micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    qaz
    • 4 mesaje
    4 Iul 2009, 14:53
    1 1
    @ miriam1980: dupa cat timp de la folosirea detralex-ului si auriderm-ului ai observat imbunatatiri? mie mi s-a zis sa iau detralex doar de 2 ori pe zi, dar daca tu zici ca ai luat de 3 ori pe zi, poate maresc si eu doza. folosesc crema cu protectie solara si oricum nu stau eu in soare.

    prin cicatrici postacneice ma refeream la gaurele... nu pot sa zic ca le-am avut severe, erau moderate, pe obraji cateva. oricum nu s-au imbunatatit absolut deloc. pete nu prea aveam (alea disparusera cu ajutorul cremei glycon).
  •  
    • 1510 mesaje
    4 Iul 2009, 16:58
    0 0
    qaz eu am folosit auriderm si detralex chiar inainte de peeling, am tenul cu tenta rozalie mai accentuata oricum, ma inrosesc ff usor, vant, soare, frig, cald, emotii la mine au acelasi rezultat: inrosirea pielii, in special in partea superioara a corpului.
    Pot sa spun ca dupa peeling roseata chiar s-a redus.
    Auriderm am folosit cam o luna si jumtatate dupa peeling, mi se cam uscase pielea de la el (inainte pielea mea era grasa) + flavo-c, asta pt stimularea colagenului si uscarea micilor cosuri aparute.
    Si la mine roseata de dupa peeling a tinut pana la 6-8 luni insa s-a redus incet incet.
  •  
    • 131 mesaje
    14 Iul 2009, 13:52
    0 0
    Buna fetelor,

    Am cam chiulit vreun an de pe forum. Am citit acum cateva mesaje dar mai am pana ma updatez cu toate mesajele. Pentru cele care nu ma stiu, eu am facut un peeling(pro fractional) in martie 2008 la Timisoara(din Bucuresti fiind).Nu am vazut rezultate spectaculoase, dar oricum a fost o mica imbunatatire. Asa ca , am fost saptamana trecuta la Dr harbuz si m-am hotarat sa-mi fac si eu mai multe peeling-uri. Am inteles ca e nevoie de minim 4 ca sa se vada rezultate klumea. Eu vreaa sa incep in octombrie. Este cineva care a facut 4 peeling-uri? Se merita .pup
  •  
    • 1510 mesaje
    14 Iul 2009, 18:45
    0 0
    vyorika din ce am citit pe la fetele de aici costa asa de mult profractionalul si rezultatele nu se vad decat dupa 2-3 sedinte, chiar doctorita recomanda 5 cu pauza dupa si o reevaluare dupa care e posibil sa mai ai nevoie de 1-2--3 in plus incat mai bine iti faci peelinguri chimice, preturile sunt mult mai accesibile si rezultatele exista, riscurile sunt de ambele parti daca nu respecti regimul de ingrijire al pielii.
    Macar mergi si ceri parerea si altul dermatolog care face peelinguri chimice inainte de a ajunge la harbuz.
  •  
    • 131 mesaje
    16 Iul 2009, 15:44
    0 0
    Merci de sfat Miriam. poti sa-mi recomanzi un doctor pentru peeling-urile chimice. Clinica?
  •  
    • 1510 mesaje
    17 Iul 2009, 00:39
    0 0
    vyorika as vrea sa-ti pot recomanda un medic cu care sa fi avut eu o experinta foarte buna insa nu am asa ceva. poate leventer insa preturile sunt asa de mari la ea.. tot ce pot face este sa iti dau numele unor medici despre care am auzit ca ar fi buni, unul este si in planul meu pt viitor
  •  
    • 29 mesaje
    17 Iul 2009, 09:10
    0 0
    Buna vyorica
    Am fost de urand impreuna cu o prietena la o dermatoloaga buna si am vazut cum e cu peelingul. Chiar daca o stiu deja de ceva vreme si stiu ca e priceputa sincer mi-a fost destul de teama sa fac pe pielea mea.
    A consultat-o, i-a spus care sunt optiunile si riscurile la fiecare tip de peeling in parte si au hotarat tipul de peeling, substanta folosita si programul sedintelor. Super elegant.
    Mi-a fost jena sa o rog sa ma lase sa ma uit cum ii face si oricum nu cred ca m-ar fi lasat.
    A iesit foarte multumita - nu era la priul ei peeling, era la al 3-lea ,primele 2 fiind facute la Leventer.
    Mi-a zis ca e super ok, i-a pus masca rece si i-a dat si masti acasa.
    De costat a costat-o 200 de euro pentru ca a mai vrut nu mai stiu ce chestii in plus. Am intrebat-o pe doctorita si mi-a zis ca in medie pentru un peeling usor pretul e undeva pe la 120-150 de euro.
  •  
    • 1510 mesaje
    17 Iul 2009, 12:56
    1 0
    estelle vb cumva de natalia dumitrescu?
    si eu am facut peeling la ea dar nu pot spune ca am fost foarte multumita, nu stiu daca as putea s-o recomand impacata

    iar apropo de preturi, mie mi-a luat 200 euro pt un peeling superficial si desi imi spusese ca toate produsele pe care mi le da acasa pt zilele de dupa peeling sunt incluse in pret n-a fost chiar asa, masca ice mask se plateste iar mini produsele pe care mi le-a dat mi-au ajus dupa cum urmeaza: o zi demachiantul pt piele sensibila, 2 zile mini apa termala de la avene si inca mai am ceva mostre de crema soalra, mi-a dat 6 mini tubulete gen mostra.
  •  
    • 1510 mesaje
    17 Iul 2009, 13:01
    0 0
    a, mi-am amintit ceva, o tipa care fusese la mai multi medici, inclusiv la leventer pt fraxel si daduse cateva mii de dolari, fara a fi multumita, recomanda un medic dermatolog din bucuresti care i=a facut peelinguri chimice cu rezultate net superioare fraxelului la preturi super accesibile (ea facuse peelingurile acum 2 ani parca si daduse 1 milion jumatate vs leventer de ex, acum 4 ani eu am dat 150 euro pt un peeling superficial-mediu)
    numele cabinetului este ENDO DERMA, http://www.endoderma.ro, cred ca sun si eu zilele astea sa vad ce preturi are, nu mai dau 200 euro + diverse pe un peeling superficial
  •  
    • 29 mesaje
    17 Iul 2009, 13:53
    0 0
    Ba da, de doctorita Dumitrescu vorbeam.
    In ce sens ai fost nemultumita de ea? Nu stiu dar cu mine a fost foarte draguta si mi-a explicat o groaza de chestii.
    Rezultatul n-a fost cel asteptat sau cum?
    Prietena mea stiu sigur ca a platit la urmatorul peeling undeva sub 150 de euro si i-a spus ca incepand din august va face pachetul de patru peelinguri cu 400 de euro.

    Si inca ceva , eu nu m-as duce unde este foarte ieftin pentru ca trebuie sa iti pui intrebarea de ce e atat de ieftin? Mama e farmacista si vreau sa iti spun ca am intrebat-o cat costa substantele pentru peeling: stii cat mi-a iesit substanta facuta "in casa" ? undeva la 50 de euro o aplicatie. Si tine cont ca e practic "no name" si fara manopera efectiva si toate celelalte.
    Iar cu mostrele ce pot sa iti zic, tu ai mai primit de la alt cabinet asa ceva? Pentru ca eu am mai fost in alte 3 parti si nu mi-a dat nimeni nici macar reteta sa imi cumpar de la farmacie nici vorba de creme pentru 2 zile.
  •  
    • 29 mesaje
    25 Iul 2009, 12:56
    0 0
    @miriam:
    ai fost pentru peeling la cabinetul ala de care ziceai ca lucreaza mai ieftin? Cum e? care sunt preturile?
  •  
    • 1510 mesaje
    25 Iul 2009, 18:19
    0 0
    Estelle este vorba de pricipiu in primul rand. Ii spui pacientului un lucru, pai faci asa. Daca stiam ca ea nu-mi da tot ce aveam nevoie dupa peeling si ca va trebui sa platesc si alte produse pt acasa (initial mi-a spus ca 200 euro e pt tot, procedeu si produse pt acasa pt dupa peeling) imi cumparam eu, aveam mai multi bani la mine, nu ramaneam asa nepregatita, mie imi place sa planuiesc chestiile astea, nu le las la intamplare.
    Apoi da, mi s-au dat nu numai mostre ci si toate produsele care trebuie folosite special dupa peeling la Leventer.
    Si uite ca de curiozitate m-am interesat si am aflat ca un peeling superficial la ea costa 10 milioane. Eu am dat 9 milioane la doctorita asta in conditiile in care cabinetul si serviciile nu erau nici jumatate fata de ceea ce ofera leventer care e totusi un doctor recunoscut, cu o mie de diplome si cursuri facute in strainatate, cu o experienta de necontestat. La leventer consultatia costa 2 milioane si stii cate vizite include? Pai e vizita dinainte de peeling si inca vreo 4 dupa peeling la interval de o saptamana, apoi cate o luna. Masca de dupa peeling te duci la cabinet si ti-o aplica gratis, la fel cremutele de care ai nevoie.
    Eu nu am mai mers la Leventer din cauza preturilor pt ca am fost f multumita de cum a decurs totul acolo. insa am ajuns sa platesc sume f apropiate la un cabinet la care nu m-am simtit tratata pe masura asteptarilor sau pe masura a ceea ce fusese stabilit initial.
    Oricum doctorita e draguta, iti explica, are rabdare insa preturile sunt totusi mari pt cat de incepator este cabinetul si de conditiile pe care le ofera.
    Leventer a lucrat mereu cu o asistenta, era pregatita pt tot ce s-a mai ivit pe parcurs, se vedea ca are experienta multa in peelinguri, m-am simtit in siguranta, stia de ce si cum desi pielea mea e mai ciudata.
  •  
    • 1510 mesaje
    25 Iul 2009, 18:24
    0 0
    La cabinetul celalalt n-am ajuns din lipsa de timp insa macar un telefon o sa dau.

    Ce zici tu acolo de preturi e cumva adevarat insa sunt medici care isi dau seama ca unul din serviciile lor are cerere mare si cresc preturile nejustificat asa cum altii prefera sa le mentina mai mici, poate le pasa mai mult de om decat de banii pe care ii fac. Doctorul asta de care ziceam are o anumita varsta si experienta iar tipa care mi l-a recomandat a mers ani la rand la el, rezultatele bune n-au fost o intamplare.
  •  
    • 1767 mesaje
    28 Iul 2009, 09:12
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 04:21
  •  
    • 131 mesaje
    17 Aug 2009, 12:39
    0 0
    Estelle,

    poti te rog sa-mi spui cum se numeste clinica unde este d-na Dumitrescu? as vrea sa ma interesez de peeling chimic.
    Stie cineva sa-mi spuna cum este dupa peeling-ul chimic? La cat timp poti sa iesi din casa? Cu profractional am iesit din casa dupa vreo 5 zilesi eram f rosie si atunic.La peeling-ul chimic se exfoliaza pielea dupa, nu? Adica tot gen profractional?
  •  
    • 1510 mesaje
    17 Aug 2009, 14:01
    0 0
    dna Natalia Dumitrescu are cabinetul in 1 mai, nr ei de telefon este 0742 267 324, are cabinetul in CATS salon.
  •  
    • 29 mesaje
    18 Aug 2009, 15:03
    1 0
    Buna fetelor, imi pare rau ca n-am mai scris in ultima vreme, dar imi pare bina ca am fost in concediu.
    @Mihaela: rezultatele au fost vizibile dupa a 3-a sedinta. Am inteles ca am nevoie de 10 sedinte, oricum nu cred ca e foarte scump( 1milion jumate sedinta). Sunt curioasa cat ma va tine efectul.
    In septembrie oricum m-am programat la peeling usor.
  •  
    • 3 mesaje
    17 Sep 2009, 07:43
    0 0
    am facut si eu profractional aseara,pentru pori mariti,seboree,sau dermatita seboreica,textura pielii si cateva semne,nu le pot numi cicatrici,a durut cat de cat,cel mai mult microlaser peel-ul,cred ca am facut operatia la minim 150 microni,oricum nu rezistam la 3-400,pentru ca am pielea subtire si sensibila,sunt curios cum voi arata peste cateva zile.
  •  
    • 49 mesaje
    17 Sep 2009, 19:30
    1 0
    mai nou ,se face peeling cu laser si nu trebuie sa stai deloc in casa ......si este mult mai eficient...
  •  
    • 1510 mesaje
    18 Sep 2009, 06:40
    0 0
    cornel, ma intrebam ce mai faci , sa ne spui cum merge recuperarea.

    blonduta la ce fel de laser te referi? ca profractionalul e laser, la fel mlp-ul, sunt o multime de lasere, tu despre care vorbesti?