Masturbarea clitoridiana in sarcina

  •  
    • 9 mesaje
    1 Iun 2004, 14:09
    23 16
    Buna, aveti idee despre efectele orgasmului clitoridian -- NEGATIVE, daca exista, asupra fatului...provoaca nastere prematura sau il deranjeaza cu ceva? Intrebarea asta ma framanta de mult si acum ca am gasit site-ul asta, recomandat de o pretena, am zis sa intreb. Mi-e jena sa ma duc la medic sa-l intreb.
    Sau daca stiti alt site unde as mai putea posta ca sa aflu despre subiectul asta...va multumesc

    Oana
  •  
    • 2198 mesaje
    1 Iun 2004, 14:14
    13 9
    Oxi , draga , nu-ti pot da un sfat avizat , dar sincer cred ca este imposibil sa dauneze...Nu vad legatura ..
    Si de ce ar face rau copilului ceva ce tie iti face placere ?Eu cred ca bebelusul simte placerea ta ... si...se bucura si el cu tine .
  •  
    • 9835 mesaje
    1 Iun 2004, 14:22
    11 6
    oxi, am citit de curand ca orgasmul (de orice fel) nu este indicat in primele luni de sarcina in cazul femeilor care au avut in trecut avorturi spontane.
    In rest, mai ales in stadiul avansat si foarte avansat al sarcinii, specistii chiar recomanda ca locul actului sexual firesc sa fie luat de masturbarea reciproca a celor 2 parteneri.
  •  
    • 2198 mesaje
    1 Iun 2004, 14:28
    15 5
    Donna , spune-mi te rog unde ai citit asta , ca ma intereseaza .
    Merci mult .
  •  
    • 9 mesaje
    1 Iun 2004, 14:51
    5 5
    si pe mine ma intereseaza, am trecut de primele doua trimestre, si relatii sexuale n-am mai avut de n-spe luni dar deja sotul...nu ca l-am tinut pe uscat, cum se zice, dar nu-i place ideea ca eu sa nu simt nimic, asa ca ... ce altceva sa gasesc decat masturbarea clitoridiana ca altceva nu mi se pare sigur

    oana
  •  
    • 9835 mesaje
    1 Iun 2004, 15:27
    6 3
    maddy, nu mai stiu, pe net - si foarte de curand, ieri sau alaltaieri... O sa caut, dar stii si tu cum e cu netu'... nisipuri miscatoare...
  •  
    • 9835 mesaje
    1 Iun 2004, 15:33
    6 2
    EVIDENT ca era chiar pe eva

    http://www.eva.ro/dragoste/articol25.html

    Suplimentar,

    http://www.desprecopii.com/info.asp?id=436
  •  
    • 1105 mesaje
    1 Iun 2004, 15:54
    4 6
    Fetelor,
    in sarcina normala, fara probleme, fara col deschis sau stiu eu mai ce,sexul este chiar indicat pina in trim . 3, luna 8.N-are nici o legatura, DACA SARCINA ESTE NORMALA, REPET.Sexul ajuta mama, psihic ,f. mult,mai ales ca dupa nastere nu prea mai poti.. citva timp.
    Nu au legatura una cu alta.
    Eu, personal am facut dragoste cu sotul meu pina in luna a 9 a, si n-am avut NICI O PROBLEMA!!!
  •  
    • 9 mesaje
    1 Iun 2004, 15:55
    5 4
    Uite ce-am gasit eu:

    masturbation is not harmful to you or your baby. Vibrators may be used as long as they are not placed in the vagina. Lubricants such as K-Y jelly or AstroGlide are good.

    Of course, if a woman is at risk for pre-term labor or premature rupture of the membranes, she should abstain from intercourse and orgasm.
  •  
    • 2198 mesaje
    1 Iun 2004, 15:59
    6 2
    Multumesc de raspunsuri - am sa studiez si eu problema ...
  •  
    • 1028 mesaje
    1 Iun 2004, 17:21
    4 3
    pai si dupa nastere cata vreme nu ai voie sa faci sex?
  •  
    • 1530 mesaje
    1 Iun 2004, 17:32
    4 1
    Din cate am citit eu, cand a ramas sora mea insarcinata, drii recomanda femeilor care nu au probleme speciale sa faca dragoste pt ca miscarile mamei fac bine copilului, il linistesc. In rest... nu prea stiu.
  •  
    • 117 mesaje
    1 Iun 2004, 22:48
    4 3
    Dupa nastere se recomanda repaos 6 saptamani.
  •  
    • 1028 mesaje
    1 Iun 2004, 23:34
    7 1
    2 luni? Plus ce mai e si inainte! OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO CE MULT :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
  •  
    • 234 mesaje
    2 Iun 2004, 04:44
    4 8
    daca e asa, nu raman gravida niciodata! un an si ceva fara sex?????? e un test tare greu pentru ambii parteneri, mai ales daca nu-ti place masturbarea.....
  •  
    • 174 mesaje
    2 Iun 2004, 07:59
    7 1
    "daca e asa, nu raman gravida niciodata! un an si ceva fara sex?????? e un test tare greu pentru ambii parteneri, mai ales daca nu-ti place masturbarea"


    Ratacita...stai linistita...nici vorba sa stai un an si ceva fara sex.
    In timpul sarcinii poti face dragoste...si s-au facut niste studii..cum ca raporturile sexuale, cel putin din al doilea trimestru de sarcina..sunt extrem de satisfacatoare..
    Decat dupa ce nasti....doctorii iti recomanda o pauza de 45 de zile(6 saptamani).Marea majoritate a femeilor nasc normal...si cum la noi in Romania se practica fara exceptie epiziotomia in nasterea normala...iti spun eu...cu taietura aia la fund...nu-ti mai arde de facut dragoste...
    Si plus de asta....dupa ce nasti trebuie sa elimini toate resturile(lohiile).
    N-a murit nimeni 6 sapt fara sex...asa ca nu e cazul sa generalizezi.
  •  
    • 218 mesaje
    2 Iun 2004, 09:36
    6 10
    Pentru mine perioada de sarcina a fost super din toate punctele de vedere.Eram alintata si menajata de toata lumea (sotul, parintii, fetita mea, colegii la servici. In ce priveste sexul pot spune ca am trait in acea perioada niste experiente extraordinare, la o sarcina normala libidoul este mult crescut fata de normal (il inebuneam pe bietul sot), in plus mangaierile lui pe pantecul din ce in ce mai bombat imi dadeau niste senzatii ...numai cine trece prin asta poate sa inteleaga.Perioada de sarcina are farmecul ei in viata sexuala a unui cuplu, e o perioada unica si daca natura sarcinii o permite este pacat sa o pierdeti din cauza unor mituri invechite de genul "sunt insarcinata, nu fac dragoste 1 an"
  •  
    • 9 mesaje
    2 Iun 2004, 09:51
    6 1
    Ma bucur ca ati avut parte de asa bucurii si curajul sa le traiti, mai ales. La a doua sarcina o fi mai simplu, stii mai multe, ai experienta....Totusi chiar azi dimineata am citit pe un site romanesc ca activitatea sexuala trebuie mult redusa in trimestrul 3 de sarcina si chiar sistata definitiv pana dupa nastere si respectiv cele 6 saptamani de refacere. Nu explica de ce, care sunt motivele...se emite teoria si basta...ca la romani. De aia deja nu mai stiu ce e bine si ce nu, din nou.
    O sa vad pana la urma cum e, adevarul e ca am constatat ca libidoul e mult crescut fata de perioada de dinainte, mai ales cand nu sunt discomforturi care sa-l inabuse (greturi, dureri de sale, de picioare, arsuri, crampe la burta, contractii dureroase sau nedureroase...). Visurile erotice sunt si ele in floare...Plus momentele de satisfacere a sotului, pe care nu le regret deloc, imi fac placere psihic, insa fizic raman tot cu "pofta in cui". Si placerea lui ar fi mai mare daca ar putea macar sa-mi provoace un orgasm clitoridian, asta i-a placut de la inceput, si de cand cu sarcina, m-au sfatuit unele si altele ca orgasmul provoaca niste contractii care contribuie la deschiderea colului, la nastere prematura...asa ca am renuntat din trimestrul 2 pana si la aceasta "activitate", ca la cealalta renuntasem din primul trimestru chiar, tot asa pt. ca am fost sfatuita ca nu e bine, ca pot avea sangerari...nu de catre medic,el nu mi-a zis nici da nici ba, mi-a fost jena sa-l intreb, mai ales ca nu e un medic cu care sa te simti confortabil sa vorbesti deschis despre orice te preocupa, e foarte repezit, cu cat intrebi cu atat te ia mai de sus si-ti reteaza elanul, asa ca asta chiar nu l-am intrebat


    oana
  •  
    • 636 mesaje
    2 Iun 2004, 10:01
    0 2
    Eu cred ca recomanda reducerea/incetarea activitatii sexuale inultimul trimestru de sarcina pentru a preveni o nastere inainte de termen pentru ca un orgasm intens ar putea declansa contractii uterine, adica inceperea travaliului inainte de a fi momentul.Pe de alta parte, la sarcinile ajunse la termen sau care depasesc termenul, am intalnit medici care recomanda femeilor sa aleaga calea naturala de declansare a travaliului, adica orgasmul...so, activitatea sexuala nu este interzisa decat daca exista riscul de avort spontan.
  •  
    • 9 mesaje
    2 Iun 2004, 10:43
    11 4
    pai orgasmul clitoridian e mai mult local, nu? nu e asa ca si cel vaginal care antreneaza mult mai mult zona profunda, dureaza mai mult...eu asa am citit.
    Offff, nu mai am solutii, se pare ca asta e

    oana