Cer un sfat si o parere!

  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 12:15
    0 0
    si totusi vreau sa va mai intreb ceva? ce parere aveti ca sotul si sotia sa fie cu banii deoparte???? sotul meu pe linga toate cite le face..care au fost descrise aici la subiectul asta.. cheltuie mult mai mult ca mine pe lucruri aiurea si nu imi place deloc cum administreaza el banii..dc are azi bani ii cheltuie si pe urma sta cu imprumutatul....eu de ex dc am o suma d ebani o cheltui si o intind pina la alt salariu.........eu am luat decizia sa ma dau deoparte cu banii..ce parere aveti????

    multumesc de raspunsuri. 
    Acest mesaj a fost editat de către Me-Diana: 28 Oct 2014, 12:16
  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 12:28
    0 0
    din pacate voi nu traiti ca o familie , sunteti sot /sotie pe acte dar nimic nu va leaga. Eu inca nu pot pricepe cum de te ai casatorit cu el adica ..sa fii atat de oarba incat sa nu ti dai seama ce specimen e....In alta ordine de idei...miram as sa se schimbe vreodata. Boala lunga..moarte sigura!!!
  •  
    • 5035 mesaje
    28 Oct 2014, 14:18
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12625 mesaje
    28 Oct 2014, 14:20
    3 0
    Me-Diana.. nu ai o casnicie . Tu ai un chin. 
    Ce conteaza ca te divortezi dupa 4 luni de casnicie? La urma urmei nu sunteti primul cuplu care se desparte. O vina ai ca nu l-ai cunoscut. Ar fii trebuit sa iti bata la ochi refuzul de ati sta impreuna pe motivul cu frate-tu. 
    Conteaza sa ai si memoria clara la servici.
    Conteaza sa aveti si banii impreuna , cu conditia ca amandoi sa decideti.

    Sunt sigura ca dupa servici fugi si te trambalezi acasa carand sacose , facand mancare si aranjand dupa kuru dumnealui. Ideea e ca sotul tau inca mai copilareste ( si ca INCA merge cu seful si colegii vesnici prin baruri arata ce fel de anturaj are.) Un om cu capul pe umar munceste pentru casa si viitorul lui. Isi ia femeia in brate si face ceva.

    Daca tu dupa 4 luni ai intrebari de divort nu as vrea sa ma gandesc ce vei avea si un copil . Sau mai multi. Pentru ca genul asta de oameni greu se maturizeaza oricat ai face-o tu de dura prin casa. Fetele ti-au spus sa nu ii mai faci mancare sau sa ii lasi lenjeria murdara. Eu zic ca genul asta de "lupta muta" nu v-a duce nicaieri. Te va acuza ca esti si puturoasa , iti va aduce si familia in casa sa vada cum il tratezi si tot tu vei fii luata de fraiera.

    Eu as transa treaba cu o discutie clara. Asta fac eu , asta vreau si de la tine. Te ambitionezi sa NU faci pregateste-te de divort si ne despartim. Dureros or ba , macar nu esti sluga. 
  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 14:29
    0 0
    imi pare rau unde am ajuns. am vrut familie si copii ...dar am ajuns sa scriu aici fca nu am cu cine discuta.... ..referitor la faptul ca nu am vazut ce poama este am o explicatie. noi 8 ani cit ne-am  INTILNIT NU AM LOCUIT IMPREUNA, fca el locuia cu fratele lui.
     si mi-a zis ca nu vrea sa il lase pe fratele lui ca acela e fte depresiv. ..eu am inteles si am mers mai departe cu toate ca de multe ori insistam sa locuim impreuna...
    daca as fi locuit cu el il aflam inainte de nunta.
    si cd ne intilneam mi se parea un om fte de treaba fca toate problemele el le rezolva ale familiei sale...
    acum ca sa casatorit cu mine in familia noastra nu face nimic. si inca mai chletuie o gramada si de asta vreau sa ma dau cu banii separat.....
    in orice caz st intro mare belea si cred ca aveti dreptate..nu se va schimba..... 
  •  
    • 6557 mesaje
    28 Oct 2014, 14:34
    0 0
    eu nu te inteleg
    daca vrei sa stai cu banii separat de ce nu divortezi? doar de gura lumii?
  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 14:41
    0 0
    panselutas said:eu nu te inteleg
    daca vrei sa stai cu banii separat de ce nu divortezi? doar de gura lumii?

     eu ma gindesc sa divortez...dar vreau sa mai incerc citeva luni..poate s-a schimba..poate sa responsabiliza.......mie rusine ca ma vor arata toti cu degetul...eu st o fire familista si de care nu sa auzit nimic niciodata...am finisat facultatea cu diploma de merit..toti ma respecta si ma stiu o fata la locul ei...acum daca divortez unii abia asteapta sa ma arate cu degetul...si sa rida ca uite proasta! nu la vazut 8 ani...acum sa despartit dupa ce a cheltuit o gramada de bani la nunta!!!....si eu st capabila sa recunosc ca in mare parte au dreptate..dar vreau sa treaca un timp..sa se mai uite si apoi vad cu fac....dar am vrut acum s ama separ cu banii ca macar problema lor s anu o am si ca ramin cu fundul gol ca el cheltuie cum ii bate in cap,...........

  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 14:55
    0 0
    Me-Diana said: imi pare rau unde am ajuns. am vrut familie si copii ...dar am ajuns sa scriu aici fca nu am cu cine discuta.... ..referitor la faptul ca nu am vazut ce poama este am o explicatie. noi 8 ani cit ne-am  INTILNIT NU AM LOCUIT IMPREUNA, fca el locuia cu fratele lui.
     si mi-a zis ca nu vrea sa il lase pe fratele lui ca acela e fte depresiv. ..eu am inteles si am mers mai departe cu toate ca de multe ori insistam sa locuim impreuna...
    daca as fi locuit cu el il aflam inainte de nunta.
    si cd ne intilneam mi se parea un om fte de treaba fca toate problemele el le rezolva ale familiei sale...
    acum ca sa casatorit cu mine in familia noastra nu face nimic. si inca mai chletuie o gramada si de asta vreau sa ma dau cu banii separat.....
    in orice caz st intro mare belea si cred ca aveti dreptate..nu se va schimba..... 

     
    nici nu trebuie sa locuiesti cu el ca sa vezi ce om este, Nu asa se testeaza barbatii prin concubinaj. Daca ar fi asa niciun cuplu care a locuit impreuna inainte de casatorie nu ar divorta. In alta ordine de idei  spui ca nu mai ai incredere in barbati.....cu parere de rau dar  partenerul de viata nu dupa incredere se alege. Tu singura ar trebui sa stii cu cine esti compatibila sau nu iar acest lucru poti sa l  aflii doar daca alegi dupa niste criterii  care ti garanteaza reusita unei relatii si mai apoi o casnicie pana la sf  vietii!

  •  
    • 10065 mesaje
    28 Oct 2014, 15:00
    0 0
    Mda. Sa nu te dezmariti de gura unora.

    Pe afara vopsit gardul ...

  •  
    • 12625 mesaje
    28 Oct 2014, 15:15
    2 0
    anda22-7 said:
    Me-Diana said: imi pare rau unde am ajuns. am vrut familie si copii ...dar am ajuns sa scriu aici fca nu am cu cine discuta.... ..referitor la faptul ca nu am vazut ce poama este am o explicatie. noi 8 ani cit ne-am  INTILNIT NU AM LOCUIT IMPREUNA, fca el locuia cu fratele lui.
     si mi-a zis ca nu vrea sa il lase pe fratele lui ca acela e fte depresiv. ..eu am inteles si am mers mai departe cu toate ca de multe ori insistam sa locuim impreuna...
    daca as fi locuit cu el il aflam inainte de nunta.
    si cd ne intilneam mi se parea un om fte de treaba fca toate problemele el le rezolva ale familiei sale...
    acum ca sa casatorit cu mine in familia noastra nu face nimic. si inca mai chletuie o gramada si de asta vreau sa ma dau cu banii separat.....
    in orice caz st intro mare belea si cred ca aveti dreptate..nu se va schimba..... 

     
    nici nu trebuie sa locuiesti cu el ca sa vezi ce om este, Nu asa se testeaza barbatii prin concubinaj. Daca ar fi asa niciun cuplu care a locuit impreuna inainte de casatorie nu ar divorta. In alta ordine de idei  spui ca nu mai ai incredere in barbati.....cu parere de rau dar  partenerul de viata nu dupa incredere se alege. Tu singura ar trebui sa stii cu cine esti compatibila sau nu iar acest lucru poti sa l  aflii doar daca alegi dupa niste criterii  care ti garanteaza reusita unei relatii si mai apoi o casnicie pana la sf  vietii!

     
    ca de obicei ..impusca-te
    ba eu sunt pentru traiul impreuna , sa vezi cum e , sa vezi cum relationeaza cu tine , daca ii a face casa . Unii pastreaza relatiile de prietenie face mama tot acasa si cand sunt pusi in fata faptului implinit o dau din scorbura in scorbura.
    Nici macar concubinajul nu garanteaza stabilitatea relatiei , dar macar stii pe cei cai defilezi. Si ea daca ar fii vazut caracterul lui stand impreuna nu s-ar fii dus la casatorie.
    Lasa gura lumii ca nu ea traieste cu barbata-tu. 

  •  
    • 11561 mesaje
    28 Oct 2014, 15:20
    0 0
    Anduto , care sunt criteriile magice , publica le aici sa invete si 'pustoaicewle ' cate ceva!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 15:26
    0 0
    carmen008 said:
    anda22-7 said:
    Me-Diana said: imi pare rau unde am ajuns. am vrut familie si copii ...dar am ajuns sa scriu aici fca nu am cu cine discuta.... ..referitor la faptul ca nu am vazut ce poama este am o explicatie. noi 8 ani cit ne-am  INTILNIT NU AM LOCUIT IMPREUNA, fca el locuia cu fratele lui.
     si mi-a zis ca nu vrea sa il lase pe fratele lui ca acela e fte depresiv. ..eu am inteles si am mers mai departe cu toate ca de multe ori insistam sa locuim impreuna...
    daca as fi locuit cu el il aflam inainte de nunta.
    si cd ne intilneam mi se parea un om fte de treaba fca toate problemele el le rezolva ale familiei sale...
    acum ca sa casatorit cu mine in familia noastra nu face nimic. si inca mai chletuie o gramada si de asta vreau sa ma dau cu banii separat.....
    in orice caz st intro mare belea si cred ca aveti dreptate..nu se va schimba..... 

     
    nici nu trebuie sa locuiesti cu el ca sa vezi ce om este, Nu asa se testeaza barbatii prin concubinaj. Daca ar fi asa niciun cuplu care a locuit impreuna inainte de casatorie nu ar divorta. In alta ordine de idei  spui ca nu mai ai incredere in barbati.....cu parere de rau dar  partenerul de viata nu dupa incredere se alege. Tu singura ar trebui sa stii cu cine esti compatibila sau nu iar acest lucru poti sa l  aflii doar daca alegi dupa niste criterii  care ti garanteaza reusita unei relatii si mai apoi o casnicie pana la sf  vietii!

     
    ca de obicei ..impusca-te
    ba eu sunt pentru traiul impreuna , sa vezi cum e , sa vezi cum relationeaza cu tine , daca ii a face casa . Unii pastreaza relatiile de prietenie face mama tot acasa si cand sunt pusi in fata faptului implinit o dau din scorbura in scorbura.
    Nici macar concubinajul nu garanteaza stabilitatea relatiei , dar macar stii pe cei cai defilezi. Si ea daca ar fii vazut caracterul lui stand impreuna nu s-ar fii dus la casatorie.
    Lasa gura lumii ca nu ea traieste cu barbata-tu. 

     
    tu poti sa fii pt ce trai doresti..ca e egal cu zero.....iar ea ar fi vazut caracterul lui daca ar fi stiut care e fundamentul oricarei relatii  reusite. dar cand alegi ca cizma...te alegi cu un sut in dorsala!!! 

  •  
    • 12625 mesaje
    28 Oct 2014, 15:26
    0 0
    pitipoanca69 said:Anduto , care sunt criteriile magice , publica le aici sa invete si 'pustoaicewle ' cate ceva!!!

     
    lasa ca ti le spun eu..
    casatorita numai cu preot + sentimente.ro .
    toata lumea stie..cum de tu nu stii nimic? 

  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 15:28
    0 0
    carmen008 said:
    pitipoanca69 said:Anduto , care sunt criteriile magice , publica le aici sa invete si 'pustoaicewle ' cate ceva!!!

     
    lasa ca ti le spun eu..
    casatorita numai cu preot + sentimente.ro .
    toata lumea stie..cum de tu nu stii nimic? 

     
    in caz ca nu stiai  preotii nu se casatoresc!!!  

  •  
    • 12625 mesaje
    28 Oct 2014, 15:30
    0 0
    anda22-7 said:
    carmen008 said:
    pitipoanca69 said:Anduto , care sunt criteriile magice , publica le aici sa invete si 'pustoaicewle ' cate ceva!!!

     
    lasa ca ti le spun eu..
    casatorita numai cu preot + sentimente.ro .
    toata lumea stie..cum de tu nu stii nimic? 

     
    in caz ca nu stiai  preotii nu se casatoresc!!!  

     
    ha ha.. mistocara mica  

  •  
    • 11561 mesaje
    28 Oct 2014, 15:32
    0 0
    carmen008 said:
    pitipoanca69 said:Anduto , care sunt criteriile magice , publica le aici sa invete si 'pustoaicewle ' cate ceva!!!

     
    lasa ca ti le spun eu..
    casatorita numai cu preot + sentimente.ro .
    toata lumea stie..cum de tu nu stii nimic? 

     

    Eu  sunt  mic , nu  stiu  nik!!!

  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 15:32
    0 0
    razi ca tuta!!!!
  •  
    • 2085 mesaje
    28 Oct 2014, 15:34
    2 0
    Me-Diana said:
    panselutas said:eu nu te inteleg
    daca vrei sa stai cu banii separat de ce nu divortezi? doar de gura lumii?

     eu ma gindesc sa divortez...dar vreau sa mai incerc citeva luni..poate s-a schimba..poate sa responsabiliza.......mie rusine ca ma vor arata toti cu degetul...eu st o fire familista si de care nu sa auzit nimic niciodata...am finisat facultatea cu diploma de merit..toti ma respecta si ma stiu o fata la locul ei...acum daca divortez unii abia asteapta sa ma arate cu degetul...si sa rida ca uite proasta! nu la vazut 8 ani...acum sa despartit dupa ce a cheltuit o gramada de bani la nunta!!!....si eu st capabila sa recunosc ca in mare parte au dreptate..dar vreau sa treaca un timp..sa se mai uite si apoi vad cu fac....dar am vrut acum s ama separ cu banii ca macar problema lor s anu o am si ca ramin cu fundul gol ca el cheltuie cum ii bate in cap,...........

     

    Locuiti la tara ? Cine te arata cu degetul ? Chiar si asa, tot nu inteleg de ce trebuie sa-ti fie rusine.

    Si ca tot vorbim de gura targului si fiindca-ti pasa : targul ar trebui sa stie ca dumnealui nu e barbat de casa. Asa pe intelesul tuturor. Ca umbla creanga cat e dupamasa de lunga si cheltuie cu prietenii, banii familiei, ca nu pune si el umarul ca un barbat la prosperitatea si viitorul familiei. Nah !!  Ca esti singura care muncesti pentru casa aia si ca voi sa realizati ceva, dar nu ai cu cine, el nu e barbat de nadejde.

    Si cu siguranta te-ai facut inteleasa. Iar conditiile astea, nu tu vei fi aratat cu degetul, ci el.

    In ce secol traim  ?! 

  •  
    • 12625 mesaje
    28 Oct 2014, 15:37
    0 0
    In secolul in care consideram ca e mai bine sa traiesti de grija lumii decat de grija propriei persoane.
  •  
    • 8901 mesaje
    28 Oct 2014, 15:40
    0 0
    Me-Diana said:

     eu ma gindesc sa divortez...dar vreau sa mai incerc citeva luni..poate s-a schimba..poate sa responsabiliza.......mie rusine ca ma vor arata toti cu degetul...eu st o fire familista si de care nu sa auzit nimic niciodata...am finisat facultatea cu diploma de merit..toti ma respecta si ma stiu o fata la locul ei...acum daca divortez unii abia asteapta sa ma arate cu degetul...si sa rida ca uite proasta! nu la vazut 8 ani...acum sa despartit dupa ce a cheltuit o gramada de bani la nunta!!!....si eu st capabila sa recunosc ca in mare parte au dreptate..dar vreau sa treaca un timp..sa se mai uite si apoi vad cu fac....dar am vrut acum s ama separ cu banii ca macar problema lor s anu o am si ca ramin cu fundul gol ca el cheltuie cum ii bate in cap,...........

     

     Mai, Diana, eu te cred ca esti dezamagita, dar cum ai "finisat" facultatea cu diploma de merit?

    Pe bune, ai maaari probleme cu gramatica, din pacate!