Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2014, 11:39
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3613 mesaje
    19 Mar 2014, 11:45
    0 0

    FC Vaslui? M-ai omorat! 
  •  
    • 4350 mesaje
    19 Mar 2014, 12:00
    1 0
    bertha_ said:
    roseblue said:
    bertha_ said:Trebuie sa luam in greutate si mii-a spus pediatra sa ii dau intre 50 si 70 ml la o masa, de 8 ori pe zi, deci din 3 in 3 ore. Ar trebui sa manance intre 350 si 450 pe zi, dar noi nu reusim sa trecem de 350, 360. Voi cum procedati sau ati procedat cu mesele in primele saptamani de viata?

     Berta, stai linistita! Vei vedea la primul control ca a luat in greutate! A mea a fost la fel, tot timpul era " in urma" cu 30 de ml. Chiar daca eu ii faceam exact cat " trebuia" , aia 30 de ml ramaneau in sticla, indiferent ca erau 120 ml, 180ml sau 210 ml. Daca ar bea mai mult decat are nevoie, l-ar regurgita si iar nu e bine. Iar ziua nu se trezea fix la 3 ore, dar noaptea, avea precizie de ceas elvetian .

     

    mereu ramane ceva in biberon, asta e deja regula. Imi aduc aminte ce tragedii erau cand eram mica si parintii ma obligau sa termin tot din farfurie, si uite acum, face acelasi lucru si eu...

     Eu inteleg ca degeaba iti spun tie 10 oameni sa stai linistita, pt ca si eu devenisem paranoica cand vedeam ca nu mananca cat scrie in grafic! La primul control, m-am dus cu inima cat un purice, speram ca macar 100 de g sa fie in plus. Cand colo, erau 700 g! Mie nu mi se parea nicmic schimbat, ori ca eram stresata, ori ca stateam toata ziua cu ea, nu stiu, dar sa vezi ca dupa prima vizita, te vei simti altfel! Am avut alaturi prietene cu o gramada de experienta, imi tot spuneau sa stau calma si linistita, dar de unde, in primele luni am fot atat de stresata, incat preferam sa nu mai vb cu nimeni. Mi se parea aiurea cand eu treceam prin tragedia vietii mele, adica nu manca copilul ca la carte, iar cei din jur imi ziceau ca e bine! Pediatrul imi zicea la fel, il sunam dupa fiecare masa, norocul meu ca ne stiam de foarte mult timp si imi raspundea amabil de fiecare data. Cand avea fata vreo 6 luni si incepusem diversificarea, alta belea! Mi se parea iar ca nu mananca cat trebuie, dar mi-a zis direct: potoleste-te ca o iei razna, copilul e bine, problema e la tine! M-am calmat abia pe la 2 ani, desi o problema reala nu a existat niciodata. Dar e foarte obositor sa traiesti cu stresul asta, incearca sa fii mai relaxata!

  •  
    • 4350 mesaje
    19 Mar 2014, 12:13
    1 0
    Eu cred ca problema asta are legatura si cu perioada sarcinii. Eu pot sa zic ca am nascut stresata, pt ca luni de zile mi-a fost teama sa nu se intample ceva, tinand cont ca eu am avut diagnostic de disgravidie emetizanta. Ma gandeam ca dupa ce nasc, copilul va manca normal si in sfarsit voi putea sta si eu linistita, dar in loc sa vad cat mananca, eu vedeam doar cat nu mananca. Acum cand ma gandesc, imi pare rau ca nu m-am bucurat efectiv de perioada aia, daca as mai avea un copil, cu siguranta voi fi cea mai relaxata mama din lume!
  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2014, 12:15
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    19 Mar 2014, 12:20
    3 0
    bertha_ said:Eva, nu e vb de lapte praf, ci de san. o sa incerc sa nu ma ingrijorez in legatura cu luarea in greutate, insa avem termen 2 sapt pana la urmatoarea vizita

     
    Bertha, daca te gandesti numai la greutate, vei pierde ce e mai frumos in momentele acestea.
    relaxeaza-te! nu te seta asa cum nu trebuie. ai incredere in corpul tau si al ei.

     fetita mea era mereu la limita de jos cu greutatea (se incadra in normal, dar ..nu era rotunjoara, cu un mic surplus, care, intre noi fie vorba, e necesar daca da o febra peste copil- caci atunci scade in greutate). iar eu mereu stateam ca pe ace. ma mai stressa si mama (care lucrase in pediatrie) ca un copil trebuie sa aiba atat si atat si sa fie asa si pe dincolo. 

    pana am spus :"stop! a mea creste cum vrea!"

    m-am pus pe mancat sanatos (inclusiv alimente ce stiam ca ingrasa). cu alte cuvinte i-am imbunatatit calitatea laptelui si ...am mers inainte. 

    la un an cobora si urca singura din pat si urca singura scarile de la toboganul pentru copiii de varsta ei. dar era (si este) subtirica. 

  •  
    • 4350 mesaje
    19 Mar 2014, 12:21
    4 0
    Dancing!

    A mea e mare fan Galatasaray, cunoaste si numele jucatorilor! Mai nasol e ca tati nu e fan Galata si ies scantei cand echipa lui joaca cu Galata . Are si un motiv foarte intemeiat, echipa tatalui joaca in albastru cu galben, iar Galata in rosu cu galben. Normal ca nici o fetita din lumea asta nu o sa tina cu o echipa care se imbraca in albastru, asta este explicatia ei!
  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2014, 12:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    19 Mar 2014, 13:07
    0 0
    Dancing, mi-ar placea sa fie mai baietoasa, dar in ultimul timp a devenit o sclifosita cu pretentii! Sa fie imbracata doar cum vrea si numai in rochite, sa nu o duc la nisip sau locuri unde s-ar putea murdari, sa nu-I atinga nimeni lucrurile, parul sa fie aranjat si cate multe altele! Momentan avem o problema fff grava, vine ziua ei si nici o rochita din orasul asta nu e pe gustul ei, desi am inceput cautarile de o saptamana!
  •  
    • 1441 mesaje
    19 Mar 2014, 13:12
    1 0
    E o perioada. Si noi iarna trecuta am facut-o doar in rochite si fustite indiferent cat de mare era zapada afara. Apoi i-am pus de cateva ori desenele cu Barbie imbracata in pantaloni si a inceput sa accepte ideea de pantaloni. Cat priveste rochita, si in cazul in care mai aveti timp gasitit o rochita gen printesa ei preferata si sigur o sa vrea sa se imbrace.
    Cat priveste culoarea echipei e de inteles, am vazut multe doamne ce isi aleg laptopul dupa forma si culoare, prea putin important ce CPU, GPU .... are
    Acest mesaj a fost editat de către udaridari: 19 Mar 2014, 13:12
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:15
    0 0
    dancing_fawn said:bertha, citisem in cartea de "instructiuni de utilizare" Mama si Copilul, ca bebe nu trebuie cantariti prea des, ca o iei razna! Greutatea e fluctuanta si e recomandat sa-l cantaresti o data pe luna. Eu abia ma abtin, dar decat sa o iau razna de paranoia ce sunt, mai bine mai astept

     

    A cantarit-o dr ieri si eu intentionez sa o cantaresc cand face 14 zile, adica duminica, cica la 10-14 zile dupa nastere ar trebui sa revina la greutatea de la nastere, deci sa recupereze. Ma abtin pana duminica.
  •  
    • 1441 mesaje
    19 Mar 2014, 13:17
    0 0
    bertha_ said:
    dancing_fawn said:bertha, citisem in cartea de "instructiuni de utilizare" Mama si Copilul, ca bebe nu trebuie cantariti prea des, ca o iei razna! Greutatea e fluctuanta si e recomandat sa-l cantaresti o data pe luna. Eu abia ma abtin, dar decat sa o iau razna de paranoia ce sunt, mai bine mai astept

     

    A cantarit-o dr ieri si eu intentionez sa o cantaresc cand face 14 zile, adica duminica, cica la 10-14 zile dupa nastere ar trebui sa revina la greutatea de la nastere, deci sa recupereze. Ma abtin pana duminica.

     

    Off imi aduc aminte de stresul cantarului. nu stiu ce cantar ai tu, dar cand am descoperit ca in functie de cum asez copilul pe cantar castiga sau pierde cateva sute de grame, am zis ca o data pe luna e suficient sa-l cantarim. A fost un pas mare de la de cateva ori pe zi la o data pe luna, dar a meritat.
     

  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:24
    2 0
    e un cantar pt bebelusi de la Primii pasi, nimic fancy. Eu personal nu am cantarit-o niciodata, cum ziceam, vreau sa fac asta cand face 2 saptamani. Eu monitorizez doar cat lapte bea. la fiecare masa, il pun din pompa in biberon, si incerc sa o mentin undeva intre 350 si 450 ml pe zi in perioada asta, dupa spusele dr. Ea mi-a bagat in cap ca sub cantitatea asta ar putea scadea in greutate. De cateva zile suntem oricum pe drumul cel bun, am trecut de 350 cat e minimul. Nu ma stresez prea tare, poate ca asa pare, dar chiar nu sunt stresata, incerc doar sa respect ce am fost invatata. Astept sa scape si de ultimele urme de icter, tot dr mi-aspus ca pana la sfarsitul saptamanii ar trebui sa dispara, oricum bilirubina e in continua scadere. In rest, ea e f bine, mananca, doarme, umple pampersii cu sarg
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:27
    1 0
    Si evident ca-s subiectiva pt ca orice cioara isi vede puiul ca fiind cel mai cel, insa mi se pare mai frumoasa pe zi ce trece.
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2014, 13:33
    0 0
    eu mi-am dorit sa poarte si-a mea rochite, altfel arata,baiatul e baiat, e frumusel si el dar fetele is ca papusile vii cand is micute iti vine sa le mananci nu alta. visam dantele peste dantele. si nu mi s-a implinit visul
    degeaba a avut papusi, n-a vrut si n-a vrut. rareori, la vreo ocazie speciala fusta, rochie. si acum e la fel, le tine in dulap pana uita de ele.
    si nici nu pot sa tac, fi si tu mai feminina..uite ce frumoasa esti cu rochie, pantofi, sandale,elegant, altfel....nu si nu.
    mi-e ciuda ca nu m-asculta , chiar i-ar sta bine ca-i frumoasa da--o moasa-sa de maimuta.. e maimutel c-asa o mai alint
    as pune si poza da mi-o fura careva. si fac crima!

  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2014, 13:35
    0 0
    faceti poze multe, sa aveti amintiri,filmati-i, noi nu aveam posibilitatile astea..
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:36
    0 0
    _Eva said:eu mi-am dorit sa poarte si-a mea rochite, altfel arata,baiatul e baiat, e frumusel si el dar fetele is ca papusile vii cand is micute iti vine sa le mananci nu alta. visam dantele peste dantele. si nu mi s-a implinit visul
    degeaba a avut papusi, n-a vrut si n-a vrut. rareori, la vreo ocazie speciala fusta, rochie. si acum e la fel, le tine in dulap pana uita de ele.
    si nici nu pot sa tac, fi si tu mai feminina..uite ce frumoasa esti cu rochie, pantofi, sandale,elegant, altfel....nu si nu.
    mi-e ciuda ca nu m-asculta , chiar i-ar sta bine ca-i frumoasa da--o moasa-sa de maimuta.. e maimutel c-asa o mai alint
    as pune si poza da mi-o fura careva. si fac crima!

     

    din acelasi motiv i-am cumparat si eu inca din timpul sarcinii tot felul de rochite, fuste, blugi si tot felul, are haine asigurate pana la un an. Abia astept s-o vad in rochii si sarafane, dar mai am de asteptat o gramada.
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:38
    2 0
    _Eva said:faceti poze multe, sa aveti amintiri,filmati-i, noi nu aveam posibilitatile astea..

     

    Toata sarcina mi-am promis ca nu voi sufoca pe nimeni cu poze si filmulete cu fetita, insa deja am umplut pagina de facebook Acum vad ca e imposibil sa ma abtin, era usor de zis inainte, dar greu de facut acum.
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2014, 13:41
    0 0
    cine vrea se uita cine nu,nu, stai linistita,altii fac pagina de facebook pisicii sau catelului si scriu ei, normal. asta ce mai e?
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2014, 13:41
    0 0
    Intrebare pt dancing, joplin, erica si oricine are bebe mic sau oricine stie: vi s-a spus si voua sa ii dati copilului din ziua 14 de viata vitamina D3 Vigantol 2picaturi pe zi?