Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 817 mesaje
    7 Oct 2014, 21:08
    0 0
    cafe_au_lait said:
    navigi said:
    e_rica said:N-as suporta vreodata o persoana in plus in casa. Ma enervez numai cand ma gandesc!

     

    nu te enerva fufo. calmeaza-te!

     
    Mai nene, toate ca toate pana la Cresa-cafenea si topicul cu pisici. Da' mai lasa-ti la usa forumului toate cuvintele urate si vulgare, ce tot stai cu ele-n gura, da' nu te-ai saturat odata.
    Sau poate ai chef sa ne "jucam" din nou de-a raportarea si banarea  

     

     

    unde vezi tu cuvinte murdare pisi?

    joaca-te pisi, nu trebuie sa-mi spui mie tot.

     

    a, daca faci referire la cuvantul "fufa", este opera userului carmen nu stiu cat.

    mie mi-ar fi si rusine sa folosesc aceasta expresie, dar este o refelectie a ceea ce a spus userul carmen nu stiu cat.

    intreab-o!

  •  
    • 9728 mesaje
    7 Oct 2014, 21:10
    0 0
    Nu ma intereseaza, eu cu tine direct vorbeam.
    Asta e ultimul mesaj pe care ti-l adresez pe acest topic, pentru ca nu vreau sa il stric.
    Te invit sa faci spume in alta parte Sa nu zici ca nu iti vorbesc frumos





    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 7 Oct 2014, 21:13
  •  
    • 817 mesaje
    7 Oct 2014, 21:13
    0 0
    cafe_au_lait said:Nu ma intereseaza, eu cu tine direct vorbeam.
    Asta e ultimul mesaj pe care ti-l adresez pe acest topic, pentru ca nu vreau sa il stric. Te invit sa faci spume in alta parte


     

     

    pisi, io nu fac spume. vad ca tu faci spume ca postez aici. te deranjeaza ca postez aici pisi?

    e un forum liber, putem posta unde vrem,atata timp cat suntem decenti si vorbim despre ce este in topic.

     vrei sa vorbim despre copii pisii?

  •  
    • 110 mesaje
    7 Oct 2014, 22:16
    3 0
    Sper ca restul copiilor din cresa sunt bine, sanatosi, inclusiv Justin care stiu ca avea si el muci multi la un moment dat.

     

    Bertha, imi pare rau ca s-a imbolnavit ratusca, dar vad ca e spre bine...faptul ca a facut febra atat de mare necesita antibioticul, cred ca ai facut bine, desi, e de preferat sa se evite pe cat posibil...cand va citesc pe voi cu problemele inerente fiecarei varste, retraiesc si eu prioadele cand au fost si fetele mele mici, ambele au fost bolnavicioase, cel mai des faceau amigdalite pultacee (nu stiu daca e scris corect termenul) si le erau ciuruite funduletele de antibiotice injectabile, pana la varsta de 5 ani cand mi-au prescris medicii extirparea amigdalelor...dar cred ca la ele a fost ceva genetic, si eu, si mama mea am avut aceleasi probleme in copilarie...

    Justin e bine, azi au fost la pediatra, are 9,200 kg si 71 cm, nu-i mai curge nasucul, nu mai tuseste, dar nu a facut febra, l-a tratat dancing numai cu ceaiuri...mi-am permis sa scriu eu in locul lui dancing, inca nu si-a pus la punct toate lucrurile in noua gospodarie, mai are inca de lucru...si s-ar parea ca mai apare un dintisor...

    Numai bine va doresc, incidentul cu boala Sabrinei sa nu va strice concediul, o sa treaca, ei rezista si trec mai usor, mai greu faceti fata voi.


    Acest mesaj a fost editat de către balena_albastra: 7 Oct 2014, 22:20
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 23:12
    0 0
    Ce mare s-a facut Justin! Ma bucur ca e bine Sabrina nu cred ca are mai mult de 8,300 kg, ultima data am cantarit-o acum doua saptamani si avea 8,100 kg si la ultima masuratoare acum o luna avea 68 cm. Poimaine face si ea 7 luni. Sta foarte bine in fund singura acum, se taraste pe burta, dar nici urma de vreun dinte. Cateodata misca maxilarul ca si cum o mananca gingiile, sau cum zice sotul meu, ca batranii care nu mai au dinti Astazi a fost bine, febra nu a mai facut, cel mai mult a avut 37.4 masurata rectal, dar in general a ramas la 36.8-37. Sper ca am inteles bine ca dupa ce ii scade febra si are o temperatura normala sa mai continui inca 24-36 de ore cu antipireticele, sa nu revina febra. Antibioticul trebuie sa i-l dau 5 zile. Aerosolii 6 zile, dintre care numai trei zile aerosoli cu cortizon o data pe zi. Aici ne-a dat sa facem aerosoli cu nebial dimineata si seara si pulmaxan la pranz (pulmaxan e cel care contine cortizon). Dupa aerosoli picaturi biostill de doua ori pe zi. Habar n-am daca in romania se numesc la fel sau daca exista echivalent, nu ma pricep la aerosoli si e prima experienta de genul asta. Cand eram noi copii, nu cred ca se faceau aerosoli, sau cel putin noi n-am facut. Eu din copilarie tin minte numai injectiile in fund. In doua zile ne intoarcem si noi acasa, n-am facut mai nimic din ce ne-am propus, aveam o lista intreaga cu locuri unde sa mergem. In ultimele trei zile nici n-am scos-o pe Sabrina din casa. Bine macar ca e marea aproape si am apucat in primele zile sa stam putin pe faleza. Dar asta e, ea sa fie sanatoasa, ca avem timp sa mai venim. Vara viitoare cel mai probabil vom sta jumatate din vara aici sa se bucure de mare. Noi ne-am facut planuri sa mergem si in grecia cu ea vreo doua saptamani, la un an si ceva cred ca e mai usor cu ea. Acum ma gandesc la un singur lucru: daca a facut deja viroza asta, sunt sanse sa mai faca in toamna-iarna asta? Sa o tin mai departe de lumea racita? In jurul nostru avem o gramada de copii care merg la scoli, gradinite, nu avem cum sa evitam in totalitate contactul cu ei. Nu pot sa o tin inchisa in casa, ba chiar abia astept sa iesim iar afara. In acelasi timp, nici n-as mai vrea sa trecem iar printr-un episod din asta prea curand.
  •  
    • 4455 mesaje
    7 Oct 2014, 23:16
    0 0
    Sanatate ratustei, bertha. Sper ca te-ai mai linistit.
  •  
    • 6798 mesaje
    7 Oct 2014, 23:32
    1 0
    Multumesc mult. Da, m-am linistit, cand o vad ca e bine si eu sunt bine. Acum sunt ok, ma speriase febra atat de mare. La o temperatura de 37 sau sub, altfel vezi lucrurile. Facem tratamentul pana la capat si va fi ok. Ma uitam la soacra-mea cat de calma si sigura pe ea e si in situatiile mai naspa, e trecuta prin multe si dejq calita. In afara de problemele de sanatate pe care le-a dus in spate in cazul parintilor si socrilor ei, pe care ea i-a ingrijit, au mai fost si celelalte nepoate care acum au 8 ani, adica fetele surorii sotului meu, triplete nascute la 29 de saptamani cu cate 1 kg fiecare, spitalizare inca 3 luni dupa nastere, apoi ea aavut grija de ele pana au mers la scoala la 5 ani. Doua din ele au invatat sa mearga la 14 luni, a treia abia la 18 luni, operata de 3 ori pe creier din cauza hidroencefaliei. Probleme multe, boli si raceli nenumarate, griji pt trei copii deodata. Uneori ma simt si aiurea ca imi fac griji pt o amarata de viroza cand altii au trecut prin situatii cu adevarat nasoale. Pana la urma totul e bine cand se termina cu bine.
  •  
    • 8403 mesaje
    7 Oct 2014, 23:56
    0 0
    bertha_ said: Acum ma gandesc la un singur lucru: daca a facut deja viroza asta, sunt sanse sa mai faca in toamna-iarna asta? Sa o tin mai departe de lumea racita? In jurul nostru avem o gramada de copii care merg la scoli, gradinite, nu avem cum sa evitam in totalitate contactul cu ei. Nu pot sa o tin inchisa in casa, ba chiar abia astept sa iesim iar afara. In acelasi timp, nici n-as mai vrea sa trecem iar printr-un episod din asta prea curand.

     
    in general, dupa infectiile virale, organismul ramane in perioada convalescentei cu o sensibilitate semnificativa. virozele au efect mai puternic din acest punct de vedere decat infectiile respiratorii de etiologie  bacteriana. ideal ar fi sa o tii cateva zile deoparte de eventualele surse de infectie noi, dar daca nu se poate imbrac-o bine, (copii de varsta ei trebuie sa aiba o haina in plus fata de adult), evita trecerea brusca de la cald la rece, daca vezi ca e transpirata (si e posibil sa fie- in general, atunci cand incepe procesul de vindecare transpira puternic"iese raceala" cum spun eu), schimb-o imediat, evita curentii de aer si...curaj. gandeste pozitiv!
    augmentinul e destul de puternic. incearca sa ii refaci flora intestinala cu probiotice imediat dupa tratemant. evolutia ulterioara depinde si de asta.

    in rest, nu cred ca e cazul sa o menajezi (febra nu a fost puternica si de lunga durata  ca sa poti vorbi de copil epuizat, ce are nevoie d eo perioada de refacere mai lunga si de perfuzii).  las-o sa se joace, sa alerge, sa fie ea insasi. 


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 7 Oct 2014, 23:56
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 00:03
    0 0
    Scanteie, multumesc, o sa ii iau probiotics cqnd ajungem acasa. Probioticele se dau dupa ce termin cu antibioticul sau si in timpul? O sa o tin departe de lume multa o perioada, singura zi cand nu pot face asta e joi cand o sa fim prin aeroport si in avion, atunci n-am ce face. In rest, o sa o las sa-si faca de cap. As lasa-o si sa alerge, cum spui tu, numai ca inca nu stie nici sa mearga
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 00:06
    0 0
    Apropos, ca mi-am adus aminte, azi dupa antibiotic a facut diaree, din fericire o singura data. Am banuit ca antibioticul e cauza.
  •  
    • 4582 mesaje
    8 Oct 2014, 00:07
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    8 Oct 2014, 00:09
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 00:11
    1 0
    scanteie said:

    augmentinul e destul de puternic. incearca sa ii refaci flora intestinala cu probiotice imediat dupa tratemant. evolutia ulterioara depinde si de asta.



    Absolut de acord cu Scanteie.
    As avea o recomandare pentru toate mamicile cu bebei, dar si cu copilasi mai maricei: probiotice in timpul administrarii de antibiotic + 1, 2 saptamani dupa aceea. Flora intestinala este extrem de importanta pentru sistemul imunitar.  

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 8 Oct 2014, 00:14
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 00:13
    1 0
    bertha_ said:Scanteie, multumesc, o sa ii iau probiotics cqnd ajungem acasa. Probioticele se dau dupa ce termin cu antibioticul sau si in timpul? O sa o tin departe de lume multa o perioada, singura zi cand nu pot face asta e joi cand o sa fim prin aeroport si in avion, atunci n-am ce face. In rest, o sa o las sa-si faca de cap. As lasa-o si sa alerge, cum spui tu, numai ca inca nu stie nici sa mearga

     
    Se dau si in timpul administrarii antibioticului, si dupa aceea.  In timpul antibioticului ca sa nu se faca "daune" prea mari in flora intestinala.  

  •  
    • 9728 mesaje
    8 Oct 2014, 00:17
    1 0
    Uite un exemplu de prospect de probiotic pentru bebei:

     http://www.farmaciastejara.ro/biotics-baby-p-2985.html

    Asociat tratamentului cu antibiotice orale, pentru a contracara efectul acestora de distrugere a florei intestinale: 2-3 plicuri zilnic, in timpul tratamentului, la 3 ore distanta dupa administrarea antibioticului. Se va administra Biotics baby inca o saptamana dupa terminarea antibioticului.

     
  •  
    • 6798 mesaje
    8 Oct 2014, 00:26
    0 0
    aha, ok, atunci luam de maine.
  •  
    • 12208 mesaje
    8 Oct 2014, 00:33
    1 0
    http://secom.ro/cum-se-administreaza-probioticele-pentru-maximum-de-beneficii/
  •  
    • 7469 mesaje
    8 Oct 2014, 00:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 01:14
    0 0
    bertha_ said:Scanteie, multumesc, o sa ii iau probiotics cqnd ajungem acasa. Probioticele se dau dupa ce termin cu antibioticul sau si in timpul? O sa o tin departe de lume multa o perioada, singura zi cand nu pot face asta e joi cand o sa fim prin aeroport si in avion, atunci n-am ce face. In rest, o sa o las sa-si faca de cap. As lasa-o si sa alerge, cum spui tu, numai ca inca nu stie nici sa mearga
     

      i le dai dupa tratament. daca le dai in timpul tratamentului sunt inactivate si ele de augmentin.
    cat despre alergat...cred ca la fiecare trebuie s ava puneti varsta. cum citesc pe sarite, le mai incurc 

  •  
    • 8403 mesaje
    8 Oct 2014, 01:17
    0 0
    bertha_ said:Apropos, ca mi-am adus aminte, azi dupa antibiotic a facut diaree, din fericire o singura data. Am banuit ca antibioticul e cauza.

     
    exact.
    antibioticele distrug bacteriile rele dar si pe cele bune. in absenta acestora, orice bacterie rea care in mod normal e tinuta in frau de cele bune poate ataca. si apare diareea.
    tot diaree apare si cand se dezvolta candida (pe care antibioticul nu o omoara).  lipsind bacteriile bune, aceasta se dezvolta haotic, supranumeric si are ca efect dereglarea tranzitului intestinal.

     de aceea este importanta colonizarea rapida a intestinului cu lactobacillus din probiotice. daca era mai mare, iti spuneam sa ii dai lapte batut, varza acra, bors de putina (bogate in Lactobacillus sp). asa...singura solutie este sa ii administrezi probiotice