hrana pisici

  •  
    • 4208 mesaje
    24 Mar 2011, 14:52
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2642 mesaje
    24 Mar 2011, 15:01
    0 0
    Hau, eu am facut copil. Sa mai faca si altele.

    Si pisica mea e cam grea.
    Oricum e de talie mare. E corcitura cu birmaneza. E foarte inalta, cu picioare lungi si subtiri.

    Care stiti si va pricepeti spuneti-mi si mie, de ce la unele pisici le atarna burta, intre picioarele din spate, ca o punga asa... Nu stiu cum sa explic exact, dar cred ca stiti la ce ma refer.
  •  
    • 13597 mesaje
    24 Mar 2011, 15:06
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2642 mesaje
    24 Mar 2011, 15:08
    0 0
    Nu, nu e castrata.
    Dar sa stii ca sre sortul ala de cand era tanara si slaba.
  •  
    • 3216 mesaje
    24 Mar 2011, 15:21
    0 0

    Citrice, şi eu am copil în dotare şi am cam trecut de vârsta schimbatului scutecelor, da’ asta pentru persoanele de genul de care zic nu cred sǎ fie un impediment  ce daca ai? În loc sǎ creşti pisica, mai faci unul.  

    Ţin minte cǎ, pe la vreo 16 ani, plimbam câinele şi m-au apostrofat pe stradǎ douǎ femei: «de ce nu faci un copil? Tineretul din ziua de azi... creşteţi animale, dar copii vǎ e lene sǎ faceţi”

    Dacǎ precizez şi cǎ eu la 16 ani arǎtam de 13, 14, vǎ daţi seama…

     

    Legat de burta lǎsatǎ, şi cotoiul nostru e aşa. Nu cred cǎ de gras, mai degrabǎ o fi o caracteristicǎ a unor rase (Biri e, precis ca un v-aţi dat seama dupa nume, birmanez). 

  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 15:22
    0 0
    si a mea are colacelul pe burtica, desi ii dau mancare pt femele sterilizate; daca nu evolueaza, e inca bine. e talie mare si a mea si e normal sa nu fie prea silfida.
    eu spun ca nu e mofturoasa, dar sa rectific: nu e mofturoasa la mancare pt pisici, in rest nici cea mai apetisanta friptura nu o atrage; mai face vocalize cand desfac cate o conserva cu peste sau pate, dara daca ii dau tot nu mananca (o imbie doar mirosul)
    citrice, nu-ti stiam cunostintele in ale ingrijirii pisicilor, iar greseala cu trecerea brusca de la o mancare la alta e frecventa si o cauza pt deranjarea la stomac...insa la ale tale e moft pur
    p.s. : oh, ce-mi place sa vorbesc despre blanoasa mea!
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 15:25
    1 0
    aaa... si lapte... daca as lasa-o sa bea din cana mea ar vrea, dar daca ii pun in bolul ei nu mai e bun
  •  
    • 2642 mesaje
    24 Mar 2011, 15:26
    1 0

    Recunosc, pisica mea e mofturoasa rau si alintata peste masura.
    Ea e stapana in casa.
  •  
    • 2642 mesaje
    24 Mar 2011, 15:27
    0 0
    hau_hauuu said:

    Citrice, şi eu am copil în dotare şi am cam trecut de vârsta schimbatului scutecelor, da’ asta pentru persoanele de genul de care zic nu cred sǎ fie un impediment  ce daca ai? În loc sǎ creşti pisica, mai faci unul.  

    Ţin minte cǎ, pe la vreo 16 ani, plimbam câinele şi m-au apostrofat pe stradǎ douǎ femei: «de ce nu faci un copil? Tineretul din ziua de azi... creşteţi animale, dar copii vǎ e lene sǎ faceţi”

    Dacǎ precizez şi cǎ eu la 16 ani arǎtam de 13, 14, vǎ daţi seama…

     

    Legat de burta lǎsatǎ, şi cotoiul nostru e aşa. Nu cred cǎ de gras, mai degrabǎ o fi o caracteristicǎ a unor rase (Biri e, precis ca un v-aţi dat seama dupa nume, birmanez). 

     

    Cred ca e o chestie specifica birmanezelor. Zic si eu.

  •  
    • 3216 mesaje
    24 Mar 2011, 15:33
    0 0

    Se pare cǎ ne-am adunat aici, iubitoarele de pisici (a ieşit, involuntar, şi o rimǎ).

     Şi mie-mi place sǎ vorbesc de el, de cotoi… şi noi tot “blǎnosul” îl alintǎm, printre alte multe porecle.

    Idem, şi el inghite in sec atunci cand ne vede mâncând sau se apropie sǎ miroasǎ, dar n-ar gusta nici picat cu cearǎ. Am incercat şi cu smântânǎ, lapte, ou, ficat, peşte, pe nimic altceva nu pune botul, în afarǎ de mancarea specialǎ de pisici.

  •  
    • 3216 mesaje
    24 Mar 2011, 15:37
    0 0

    Nu cred cǎ e specific neapǎrat numai birmanezelor; naşii noştri, mari iubitori de pisici, au un cotoi persan, care şi el e burdihanos. O fi valabil pentru mai multe rase.

    Desi au şi un tomberonez roşcat, care şi ǎla a facut burtǎ… deci ori e de rasǎ, tomberonezul, ori… nu ştiu.

  •  
    • 4208 mesaje
    24 Mar 2011, 15:38
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 24 Mar 2011, 15:47
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 15:45
    0 0
    multumim, andreeax, ca ne-ai incins la discutie si cu ocazia asta poate o sa realizezi si ce placut e sa ai un sufletel care sa-ti descreteasca fruntea.
    cand sunt mai morocanoasa, atunci se apuca si mustacioasa sa faca ghidusii si sa ma binedispuna.
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 15:48
    0 0
    cu floricele ma amuzam cu pisicile la tara: le faceam traseu (cu obstacole ) si se catarau peste tot dupa ele, ca teleghidate
  •  
    • 4208 mesaje
    24 Mar 2011, 16:01
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 16:03
    0 0
    a zambit ca o diva la aparat
  •  
    • 3311 mesaje
    24 Mar 2011, 17:01
    0 0
    la noi se papa royal canin.. cu pofta.
    as vrea totusi sa incerc si cu altceva, poate mai bun. am intrebat la magazinul vet de unde ii iau mancare si mi-a spus ca mai mult de royal canin nu are ce sa imi recomande.
    voi ce spuneti?
  •  
    • 4208 mesaje
    24 Mar 2011, 17:14
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 24 Mar 2011, 17:16
  •  
    • 5144 mesaje
    24 Mar 2011, 17:29
    0 0
    a mea mananca royal canin. intrebasem medicul daca ar fi bine sa mai schimb si a spus ca atata timp cat ii prieste, nu e nevoie. oricum royal canin e in top. eu am capatat incredere in ei de la inceput pt ca sunt singurii care au hrana speciala pt pisoi pana in 4 luni (din cate stiu eu).
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Mar 2011, 00:14
    0 2
    am si eu 2 pisici, o fetita si baitelul din imagine. Amandoi au tabieturi si mananca destuld e diversificat. Dimineata au conserva de wiskas, pe dupa masa se mai rontaie la bobite de wiskas sau se cere cascaval iar seara, intotdeauna o portie de carne cruda (de preferat pui, vita sau cangur). Rasfate nu?
    A...am uitat sa va spun ca pisicuta nu manca decat din mana mea, bucatica cu bucatica...eh...ce sa-i faci acum are 6 ani, dar asa am invata-o de mina, acu este cam tarziu sa o dezvat.