Problema multor femei : Nora vs Soacra

  •  
    • 1 mesaje
    29 Dec 2013, 16:11
    0 0
    Eu in schimb apreciez foarte mult barbatii care isi iubeac mama si au grija de ea. Nu inteleg insa de ce trebuie data la o parte sotia.... Sotia ar trebui sa primeasca acelasi respect ca si mama....si in plus ar trebui sa primeasca si niste atentii mai speciale...
    Sfaturile parintesti sunt cele mai sincere si de cele mai multe ori mai intelepte.....
    In cazul discutat cred ca viitoarea soacra nu procedeaza corect... desi are o varsta si ar trebui sa fie mai inteleapta...In primul rand trebuie sa ii recunoasca sotiei statutul si daca vede ca baiatul ei nu isi include propia sotie in discutie, chiar EA ar trebuii sa-i atraga atentia in acest scop....si nu sa profite de situatie!!!!!!
  •  
    • 179 mesaje
    8 Ian 2014, 20:20
    0 0
    AStept si parerea unei  mame de baiat  conform acestei postari cu titlu de mai sus:NORA  vs.SOACRA

    Bine v-am regasit pe Forum  
  •  
    • 5609 mesaje
    9 Ian 2014, 00:34
    1 0
    bobitafetita said:
    AStept si parerea unei  mame de baiat  conform acestei postari cu titlu de mai sus:NORA  vs.SOACRA
     

    Pai citeste postarea mea de mai sus, am scris acolo ca de 2 ani sunt soacra, fara acte ce-i drept ca nu se poarta prin strainatate, dar tot  soacra sunt.
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 9 Ian 2014, 00:36
  •  
    • 179 mesaje
    19 Ian 2014, 21:25
    0 0
    Dragele mele  haidet sa inversam: Soacra vs.Nora ..Hm ce ziceti.O soacra vine in ajutor  sa comenteze.Toate aprecierile mele daca iese si vorbeste,asa cum stie ea mai bine.
  •  
    • 5609 mesaje
    20 Ian 2014, 01:09
    0 0
    mesaj sters, il puteti citi dedesubt
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 20 Ian 2014, 02:30
  •  
    • 5609 mesaje
    20 Ian 2014, 02:25
    1 0
    bobitafetita said:  Dragele mele  haidet sa inversam: Soacra vs.Nora ..Hm ce ziceti.O soacra vine in ajutor  sa comenteze.Toate aprecierile mele daca iese si vorbeste,asa cum stie ea mai bine.

     

    Pana la urma tu ce esti,  nora sau soacra?

    Draga bobitafetita, incearca si tu sa-ti spui povestea aici!
    Categoric si noi stim sa-ti oferim toate aprecierile noastre, daca iesi tu prima si ne spui despre tine, asa cum poti si stii tu mai bine...te asteptam!

     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 20 Ian 2014, 02:38
  •  
    • 5609 mesaje
    16 Mar 2014, 00:43
    0 0
    Foarte urat din partea ta bobito, daca  te eschivezi ca sa dai si tu un raspuns de bun simt la un topic pe care tu-l ceri de fapt!
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Mar 2014, 01:43
    0 0
    GanduriAlbe said:

     Nu sunt,este o dependenta psihica,de care barbatii aproape ca nu trec toata viata.El este mereu in cautarea prototipului mamei,ceea ce in fond s-ar pùtea sa fii chiar tu,daca reusesti sa duci situatia in carca.

    Cel mai insuportabil  lucru in legatura asta este complicitatea celor doi,pentru ca tu vei fi mereu a 3 roata de la bicicleta.

    Accepti sau il lasi.

     

    Aceiasi poveste si in cazul femeilor ? La modul serios intreb.

  •  
    • 4 mesaje
    16 Mar 2014, 19:17
    1 1
    Singura prietena va ramane mama fiecaruia, intotdeauna.


    https://www.facebook.com/BucurestiHOLI
  •  
    • 1841 mesaje
    16 Mar 2014, 22:08
    1 0
    ViktorC said:
    GanduriAlbe said:

     Nu sunt,este o dependenta psihica,de care barbatii aproape ca nu trec toata viata.El este mereu in cautarea prototipului mamei,ceea ce in fond s-ar pùtea sa fii chiar tu,daca reusesti sa duci situatia in carca.

    Cel mai insuportabil  lucru in legatura asta este complicitatea celor doi,pentru ca tu vei fi mereu a 3 roata de la bicicleta.

    Accepti sau il lasi.

     

    Aceiasi poveste si in cazul femeilor ? La modul serios intreb.

     

    Indiferent daca vorbim de femei sau despre barbati, da, cred ca toti ne raportam la modelul de cuplu din familie si concret la profilul tatalui / al mamei. Unii cautam ceva similar, altii ceva diferit, dar pana la urma tot o raportare este si asta. La nivel inconstient Si e absolut evident de ce se intampla asta: crestem intreaga copilarie (varsta influentabila cand iti formezi propriile repere) cu un model (chiar un model de absenta uneori) care devine baza la care raportezi restul existentei.
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Mar 2014, 22:24
    0 0
    outofhere said:

     Indiferent daca vorbim de femei sau despre barbati, da, cred ca toti ne raportam la modelul de cuplu din familie si concret la profilul tatalui / al mamei. Unii cautam ceva similar, altii ceva diferit, dar pana la urma tot o raportare este si asta. La nivel inconstient Si e absolut evident de ce se intampla asta: crestem intreaga copilarie (varsta influentabila cand iti formezi propriile repere) cu un model (chiar un model de absenta uneori) care devine baza la care raportezi restul existentei.

     

    Inteleg. Multumesc mult . 

  •  
    • 4007 mesaje
    17 Mar 2014, 09:39
    7 0
    Sunt cupluri care locuiesc cu parintii in aceeasi casa, fiindca nu au posibilitatea sa-si cumpere propria locuinta. Daaar, faptul ca barbatul, cu care tu ar urma sa te casatoresti, este, la nivel psihic si emotional, legat profund de mama lui, nemaiavand loc o alta femeie, trebe sa fie un semnal de alarma pt tine. Mai au si alti barbati mame in viata, dar nu le da raportul despre tot ce misca in viata lor. Este o dependenta bolnava, de care eu as fugi, fara sa ma uit inapoi.
  •  
    • 5609 mesaje
    3 Aug 2014, 23:07
    0 0
    .................................................................
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 3 Aug 2014, 23:09
  •  
    • 10065 mesaje
    4 Aug 2014, 08:16
    0 0
    Maricon said:.................................................................

     

    Spune nu fi rusinoasa, Mariuca draga .

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 4 Aug 2014, 08:16
  •  
    • 12625 mesaje
    4 Aug 2014, 09:55
    0 0
    12345Mary said:Buna fetelor, nu prea am incredere in ''prietene'' asa ca am decis sa scriu pe acest fourm, fiind necunsocuta stiu ca voi primi sfaturi mult mai utile si sincere de la voi Problema mea e urmatoare :  Peste cateva luni am sa ma casatoresc, viitorul sot este unu om bun cu multe calitati insa  este dependent de mama lui ceea ce incepe sa ma calce pe nervii...Situatia sta in felulu urmator : El nu are tata, si sta cu mama lui de la 4 anisori, doar ei doi, mai are o sora dar e maritata si la casa ei...am inceput sa devin ''geloasa'' pe mama lui, fara ca ea sa aiba vreo vina...este o femeie buna, trecuta de mult de varsta a doua...insa iubitul meu de fiecare data cand ia o decizie sau ceva mereu sa sfatuieste cu ea , si cu mine daca mai are chef, cand vine de la lucru ei ii povesteste tot iar eu daca il intreb imi spune ca ''ca la lucru'', fara nici un detaliu, mereu o suna sa o intrebe cand suntem la cumparaturi , vorbeste tot magaziunul cu ea, se sfatuiesc iar eu sunt pe langa, si multe alte situatii de genul acesta. Noi nu lucuim impreuna tocmai pt ca eu nu vreau sa stau acolo si cu ma-sa...Insa nici nu vreau sa il distantez de ea pt ca incerc sa ii inteleg dragostea pe care o are fata de ea si invers,stiu ca ea a fost singurul sprijin in viata lui, dar ... nu vreau sa fiu ipocrita, insa cand merg la el stam cu ma-sa oreeee in sir, nu avem intimitate deloc, mereu trebuie sa fie si ''mama ca sa nu stea saraca singura''...singurul lucru pe care nu il facem cu ea ii  dragoste ( sa ma iertati dar asa e)..am incercat sa vb cu el despre asta dar se enerveaza mereu si imi zice ca nu o suport pe ma-sa si i-am cerut intr-un mod calm si frumos ca dupa nunta sa ne mutam singuri chiar daca o sa stam in chirie si mi-a zis ca el nu o sa fie niciodata 100% fericit fara mama lui...insa dupa ce mi-a zis asta am renuntat la ideea de a sta fara ea , nu vrea ca pe viitor sa imi reproseze ca din cazua mea mama-sa sa imbolnavit sau mai stiu eu ce...toata atentia lui este centrata asupra ei, si incep sa cred ca nu stie sa faca diferenta dintre mama si sotie...pt mine o casnicie insemna in doi, eu si sotul, iar pe viitor copii..nimeni nu zice sa dam parintii la o parte, dar totusi, ne formam o famile doar noi doi...nu stiu cum sa procedez, stiu ca nevoie de timp,ca el sa isi dea seama ca sotia si mama sunt diferite... insa atata timp cat o sa stam cu ea nu se va schimba nimic, in fiecare dimineata sa ne bem cafeau in 3, sa ne uitam la TV in 3, sa stam la povesti in 3 etc...deja ma dispera cand trebuie sa ma duc la ea si ea e mereu prezenta la tot..si imi este firca sa nu izbucnesc la un moment dat...dupa cum am zis este o femeie buna, si ma simt prost ca in sinea mea nu o suport..dar ...nu stiu cum sa procedez in astfel de situatii, cum sa reactionez...insa nu mai rezist ca ea sa fie mereu in prim-plan, iar eu , atata timp cat ea este prezent, eu voi fi pe locul 2 in absolut tot...

     
    Nu te supara dar te inhami la o problema foarte majora. O casnicie in 3 . Si nu e de bine deoarece el este in imposibilitatea de a lua decizii ,ceea ce va fii greu pe viitor deoarece va trebui sa aveti si voi secrete , ori o decizie iminenta si pe loc. 
    Apoi mutarea impreuna iar afecteaza casnicia. Si mai ales ca tu vrei libertatea si nu vei avea.
    O fii mama buna si te intelegi insa te sufoca si nu veti trai mult timp asa. problema asta cu mama o vei avea atat timp cat ea va trai. Si daca faci vreo greseala fata de ea, vei fii vesnic certata. Asa sunt "baietii mamei".  

  •  
    • 2249 mesaje
    6 Aug 2014, 16:07
    0 0
    Maricon said:Ha..ha...ha...eu mi-s ca si soacra deja, fii-miu este intr-o relatie de vreo 2 ani cu fatuca asta si stau la mine, desii nu-s casatoriti...dar traiesc impreuna ca si casatoriti.

     Si cum te intelegi cu nora? DPDV al soacrei, cum va intelegi, cum iti vezi nora? O monitorizezi, ai impresia ca nu face lucrurile cum le-ai face tu? Ii faci observatii? e ceva ce nu-ti convine la ea?

    Sau este totul ok, va intelegeti si nu este nici un fel de problema?
    II ajuti daca ai posibilitatea? Consideri ca-i ajuti pe ei ca familie, sau ca-i faci nurorii treaba si ea vezi doamne cine stie ce face?

    Am pus intrebarile astea, pt ca aam tot auzit diverse pareri dpdv al nurorilor, despre soacre (deci de la fete de varsta mea) dar nu si din cealalta parte a baricadei...
    Si fetele astea se vaitau, ca soacra le face observatii din te miri ca, veneau la ei in control (aparent sub un motiv banal, dar pe urma incepeau observatiile ca-s vase in chiuveta, ca nu-i suficient de curat etc), ca se imbraca prea elegant, si al ce trebuie atatate haine.. ma rog, diverse motive, auzite din diverse surse. In multe cazuri, culmea, nici nu se locuia impreuna cu socrii... Si de cele mai multe ori parintii baietilor creaza cele mai multe probleme, cei ai fetelor, mai putin au auzit... 

  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2014, 18:14
    0 0
    dmona said:
    Maricon said:Ha..ha...ha...eu mi-s ca si soacra deja, fii-miu este intr-o relatie de vreo 2 ani cu fatuca asta si stau la mine, desii nu-s casatoriti...dar traiesc impreuna ca si casatoriti.

     Si cum te intelegi cu nora? DPDV al soacrei, cum va intelegi, cum iti vezi nora? O monitorizezi, ai impresia ca nu face lucrurile cum le-ai face tu? Ii faci observatii? e ceva ce nu-ti convine la ea?

    Sau este totul ok, va intelegeti si nu este nici un fel de problema?
    II ajuti daca ai posibilitatea? Consideri ca-i ajuti pe ei ca familie, sau ca-i faci nurorii treaba si ea vezi doamne cine stie ce face?

    Am pus intrebarile astea, pt ca aam tot auzit diverse pareri dpdv al nurorilor, despre soacre (deci de la fete de varsta mea) dar nu si din cealalta parte a baricadei...
    Si fetele astea se vaitau, ca soacra le face observatii din te miri ca, veneau la ei in control (aparent sub un motiv banal, dar pe urma incepeau observatiile ca-s vase in chiuveta, ca nu-i suficient de curat etc), ca se imbraca prea elegant, si al ce trebuie atatate haine.. ma rog, diverse motive, auzite din diverse surse. In multe cazuri, culmea, nici nu se locuia impreuna cu socrii... Si de cele mai multe ori parintii baietilor creaza cele mai multe probleme, cei ai fetelor, mai putin au auzit... 

     Ai vazut de cand este topicul? Soacra fetei asteia e cam nesimtita, pe direct o spun. Pai ea ar trebui sa se dea un pic la o parte dintre cei 2 daca ar respecta-o putin macar pe viitoarea ei nora. Si daca vede ca prostu de fi-su face sex, dar nu stie cu ce se mananca o casnicie, sa-l invete, ca ala e rostul mamei, nu sa ranjeasca fasolea intre copii. Du-te frate fa o cafea, sterge un praf, lasa-i si pe astia sa se pupe putin, nu?

  •  
    • 53 mesaje
    6 Aug 2014, 18:27
    0 0
    Toti baietii isi iubesc mamele mai presus ca orice...pana la un moment dat. Cand nu ar trebui sa nu le mai iubeasca, dar ar trebui sa isi iubeasca propria familie mai presus de orice. Si sotul meu si-a iubit si isi iubeste mama, dar familia noastra este acum pe primul plan pentru el, iar soacra mea nu stiu daca a inteles sau a facut-o el sa inteleaga, pentru ca face toate eforturile ca totul sa mearga bine. Si asta chiar daca, la un moment dat eforturile ei sunt mai mult decat "transparente": imi spune "TI-am facut o ciorba...", de parca mi-o face mie personal nu si petnru fi-su sau mai ales pentru nepota-su (unic si irepetabil!).
    De multe ori imi vine sa-i zic, dar ma gandesc ca daca se straduieste atat i-o fi greu sa o faca natural si atunci merita sa ii respect efortul, ca doar nu ma costa nimic (poate doar niste mici nervi cand sunt prost dispusa si mi se pare to much sa-mi tot spuna ti-am facut, ti-am dres, cand ar fi cu mult mai normal ,firesc si frumos sa spuna "v-am facut", "v-am dres" si nu mi s-ar mai parea ca vrea sa-mi scoata mie ochii cu ajutorul)
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Aug 2014, 21:41
    2 0
    Da, mai Raluca, isi iubesc mamele, dar daca s-au casatorit, familia proprie trebuie sa primeze. Nu pot sa cred ca un barbat, nu un baiat, nu stie sa aleaga. Gata dom'le, te-ai insurat nu mai esti baiatul mamei, esti barbat la casa ta. Esti cap de familie, pai cand vin copiii te duci la mamica s-o intrebi cum faci baie la copii, cum ii hranesti si alte alea? Ca pe vremuri erau alte chestii, acum sunt altele.
  •  
    • 8901 mesaje
    6 Aug 2014, 22:27
    1 0
    White_Storm said:Da, mai Raluca, isi iubesc mamele, dar daca s-au casatorit, familia proprie trebuie sa primeze. Nu pot sa cred ca un barbat, nu un baiat, nu stie sa aleaga. Gata dom'le, te-ai insurat nu mai esti baiatul mamei, esti barbat la casa ta. Esti cap de familie, pai cand vin copiii te duci la mamica s-o intrebi cum faci baie la copii, cum ii hranesti si alte alea? Ca pe vremuri erau alte chestii, acum sunt altele.

     
     Hai, ca m-ai facut sa rad...

    Da, da, ai dreptate, inainte se facea baie copilului de sus in jos, iar acum fix invers.

     

    Inainte se dadea papa cu lingurita, acum cu polonicul (ca, nah, baiatul mamii, barbat fiind, nu-i da lu' ala mic sa suga).

     


    Pe bune, iti dai seama cate "chestii" diferite? Dar femeile, care se duc la mamica una-doua, sa o intrebe cum se face mamaliga, ele cum is?!