povestiti-va visele si vi le voi dezlega

  •  
    • 41 mesaje
    11 Mai 2004, 14:56
    0 0
    ...scari, scaun (sczue de greseli)
  •  
    • 41 mesaje
    11 Mai 2004, 14:56
    0 0
    ...scari, scaun (scuze de greseli)
  •  
    • 18 mesaje
    11 Mai 2004, 17:36
    0 0
    Visele mele cele mai frecvente sunt doua: cu un lift ma prabusesc cu viteza (nu are capat/podeaua sparge tot si ma trezesc de sperietura) sau tot in viteza urc cu el si sparg tavanul nu exista oprelisti, zbor cu el; al doilea este despre un val urias care matura totul in cale - in diverse manifestari dar visul e acelasi: mare linistita si brusc se intrevede un val care se formeaza, devine urias si stiu ca anunta pericol...uneori imi trece peste cap si ma uit la dezastrul din jur...
    Poate frecventa lor are legatura cu grijile mele. Am observat in plus ca exista o legatura (careia nu i-am gasit inca o explicatie) intre luna plina si cosmaruri, mai ales(am probat chiar) cand lumina lunii imi cade pe fata/pat. Ba chiar in vis ma incurajez ca totul e un vis si e din cauza lunii...Ce parere ai?
  •  
    • 43 mesaje
    11 Mai 2004, 23:43
    0 0
    draga rozamunda, am si eu doua dileme, sau mai bine zis doua probleme de interpretare. Primul vis despre care sunt curioasa ce ai sa-mi scrii l-am avut acum foarte mult timp. A fost foarte inspaimantator. La un moment dat am avut senzatia ca ma trezesc. M-am uitat in spatele meu si era o prezenta feminina, care de fapt m-a trezit pentru ca radea in hohote. Vedeam camera, ma vedeam pe mine si pe acea femeie. Eram total amortita. Imi era frica dar nu ma puteam misca, nici macar un deget. Am intrebat-o cine este si ea mi-a raspuns ca stiu deja si ca o sa ma chinuie asa cum am chinuit-o si eu pe ea. Brusc a inceput tot corpul sa-mi vibreze si inima era sa-mi sara din piept. Am inceput sa spun tatal nostru si abia atunci a putut sa-mi misc un deget, apoi incet incet m-am dezamortit si m-am trezit.
    Al doilea vis despre care as vrea sa-mi spui ce inseamna l-am avut chiar zilele trecute. Eram cu fostul meu prieten de care m-am despartit de aprox. o luna si am intrat intr-un magazin. Sa nu razi dar eu vroiam sa-i cumpar o pereche de boxeri. I-am cerut vanzatoarei ceva mai deosebit si pe el l-am rugat sa ma astepte afara. Intamplarea a facut ca in acel magazin sa fie o alta persoana de sex masculin, care mi-a facutt avansuri. Ma mangaia pe picioare, apoi pe spate, imi spunea ce bine miros, dar eu cu greu am cedat. Dupa mult timp mi-am amintit de prietenul meu si am iesit la geam sa vad ce face, imi era frica ca am intarziat prea mult si nu mai este. Cand l-am vazut statea intins pe un gar viu si era ud leoarca, pentru ca afara ploua cu galeata. El nu m-a vazut, dar in acel moment mi sa facut o mila... Parca era bolnav, cam asa simteam. Si visul s-a terminat aici.
    Sper ca nu te-am plictisit cu descrierea mea amanuntita si iti multumesc foarte mult daca mi-ai putea raspunde si mie.
  •  
    • 509 mesaje
    12 Mai 2004, 08:36
    0 0
    calina01
    ia spune-mi...ce reprezinta pentru tine propriile picioare? membrele care iti plac cel mai mult din toate partile componente din care esti alcatuita, nu? fiecare avem ceva din corpul nostru la care tinem mai mult, in cazul tau- picioarele. si grija pentru sanatatea si supletea lor se manifesta in vis ca niste semnale de alarma, esti ingrozita de un eventual accident, asta inseamna
  •  
    • 509 mesaje
    12 Mai 2004, 09:09
    0 0
    holly
    despre visul sau realitatea cu femeia sinistra nu-ti pot spune nimic, am mai comentat pe aici despre astfel de ''paralizii'' ale somnului, si n-au explicatie...

    visul cu liftul in care urci si cobori cu viteza ametitoare se refera la scara asccendenta si descendenta a vietii tale, evenimente la care ba esti ''pe val''-sus..unde domini situatii, ai succes, impliniri.., si caderile care sunt firesti numai ca la tine par prea brusce, ai dori ca totul sa ramana intact cand ai un succes, si esti foarte dezamagita cand lucrurile scad ca intensitate..scena cu valul are aceeasi conotatie cu completarea ca, atunci cand altii sunt ''luati de val'' si se prabusesc in situatii de panica, de criza, tu ramai in picioare, ca o stanca
  •  
    • 509 mesaje
    12 Mai 2004, 09:12
    0 0
    simi_n
    scuza-ma ca am raspuns din grasala lui holly..
    iau o pauza ca sunt foarte obosita si revin
  •  
    • 21 mesaje
    12 Mai 2004, 09:12
    0 0
    Draga Rozamunda, desi citeam de mult timp forumul m-am inregistrat de curand pentru ca tu m-ai deteminat adica, vreau sa te rog sa ma lamuresti intr-o privinta:
    am visat ca imbratisam un barbat,era o atingere placuta, piele-pe-piele, dar la un moment dat imi dau seama ca el este cel care mi-a facut un mare rau, ma departez de el si cand il privesc vad ca este altcineva si ma lipesc din nou de el...apoi imi dau seama ca este doar un prieten, nu un iubit si iar ma departez si de acest barbat, moment in care el se schimba, apare altul pe care incerc sa il imbratisez dar nu mai am cum...ramane doar imaginea mea intr-o oglinda mare, in care ma pot vedea pana la talie.Cand privesc in oglinda imi vad parul foarte lung si blond,imi vad sanii si ma simt multumita de forma si marimea lor.Ceea ce nu pot vedea dar simt este ca nu am picioare ci "coada de peste"...adica sunt sirena.
  •  
    • 509 mesaje
    12 Mai 2004, 11:37
    0 0
    simi_n, inca odata scuze ca am raspuns lui holly

    holly, scuze ca te-ai pomenit cu niste comentarii de care nu aveai nevoie.

    simi_n, visul despre fostul tau prieten este firesc, nu contine informatii prevestitorii, fiecare din noi visam despre cei din trecut. barbatul din magazin care iti facea avansuri este actualul tau prieten, sau va fi daca esti singura. este un barbat nu tocmai romantic, mai degraba practic pentru ca asta inseamna magazinul, nu-l intalnesti intr-un context romantic. fostul tau prieten era mai degraba romantic pentru ca peisajul in care se afla-ploaia..si mila fata de el..e poate o parere de rau ca avea niste calitati pe care nu le mai intalnesti des la cineva. este un vis despre regrete, si despre prezent
  •  
    • 509 mesaje
    12 Mai 2004, 11:46
    0 0
    lunaneagra...
    ce vis misto, auzi, sirena..
    da, e interesant..
    esti, sau vei fi indragostita de un barbat care va avea mai multe personalitati,un singuratic,un cameleon care iti va scapa tot timpul printre degete, nu vei reusi sa-i dibuiesti niciodata felul de a fi. acest barbat te va da peste cap, dar nu trebuie sa-ti pui prea multa baza in el caci nu vei ramane cu el, desi intr-un fel sau altul te va idealiza, vei fi in viata lui mai mult la nivel mental decat fizic. nu stiu daca tu te vei desparti de el sau el de tine, cert e ca te va iubi fara sa-ti spuna, pentru ca sirena e simbolul barbatilor singuri, a marinarilor care viseaza la aceste sirene-femei fantastice desi nu le pot avea niciodata
  •  
    • 112 mesaje
    12 Mai 2004, 12:35
    0 0
    Buna! Am visat noaptea trecuta doi coii mici, dezbracati. Unul era baietel (in vis ziceam ca este baiatul surorii mijlocii, care are intr-adevar un baiat) si facea baie intr-o albie, iar celalalt era fetita (ziceam ca e a surorii celei mari - are si ea o fetita in realitate), iar eu o admiram, era frumoasa si comentam ca seamana la nas cu tatal ei. Atat imi amintesc.
    Multumesc.
  •  
    • 184 mesaje
    12 Mai 2004, 12:39
    0 0
    Rozamunda...de mine ai uitat?
  •  
    • 18 mesaje
    13 Mai 2004, 11:49
    0 0
    Iti multumesc mult, Rozamunda. E grozav ca noi Evele avem norocul sa beneficiem de descifrarile tale. Sper sa te mai gasesc pe forum de cate ori am nevoie de un sfat sau o interpretare a unui vis. Sa ai parte de toate cele bune!
  •  
    • 41 mesaje
    13 Mai 2004, 18:18
    0 0
    Rozamunda in primul rand iti multumesc pentru mesaj, nu pot spune ca picioarele au o semnificatie deosebita (sau ca imi palc mai mult) in comparatie cu corpul, doar ca acest vis il am de foarte mult timp si ma face sa ma gandesc la semnificatia lui mai ales ca visez destul de des, tresar si imi misc picioarele sa vad daca este vis sau realitate. mersi
  •  
    • 6 mesaje
    14 Mai 2004, 19:29
    0 1
    am auzit ca visele din noaptea de marti spre miercuri sau din noaptea de joi spre vineri..se adeveresc!asa e ? sau cele de duminica noaptea? oare e adevarat?sunt curioasa..
  •  
    • 45 mesaje
    15 Mai 2004, 10:44
    0 0
    ..am visat ceva ce m=a ingrozit.. ai putea sa imi spui, te rog, ceva despre asta?..
    cam asta sta treaba..
    ..se facea ca eram azi noapte in fata unor blocuri.. si am vazut acolo.. sus.. un barbat spanzurat.. si am tipat si am trimis-o pe o colega sa cheme politia.. am trimis-o in liceu.. ca noi eram in fata liceului.. era noapte.. si pana sa vina ea, m=am intors.. si am vazut o alta persoana, o femeie, care isi punea franghia de gat.. si am vazutr cum si-a dat drumu, cum se zbatea..
    si atunci .. de fapt dupa cateva minute pompierii au dezlegat-o.. nu stiu de unde au aparut.. si ea a cazut jos.. mai departe de noi.. eram eu cu 2 colege. si inca mai misca..
    si apoi .. cand m=am intors iar.. am vazut o colega.. cu franghia de gat.. jos, pe strada.. zbatandu-se..
    si am plecat..
    la noi acolo la liceu este un pod.. de fapt, soseaua este paralel cu un rau.. si mergeam pe trotuar.. si au venit imediat cei de la protv.. si au luat o femeie.. drept martora.. si noi nu stiam cum sa plecam.. mai ales eu eram cea mai speriata, cred ca simteam ca sunt in stare de soc.. si era ora 3 dimineata, dar rasarea soarele..
    draga eva, nici nu stii cu ce tristete m=-am trezit in suflet..
    mai ales ca ma dusesem la liceu fara prietenul meu.. si simteam remuscari, pt ca el nu ma lasa sa plec fara el noaptea..
    nu inteleg nici o iota.. ma poti ajuta tu? te rog.. nu am idee..
  •  
    • 21 mesaje
    15 Mai 2004, 17:17
    0 0
    multumesc Rozamunda!
    sa inteleg ca voi cunoaste un alt barbat? pentru ca pe cei 3 din vis ii stiu deja.
  •  
    • 1033 mesaje
    17 Mai 2004, 10:41
    0 0
    Rozamunda,te rog daca ai timp si pentru prostiile mele.. am visat ca ex. sotia domnului meu a nascut si ne daruia acel copil! cred ca e de rau sigur???!!!oricum , multumesc anticipat pentru raspuns!
  •  
    • 509 mesaje
    17 Mai 2004, 13:47
    0 0
    dovitz:
    tu vei auzi de o moarte, nu va fi cineva apropiat, pur si simplu vei auzi si te va intrista putin
  •  
    • 509 mesaje
    17 Mai 2004, 13:51
    0 0
    monkey..n-am niciodata timp de prostii, de vise mai imi fac uneori vreme

    ex sotia probabil ca va ramane grea..mai multe detalii nu am ca sa leg altceva