ovare polichistice

  •  
    • 3713 mesaje
    20 Oct 2008, 22:44
    0 0
    Sindromul ovarelor polichistice nu inseamna ovare polichistice ci hiperandrogenism cu anovulatie cronica. Identificarea ovarelor polichistice nu este suficienta pentru a pune un diagnostic final. 20% dintre femei au ovare polichistice, insa 5% dintre ele sufera de sindromul ovarelor polichistice. Un semnal de alarma privind acest simptom poate fi dat de: obezitate, ciclu neregulat, acnee, caderea parului, hirsutism (pilozitate excesiva tipic masculina), durere pelvina, infertilitate, diabet, hipertensiune arteriala, sangerari vaginale anormale De cele mai multe ori asociat sindromului ovarelor polichistice este infertilitatea. Exista insa si alte boli care prezinta simptome asemanatoare SOPC: -tumori ale glandei suprarenale -in urma nasterii -un exces al hormonilor suprarenalieni -alimentatie dezechilibrata -probleme ale tiroidei "Ovarul de fildes" Ovarul polichistic poarta si denumirea de "ovar de fildes". Acesta difera de ovarul normal prin: volum (este marit), suprafata mult mai neteda, lucioasa, forma sferica (ovarul normal are o forma ovoidala), prezenta unui numar mare de foliculi care si-au inceput maturarea dar nu pot finaliza. Diagnosticul SOPC se bazeaza pe: - imagine ecografica transabdominala - dereglari hormonale specifie SOPC ( niveluri ridicate de testosteron, rezistenta celulelor la actiunea insulinei, androstendion, hormon luteinizant, hormon foliculostimulant ) - laparoscopie (observarea aspectului ovarelor cu o camera video si prelevarea unei mici bucati pentru a fi analizata) - consult fizic pentru observarea nivelului pilozitatii - investigarea nivelului colesterolului si al trigliceridelor pentru verificare nivelelor lipidelor Foarte multe femei sufera de acest sindrom insa multe dintre ele pot duce o viata normala si pot avea copii sanatosi. Cauza aparitiei acestor chisturi nu este inca elucidata dar se iau in considerare factorii genetici. Fiicele si surorile femeilor care sufera de SOPC reprezinta un risc crescut de a dezvolta acest sindrom. In cazul diagnosticarii cu SOPC trebuie monitorizata greutatea corporala, menstruatia, tensiunea arteriala. De asemenea trebuie verificat anual nivelul colesterolului, trigliceridelor si glucozei pentru a putea reduce riscul complicatiilor ulterioare. Tratamente recomandate: Daca ciclul este neregulat si abundent se recomanda un tratament cu estroprogestative pentru a regla menstuatia si a preveni dezvoltarea exagerata a mucoasei uterine. In cazul in care ovulatia nu exista se foloseste clomifen citrati, induce maturarea foliculara si ovulatia. Reducerea nivelelor de hormoni si eliminarea pilozitatii inestetice. Este recomandata o dieta echilibrata pentru a se evita obsezitatea (multe legume, fructe, cereale, lactate dietetice). Exercitiul fizic ar trebui sa devina un obicei zilnic si sa se adapteze fiecarui tip de persoana.(alergat, mers pe jos, aerobic,etc) Initial se face tratament cu anticonceptionale (acestea contin estrogen si progesteron-Diane 35) sau doar cu progesteron. De foarte multe ori femeile intra intr-o stare depresiva si se streseaza, fapt care accentueaza problemele cauzate de SOPC. Fiind o boala cronica, tratamentul poate varia de-a lungul timpului

    preluat din healthy.ro
  •  
    • 3713 mesaje
    20 Oct 2008, 22:45
    0 0
    ovarele polichistice simple, sunt ovarele care au mai multe chistulete pe ele, de obicei medicii spun micropolichistice ( aici depinde de dimensiunea chisturilor, cred).
  •  
    • 28 mesaje
    22 Oct 2008, 06:52
    0 0
    multumesc mult pentru informatii
  •  
    • 28 mesaje
    28 Oct 2008, 14:04
    0 0
    Ce mai faceti fetelor? Eu am inceput tratamentul cu diane 35 sambata si azi este marti iar eu nu am nici un fel de reactii adverse. imi era frica sa nu am dureri de cap greturi, etc. Va tin la curent fetelor
  •  
    • 1 mesaje
    30 Oct 2008, 00:48
    0 1
    Eu nu am aceasta problema dar, acum cativa ani , am mers sa fac o ecografie pt ca banuiam o anexita. Doctorita care a facut ecografia mi-a pus diagnosticul:ovare polichistice. Nu stiu de ce, dar nu am fost convinsa de diagnostic si in aceeasi zi am mers la alt medic despre care auzisem ca este un ecograf f. bun. I-am arata diagnosticul pus si l-am rugat sa-mi spuna dc se confirma. In timpul ecografiei m-a intrebat dc cumva ma apropii de ziua de menstruatie, pt ca el e convins ca sunt doar chisturile care se formeaza inainte de menstruatie si se elimina odata cu ea. Intr-adevar. mai erau 3 zile pana sa-mi vina. Mi-a zis sa merg acasa linistita si sa revin dupa 2 sapt. Si a avut dreptate, chisturile nu mai erau. Asa ca n-ar fi rau sa mai consulti un medic.
  •  
    • 28 mesaje
    30 Oct 2008, 16:53
    1 0
    eu am fost indrumata de doctora mea sa fac eco imediat dupa menstruatie si asa am si facut. sambata mi-a trecut si luni am facut eco. tocmai asta stiam si eu ca inainte nu se fac nici eco nici teste de secretie sau papanicolau. ms oricum
  •  
    • 28 mesaje
    5 Nov 2008, 06:30
    0 0
    dar mai am o intrebare pt fetele care au luat diane. voi ati avut dupa menstruatie o scurgere de culoare maronie? am inteles ca e normal, dar cat timp e normal sa ai acea scurgere? va multumesc anticipat
  •  
    • 28 mesaje
    7 Nov 2008, 09:33
    0 0
    nu mai e nimeni sa ma ajute si pe mine cu o parere? as vrea sa stiu si eu mai multe detalii la intrebarea de mai sus
  •  
    • 9 mesaje
    7 Nov 2008, 16:39
    0 0
    elena.dany se numeste spotting si este normal ca in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor sa ai acea scurgere maronie , eventual o mica sangerare . nu este de ingrijorat . si eu iau diane 35 pt exces de testosteron sunt la a doua folie si imi este bine , nu am avut efecte adverse . multa sanatate fetelor !::::
  •  
    • 28 mesaje
    11 Nov 2008, 16:03
    0 0
    si eu mai am putin si termin prima folie.nu prea am avut reactii adverse, doar prea putine dar slabe. si spre fericirea mea s-a terminat si acea scurgere maronie.
  •  
    • 28 mesaje
    25 Nov 2008, 16:48
    0 1
    sa nu va feriti de diane pt ca nu deregleaza la toata lumea ciclul menstrual. mie mi-a venit la 3 zile dupa ce am intrerupt prima folie, asa ca depinde de persoana. si sunt multumita si sub forma de contraceptiv, scaderea durerilor menstruale si fluxul menstruatiei. va pup fetelor si aveti incredere ca nu este asa cum spune lumea. depinde de la o persoana la alta
  •  
    • 2 mesaje
    15 Dec 2008, 21:12
    0 0
    Important e sa iei anticonceptionalele la recomandarea medicului....Si eu am avut ovare polichistice, prima data am luat diane 35 insa nu au disparut si am schimbat pe yasmine, care au dat rezultate. Depinde de fiecare organism...Au trecut aprox 4 ani de cand am inceput iar maine merg la un consult sa vad cum mai sta treaba....anul trecut medicul mi-a zis ca nu mai am chisturile dar am continuat cu pastilele insa acum as vrea sa nu le mai iau...Sa vedem ce parere are si ginecologul
    Va pup!
  •  
    • 28 mesaje
    16 Dec 2008, 11:59
    0 0
    asteptam vesti de la tine sa ne spui daca mai ai chisturi sau nu
  •  
    • 2 mesaje
    16 Dec 2008, 18:40
    0 0
    Buna!Si eu am aceeasi boala, ovare polichistice. La inceput mi s-a spus ca tratamentul va dura un an jumatate, dar au trecut aproape 5 ani si nici un rezultat...adica daca nu iau medicamentele imi creste parul pe fata, iar mentruatia nu mai vine.
    Sa revin, am luat diane35 aproape 2 ani, da aceste medicamte dau rezultate, adica iti vine mentruatia, scapi de cosuri etc, dar sunt si foarte periculoare cunosc persoane care din cauza dianelor35 are acum pe fata si corp tot felul de pete de culoare rosie sau maro....Ai grija de tine si sa scapi de chisturi repede....
  •  
    • 2 mesaje
    16 Dec 2008, 18:43
    0 1
    Te ingrasi de la anticonceptianale din doua motive:
    1 daca anticonceptionalele nu sunt specifice organismului tau
    2 nu te ingrasi de la anticonceptionale daca le iei seara la aceea ora. Eu le iau seara la aceeasi ora si am luat diferite anticonceptionale si nu m-am ingrasat de loc
  •  
    • 1 mesaje
    16 Dec 2008, 23:41
    1 0
    eu am luat si diane 25 si androcur pt ca pe langa ovare polichistice mai aveam si o dereglare hormonala(hormonii DHEAS )
    Diane 35 nu m-a scapat nici de cosuri, si iti regleaza menstutia cat timp iei pastilutele , si nici chisturile nu mi-au disparut,faza cu disparutul chisturile mi se pare cat se poate de SF.cat timp esti sub tratament ovarele o sa functioneze bine ( o sa secrete hormoni in cantitati normale) dupa ce intrerupi tratamentul, isi revin la vechile obiceiuri. am facut tratament vreu an si ceva pana cand m-am saturat si m-am lasat pagubasa.chisturile ovariene sunt acu mult mai frecvente cred ca 50% dintre fete au.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Dec 2008, 11:30
    0 0
    Buna! In urma cu 10 ani mi s-a descoperit un chist la ovarul drept, asta in urma unei "crize" care s-a lasat cu lesin, durere pe piciorul drept etc. Era cat pe ce sa fiu operata de apendicita. In fine, de atunci urmez un tratament cu Diane 35.
    Pe langa faptul ca mi-au dat peste cap ficatul si pancreasul, in loc sa se absoarba acel chist, mi s-au umplut ovarele de chisturi. Acum sunt diagnosticata cu "ovare polichistice". Am aflat in urma cu cateva luni. Mi-a fost teama sa intrerup tratamentul cu Diane 35, dar ma pregatesc pentru dozari hormonale.
    Parerea mea este ca trebuia sa fac asta de la inceput, doar ca de unde sa stiu? Pentru doctori e mult mai simplu sa spuna:"Ia anticonceptionale"... Rezultatele in cazul meu, insa, sunt devastatoare. Si mai rau: pentru a face un copil va trebui sa anunt cu cel putin un an inainte, intrucat e "multa munca" , iar rezultatul pozitiv este prea putin probabil. Adica exista 60% sanse sa nu fac niciodata un copil.
    La inceput, nu credeam ca e atat de serioasa "treaba", dar credeti-ma, este!
    Incepeti sa faceti dozari hormonale, Dianele 35 nu ajuta intotdeauna. Se spune despre Diane 35 ca sunt printre cele mai daunatoare organismului.
    Nu-mi vine sa cred ca timp de 10 ani am luat pastilele astea nenorocite, zau!
  •  
    • 21507 mesaje
    17 Dec 2008, 11:52
    1 0
    mie nu-mi vine a crede,cum va ''infundati'' voi,10 ani !!!...pai se face control la vreo 3 luni,pt evaluarea eficientei,daca nu e bine,se recomanda altceva,ca nu exista decit vreo 2 tipuri de tratament pt asa ceva..iar ovarul nu ti s-a umplut de kisturi de la diane35,ci,de la INEFICIENTZA tratamentului....din cele ce-am mai vazut eu,vreo 40% din paciente,nu respecta recomandarile,DAR,skimba medicul,ca nu-i bun ..vezi si tu,in care categorie de paciente te incadrezi pi.es. NU te ingrasi de la anticonceptionale,te ingrasi daca maninci necontrolat,anumite componente ale lor,pot da,la unele persoane,pofta de mincare,kestie si de predispozitie etc.. ..in cazul asta,daca ai vointza,nu te ingrasi;si inca ceva,ovarele polikistice necesita tratament periodic,la intreruperea lui,e posibila o recidiva,la fel ca la multe alte afectiuni
  •  
    • 2 mesaje
    17 Dec 2008, 17:24
    0 0
    dupa un tratament de 1 an cu diane 35 e normal sa nu imi mai vina o perioada????[am renuntat la tratament] va rog sa-mi dati un sfat a trecut deja 4 luni si intarzie sa apara dar nici in medici nu prea mai am mare incredere fiecare cu varianta lui nu stiu ce sa mai cred..poop
  •  
    • 1 mesaje
    18 Dec 2008, 14:00
    0 0
    Buna
    da, tratamentul cu Diane 35 este foarte bun, chisturile dispar dar pot reaparea la intreruperea tratamentului. Alta problema este daca poti suporta tratamentul cu antic.