Totul despre avort

  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:23
    0 0
    LA MULTI ANI tuturor!

    Am ramas insarcinata si nu e momentul pentru acest copil.
    De fapt, prefer sa ma gandesc ca de fapt nu este un copil, ci doar un embrion fara valoare.
    Sunt disperata. Eu, care militam impotriva avortului, ca fiind o crima si o lasitate, ma gandesc 90% sa il dau afara si doar 10% sa il pastrez.
    Este un moment atat de traumatizant psihic precum se spune? Exista riscul de a nu a mai putea ramane insarcinata niciodata? Este un pacat de neiertat in fata lui Dumnezeu?
    Se merita sa aduci pe lume un copil doar pentru ca s-a intamplat, in niste conditii de stres si nestabilitate carora abia le faci fata tu?
    Si multe, multe alte intrebari!
  •  
    • 793 mesaje
    1 Ian 2008, 13:26
    0 0
    Sa ai puterea de a trece peste orice decizie vei lua in viata ta!Tu stii cel mai bine care sunt motivele!
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:29
    0 0
    Multumesc.
    De asta ma tem, ca nu stiu pentru care dintre decizii voi avea putere mai mare.
  •  
    • 2439 mesaje
    1 Ian 2008, 13:33
    0 0
    La multi ani!

    "Se merita sa aduci pe lume un copil doar pentru ca s-a intamplat, in niste conditii de stres si nestabilitate carora abia le faci fata tu?"

    Auzi, da chiar atat de stresata erai cand ai largit picioarele???

    Nu te gandeai ca poti ramane insarcinata??
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:35
    0 0
    Nu m-am gandit, iubita, pentru ca luam anticonceptionale.
    Lasa sarcasmul, ca asa faceam si eu cand auzeam pe vreuna. Nu stii cand te loveste necazul.
  •  
    • 2439 mesaje
    1 Ian 2008, 13:41
    0 0
    poi,inseamna ca nu le-ai luat cum trebuie!
    Sau ca ai luat medicamente care le reduc efectul, produc interactiuni cu ele. (antibioticele,etc)
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:43
    0 0
    OK, asta e.
    Vreun sfat? Vreo parere in cunostinta de cauza?
  •  
    • 2439 mesaje
    1 Ian 2008, 13:45
    0 0
    ok ce draga?
    Ca ai luat peste ele alte medicamente? Ce ai luat?
  •  
    • 659 mesaje
    1 Ian 2008, 13:49
    0 0
    Anonima, eu cunosc fete care au facut avorturi si astazi au bebelusi frumosi si sanatosi. Bineinteles, exista si nesansa sa nu mai poti avea copii dupa un avort. Pe de alta parte, prietena mea cea mai buna nu a facut nici un avort, dar nu poate avea copii. O sa faca fertilizare in vitro.
    Eu cred ca nu este o regula si mai cred ca nu este o legatura directa intre avort si sterilitate.
    Eu sunt impotriva avortului dar totodata sunt si impotriva aducerii pe lume a unui suflet nevinovat in conditii improprii.

    Da, din cate stiu eu de la fetele pe care le cunosc si au facut avorturi, avortul este o mare trauma psihica.

    Tu stii care este exact situatia ta, daca chiar nu poti avea acest copil. Eu imi doresc enorm un bebe, am tot amanat pana acum cateva luni din motive de cariera si stabilitate financiara, iar acum, cand intr-adevar "mi-l permit", vad ca se cam lasa asteptat . Si nu am facut nici un avort...
    E drept insa ca am 32 de ani si fertilitatea dupa 30 de ani incepe sa scada.

    Succes mult in orice decizie ai lua!
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:49
    0 0
    Hai ca ma enervezi cumplit.
    Tu ai inteles intrebarile mele?
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:49
    0 0
    Raspunsul de mai sus era pentru Ralucutza99
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 13:51
    0 0
    Balantza, iti doresc sa ti se implineasca visul de a-ti tine copilasul la piept.
  •  
    • 331 mesaje
    1 Ian 2008, 13:52
    0 0
    Daca luai anticonceptionale si totusi ai ramas insarcinata - fatul poate avea foarte mari probleme.

    Orice medicament , chiar si banalul paracetamol poate dauna fatului , darmite "hormoni".

    Stii ca se recomanda ca dupa ce ai intrerupt tratamentul cu anticonceptionale sa nu ramaii insarcinata decat dupa 6 luni? Din acesta cauza.

    Deci, eu spun sa te gandesti, sa te informezi, sa consulti un doctor si apoi sa iei o decizie - s-ar putea ca riscul de a lasa sarcina sa fie mai mare decat chiuretajul .
  •  
    • 659 mesaje
    1 Ian 2008, 14:00
    0 0
    Dupa ce a postat Sandra, am recitit topicul tau si am vazut ca mai jos ai scris ca ai ramas insarcinata luand anticonceptionale.

    In situatia asta, sunt 100% de acord cu Sandra: copilul poate iesi malformat.

    Daca decizi sa faci avortul, cauta un medic foarte bun si experimentat in avorturi. Conteaza foarte mult sa fii sigura de medicul pe mana caruia te lasi pt asa o interventie.
  •  
    • 2439 mesaje
    1 Ian 2008, 14:02
    0 0
    akuma ce vrei, anonimoo?
    sa-ti spunem noi ce sa faci?
    fa ce simti!
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 14:05
    0 0
    Uite poate simt nevoia sa stau de vorba cu cineva si sa mai ascult si alte experiente si pareri. Problema ta care drakului este?
  •  
    • 6273 mesaje
    1 Ian 2008, 14:11
    0 0
    La multi ani, anonima.

    Nu o baga in seama pe Ralukutza99, e o pustoaica fara minte care vorbeste si ea sa nu adoarma.

    Sunt de acord cu Sandra in conditiile in care ai ramas insarcinata, luand anticonceptionale sunt riscuri extrem de mari sa se nasca malformat. Si cauta un doctor bun sa fii sigura ca nu sunt probleme pe viitor. Sanatate maxima iti doresc.
  •  
    • 11 mesaje
    1 Ian 2008, 14:28
    0 0
    Imi puteti recomanda voi un doctor bun in Bucuresti? Dar fff bun!
    Si ma va ierta vreodata Dumnezeu pentru asta?
  •  
    • 123 mesaje
    1 Ian 2008, 14:49
    0 0
    lasa ca unii ai mult mai multe pacate si mai grave fata de alea tale si vad ca tot bine o duc....cred ca mai degraba te iarta Dumnezeu pentru asta decat te`ar ierta daca ai aduce pe lume un copil probabil malformat(in cazul asta avortul e permis de Biserica) si l`ai lasa in voia sortii.
  •  
    • 599 mesaje
    1 Ian 2008, 15:23
    0 0
    te inteleg perfect, dar parerile intotdeuna vor fi impartite..

    suferintza psihica e...inimaginabila, dar aici ma refer la acea femeie care isi doreste copilul si din x motive nu il poate pastra...
    un preot mi-a zis asa: ai ales sa fii criminala cand puteai sa fii mama...

    un copil e cea mai mare bogatie,el,desi micutz acolo...un embrion...are inimiara de la cateva sapt de sarcina; asta inseamna ca are suflet...

    nu-ti doresc decat sa ai putere sa iei cea mai buna decizie.