prieten drag

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    19 Oct 2011, 15:14
    0 0
    au fost trei zile de vant foarte puternic si ploaie. nu prea mi-a placut vantul asta. se auzea suierator si amenintator. dar a trecut. dobrogea e patria vanturilor...asa ca ... la iarna ma papa crivatul. m-am nascut intr-o zona linistita din punctul asta de vedere (al vanturilor), dar deh...viata asta m-a adus aci si nu ma pot obisnui cu bataia vantului.
  •  
    • 1158 mesaje
    20 Oct 2011, 09:38
    0 0
    "neata buna..........sper ca este buna pentru toate si mai sper sa nu ajunga gripa pe la voi,asa de repede..............
    Lobela draga mea ,ma bucur ca ai avut zile frumoase ,zile de toamna superbe.......sper ca ai reusit sa-ti umplii borcanele cu de toate si mai sper ca ti-au iesit toate gustoase........
    beo.....te-ai mutat in Dobrogea in urma casatoriei tale cu cineva de acolo,sau ai ajuns cu serviciu ?.......... in momentul cind te mutit dintr-o zona in alta iti trebue timp pentru acomodare,cu zona ,cu oamenii,cu obiceiurile locului........unele persoane reusesc ,altele nu.Iti spun asta din proprie experienta.....in ce zona a tarii te-ai nascut,daca nu sunt indiscreta?
    Oare ce mai fac celelalte fete?.....nu a mai aparut Doica,Mimika?......sper ca sunt bine.
  •  
    • 1259 mesaje
    20 Oct 2011, 09:42
    0 0
    Mece hai pe chat
  •  
    • 1259 mesaje
    20 Oct 2011, 09:47
    0 0
    VA salut .... si numai bine . Imi este dor de voi ,dar ma gindesc ca sunteti bine . VA PUP
  •  
    • 1158 mesaje
    20 Oct 2011, 10:38
    0 0
    Scuze ,Doica......nu am fost atenta ,citeam ceva despre Huidu si sotia sa Cristina.Ai mp.
  •  
    • 1519 mesaje
    20 Oct 2011, 10:42
    0 0

    Am incercat sa intru pe chat cu Doica apoi cu Mace dar nu-mi iese.Nu stiu de ce.Daca vreti contactati-ma voi.M-as bucura sa stiu ce mai faceti.Eu ma lupt de doua zile cu o raceala banala dar sacaitoare.Prietenele mele m-au procopsit cu ea .Au fost mai harnicute si au colectat-o de la servici si au pasat-o mai departe.Ne distram pe tema asta dar cum s-a trecut brusc de la vreme aproape varateca la ce de iarna si cum nu am acceptat asta imediat,e normal sa stau acum cu nasul infundat,sa beau ceaiuri  in casa.Sunt de parere ca raceala asta tratata sau nu tot o saptamana tine.Mace mi-am umplut camara cu de toate,am facut si ghiveciul dupa reteta lui beo dar fara bobite de mazare si a iesit f bun,azi imi aduce cineva varza si saptamana asta poate reusesc sa o pun in butoi.Cam la atat se limiteaza harnicia mea in ceea ce priveste camara.Voi ce mai faceti?Mimika pe unde esti?Da si tu o strigare pe aici.Va pupic pe toate.


    Acest mesaj a fost editat de către lobela: 20 Oct 2011, 10:45
  •  
    • 1158 mesaje
    20 Oct 2011, 10:56
    0 0
    Lobela,adevarul este ca sunt tre ocupata,nu prea mai am atata timp liber si nu prea mai intru pe eva din acelasi motiv.
    Astazi am avut un pic de timp si am intrat pe aici.Sunt bucuroasa ca in general sunteti bine ,imi pare tare rau ca am ratat-o pe Doica ,te-am ratat si pe tine pe Chat.....scuze......
    Eu nu am facut aproape nimic la borcane,mi-am pus in congelator una ,alta si mai am sa pun varza,cred ca saptamana viitoare....acuma din pacate trebuie sa plec si va pup pe toate ,tie Lobela multa sanatate,sper sa scapi repede de nas picurator ...... pupice
  •  
    • 1144 mesaje
    21 Oct 2011, 19:49
    0 0
    Buna seara, buna seara dragelor, va citesc si ma bucur ca sunteti bine, harnicute, cu camara aranjata, acum numai iarna sa vina.
    Eu... ce sa spun , ma chinui cu o raceala de cateva saptamani, am luat si motul celui mic (a facut anul, deja e barbat mare), si tot el imi ocupa tot timpul nu am prea avut timp de c amara, lasa ca mai este cate ceva pe acolo, mi-ajunge pana in primavara.
    Lobela, abia atept sa-mi spui ce nazbatii mai face nepotica ta, la fel si tu Doica, dar ce zic eu, Robert este deja mare.
    Mace draga, ce bine imi pare ca esti bine, ca de vad aparand aici, eu, este adevarat mai rara, nu prea imi da pace zgatia asta mica, dar tot intru din cand in cand.
    Beo, deci esti dobrogeanca de-a mea, ma bucur.

    Va pup pe toate, si promit ca voi intra mai des , multa sanatate va doresc, noapte buna.
  •  
    • 1519 mesaje
    22 Oct 2011, 17:10
    0 0
    Uita ce de lume adunata in casuta noastra.Se vede ca a venit toamna si e frig afara.Zau ca nu-mi mai place si ma gandesc cu groaza la iarna.Nu de alta dar frigul ne-a stricat o parte de vacanta mie si micutei mele.Mimica ce sa-ti spun?Mi dor cumplit de ea.Noroc cu internetul si camera .A crescut si e tot mai frumusica si constienta de asta(vai de ei baieti numai sa mai creasca)Deocamdata isi cam pierde rabdarea cu scrierea franceza ca am invatat-o eu sa scrie in romana si acum pune mereu intrebari sau se grabeste sa citeasca asa cum se scrie.Oricum e isteata si nu prea lasa pa altii in fata ei si daca se intampla asta e tare ofticata.Vorbeste o romana pestrita presarata cu cuvinte adaptate din franceza(e asa de nostima ca nici nu o mai corectez pe mica mea Chiritoaie)Avem un amestec de romano-franceza a noastra si ne intelegem bine.Imi spune micile ei secrete si ma straduiesc sa fiu serioasa cand imi vine sa mor de ras.Mai nou i-a cerut maica-si sa-i cumpere sutien la costumul de baie (are 6 ani si doua bunonase rozulii)Si uite asa ma distrez cu mica mea minune.
  •  
    • 1144 mesaje
    23 Oct 2011, 21:38
    0 0
    Lobela, ai mare dreptate, pe masura ce cresc sunt tot mai nostimi, si e adevarat, trebuie sa-i tratam cu multa seriozitate, asa capatand incredere in noi. Stii, nu credeam ca voi avea atata rabdare (cu ai mei nu am avut nici pe jumatate, mereu pe fuga... si-mi pare tare rau), acum insa... da-mi doamne sanatate.
    Lobela, e tare bine ca poti comunica prin tehnicile acestea moderne, sa le poti vedea, auzi, ei, n u-i ca si cum ai fi langa ele, dar totusi.
  •  
    • 1158 mesaje
    23 Oct 2011, 22:52
    0 0
    Draga mimika,am trait sa te vad fericita cu un nepotel frumos langa tine.Se zice ca abia cand ajungi bunica,iti iubesti mai multi nepotii si ai timp de ei sa-i dragalesti,sa le faci toate poftele,ai rabdare si timp cat cuprinde.Cand esti tanar,cu serviciul si cu problemele pe care le ai,nici nu stii cind trece timpul si te trezesti cu ei mari.
    Si tu si Lobela si Doica va iubitii tare mult,nepotii,asta se vede din postarile voastre.Va pupacesc pe toate si va doresc ani multi cu sanatate,sa ajungeti sa-i vedeti mari.
    O saptamana frumoasa,dragele mele.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    24 Oct 2011, 10:44
    1 0
    buna, dragele mele...sunteti atat de blande si calme...si imi dati o stare de liniste si parca sunt din nou copil cand va citesc...imi inspirati doar bunatate...rabdare si bucurie. va multumesc, dragelor! vorbiti atat de frumos de nepotii vostri si de micile lor nazbatii...doamne, cata dreptate aveti...eu prinsa in cotidian...ma mai opresc cand fac cate o tema cu micuta mea...sau cand piciul ma intreaba de te miri ce minune....dar, voi...traiti cu bucurie si va hraniti cu fiecare zi din fericirea de a avea nepotei...promit sa-mi fac si eu mai mult timp sa vad cum imi cresc copiii...remarc faptul ca au mai crescut doar atunci cand incep o noua etapa in viata, sau cand raspunsurile lor sunt atat de mature ca ma uimesc...si atunci observ ca picii mei sunt mari ...si mai maturi ..si mai independenti...iar eu luata cu viata de zi cu zi imi dau seama ca a mai trecut inca un an...si inca unul...si tot asa. si toate astea fara a petrece atat de mult timp pe cat mi-as dori cu copiii mei.
    sa aveti o saptamana buna...si fara prea mult frig!
  •  
    • 1144 mesaje
    24 Oct 2011, 16:45
    1 0
    Mace draga, ai dreptate si parca, si mie nu-mi vine a crede ca am minunea asta mica langa mine. Mai stii cat de mult imi doream un nepotel? Dupa ce am trecut si prin oarece probleme, ne cam luasem gandul, insa, bunul Dumnezeu ne-a rasplatit lacrimile, ne-a ascultat rugile si iata ca deja are un an gogosica.
    Beo, crede-ma, toate suntem la tinerete asa cum spui tu, mereu pe fuga, sa le cuprindem pe toate, insa te rog, opreste-te mai des asupra lor, asculta-i cu atentie si rabdare, fa-ti timp, rapeste-ti un minut mai mult, atat de mult pierdem... Ce n-as da sa-mi fie copiii mei mici din nou? Mi-e dor de naivitatea lor, de zecile de intrebari venite una dupa alta fara a astepta raspunsul si ma intreb acum, oarce cand au crescut? Si tot eu imi raspund: atunci cand am imbatranit eu... Furati de problemele cotidiene, nici nu ne dam seama ca pierdem momente care nu se mai repeta, nu se mai intorc niciodata.
  •  
    • 1158 mesaje
    24 Oct 2011, 19:55
    0 0
    Tare frumos ai scris Mimika........eu te rog fii acum,doar o buni fericita si sanatoasa,doar atat............traieste momentul acesta,de care bunul Dumnezeu a vrut sa te bucuri........

    In rest toate cele bune tuturor,eu azi am avut o zi imposibila,nu prea am dialog in seara asta.....pupice.
  •  
    • 1259 mesaje
    25 Oct 2011, 04:56
    0 0
    E tare frumos ce ati scris legat de copii.Acum ma uit cum creste Robert ,cum nu -i mai vin hainele si incaltamintea ,cum nu mai au loc in sifonerul lui si mereu adun lucruri. S-a facut mare si ma gindesc de multe ori asa cum spune si Mimika ,voi avea eu sanatate sa-l vad si pe mai departe .....
    Nu stiu daca voi aveti insomnii ,dar eu am , rare dar ma apuca dimineata cu gindurile . Acum am intrat cu voi .sa va scriu si eu fiindca nu v-am uitat .O zi buna.
  •  
    • 1144 mesaje
    25 Oct 2011, 09:27
    0 0
    Sigur Mace ca sunt o bunicuta fericita, sanatoasa cat se poate, insa da-mi voie sa fiu si nostalgica din cand in cand... Sunt constienta ca toate trec, e firesc, prezente sunt doar amintirile si regretele ca nu am petrecut parca mai mult cu cei mici... cei mici zic eu, acum cand ma uit la ei si vad cat de mica am ramas pe langa ei, si ce barbati s-au facut ... mi se umple inima de mandrie, ca oricarei mame.
    Uf, de parca as avea 100 de ani, nu abia jumatate.
    Doica, ne rugam si noi sa fim sanatoase sa traim, sa ne vedem nepotii mari, sa le daruim ceea ce copiilor nostri nu am prea putut, adica timp, atentie, rabdare...
    Lobela, pe unde-mi esti? Beo, e inca atat de tanara, cred ca este foarte ocupata. Eu va sarut pe toate, va doresc o zi senina .
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    25 Oct 2011, 10:02
    0 0
    buna, dragelor. aveti maaare dreptate..trebuie sa ma opresc din valtoare...aseara le-am citit povesti si un desen animat...m-am bucurat de rasul lor si de emotia pe care le-o produceau aventurile vizionate...si am dormit foarte bine...ei imi dau liniste...
  •  
    • 1519 mesaje
    28 Oct 2011, 18:23
    0 0
    Pe unde umblu Mimika?Acum cand am o masinuta noua numai buna de rodat iti inchipui ce fac.Mi tare draga ca e mica asa cum imi place mie si harnicuta la drum lung.Cand a fost prezentata prima data la expozitia auto la Bruxelles eram cu ai mei pt ca fie-mea voia sa-si schimbe masina.Atunci am facut o poza cu ea si le-am spus ca asta va fi urmatoarea masina pe care o vreau.Anul acesta mi-am luat-o desi am trecut mai intai si pe la alte reprezentante sa vad ce ofera.In fine m-am despartit greu de bombo cealalta ca era bunuta si nu am cheltuit prea mult cu ea dar era deja de 10 ani si cealalta imi facea cu ochiul.Acum ma bucur ca un copil de o jucarie noua,am incaltat-o cu cauciucuri de iarna,mai trebuie sa-i cumpar huse si e numai buna de drum.Toamna asta e asa de frumoasa ca nu prea stau in betoanele de la bloc.Maine ma duc intr-un loc tare frumos din Apuseni :la cascada Valul miresei .Daca gasim cazare buna ramanem pana luni.Va pupic pe toate si ma bucur ca sunteti bine .
  •  
    • 1158 mesaje
    31 Oct 2011, 09:37
    0 0
    o saptamana usoara va doresc......pupice
  •  
    • 1519 mesaje
    3 Nov 2011, 08:01
    0 0
    Chiar asa ce bine mi-ar prinde si mie o seara de dans cu niste prieteni la un restaurant,intr-o ambianta placuta,cu o muzica buna......si toate alea care fac o seara de neuitat.Dar....vremile alea au trecut,mai nou si cand reusim sa ne intalnim,stam la o poveste si rar se intampla sa sparga careva gheata si atunci sa te tii distractie.Acum astept o invitatie de sf Mihail si Gavril si poate se arata un chef pe cinste.