rana pe col-intrebare pt expert

  •  
    • 23 mesaje
    5 Mar 2004, 12:34
    0 0
    Te rog spune-mi numele laboratorului din Bucuresti si adresa daca se poate .
    Multumesc din suflet!
  •  
    • 1 mesaje
    7 Mar 2004, 18:01
    0 0
    te rog mult iricris spune-mi si mie adresa laboratorului si dc vrei numele medicului tau! pls!!! Am consultat mai multi medici, dar in afara de clasicul tratament cu ovule, n-am rezolvat nimic
    Adresa mea e altbetsy@email.ro
  •  
    • 683 mesaje
    8 Mar 2004, 09:08
    0 0
    Poate mai aveti nevoie de o experienta... Am avut si eu rana pe col, care a fost cauterizata. Cele care aveti rani pe col, chiar daca sunt mici cel mai bine e sa mergeti sa le cauterizati, pt ca nu se vindeca de la sine, iar in timp pot crea mari probleme. Interventia e lipsita de durere si nu ia mai mult de 5 minutele, este incomod doar faptul ca 6 saptamani trebuie sa mergi la pansat de 2-3 ori pe saptamana, in rest...
    Multa sanatate!
  •  
    • 272 mesaje
    7 Oct 2004, 18:17
    0 0
    am si eu o intrebare? cam cat costa o interventie cu laser pentru cauterizarea unei rani pe col? macar asa, aproximativ...multumiri anticipate
  •  
    • 247 mesaje
    8 Oct 2004, 13:20
    0 0
    Harmonica,te rugam din suflet, spune-ne numele doctorului din Cluj si un nr. de telefon ceva, cum sa luam legatura cu el. Nu vad, de ce nu ar fii voie pe forum sa-l comunici, cred ca scopul este de a ne ajuta intre noi. Te pupam si asteptam.
  •  
    • 247 mesaje
    11 Oct 2004, 09:22
    0 0
    Harmonica,ce faci, le-ai raspuns la fete?
  •  
    • 247 mesaje
    13 Oct 2004, 11:38
    0 0
    ?
  •  
    • 272 mesaje
    22 Oct 2004, 19:05
    0 0
    pacat ca nu mai raspundeti (cele cu experienta). au trecut si eu printr-o cauterizare recenta (ieri) si as fi vrut sa vad cum va mai simtiti ...dupa
  •  
    • 7 mesaje
    11 Apr 2006, 15:08
    0 0
    salut!Spune-mi te rog mult, numele laboratorului la care ai fost!!!!pls!nu conteaza cat costa....
    astept raspuns!
    bafta multa in tot ce faci!
  •  
    • 7 mesaje
    11 Apr 2006, 15:10
    0 0
    o my God!
    Analize naspa!Cica rana pe co...cica suspectie de cancer!!! nu e corect asa ceva!!! Nu am facut decat 6 ori sex si deja....asa probleme am??? de ce?ce alte cauze ar putea fi?ce sa fac? o my God!((((
  •  
    • 1280 mesaje
    11 Apr 2006, 15:40
    0 0
    Fa-ti testul Papanicolau. La adresa asta vezi interpretarea testului Papanicolau:
    http://www.romedic.ro/analize_medicale/Papanicolau.htm

    Am copiat aici ideile principale:
    CLASA I Celule normale

    CLASA II Celule cu modificari atipice benigne (celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, PMN, limfocite, histiocite, etc.)

    CLASA III Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)

    CLASA IV Citologie puternic sugestiva pentru malignitate (prezente celule tumorale maligne în numar redus)

    CLASA V Citologie concludenta pentru malignitate (prezente celule maligne în placarde)
  •  
    • 1280 mesaje
    11 Apr 2006, 15:48
    0 0
    In primul rand se face testul Papanicolau. Daca iese clasa 3 sau 4 este suspect de cancer. Clasa 5 este cancer sigur.
    Suspiciunea se elucideaza la chiuretajul biopsic, care consta in chiuretarea intregului uter si analizarea tesutului de acolo + cauterizare rana. In urma analizarii tesutului se va determina daca tesutul respectiv este malign sau benign.
    Se poate face direct cauterizare , fara chiuretaj, dar nu mai ai cum sa determini tipul leziunii.

    Leziunea pe uter care duce la cancer este de fapt o rana veche netratata. Din cauza asta se recomanda sa se faca Papanicolau in fiecare an. Este numit chiar testul care salveaza vieti.
    Orice rana pe col netratata poate duce la cancer.

    Trateaza-te cat mai repede. Cauterizare, antibiotice.
  •  
    • 2209 mesaje
    11 Apr 2006, 15:53
    0 0
    Si soara mea si-a facut in urma cu cativa ani o cauterizare a unei rani pe cl. Ea a fost la Dr. Catu (Timisoara) si a fost..impecabil. Acum Doamne ajuta nu mai are nici o problema!
  •  
    • 1051 mesaje
    11 Apr 2006, 17:55
    0 0
    rozzz, te rog spune-mi ce simptome sunt la rana pe col???
  •  
    • 1280 mesaje
    11 Apr 2006, 18:45
    0 0
    In general nu este nici un simptom, si asta este motivul pt care multe femei au asta si nici nu stiu.
    Uneori sunt mici junghiuri, ca si cum te-ar taia ceva cateva secunde in zona inferioara a bazinului.
    Rana se descopera la medic prin palpare. Exista rani f mici care sunt descoperite la colposcopie.
    Ranile apar de la bacterii sau de la inflamarea vreunui fibrom uterin.
    Diagnosticul pt aceste rani de col este generic: CERVICITA.
    Ranile netratate duc la cancer uterin.
  •  
    • 1051 mesaje
    11 Apr 2006, 19:00
    0 0
    multumesc mult rozzz!
  •  
    • 1280 mesaje
    11 Apr 2006, 19:02
    0 0
    Testul Papanicolau este numit salvatorul de vieti. Fiecare persoana are dreptul la un rand de analize gratuite pe an, inclusiv acest test.
  •  
    • 67 mesaje
    11 Apr 2006, 22:12
    0 0
    Buna Salanyya

    Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare...poate chiar putin mai rea. Adica stiu deja de un an ca am HPV ...am facut o conizatie si rezultatul la biopsie a fost CIN3
    In primul rand, mult curaj...gandirea pozitiva face multe. Apoi, laboratorul de care intrebai se numeste IDS, http://www.ids-laboratories.ro/.
    Iar pentru un nou test Papanicolau, iti recomand clinica Micomi, sunt singurii care recolteaza pe medii umede.

    Multa bafta si daca vrei sa vb eu sunt anemona1234 si pe yahoo messenger.

    Te pup si sanatate multa
  •  
    • 7 mesaje
    13 Apr 2006, 10:03
    0 0
    Mersik frumos, anemona1234!
    Si tie multa sanatate.Mi-am facut testul papanic.astept rezultatul.
    oof... sper sa fie totul in regula.

    Sanatate si bafta multa si tie!
    sper sa ne auzim numai de bine!
    pupici, Salaniyya
  •  
    • 7 mesaje
    13 Apr 2006, 10:20
    0 0
    multumim rozzz, pt informatia despre papanic. chiar am aflat multe chestii. ths, scumpa!

    Chiar doream sa te mai intreb, sau ma rog cine stie, cat costa o cauterizare,care e faza cu laserul...cu anestezia..e obligatorie sau nu? ...si daca fara anestezie..doare tare? sau e suportabil?
    recomandati-mi si mie o clinica ceva...
    Multumesc anticipat!
    sanatate!
    pupici, Salaniyya