mic dejun + gustare

  •  
    • 602 mesaje
    27 Iun 2005, 15:04
    0 0
    Am impresia ca si untul de arahide e o chestie de obisnuinta. Eu n-am ajuns la faza la care sa-mi placa Mi-am luat un borcan si-am mincat de doua ori din el, dupa care l-am aruncat. As prefera nutella pe piine, decit unt de arahide pe piine. Naspa e ca ambele au o gramada de calorii si-am ajuns la virsta la care ma ingras si de la apa.

    Mie-mi place sa maninc dimineata lapte cu cereale sau iaurt cu cereale. Si daca mi se face foame mai catre amiaza mi-o potolesc cu cite un fruct, mai ales ca acuma e oricum sezonul.
  •  
    • 287 mesaje
    29 Iun 2005, 05:12
    0 0
    mie imi place unt de arahide pe paine prajita si desupra un pic de dulceata (fara zahar) sau ca gustare mananc uneori felii de mere cu unt de arahide, sau mai este varianta unt de arahide cu telina (sunt niste tije verzi), sotul meu prefera combinatia asta. Eu i-am dus mamei mele unt de arahide de aici din america si initial ea mi-a zis ca nu-i place pentru ca il incercase pe cel din romania, insa i-a placut, a zis ca nu e la fel la gust.
  •  
    • 17 mesaje
    29 Iun 2005, 19:41
    0 0
    eu sunt in canada si am cumparat unt de arahide sa vad cum e...nu e asa de gustos este k un unt normal dasr are un gust extrem de puternic de arahide.. mie nu imi place, si cred ca nu merita sa d-ai bani asa de aiurea. dar dacA ESTI VERY CURIOASA POTI SA INCERCI SA ITI CUMPERI CEL MAI MIC BORCANEL..... cu bine
    apropo... mie imi place sa mananc dimineata paine cu unt si cu finetti, gem sau miere de albine sau cereale cu lapte.yammmmy sunt delicioase.
  •  
    • 1026 mesaje
    30 Iun 2005, 00:36
    0 0
    Aoleu, nu stiu cum puteti manca asa dulcegarii dimineata!! Eu nu ma pot atinge de nimic dulce pana dupa pranz, mi se face rau. Untul de arahide e bun dar parca pica greu..Americanii il mananca in prostie, te pomeni ca de-aia sunt asa grasi
    Eu dimineata mananc neaparat iaurt. Apoi variez: unt cu miere, cereale, mezeluri. Ma cap speriati cu e-urile astea Sigur se gasesc in sunca de-o mananc...
  •  
    • 831 mesaje
    30 Iun 2005, 11:39
    0 0
    Oana76 si io sunt la fel ca tine....nu pot manca la prima ora ceva dulce
    Micul dejun pt. mine consta in iaurt sau lapte batut, paine prajita cu margarina, salam, rosii, ridichi, telemea...chestii din astea. Rar cand mananc cereale cu lapte, si nu pt. ca nu mi-ar placea, da' laptele intotdeauna m-a "deranjat" la stomac
  •  
    • 287 mesaje
    30 Iun 2005, 22:09
    0 0
    americanii sunt grasi pentru ca mananca mult junk food (hamburgeri, cartofi prajiti, pizza, ciocolata, biscuiti, chips) si pentru ca nu fac miscare, insa si aici sunt oameni si oameni, am colege care tin la silueta si adopta o dieta sanatoasa. E adevarat ca sunt multi obezi aici, in general sunt portii mari peste tot, e ciuadat insa ca am observat ca atunci cand avem un eveiment (ziua cuiva) si se aduce mancare isi pun putin in farfurie. Multi manaca pentru ca isi permit, sau din cauza stresului, sau de placere sau pentru ca nu au ce face. Aici se face multa reclama produselor pentru slabit si se pune mereu problema obezilor, chiar am auzit ca va fi inclusa in categoria "boli" ca cei care au nevoie sa mearga la o clinica pt slabit sau sa isi faca operatie pt micsoararea stomacului sa aiba posibilitatea sa acopere costul cu asigurarea de sanatate. Cat despre untul de arahide este recomandat in diete, se asociaza cu fructe petru ca are proteine si pentru ca in felul asta nu o sa-ti fie foame dupa 30 de minute, insa constiutuie o masa nu un desert. E mai bine decat sa bagi un hambureger sau o farfurie de paste cu carne sau sarmale cu mamaliga.
  •  
    • 1026 mesaje
    30 Iun 2005, 23:28
    0 0
    Betsy, clar e mai bun decat un burger sau un hot-dog cu toate alea pe el...Cred ca totusi mancat in cantitati maricele s-ar putea sa ingrase. Nu stiu, nu am incercat sa mananc mai mult de 2 felii intr-o saptamana
    Da, si eu stiu ca vor sa bage obezitatea la capitolul "boli", ba mai mult sa le dea si semne din alea de handicapat ca sa isi poata parca masina oriunde.
    iar ei fac efort 0 sa slabeasca cu mici exceptii .
    In restaurante comanda cartofi prajiti, inghetata si burgeri, la film mananca o galeata de pop-corn cu 1 litru de cola etc.
    America e tara cu populatia cea mai grasa si cu cele mai multe diete si reclame la cum sa slabesti
  •  
    • 1 mesaje
    1 Iul 2005, 11:15
    0 0
    doamne, penibila mai esti.... mananca draga aer si apa, daca esti asa sensibila, de nici nu mai stii ce manca...sa nu ti se aplece de la atatea E-uri si mofturi ...
  •  
    • 2 mesaje
    1 Iul 2005, 13:33
    0 0
    Draga Donna, ai grija la un mic aspect legat de E-uri: margarina cu care se fabrica foietajele din comert, cele congelate! Margarina in sine este un produs periculos deoarece are in compozitie celebrul E330 (acid citric). Intr-un top negativ al E-urilor, E330 detine un nefericit loc intai! ESTE CANCERIGEN, FOARTE CANCERIGEN! Si inca ceva: acest E330 il gasesti aproape in toate: sucuri (inclusiv cele naturale sau tip nectaruri), dulciuri (banala alvita sau nuga) si inca multe altele. Daca vrei iti trimit o lista cu E-uri periculoase, lista preluata dintr-o revista frantuzeasca si lanasata pe net.
  •  
    • 2 mesaje
    1 Iul 2005, 13:38
    0 0
    Cyberbabe, de ce esti atat de acida! Este un forum in care discutam, nu ne adresam calificative de genul mofturi, sensibilitati, samd!Daca nu-ti place, schimba programul!
  •  
    • 1 mesaje
    8 Aug 2005, 17:10
    0 0
    Gragele mele. Am observat ca spuneti si nu spuneti despre branza topita ca are E-URI si nu are si ca va place mult.
    Se rezelva.Eu am vazut-o pe mama cum face ea branza topita. Va trebuie branza de floricica cumparata NU DE LA MARKET pt ca aceea nu e proaspata.O cumparati de la piata de la femeile de la tara pt ca va asigur ca nu are ca sa puna E-uri in ea.
    O pune-ti intr-o cratita si la 1 kg de branza puneti o lingurita de bicarbonat si sare cat sa fie ok pt d-voastra (sarea).
    O lasati de pe o zi pe alta la frigider, doar trebuie sa amestecati in ea ca sa se omogenizeze bine bicarbonatul in branza.
    A 2 a zi puneti branza cu bicarbonat o firbeti in aburi, puneti acel castron deasupra unei oale in care fierbe apa si tot amestecati pana se face branza topita iar cand vedeti ca se intinde la fel ca branza topita ramane sa puneti in ea verdeata sau sunca sau ardei sau gogosari sau simpla.Si e facuta de voi+e super sanatoasa.
  •  
    • 2903 mesaje
    9 Aug 2005, 18:34
    0 0
    mic dejun:

    1. CAFEA

    2.musli (romanesc 100 % natural) cu iaurt sau lapte, sau un iaurt mare cu musli

    sau

    3.o reteta "copiata" de la televizor: iau niste felii (2 de paine neagra, le scobesc de miez si pun cate un ou inauntru + condimente (sunt fan oregano, il consum in cantitati industriale , feliile le asez intr-o tava pe care o arunc vreo 3-4 minute in cuptor. Este gustos, dietetic, simplu de facut si cred ca destul de sanatos ...


    sau

    4. fructe, desi dupa ce le mananc mi se face o foame teribila la scurt timp
  •  
    • 1303 mesaje
    9 Aug 2005, 19:23
    0 0
    mic dejun - ce e ala? cafeaua la servici in fata calculatorului
    la servici - depinde; in general folosim cu nesimtire o cantina care e prin zona, sau cumparam de la magazinul de aici tot felul de chestii pt salate/sandwichuri. noroc ca avem bucatarie si timp sa ne preparam mancare
  •  
    • 298 mesaje
    9 Aug 2005, 20:45
    0 0
    Acest topic este din anul 2004....in weekend au fost niste probl...cu ramonel....si au aparut f multe topicuri vechi
  •  
    • 2903 mesaje
    10 Aug 2005, 10:37
    0 0
    nu-i bai si in 2005 mancam...
  •  
    • 54 mesaje
    10 Aug 2005, 19:02
    0 0
    ochi de ou cu multe rosii
    sau
    lapte cu cereale
    sau mezeluri cu multe rosii
    cornuri cu ciocolata sau vanilie si lapte
    gofri cu finetti si frisca etc
    (sa nu credeti c sunt disproportionata sunt inca tanara)
    si nelipsita cafea
  •  
    • 252 mesaje
    10 Aug 2005, 23:19
    0 0
    salata de rosii cu castraveti, masline si telemea de oaie, ceai verde.
  •  
    • 2903 mesaje
    11 Aug 2005, 10:46
    0 0
    ...ceai verde dimineata in loc de o cana de cafea...ar fi minunat sa beau si eu dimineata...

    numai ca nu-mi place deloc ceaiul verde...mi se pare amar

  •  
    • 252 mesaje
    11 Aug 2005, 12:46
    0 0
    asa mi se parea si mie la inceput, dar acum m-am obisnuit, si nu-l gasesc deloc amar
  •  
    26 Mar 2006, 20:17
    0 0
    am mancat eu pateu de peste si e supre.Acum depinde de gusturi.Tatal meu stie sa faca si pateu de peste home made.Iese super