dieta cu apa

  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 16:18
    0 3
    ce parere aveti? ati tinut-o? da rezultate?
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 17:15
    5 2
    Dimineata pe stomacul gol: prima zi 1 pahar de apa, a doua zi 2 pahare, a 3 zi 3 pahare si tot asa pana la 8 pahare.

    Dupa aceea incepi sa scazi cate un pahar pe zi pana ajungi iar la un pahar. Nu e numai pentru retet de slabire dar si de curatare a organismului de toxine.
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 17:15
    0 1
    si am mai gasit ceva :


    Umbla vorba prin sat ca una dintre metodele cele mai usoare si mai putin costisitoare de ameliorare a celulitei este dieta cu apa. Exista mai multe variatii ale acestei diete, insa principiul de baza este acelasi: daca ai probleme cu retentia de apa atunci consuma cat mai multa apa! Iata cateva dintre aceste diete.


    Varianta 1 a dietei


    Dieta dureaza intre 3 si 12 saptamani si in fiecare zi se bea o anumita cantitate de apa fiarta si racita dupa cum urmeaza:

    - in prima saptamana de dieta: 0,5 l de apa
    - in a doua saptamana de dieta: 1 l de apa
    - in a treia saptamana de dieta: 1,5 l apa.

    Apa trebuie consumata dimineata, pe stomacul gol, cu jumatate de ora inainte de micul dejun.


    Varianta 2 a dietei


    In prima zi de dieta se bea, pe stomacul gol, un pahar de apa fiarta si racita. In urmatoarele sapte zile de dieta se adauga cate un pahar de apa pana cand se ajunge la 8 pahare pe zi. In cea de-a noua zi de dieta vei incepe sa reduci cantitatea de apa cu cate un pahar pana cand ajungi din nou la un singur pahar cu apa.


    Varianta 3 a dietei


    O alta atfel de dieta este cea cu apa distilata, insa aceasta poate fi nociva pentru organism, apa distilata nefiind recomandata pentru "uz intern". In prima zi de dieta se consuma 250 ml de apa distilata, iar in urmatoarele zile se creste cantitatea cu cate 250 de ml, pana cand se ajunge la 3 litri de apa distilata pe zi. In acest moment, dieta presupune sa scazi cantitatea de apa cu cate 250 ml pe zi pana ajungi din nou la un singur pahar.
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 17:16
    1 0
    SFATURI SUPLIMENTARE la dieta

    - poti stoarce si o jumatate de lamaie in apa; astfel ti se va accelera digestia, ti se va taia pofta de mancare si vei putea scapa de cateva kilograme in plus fara o dieta prea stricta;

    - este preferabil sa consumi apa rece (nu foarte rece pentru a nu a avea probleme); organismul se va raci si va fi nevoit sa arda cateva calorii pentru a reveni la o temperatura normala, rezultatul fiind scaderea in greutate;

    - nu bea apa in timpul meselor: apa dilueaza sucurile gastrice si digestia nu se mai realizeaza corect;

    - consuma o cantitate cat mai mica de sare pentru ca aceasta favorizeaza retinerea apei in organism;

    - poti consuma si ceaiuri de cozi de cirese, matasea porumbului, ceai verde care ajuta la eliminarea excesului de apa.

    In concluzie, aceasta este o dieta neconventionala de ameliorare a celulitei, care are atat avantaje cat si dezavantaje ce trebuie cantarite. Rezultatele dietei cu apa pot fi de lunga durata in masura in care ea este urmata de o schimbare a stilului de viata si este combinata cu alte metode de tratare a celulitei.
  •  
    • 359 mesaje
    21 Aug 2007, 17:22
    3 4
    Sau dieta cu nimic?...ce ziceti? Nu mananci nimic vreo 3 luni?
    A tinut-o cineva?
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 17:24
    0 1
    asta nu inseamna ca bei numai apa.bei apa aia de dimineata pe stmacul gol.
    la varianta 1 asa scrie : in cursul zilei poti sa mananci tot ce vrei
  •  
    • 601 mesaje
    21 Aug 2007, 17:42
    1 1
    Scumpa...spuneai ca ai slabit vreo 5 kg cu dieta asta...cam in cat timp....pt ca sincer nu mi se pare deloc daunatoare...mai ales cea cu pana la 8 pahare de apa...mai ales ca de felul meu sunt cam brotac
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 17:52
    3 3
    pai hai sa-ti zic codrys.
    in prima etapa nu m-am tinut foarte tare de dieta asta.ma limitam doar sa beau cam doua cani de apa pe zi,dimineata pe stomacul gol.asa am slabit cam 3 kg in vreo 3 saptamani.
    de vreo 2 saptamani o tin mai strict si vad ca am mai slabit cam 2 kg jumate 3.
    dar evident am eliminat din alimentatie sucurile (eram dependenta de coca cola) si am lasat-o mai moale cu prajelile.in rest mananc normal si beau foarte multa apa plata.
  •  
    • 601 mesaje
    21 Aug 2007, 17:58
    4 0
    Si eu in timpul anului universitar....mai ales in sesiune rupeam cu cola....cola, ness cu lapte si mancam foarte rar...ma mentineam pe la 70, dar dupa iar am pus...Acu nu suport sucul, daca simt gust de cola, imi vine sa vomit...paine nu pap iar dulce nici atat cand sunt la dieta...mai pap cate un fibrobar cand inlocuiesc o masa....in rest fructe...si legume(mai rar ca nici astea nu imi plac)...cred ca ma apuc si eu de baut apa de maine...deh, prea mult rau nu are ce face...si varianta cu care juma de l pe sapt suna tentanta...vad eu ce iese...combinat cu ergim sper sa am rezultate bune.
  •  
    • 30 mesaje
    21 Aug 2007, 18:02
    2 0
    cu prajelile si grasimile cum te descurci?

    succes mult si sa ma anunti si pe mine de rezultate
  •  
    • 359 mesaje
    21 Aug 2007, 18:10
    0 1
    Common fetelor.....
    Cum sa bagati dintr-o data 2 litri de apa in voi??
    De ce credeti ca se mamanca putin si de multe ori?...ca sa se evite marirea stomacului, sau pentru micsorarea stomacului.
    Daca voi bagati 2 litri de apa dintr-o data in stomac, stomacul automat se largeste, si dupa eliminarea apei, acel spatiu din stomac va trebui umplut cu hrana, si senzatia de foame va fi mai crunta.
    De ce nu beti voi apa cate un pahar odata pe ora...odata la 2 ore? atunci stomacul se pastreaza la dimensiuni mici, deci senzatia de foame nu apare atat de crunt.
  •  
    • 133 mesaje
    22 Aug 2007, 11:19
    0 0
    De azi am inceput si eu dieta cu apa, un pahar de dimi pe stomacul gol.
    Sper sa dea rezultate, desi in momentul in care ajungi la 8 pahare dimi o sa fie greu ca asta inseamna 2 litri de apa.Toti deodata pe stomacul gol?
    Asta e mult de tot, a reusit cineva pana acum?
  •  
    • 841 mesaje
    22 Aug 2007, 13:43
    3 1
    alina simona ne batem gura de pomana .... nu ai vazut si alea cu dieta cu pufuleti si alte aberatii.... nici nu baga in seama mesajele. lasa-le se strofoace ele ani de zile cu diete inutile care dau rezultate de moment si peste cativa ani sa vada si alte "rezultate" asupra sanatatii.
  •  
    • 298 mesaje
    22 Aug 2007, 17:40
    1 1
    da chiar mai fetelor e o prostie sa te umflii cu atata apa,eu as muri!stiu ca se zice ca tine de foame dar nu o sa puteti bea la infinit si dupa ce nu veti mai bea,kg.vor reveni pt.ca defapt pierdeti mult lichid nu grasime,de asta arata cantarul mai putin!de ce nu aveti rabdare sa slabiti treptat cu un regim mai bland si cu rezultate sigure!
  •  
    • 6273 mesaje
    22 Aug 2007, 21:07
    0 0
    Eu am incercat dar m-a luat cu ameteli.

    De fapt eu nu pot tine nici o dieta ca ma ia ameteala cu dureri de cap.
  •  
    • 1639 mesaje
    23 Aug 2007, 11:02
    1 1
    god....eu nu am mai baut apa de anul trecut de la mare cand am inghitit din mare )
    nu pot sa beau apa deloc apoi sa mai in o cura de aia cred ca as face broaste in burta
  •  
    • 1639 mesaje
    23 Aug 2007, 11:03
    1 0
    god....eu nu am mai baut apa de anul trecut de la mare cand am inghitit din mare )
    nu pot sa beau apa deloc apoi sa mai in o cura de aia cred ca as face broaste in burta
  •  
    • 266 mesaje
    23 Aug 2007, 12:52
    0 0
    Libelula, si tu ce bei? Cu ce te hidratezi? Da, nici eu nu beau apa plata - indiferent de sursa, dar 2,5 l de apa minerala tot consum pe zi.
    Consumam inainte doar cola, dar apucandu-ma de dieta.....acum nu sunt in stare sa beau nici un pahar intreg cu cola.
  •  
    • 415 mesaje
    23 Aug 2007, 16:08
    3 1
    fetele care ziceti ca nu puteti bea apa.puneti-va apa intr-o sticla si cand va amintiti mai luati o gura de apa.
  •  
    • 37 mesaje
    23 Aug 2007, 19:40
    0 1
    nu stiu cat de buna e dieta asta cu apa .
    eu beau cam 3 l de apa pe zi iarna vara mai multsi nu slabesc de loc. Partea buna e nu am nici celulita in general, dc am perioade in care ma ingras mult si repede, apare, dar pe urma dispare chiar dc kg raman