazinelor care comercializeaza Lissima. Nu functioneaza precum placile.Adica nu iti dai duhul tragand de suvitele de par.E pur si simplu un foehn care are o perie la capat, perie ce are mai multe tipuri de dinti.Iei suvita si pur si simplu o perii.Bine...nu doar o data.Treci perie de 2-3 ori prin suvita.Normal conteaza si cat esti de creata.Eu stiu ca tu esti fff creata, ca si sora mea.A durat cam 30 de minute sa ii iasa parul drept.Nu a folosit nici o solutie care sa ii tina parul drept, dar presupun ca daca adaugi si vreun produs de styling pt par drept o sa tina mai mult minunea.Oricum mie imi place mult pentru ca da parului un aspect de reclama...pe bune.Nu credeam ca poti face asa ceva acasa.Asadar :"copii incercati acasa".Si inca un pont: la spalarea parului am folosit gama Dove pt par vopsit.mie imi prieste de minune.Adica:sampon, balsam si masca de 2 ori pe saptamana.Sfatul meu:INCEARCA-l!
  •  
    • 2144 mesaje
    7 Nov 2004, 14:36
    0 0
    Aaa...inca ceva Yoshi.Eu am parul ondulat si daca il dau cu spuma cand e ud se face chiar cret.Mie imi place si asa, insa vreau diversitate, normal.Cred ca si tu tot asta incerci.Asa ca:nu iti indrepta parul permanent...bine nici nu cred ca poti.Poate doar daca iti gasesti un salon din acela hollywoodian, ca de exemplu salonul unde si-a indreptat parul actrita aia roscata cu pistrui(damn it...am un lapsus la nume).Cica ea era creata rau rau.A dat niste mii de dolari si acum e miss par ca hartia.Am citit asta in Cosmo cred.Dar cica nici ea nu a obtinut asa ceva instant.In fine...nu renunta definitiv la creturile tale, doar "mascheaza-le" din cand in cand.