Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 08:54
    0 0
    Marle, produse Aveeno la noi nu se gasesc. In privinta baii, eu ii fac de fapt dus, si pe par tot cu dusul o spal, nu o las in cada cu apa sa nu i se usuce prea tare pielea. Si asta tot dermatologul ne-a recomandat. Ei i-au mai aparut din cand in cand cate o eczema atopica, ba pe la cot, ba pe la genunchi, ba intre brat si antebrat, insa erau izolate si treceau repede cu doua aplicatii pe zi de exomega sau lipikar. Cremele astea pe corp au fost ok. Pe fata insa o inrosesc destul de tare, chiar daca dupa jumatate de ora roseata dispare. Raman totusi brobonitele si pe fata nu trec asa repede.
  •  
    • 3816 mesaje
    16 Mar 2015, 09:13
    0 0
    Fata mea a mare a fost diagnosticata cu dermatita atopica, acu multi ani.
    Si s-a ajuns la concluzia ca era din cauza produselor....prea naturale.Asa ca taiaram relatia cu dilarul de lapte de vaca, oo proaspete de tara etc si copilul nu a recidivat in exeme.Avea saraca de te lua mila.
    Elocom foloseam noi
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 09:50
    0 0
    Stiu si de elocom, e tot cortizon, deci cu intrebuintare pe oerioada scurta si pe suprafata redusa a pielii. E la fel ca advantanul pe care l-am folosit si noi 3 zile. Ce ma enerveaza e faptul ca dai cu cortizon, trece, intretii pielea cu creme emoliente, hidtratante, dar revine dermatita cand ti-e lumea mai draga. Sau cand ii scade imunitatea. Dupa elocom / cortizon ce produse de intretinere foloseai? Sau poate nici nu mai tii minte. Banuiesc ca o data cu varsta au disparut si problemele cu dermatita.
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 10:02
    3 0
    In alta ordine de idei, donsoara mea pare ca s-a lungit si subtiat. Ultima data cand am cantarit-o avea 10 kg. S-a cam dus alura de bebelus si a capatat figura de copil. Umbla prin toata casa singura, arunca tot de pe rafturi, din biblioteca, deschide dulapuri, scoate haine, nu are stare nicio secunda. Isi pune singura muzica (are un dinozaur, o rata si un antemergator cu multe melodii) si danseaza. Sta in picioare si se bataie. Cand se termina melodia, aplauda si pune alta melodie. Iar danseaza, iar aplauda si tot asa pana se plictiseste, apoi pleaca prin casa sa mai arunce chestii.Spune pa si face cu mana. Are in vocabular doua chestii noi, vavu si tetu, inca n-am descoperit ce inseamna. O intrebi cati ani are si ridica degetul aratator, adica unu. Cu mancarea stam bine, adica de la foarte bine inainte, la bine acum, mananca mai putin, nu mai termina castroanele. La 3 sferturi de castron ridica ambele brate in sus si spune pa, e semn ca masa s-a incheiat si vrea sa plece.
  •  
    • 3816 mesaje
    16 Mar 2015, 10:03
    0 0
    Reapar cand mergem la mare, la incheieturi.
    De aia si cautam sa stam la piscina , ca apa nu e sarata, numai la apa de mare reapar si la modul de rani.
    Nu, doar cu ulei de copii o ungeam.
    Asa era atunci
  •  
    • 2297 mesaje
    16 Mar 2015, 10:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    16 Mar 2015, 10:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 11:03
    0 0
    censky_2 said:Bertha, eu ciu Exomega Aderma am rezolvat:

    http://www.bebebebe.ro/produse/cosmetice-bebelusi/a-derma-1/aderma-exomega-crema-400-ml.html

    Dar il dau cu ea zilnic, dimineata si seara si I-au disparut toate zonele cu piele aspra. De iritat, se irita si Erik, mai ales in jurul gurii, ca linge si mozoleste toate prostiile, dar ii trece iritatia destul de repede, ii mai dau din camnd in cand cate un puf de apa termala pe fata.

     

    Am exomega, lipikar si de azi si trixera. Pana acum am folosit exomega si lipikar dupa baie, pentru corp sunt ok, insa pe fatza nu e acelasi lucru. Pentru baie folosesc bioderma, o spal si pe corp si pe par. Dupa baie ii dau cu lotiunike alea emoliente, dar problema mea e fatza, nu corpul. Pe corp ii apar din cand in cand cate una-doua eczeme, dar se duc repede. De data asta, pe fatza s-a concentrat toata treaba. Exomega si lipikar nu merg bine la ea pe fatza. O sa incerc si trixera, altceva nu stiu ce as mai putea incerca. Roseata si brobonitele i-au trecut dupa cele 3 zile de cortizon, insa au ramas acum ca niste urme, niste puncte in urma lor. De departe nu se vad, dar de aproape la lumina se vad inca bine, mai ales pe obraji si pe barbie. Sper ca nu ramane cu urmele astea pe fata.
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 11:05
    0 0
    mizdis said:Reapar cand mergem la mare, la incheieturi.
    De aia si cautam sa stam la piscina , ca apa nu e sarata, numai la apa de mare reapar si la modul de rani.
    Nu, doar cu ulei de copii o ungeam.
    Asa era atunci

     

    Cum, ma, rani de la apa de mare? Pffffff.... si mai face si acum la fel cand merge la mare? Ca stiu ca e destul de maricica fata ta.
  •  
    • 3816 mesaje
    16 Mar 2015, 12:05
    0 0
    Da si acum face, din pacate
  •  
    • 4455 mesaje
    16 Mar 2015, 12:22
    0 0
    Bertha, prietena mandrelor foloseste E45, nu stiu daca merge si la varsta Sabrinei sau pe fata. 
  •  
    • 7743 mesaje
    16 Mar 2015, 13:23
    0 0
    of, imi pare rau de Sabrina, draga de ea! bertha, dermatitele astea atopice/ alergice sunt reactiile la vaccinuri. sunt multi copii care au manifestarile astea, altii mai mari au probleme, bebelusi alergici si din astea... si-o sa-ti pun un link, considerate aberatii...dar daca nu?

    eu i-as face doar strictul necesar pe viitor daca ar fi a mea. pentru ca sunt vaccinuri de care ne putem lipsi.
    tu faci cu crezi, normal si nu vreau sa crezi ce impun ceva cuiva, dar mie mi-ar da de gandit. daca asa de micuta a avut reactiile astea, exista riscul sa iti poata dezvolta boli alergice grave mai tarziu sau probleme cu imunitatea, fereasca dumnezeu! numai bine!


    iti vine sa te-mpusti la gandul ca pot avea macar 5 % dreptate

    http://hrana-vie.blogspot.ro/p/adevarul-despre-vaccinuri.html
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Mar 2015, 15:12
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    16 Mar 2015, 16:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2015, 16:26
    0 0
    M-am uitat pe pagina E45, nu cunosteam produsele, nu le-am vazut nici pe-astea pe la noi. Deocamdata incerc trixera de la avene, vad ca se comporta ok. Cand mai face dermatite periorale ii mai dau cu abc derm perioral de la bioderma, de fiecare data am scapat de bubitele din jurul gurii cu ajutorul ei. Dermatoloaga ne-a incurajat maxim, cica la vara, cu expunerea la soare, trece orice urma Aham, la vara, eu care voiam sa ii treaca ieri. M-a asigurat ca nu ramane cu semne, ca astia mici schimba stratul extern al pielii de multe ori. De fapt, asta era frica mea, sa nu ramana cu pete pe fata, ca de trecut stiu ca ii trec la un moment dat. Am incercat sa citesc si articolul din linkul pus de eva, dar la o scanare rapida, m-a luat durerea de inima si am renuntat Vaccinurile i le fac, cel putin pe alea obligatorii, mi-e mai frica sa nu i le fac decat sa i le fac, asa ca, chiar si cu inima stransa si cu frica de vreo reactie alergica, mergem mai departe.
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mar 2015, 18:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 246 mesaje
    16 Mar 2015, 19:08
    0 0
    Intreb si eu: vaccinurile sunt obligatorii? Eu intelesesem ca nu si ca le prezinta sistemul sanitar ca obligatorii pentru banii pe care sistemul respectiv ii primeste de caciula vaccin facut.
  •  
    • 246 mesaje
    16 Mar 2015, 19:09
    0 0
    M-am uitat pe ce a pus Eva mai sus, mi se pare foarte ingrijorator.
  •  
    • 5035 mesaje
    16 Mar 2015, 19:11
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    16 Mar 2015, 19:18
    1 0
    Mesaj şters de administrator