Puncte de la epilat

  •  
    • 962 mesaje
    17 Iun 2003, 01:09
    4 2
    Hey! Ma confrunt cu o problema mai ciudata. De ani de zile am puncte de la epilat, rosii...pe picioare si inghinal. Am incercat toate tipurile de epilat si nimic...raman acolo. Poate stie cineva vreun remediu. M-am gandit la epilare cu laser. Poate vor disparea treptat intr-un an sau cateva luni. Mersi in avans.
  •  
    • 560 mesaje
    17 Iun 2003, 09:10
    0 1
    yoshi eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, el este cel mai in masura sa te lamureasca.
  •  
    • 139 mesaje
    17 Iun 2003, 18:12
    2 1
    Ai pucte rosii de la epilat o zi dupa epilat sau tot timpul? Si mie mi se întîmpla la fel, îmi ramîn cam 24 ore dupa ce ma epilez.Cred ca avem o piele mai sensibila.
    Se poate ca epilarea cu laserul sa fie mai buna, dar s-ar putea sa-ti fac si mai rau, si în plus epilarea laser se poate face doar daca ai parul de culoare mai închisa(lungimea de unda la care functioneaa laserul fixeaza asta) - nu merge pentru par blond. Sa stii ca aceasta epilare nu este definitiva, dupa 4-5 luni o sa-ti creasca iar(nu stiu daca tot).
  •  
    • 962 mesaje
    18 Iun 2003, 00:34
    0 1
    Din nefericire sunt permanente, si dupa epilat se accentueaza si mai mult. Am citit ca se numeste foliculita dar de obicei se intalneste la persoanele care se rad. Eu nu ma rad. Este foarte jenant pt mine. La mare am slip gen pantalonas si evit sa ma imbrac in fuste. Poate ar trebui sa consult un dermatolog. Am problema asta de ani de zile si am folosit tot felul de exfolianti si creme pt piele sensibila fara nici un fel de rezultat. M-am gandit sa apelez la laser pt ca stiu ca ar merge la mine...pielea mea e destul de deschisa si parul negru. Pupici fetelor!
  •  
    • 24 mesaje
    22 Iun 2003, 00:12
    0 0
    buna! sa stii ca si eu am aceeasi problema ca si tine am mers la dermatolog si mi-a recomamdat crema cu tataneasa dar degeaba ca nu a dat rezultate.daca mai afli cava dane si noua de stire . pupici!
  •  
    • 962 mesaje
    22 Iun 2003, 01:08
    0 0
    Din cate am citit eu pe internet ''boala'' asta se numeste foliculita. Eu ma voi duce la dermatolog si iti voi spune ce si cum...insa o sa mai dureze cateva saptamani. Sper sa reusesc sa scap de ele. Sunt destul de inestetice si m-am saturat sa se mire toata lumea vara cand se uita atent la picioarele mele. Te tin la curent. Pupici!
  •  
    • 6 mesaje
    23 Iun 2003, 16:20
    0 0
    Intr-adevar e si asta o problema!Insa la mine apar aceste puncte rosii dar dispar dupa 24 ore,dar am o alta si mai grava!!Dupa ce ma epilez cu epilatorul cand firele incep sa creasca raman sub piele si se vad asemenea unor puncte negre...acum eu ce trebuie sa fac..ca dac vreau sa le scot imi raman tot niste puncte rosii dar mult mai evidente ca cele dupa epilat...acum intrebarea:Stie cineva vreun remediu?
    multumesc anticipat.
  •  
    • 139 mesaje
    23 Iun 2003, 17:45
    1 0
    Paula, sa-ti spun cum fac eu ca sa scap de parul care creste în piele - la fiecare baie ma frec de picioare cu o piatra ponce. Vei vedea ca merge bine, dar ai grija sa nu te julesti cu piatra.
    Cînd mi-am cumparat epilatorul avea ceva special de facut asta din niste fibre naturale aspre, dar nu stiu exact ce este.
  •  
    • 3 mesaje
    23 Iun 2003, 21:18
    0 0
    Incercati folisan pentru foliculita.
  •  
    • 962 mesaje
    24 Iun 2003, 01:15
    0 0
    Acest folisan se gaseste in farmacii? Problema mea de la asta a aparut pt ca imi cresteau fire in piele si cu timpul aceste fire au devenit foarte foarte adanci, s-au inchistat si la suprafata nu mai sunt decat niste puncte rosii inestetice. Pt firele in piele incearca sa folosesti un exfoliant destul de puternic dar incearca sa si schimbi metoda de epilat pt ca firele astea sunt foarte pacatoase. Am trait asta pe propria mea piele. Asa ca aveti grija fetelor! Pupici.
  •  
    • 2 mesaje
    24 Iun 2003, 15:12
    0 1
    hei, eu credeam ca numai eu am problema asta. de aproape 2 ani am punctele astea rosii dezgustatoare pe picoare si inghinal e si mai rau. si am si fire crescute sub piele.le am pe amandoua. pe cele de sub piele le mai scot cu acul, dar nu se mai termina. pe unele nici nu mai apuc sa le scot cu acul, ca se infecteaza putin si ies la simpla apasare (ca si cum storci un cos). nici eu nu am mai iesit in fusta de 2 ani, dar anul asta am inceput sa le port iar. nu prea scurte.
  •  
    • 2234 mesaje
    24 Iun 2003, 15:37
    0 1
    fetelor nu mai dramatizati asa. uite sa vedeti voi ce repede o sa treaca.
    1. tratament pentru foliculita
    2.masaj al zonelor epilate cu un buretel lufa la fiecare dus sa nu mai creasca firele pe su piele
    3.dzinfectare inainte si dupa epilat
    4.pudra de talc mentolata dupa epilare
    GATA
    ei hai ca astept sa vad cum va mers. pa pa
  •  
    • 790 mesaje
    24 Iun 2003, 15:57
    0 1
    si care ar fi scopul pudrei mentolate? tie ti-a trecut? in cat timp?
  •  
    • 790 mesaje
    24 Iun 2003, 16:20
    2 0
    yoshi, si eu am puncte de toate felurile de la epilat.si rosii si negre si fire pe dedesubt. am fost la o clinica a unei tipe, care de altfel s-a speriat, si mi-a dat un exfoliant, puternic spuse ea, adus din india undeva, si trebuia sa ma dau in fiecare seara. era destul de scump, era plictisitor si ardea pe zonele neafectate.asa ca m-am lasat dupa 2 saptamani.dar ce mi-a mai spus tipa: ca astea se fac din cauza epilarilor prea dese. pt ca sunt o paroasa, ma epilam tot timpul.si cica de-asta. mi-a spus sa nu ma mai epilez cam tot atat timp cat mi-a trebuit sa fac bubele astea. adica un an de zile sau cine stie. iti dai seama ce padure as fi avut. bine ea avea un alt ser, care impiedica parul sa mai creasca atat timp cat te dai cu el.dar asta era 50$ o cantitate mica.si sa ma dau un an de zile ...innebuneam. asa ca eu am incetat sa ma mai epilez cu ceara de unica folosinta, si am inceput sa ma rad pe pulpe, unde erau bubitele. si sa stii ca mi-a cam trecut. insa pe gambe, unde eram destul de curata, am continuat sa ma epilez cu aparatul, tot asa, des. si sa stii ca acum si pe gambe am numai puncte rosii si fire pe dedesubt.asa ca o sa incep probabil sa ma rad si pe-acolo. am vazut ca tu ai spus ca din cauza rasului faci foliculita. esti sigura? ca mie cred ca mi-a facut bine rasul.
  •  
    • 8 mesaje
    24 Iun 2003, 17:00
    0 0
    Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Doar ca le am doar in zona inghinala. Am fost la dermatolog dar ce mi-a dat nu a facut decat sa mi le accentueze mai mult. Cosmeticiana mea spune ca nu exista remediu pentru asa ceva. Incearca totusi ca dupa ce te epilezi sa iti dai cu Asocilin (este pentru uz veterinar, dar merge si la oameni), insa nu trebuie sa te speli imediat dupa ce te epilezi ci deabia a doua zi. Eu mai am niste trucuri, care pot sa spun ca mi-au facut mai bine, nu foarte bine. Saptamanal ma exfoliez cu malai pe tot corpul si insist mai mult pe zona aceea. Apoi imi dau cu crema. La dus, ma zgarii usor cu unghiile dar dupa ce ma sapunesc bine. Unele dintre ele se rup si se vindeca. Numai sa nu-ti faci rani. Si inca un pont. La mare foloseste slip normalupa o saptamana la mare iti dispar sigur. Anul trecut eu am scapat de ele, dar nestiind cum sa procedez le-am capatat din nou.Trebuie sa nu le bagi in seama, dupa ce te bronzezi> adica sa nu le storci.Succes.
  •  
    • 139 mesaje
    24 Iun 2003, 18:28
    0 0
    Metoda mea de masaj cu piatra ponce sa stiti ca merge foarte bine si eu aveam aceasi problema ca voi cînd am început sa folosesc epilatorul, dar acum am scapat. Aveti grija sa nu va vrecati prea tare sa se ia pielea.
  •  
    • 790 mesaje
    26 Iun 2003, 08:54
    0 0
    yoshi, sa nu uiti sa ne spui cum a fost la dermatolog. poate scapam de problema asta.pupici
  •  
    • 24 mesaje
    27 Iun 2003, 23:20
    0 1
    as vrea sa stiu de unde sa iau acest FOLISAN pentru ca la farmacii nu au auzit de el. pupici
  •  
    • 790 mesaje
    1 Iul 2003, 09:19
    0 0
    alyna, incearca la un plafar. si spune-mi daca l-ai gasit. pupici
  •  
    • 6 mesaje
    15 Iul 2003, 19:06
    1 1
    multumesc mult fetelor pt aceste mesaje.o sa incerc toate posibilitatile pt ca o fata trebuie sa aiba picioare frumoase indiferent de anotimp.va doresc si voua succes si sa aveti picioare de invidiat pe viitor, fara probleme.o sa va anunt daca mai aflu cate ceva.va pup