Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 18:37
    0 0
    E ca naiba daca nu pot schimba orele, ca maine lq ora 15 cand ar trebui sa ii dau antibioticul suntem fix in avion, trebuie sa iau in geanta si flaconul si seringa sa masor doza si lingurita sa i-l dau in gura. In plus, imediat dupa antibiotic face diaree. Dar din aia de trebuie schimbata de toate hainele, nu doar de pampers
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 18:54
    0 0
    Bertha, de ce nu o suni pe pediatra, sau pe un medic de familie, sa intrebi? Ca nu mai sunt multe ore pana la ora 22, si e bine sa suni cat de curand.

     
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 19:05
    1 0
    offff nu-mi mai vine sa sun si pt asta, am tot sunat pt diverse chestii zilele astea si deja mi-e rusine... astept sa-mi fac curaj si pana la urma o sa sun, ca n-am incotro.
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 20:02
    0 0
    A. vb si cu pediatra si cu medicul de familie, de la amandoua am primit acelasi sfat: intrerupt imediat augmentinul, nu e normal sa faca asemenea diaree super lichida. Comtinuat doar cu aerosoli si picaturi de nas si maine cu antitermicele din 8 in 8 ore, dupa care gata si cu antitermicele. Sunt oarecum confuza, e asa firesc sa intrerup antibioticul dupa 2 zile? In fisa de consultatie dr de aici mi-a scris 5-7 zile. Pediatra cica o sa scrie si in dosarul ei ca nu raspunde bine la augmentin, ca altadata sa nu i-l mai dea. Nu ma asteptam la recomandarea asta, sincer....
  •  
    • 7469 mesaje
    8 Oct 2014, 20:19
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 20:29
    0 0
    Nu stiu ce sa zic, Bertha, nu stiu ce sa te sfatuiesc, ca e bebe.
    Sabrina a facut des kk zilele astea, diaree, cam ca la un stricat de burta? Ca daca da, atunci da, e o problema.

    Dar diareea sau kk f. moale (dar nu des, ci ca in mod normal) este una din reactiile la antibiotice, mie adult mi se intampla (imi cer scuze de amanunte) si totusi suport foarte bine antibioticele. Asa mai patesc si maica-mea, si sora-mea. 
    Nu stiu ce sa zic, daca este prudenta sau prea exagerata. 





     
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 20:39
    1 0
    Ieri a facut o data lichid imediat dupa antibiotic, azi de doua ori, o data dupa antibiotic si inca o data la 2 ore dupa. Nu stiu ce sa fac..... si daca intrerup tratamentul, mi-e ca infectia nu e vindecata si poate reveni....si o luam de la capat. In acelasi timp, nu-mi plac efectele adverse, diareea e cu adevarat lichida si trece prin pampers, facand hainele harcea parcea, doarme incredibil de mult, i-a disparut pofta de mancare. Azi a refuzat complet masa de fructe, a mancat doar cateva lingurite din masa de legume cu carne (ea devora pur si simplu un castron intreg inainte) iar biberonul cu lapte doar jumatate. Nu vrea sa bea apa, ceai sau alte lichide si mi-e frica sa nu se deshidrateze. Sunt mahnita rau, mai ales ca nu stiu ce sa fac
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 20:48
    0 0
    bertha_ said:A. vb si cu pediatra si cu medicul de familie, de la amandoua am primit acelasi sfat: intrerupt imediat augmentinul, nu e normal sa faca asemenea diaree super lichida. Comtinuat doar cu aerosoli si picaturi de nas si maine cu antitermicele din 8 in 8 ore, dupa care gata si cu antitermicele. Sunt oarecum confuza, e asa firesc sa intrerup antibioticul dupa 2 zile? In fisa de consultatie dr de aici mi-a scris 5-7 zile. Pediatra cica o sa scrie si in dosarul ei ca nu raspunde bine la augmentin, ca altadata sa nu i-l mai dea. Nu ma asteptam la recomandarea asta, sincer....

     Bertha, e cel mai normal lucru. Daca nu raspunde bine la un antibiotic se intrerupe tratamentul. Pentru diaree trece-o pe banane, orez fiert cu sare, fara pic de grasime, carne fiarta separat sa nu lase grasime in orez si fara lapte. Daca ai in casa chestiile astea o scapi de problema diareei si maine calatoriti in liniste. Si ceai de menta si tei.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 20:50
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 20:49
    0 0
    Ah, da, e o problema daca are si diaree si nici nu bea lichide. Nu stiu ce ai putea face in sensul asta, ar cam trebui sa insisti cu lichidele. Si ar trebui si niste minerale, niste saruri de rehidratare ceva, mi-e sa nu fie mai apatica din cauza lipsei lor. 
    Intrerupe atunci antibioticul, veniti in tara si vedeti atunci ce faceti, asta e.



     
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 20:51
    0 1
    Mie mi se pare aiurea ca au dat unui copil mic un antibiotic fara sa il testeze inainte. Daca era alergica? Aaa si inca ceva pentru ca infectia sa nu revina trebuie schimbat antibioticul, il opresti pe ala si spui medicului si vezi ce zice. Lui fii-miu atunci cu febra mare dupa operatie ii faceau penicilina si nu scadea. Am facut o analiza, ca era de la rosu in gat febra, nu de la operatie si au schimbat imediat pe Rosephin, nu stiu sigur cum se scrie. I-a cedat imediat dupa aprox 4 zile de febra. E drept ca avea 3 anisori, a ta e micuta, dar sunt sigura ca nu va ramane fara antibiotic.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 21:03
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 21:01
    0 0
    Unde ai auzit tu Storm sa se testeze copiii, si chiar si oamenii, mai ales cei care sunt sanatosi si care nu au antecedente  alergice, inainte de a li se da antibiotice, sau alte medicamente? 
    Si oricum, alergia poate aparea si la un moment dat, in timp, la un medicament, dupa ce a fost luat de mai multe ori.  E foarte tricky chestia cu alergiile.  
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 21:06
    0 0
    cafe_au_lait said:Unde ai auzit tu Storm sa se testeze copiii, si chiar si oamenii, mai ales cei care sunt sanatosi si care nu au antecedente  alergice, inainte de a li se da antibiotice, sau alte medicamente? 
    Si oricum, alergia poate aparea si la un moment dat, in timp, la un medicament, dupa ce a fost luat de mai multe ori.  E foarte tricky chestia cu alergiile.  

     N-am auzit nicaieri. Pe fii-miu l-au testat la reanimare dupa operatie, o injectie micuta in brat. M-au intrebat inainte ce antibiotice mai luase si penicilina nu luase. Deci se testeaza reactia alergica.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Oct 2014, 21:35
  •  
    • 7469 mesaje
    8 Oct 2014, 21:10
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 21:17
    0 0
    White_Storm said:

     N-am auzit nicaieri. Pe fii-miu l-au testat la reanimare dupa operatie, o injectie micuta in brat. M-au intrebat inainte ce anibiotice mai luase si penicilina nu luase. Deci se testeaza reactia alergica.

     
    Este prima oara cand aud de asa ceva, n-am mai auzit si nici nu am vazut pana acum.  
    De regula nu se testeaza reactia alergica, poate doar in cazul pacientilor care se stiu deja cu alergii, cu teren alergic.  
    Poate ar fi bine sa se testeze inainte, poate nu - de multe ori reactia pielii poate fi fals negativa, sau fals pozitiva.

    Fiul tau e posibil sa fi avut niste reactii mai ciudate dupa/ in timpul anesteziei si operatiei, si de aceea i-au facut testul. Pe de alta parte, reactia alergica la tetraciclina  sau la penicilina  este una din cele mai serioase.
     

  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 21:18
    0 0
    e_rica said:Nu trebuie sa fie neaparat alergie. Poate fi si intoleranta la un anumit antibiotic sau faptul ca organismul nu e pregatit inca sa il primeasca sau sa il asimileze.

     
    De  acord cu Erica, asta e si parerea mea.

     

  •  
    • 7469 mesaje
    8 Oct 2014, 21:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 21:41
    0 0
    cafe_au_lait said:
    White_Storm said:

     N-am auzit nicaieri. Pe fii-miu l-au testat la reanimare dupa operatie, o injectie micuta in brat. M-au intrebat inainte ce anibiotice mai luase si penicilina nu luase. Deci se testeaza reactia alergica.

     
    Este prima oara cand aud de asa ceva, n-am mai auzit si nici nu am vazut pana acum.  
    De regula nu se testeaza reactia alergica, poate doar in cazul pacientilor care se stiu deja cu alergii, cu teren alergic.  
    Poate ar fi bine sa se testeze inainte, poate nu - de multe ori reactia pielii poate fi fals negativa, sau fals pozitiva.

    Fiul tau e posibil sa fi avut niste reactii mai ciudate dupa/ in timpul anesteziei si operatiei, si de aceea i-au facut testul. Pe de alta parte, reactia alergica la tetraciclina  sau la penicilina  este una din cele mai serioase.
     

     N-a facut nicio reactie la anestezie. Pe oamenii mari, adulti vreau sa zic ii intrebau la ce medicamente sunt alergici, dar pe copiii mici care n-au apucat sa ia prea multe pastile in micuta lor viata ii testeaza. Si crede-ma ca nu doar pe al meu. E drept ca la circa nu ne-a testat nimeni si am primit medicatie din "ochi". Dar in spital erau toti intrebati si ai mici testati.

  •  
    • 7959 mesaje
    8 Oct 2014, 21:43
    0 0
    e_rica said:Nu trebuie sa fie neaparat alergie. Poate fi si intoleranta la un anumit antibiotic sau faptul ca organismul nu e pregatit inca sa il primeasca sau sa il asimileze.

     De acord, m-am exprimat eu gresit. Cred ca la alergie reactiile sunt mult mai serioase.

  •  
    • 4455 mesaje
    8 Oct 2014, 21:45
    0 0
    Si ai mei au fost testati de fiecare data cand au luat un antibiotic nou.
  •  
    • 5035 mesaje
    8 Oct 2014, 21:47
    1 0
    Mesaj şters de administrator