hrana pisici

  •  
    • 5144 mesaje
    29 Mar 2011, 16:53
    0 0
    matzuca mea e guraliva tare...am mai avut/vazut pisici, dar asa vorbareata ca ea, mai rar...
    daca o imit cand miauna si spun „mama”, pe o anume tonalitate, zice si ea. cand stranut, imi raspunde intr-un anume mod, greu de descris in cuvinte; si daca stranut de 100 de ori la rand, de 100 ori imi raspunde.
    cand vrea sa ma joc cu ea se duce in alt colt de casa si miauna (iar pe alta tonalitate - cate una pt fiecare „cuvant” )
    cu vrabiutele nici nu mai zic - face asa interesant cand le pandeste! mai are un pic si ciripeste si ea
    si cand ne intersectam privirile si i se pare ei ca tre' sa-si zica parerea, nu se abtine...nu-i tace gura nici cand doarme: mai trebuie sa miaune si atunci macar un pic cand se intoarce de pe o parte pe alta
    si toate astea dupa indelungi informari despre rasa ei, din care aflasem eu ca e o pisica silentioasa
  •  
    • 4411 mesaje
    29 Mar 2011, 18:43
    0 0
    Pfff ce de raspunsuri,va multumesc,n am apucat sa citesc tot.In principiu stiu ce e de facut cand ai o pisica in casa.Pana acum am locuit impreuna,dar sora mea se muta si o ia pe motanica.As fi mai linistita sa am o pisica mai putin rasfatata si sa manance hrana uscata, iar daca voi spuneti ca se poate atunci m-am linistit.Va pup
  •  
    • 13910 mesaje
    29 Mar 2011, 19:04
    0 1

    andreea, tocmai citeam ca panse isi da pisica spre adoptie........

    poate te intereseaza una gata educata...

  •  
    • 6557 mesaje
    29 Mar 2011, 19:30
    0 1
    esti draguta ellado
    chiar e educata
    face doar la litiera
    mananca hrana uscata, eu ii dau purina
    nu cerseste de mancare decat uneori cand ma simte ca pregatesc ceva bun prin bucatarie
    e foarte linistita si foarte tandra in acelasi timp
  •  
    • 6557 mesaje
    29 Mar 2011, 19:31
    0 1

    e obisnuita sa stea singura prin casa

    si i-a rabdat si ii rabda pe copii cu stoicism

    si fara nici un fel de represalii


    Acest mesaj a fost editat de către panselutas: 29 Mar 2011, 19:36
  •  
    • 180 mesaje
    7 Mai 2011, 13:26
    0 1
    Cel mai sanatos pentru pisica este sa manance hrana umeda sau carne cruda. Altfel risca sa aibe probleme cu rinichii dupa 10 ani. Pe eticheta, primul ingredient sa fie carne, fara porumb si alte adaosuri de carbohidrati. Pestele ar trebui sa fie un rasfat ocazional. Pestele poate contine mercur, si nu contine toate vitaminele si substantele de care pisica are nevoie.
  •  
    • 13597 mesaje
    8 Mai 2011, 11:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 8 Mai 2011, 11:17
  •  
    • 180 mesaje
    8 Mai 2011, 17:25
    0 0
    dancing_fawn said:

    1. Hrana umeda e de fapt hrana uscata imbibata in gelatina. Nu e nicio diferenta Poate doar la Gourmet mai gasesti hrana umeda mai apropiata de cea naturala.
    2. Carnea cruda este extrem de periculoasa. Trebuie sa stii exact sursa de unde o iei, si sa fie testata sanitar-veterinar. E mai ceva ca la loterie. Nu vrei sa-ti ia toxoplasma gondii, ca altfel a pus-o si pisica, ai pus-o si tu!

     

    Complet gresit. Pe langa continutul mare de cereale pe care il are mancarea uscata mai exista si un alt motiv pentru care aceasta nu este recomandata. Si anume, pisicile nu isi vor putea lua apa de care au nevoie din mancare. Si cum nu prea au un instinct al setii, vor fi in cea mai mare parte a timpului deshidratate (de aici probleme de sanatate precum pietre la rinichi/vezica/etc). Daca chiar esti interesat(a): http://catinfo.org/

    Din marcile din Romania ar fi bune: Applaws, Orijen, Acana, Schesir si pentru mancare uscata si pentru umeda.

     

    Despre mancarea raw nu am citit foarte mult, dar este important sa cunosti sursa din carne provine carnita, sa alternezi organe, carne, oase pentru o dieta completa si periodic sa vezi daca este nevoie de o deparazitare. 

     

  •  
    • 3311 mesaje
    8 Mai 2011, 17:52
    0 0
    nush daca am mai scris, dar din ce stiu de la vet, nu e bine sa ii dai carne cruda.
    a mea se strica la burtica..
    asa ca daca ii dau, destul de rar, pentru ca nu ii place, ii dau doar fiarta sau prajita (nu in ulei, ci pe teflon)
  •  
    • 13597 mesaje
    9 Mai 2011, 16:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 371 mesaje
    5 Mar 2012, 16:21
    0 0
    al meu pisoi mananca bobite doar noaptea.peste zi mananca pliculete pe care le cumpar de la DM.si cu noi mananca aproape orice, conteaza doar sa ne vada pe noi e foarte pofticios. in fiecare dimineata la 6 imi da trezirea punandu-mi labuta incet pe fata, semn ca e momentul sa ne mutam (eu cu pisicul) in patul din sufragerie, sa ne uitam la tv si sa ne alintam
    si noi ii mai dam ocazional carne de pui cruda.si ii plac foarte mult pipotele fierte.si nu ii plac conservele Gourmet
  •  
    • 5609 mesaje
    7 Mar 2012, 06:42
    2 0
    Eu am 2 pisici adulte acum si de cand ma stiu am avut pisici si catei.
     Astea de le am acum sunt rase de pisici mari: fetita este "maine coon" si baiatul " Raga muffin".
    http://kindcatbreeds.com/197/maine-coon-cat-kittens-2/
    http://kindcatbreeds.com/51/ragamuffin-cat-breeds/

    Fiind rase   diferite nu se accepta, nu se joaca impreuna, cel mai adesea tipa una la alta pana se alearga si se iau la bataie, desi stiu clar ca amandoua traiesc in aceeasi casa totusi nu se suporta una pe cealalta. Am uitat sa mentionez ca fata are 7 ani si baiatul doar 3, dar nu s-au acceptat nici cand era la inceput si nici acum.

    Deci, daca va luati a doua pisicuta aveti grija sa fie din acelasi rasa pentru ca riscati cea am patit eu, adica sa nu se impace deloc.

    Eu le hranesc cam asa:

    - un bol cu apa proasapa si un bol plin cu bobite de wiskas este to timpul in bucatarie, pentru cand le este foame, intre mese, sau daca intarzii acasa, bolul ala il umplu mai tot timpul, cum ajunge la jumate tot acolo pun;

    - pe la 8 dimineata le dau hrana umeda din conserva, de obicei wiskas sau alte branduri preferate, cam cate 2 linguri mari pt fiecare pisica.

    - pe la 6-7 seara le dau carne cruda de pui, vita sau peste, bucatele marunte taiate la mana, pe ale mele pisici le si hranesc in gura, cucatica cu bucatica.

    Binenteles ca frecvent le dau lapte, smantana si cascaval.

    Se face cel putin trimestrial tratament cu Frontline si alte antideparazitare intestinale.
    Dezexarea daca nu vrei sa faca pui imediat dupa 6-7 luni.

    Nu recomand numai mancarea uscata deoarece nu are vitaminele si aportul de hrana necesara unei pisici normale si in ani poate sa aibe carente si sa se imbolnaveasca rau, avitamonize, pancreatite, probleme cu rinichii, caderea parului, etc.

    Nu recomand nici carnea speciala pentru pisici care o gasesti im magazinele destinate animalutelor, sunt scanadaluri tot mai multe din cauza dozelor imense de chimicale introduse aici care cu timpul produc paralizia pisicutelor.



    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 7 Mar 2012, 12:59
  •  
    • 2089 mesaje
    7 Mar 2012, 08:26
    2 0
    Maricon, esti de o incuietime rar intalnita!
    In primul rand, in limba romana se zice "rasa", si nu "breed".
    In al doilea rand, cum macar iti poate trece prin cap stupiditatea ca pisicile trebuie sa fie de aceeasi rasa ca sa se tolereze??? Adica tu crezi ca pe ele le intereseaza ca una are blana scurta-alba, iar alta lunga-neagra? Nu, astea sunt aspecte care te intereseaza numai pe tine, crede-ma. O pisica bej maidaneza poate fi prietena cu o pisica gri din cea mai scumpa rasa australiana. Pentru cultura ta generala.
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Mar 2012, 09:31
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1427 mesaje
    7 Mar 2012, 11:09
    0 0
    A mea e de rasa, frate, tomberoneza pura
    Dar asta nu o impiedica sa fie o mofturoasa si o ciufuta.
    Mananca boabe si peste din cand in cand, dar numai crud.
    Ma dispera cu mancatul, pentru ca desi are vasul plin, pana nu-i zdrangan 2-3 boabe in bol nu mananca. Sta si se uita la mine ca broasca la bariera. Bine macar ca nu miauna
    Si mananca boaba cu boabaaa, ma scoate din minti
    Eu ii iau Friskies pentru pisici sterilizate si de rasfat boabe cu somon      
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Mar 2012, 11:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1427 mesaje
    7 Mar 2012, 11:18
    1 0
    joplin said:
    mahtobleyla said:A mea e de rasa, frate, tomberoneza pura
    Dar asta nu o impiedica sa fie o mofturoasa si o ciufuta.
    Mananca boabe si peste din cand in cand, dar numai crud.
    Ma dispera cu mancatul, pentru ca desi are vasul plin, pana nu-i zdrangan 2-3 boabe in bol nu mananca. Sta si se uita la mine ca broasca la bariera. Bine macar ca nu miauna
    Si mananca boaba cu boabaaa, ma scoate din minti
    Eu ii iau Friskies pentru pisici sterilizate si de rasfat boabe cu somon      

     
    Cunoastem! Pe mine ma trezea la 2 si la 4 dimineata, doar sa mergem impreuna pana la castron (castronul plin) si, la fel, trebuia sa-i vantur nitel boabele...abia dupa aia incepea sa manance

     Noaptea nu prea mananca, doarme ca valiza. In schimb vine langa mine si se holbeaza la mine pana ma trezesc, sa-i dau drumul afara. Si dupa ce o scot afara si ma bag la loc in pat, e calare toata pe geam si bate ca disperata cu labele in geam sa-i dau drumul inapoi in casa

  •  
    • 4208 mesaje
    7 Mar 2012, 11:37
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13910 mesaje
    7 Mar 2012, 11:53
    0 0
    si eu sint fan simon's cat 
  •  
    • 1427 mesaje
    7 Mar 2012, 11:58
    2 0
    http://www.youtube.com/watch?v=4rb8aOzy9t4&feature=relmfu

    asta e a mea, clar