Cura cu tinctura de marar

  •  
    • 59 mesaje
    13 Mai 2004, 10:30
    0 0
    Of Of Of... Pentru evele mai vechi, reteta cu marar am lasat-o eu zici pe undeva la rubrica frumusete; nu zic asta ca sa ma laud ci pentru ca ma pricep mai bne la chestiile naturiste si pot sa va raspund sigur si bine la toate intrebarile... Da, are hormoni naturali, hormoni din planta, adik, da, estrogen, dar nu are ce rau sa faca pentru ca e natural; doar daca iei prea mult si nu respecti conditiile impuse se poate produce un dezechilibru; gandeste-te ca daca spui ca hormonii naturali cauzeaza cancer e ca si cum ai spune ca mai mancam castraveti si rosii facem cancer la stomac! Nu, poae par dura, dar sunt indignata sa vad niste sfaturi gresite; mai ales ca e vorba de sanatatea noastra. 3 saptamani este durata MINIMA ca sa vezi rezultate, durata MAXIMA e de vreo luna jumatate; eu va recomand sa depasiti cu cel putin cateva zile perioada de 3 saptamani. Si apoi asteptati o luna jumatate- 2 luni; o luna e prea putin;
  •  
    • 59 mesaje
    13 Mai 2004, 10:32
    0 1
    Florile si semintele de marar - un mic miracol al gradinii
    Mararul (Anethum Graveolens) este o planta de cultura foarte mult folosita la noi si in Europa. In scop medicinal se utilizeaza mai ales semintele si florile.
    Pulberea si tinctura extrasa la rece din semintele de marar sunt un stimulent si un reglator hormonal foarte puternic. Se pare ca glandele care beneficiaza cel mai mult de aceasta stimulare sunt gonadele. In urma unui tratament de 15-20 de zile cu pulbere sau tinctura de marar, la femei se constata urmatoarele efecte:
    - reglarea ciclului menstrual;
    - remedierea amenoreei;
    - scaderea duratei de somn;
    - cresterea sanilor;
    - incetinirea ritmului de crestere a pilozitatilor;
    - marirea vitalitatii si a tonusului la nivel global;
    - marirea secretiei lactare a femeilor care alapteaza.
    In anumite cazuri s-a remarcat: remedierea frigiditatii, dezinhibarea in plan erotic, estomparea simptomelor deranjante ale menopauzei. Izolat, s-a mai constatat sporirea cantitatii de sange menstrual; foarte rar: marirea cu 1-2 zile a duratei ciclului menstrual, in timp ce in alte cazuri s-a remarcat reducerea acestei perioade si reducerea simptomelor deranjante (balonare, sangerari, dureri abdominale).

    Pulberea de marar:

    Ą Se obtine prin macinarea fina a semintelor si a inflorescentelor uscate de marar cu ajutorul unei rasnite de cafea.
    Ą Se ia o lingurita de pulbere de doua ori pe zi, pe stomacul gol. Pulberea se tine sub limba 10-15 minute, dupa care se inghite cu apa.
    Ą Dupa inghitirea pulberii nu se mananca timp de 15 minute.
    Ą Durata minima a tratamentului este de 21 de zile.

    Tinctura de marar:

    Ą Intr-un borcan cu capac se pun 100 ml de alcool de 45-50 grade .
    Ą Se adauga 3-4 lingurite de pulbere de marar (obtinuta prin macinare cu rasnita electrica de cafea).
    Ą Se inchide borcanul si se lasa amestecul la macerat, timp de 7-8 zile, dupa care se filtreaza tinctura si se trage in sticlute mici, inchise la culoare.
    Ą Se ia o lingurita de tinctura dizolvata in 100 ml de apa, de 3 ori pe zi, inainte de mese.
    Ą Durata minima a tratamentului este de 21 de zile.
    Termenul de valabilitate a tincturii este de 2 ani.
  •  
    • 59 mesaje
    13 Mai 2004, 10:33
    0 1
    Lemnul dulce

    Radacina de lemn dulce are o actiune foarte intensa asupra sanilor. Este indicat mai ales femeilor cu o structura mai "uscata", cu masa corporala sub normal. Ajuta la cresterea in greutate, stimuleaza puternic marirea in volum a sanilor (sub actiunea hormonilor estrogeni secretati din abundenta de aceasta planta).
    Lemnul dulce este contraindicat in cazurile de chist, fibrom, adenofibrom, mastoza, cancer.

    Pulberea de lemn dulce:

    Ą Se obtine prin macinarea fina a radacinii de lemn dulce cu ajutorul unei rasnite de cafea.
    Ą Se ia o jumatate de lingurita de pulbere de 3 ori pe zi, inainte de mese. Pulberea se tine sub limba 10-15 minute, dupa care se inghite cu apa.
    Ą Dupa inghitirea pulberii nu se mananca timp de 15 minute.
    Ą Durata minima a tratamentului este de 4 saptamani.
    Lemnul dulce este indicat mai ales femeilor subponderale, cu forme subtiri, care au amenoree (lipsa ciclului menstrual), avand pielea cu tendinta de uscaciune.
  •  
    • 59 mesaje
    13 Mai 2004, 10:34
    0 0
    Alte plante

    Semintele si inflorescentele de telina au efecte apropiate de cele ale semintelor de marar, dar ceva mai putin intense. Sunt extrem de eficiente, in schimb, ca reintineritor.
    Semintele si inflorescentele de patrunjel sunt folosite pentru revigorare, pentru recapatarea tonusului. Sunt utile in combaterea afectiunilor sanilor asociate cu frigiditate, cu dispareunie. Contraindicatii stricte: graviditate, epilepsie. In doze de peste 7 grame (2 lingurite) pe zi sunt toxice.
    Feniculul are actiune estrogena de intensitate mica. Este folosit in tratarea hipomastiei, lactatiei insuficiente, durerilor premenstruale (mai ales la femeile cu temperament sanguin si coleric).
    Anasonul si chimenul au o actiune asemanatoare feniculului, dar mai putin intensa.

    Toate aceste plante pot fi folosite sub forma de condimente pentru "imbogatirea" supelor, salatelor, mancarurilor revigorante. Pentru a beneficia la maximum de efectele acestor plante, va recomandam un amestec:

    Amestec reintineritor si de stimulare a cresterii sanilor:
    - 2 linguri pulbere de inflorescente si seminte de patrunjel
    - 2 linguri pulbere de seminte si inflorescente de telina
    - 1 lingura de pulbere de seminte de fenicul
    - 1 lingura de pulbere de seminte de chimen
    - 1 lingura de pulbere de seminte de anason.

    Ą Pulberile acestor plante (obtinute prin maruntire cu rasnita electrica de cafea) se amesteca bine si se depoziteaza intr-un borcan cu capac.
    Ą Amestecul se pastreaza la rece in borcan, cu capacul bine inchis.
    Ą La inceputul fiecarei luni se face un tratament cu acest amestec de pulberi, pana cand se termina cantitatea preparata.
    Ą De 3 ori pe zi se ia o lingurita de pulbere inainte de mese; pulberea se tine sub limba 10-15 minute, dupa care se inghite cu apa. Timp de 15 minute de la administrarea pulberii nu se mananca. Acest amestec este contraindicat femeilor gravide si celor cu predispozitii spre epilepsie.
  •  
    • 38 mesaje
    13 Mai 2004, 12:20
    0 0
    Dragele mele,
    In urma curei cu marar, pentru cele care au tinut-o: s-a observat o crestere in greutate?multumesc
  •  
    • 59 mesaje
    14 Mai 2004, 09:21
    1 0
    Draga oana,
    Adevarul este ca mararul creste pofta de mancare pentru ca este si supliment natural si actioneaza ca vitaminizant, dar iti spun sigur ca nu se depoziteaza; adik daca incepi sa practici mai mult sport si sa bei multa apa nu ar trebui sa se intample nimic; eu tin cura cu marar pentru a doua oara si o iau foarte usor pentru ca am 16 ani si nu vreau sa-mi dezechilibrez sistemul endocrin, chiar daca am deja probleme cu el (pilozitate excesiva) Si, fiind in crestere, n-as putea sa zic daca m-am mai ingrasat sau nu Dar cred ca e foarte sanatos, mai bun ca orice vitamina si mi-a dat si o forma frumoasa la corp. Eu am constitutia bunicii: femeia-morcov: lata in umeri si spate, fund mic si picioare slabe . Groaznic! Acum pot sa ma laud cu 1,73 m; 53 kg; 87/61/93 (am soldurile mici, dar fund bombat) Asa ca, FA-O! In fond, e viata ta! Si vrei s-o imbunatatesti nu? Succes!
  •  
    • 2234 mesaje
    14 Mai 2004, 09:28
    0 3
    ptr thena: ALOOOOOOO cum adica daca combate anorexia ingrasa. drace' ce mai e si asta? daca esti anorexic esti bolnav nu slab. daca nu esti anorexic esti sanatos si nu inseamna ca esti gras. iar anorexia nu e lipsa poftei de dulciuri. e boala spre care tu te indrepti vertiginos: lipsa poftei de mancare. anorexici sunt obsedati ca sunt grasi, au impresia ca se infrasa de la apa si aer si ajung s anu mai manance nimic. de aici se ajunge la moarte. confunzi cu bulimia, ceea ce crezi tu ca ai. bulimia se manifesta astfel: persoana mananca mult, foarte mult si imediat se simte vinovat si se apuca sa verse tot. la un momendat prin stimularea unor centri vomitivi incepe sa simta ca ii place si va voma dupa tot ce mananca.
  •  
    • 38 mesaje
    14 Mai 2004, 17:12
    1 0
    Theckla scumpo,
    multumesc pentru lamurire...eu iau tinctura de 2 zile asa ca...vad eu dup a o saptamanaiti urez bafta la intalnire dar te rog,asa ca de la eva la eva sa ai grija si de sufletelul tau....pentru ca merita intradevar o dragoste sincer si adevarata...te pup dulce
  •  
    • 38 mesaje
    14 Mai 2004, 17:26
    0 0
    despre anorexie,
    subscriu la ce spune roxanica si auadg...anorexia e privita ca o boala psihica, de fapt e o boala psihica...(la fel ca si bulimia)nutritionistul intervine doar pentru a prescrie un regim de refacere fizica, in rest e tratata de psiolog.si sunt foarte periculoase...cica rata mare de aparitie se manifesta mai ales la tinere de 16-18 ani...
  •  
    • 184 mesaje
    14 Mai 2004, 17:43
    0 0
    pentru ilinka:
    imi spui te rog ce rezultate ai avut tu.....ma intereseaza ce marime(cm) ai avut inainte de tratament si ce ai acum ...dupa? ma gandesc ca ai masurat, nu?
  •  
    • 184 mesaje
    14 Mai 2004, 17:48
    0 0
    stiti cumva unde pot sa gasesc Tinctura de marar in Iasi?
    Multumesc anticipat!
  •  
    • 184 mesaje
    14 Mai 2004, 18:04
    0 0
    Teckhla draga...imi spui si mie ce rezultate ai vazut pe tine? date concrete te rog
  •  
    • 112 mesaje
    14 Mai 2004, 20:23
    0 0
    va prezint scuze eu pt ceea ce e cu roxanica ... se pare ca are o antipatie personala , insa shtiu ce se preda la medicina shi nu din auzite ci din postura de patzit.IAr daca vetzi avea curiozitatea sa deschidetzi un dictionar medical o sa gasitzi acelashi lucru:anorexie inseamna absentza foamei sau a apetitului.POate fi totala,selectiva,progresiva,reala,falsa sau nervoasa.Bulimia presupune exact contrariul adica senzatzie impetouasade a ingera alimente in cantitatzi mari ,ce depashesc nevoile organismului.
    Nu cred ca se pot confunda decat daca nu shtii despre ce vorbeshti.Intr-adevar in cazurile grave de bulimie nervoasa apare asociere cu anorexia nervoasa shi pe fondul ingestiei exagerate shi repetate de alimente se incearca supracontrolul ponderal shi atunci apare vomica indusa ceea ce atrage dupa sine deshidratare severa shi multe alte probleme.

    logica super simpla: combate anorexia(lipsa / reducerea aportului alimentar) => ccreshte sau ai pofta de mancare => manaci mai mult =>te ingrashi.
    pe scurt: combate anorexia => ingrasha.
    Theckla insa a venit cu informatzii suplimentare despre aceasta problema.

    Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi catalogate unele dintre colegele mele (pe care de cand am inceput facultatea le shtiu tot in cure shi diete)..daca dupa 10 zile de tentative de cure din care 4 zile hipocalorice eshti privit in asemenemea hal de unele persoane care se leaga shi de micile glumitze ca fiind ceva concret,intr-un loc unde se discuta pe aceasta tema..ata ete! viatza! ata ete oamenii!
    Thena
  •  
    • 2234 mesaje
    14 Mai 2004, 20:36
    0 0
    draga mea nu am nimic cu tine. si referitor la anorexie eu tocami aceasta definitie am dat-o. tu ai zis ca este lipsa poftei de dulciuri si ca administrarea de crom duce la anorexie, ceea ce este o aberatie. tonul mai agresiv si poate rautacios se datoreaza faptului ca eu consider deplasate ideile tale in materie de slabire, mai ales cand tu esti slaba moarta, pentru ca in pozele alea semeni a fotomodel e drept dar nu a femeie implinita. 4 kg cred ca iti vin numai bine. in plus oferi niste explicatii care nu suna plauzibil. nu aveam de ce sa am o antipatie fata de tine.
  •  
    • 112 mesaje
    14 Mai 2004, 21:02
    0 1
    eu am zis :
    "deci daca combate anorexia inseamna ca ingrasha.Sa shtii ca sunt foarte multe firme care zic ca produc medicamentele sau produsul anorexie: sunt medicamentele shi produsele de slabit de exemplu pe baza de crom aceasta fiind principala actiune a cromului :reducerea apetitului inlaturarea senzatiei de foame (medicii spun acestui lucru:anorexie)thena "

    poate citeshti mai cu atentzie mesajele inainte sa sari in sus. Nu am zis nicaieri nimic de dulciuri.Am spus doar ca daca ar produce anorexie deci lipsa poftei de mancare ar scrie in prospect,daca ar fi medicamente pt slabit.Am dat exemplul cromului care produce anorexie selectiva .Thena
  •  
    • 2234 mesaje
    14 Mai 2004, 21:57
    0 0
    cromul nu este anorexigen. daca vrei un anorexigen: regenon. un medicament periculos care inlatura aproape in totalitate senzatia de foame. cromul ajuta sa nu iti mai fie pofta de dulce, atata tot. nu e anorexigen.
  •  
    • 2234 mesaje
    14 Mai 2004, 22:10
    0 0
    si nu confunda a combate anorexia cu a ingrasa. oricum nu ma mai pierd in explicatii ca o sa zici ca iar am ceva cu tine. dupa parerea ta sa fii anorexic= sa fii slab
    la atata se reduce totul?????? sa fii anorexic inseamna sa fii bolnav. asa ca daca nu te salveaza nimeni pana la urma se moare de la anorexie. mai bine, un cosciug mai mic, nu????
  •  
    • 112 mesaje
    14 Mai 2004, 22:19
    0 0
    sorry mama dar.. cromul inhiba pofta de mancare shi dulciuri determinand scaderea in greutate fara efecte secundare daunatoare ,rezultatul fiind atingerea greutatzii ideale shi mentinerea acesteia atat in cazul celor care tzin cura de slabire cat shi in cazul sportivilor.la sportivii de performantza are efecte comparabile cu ale administrarii de testosteron dezvoltand musculatura shi reducand cantitatea de grasimi
    inhiband mai mult apetitul pt dulciuri are efect anorexigen selectiv.

    amfepranomona e un simpaticomimetic cu actiune indirecta si intr-adevar apartine grupei anorexigene. e folosita in terapia de intretzinere a pacientilor cu obezitate si cu un indice al masei corporale de cel putzin 30 kg /m patrat care NU au obtzinut rezultate numai cu un regim corespunzator pentru reducerea greutatzii.Am avut o pacienta care a folosit preparatul shi pana la urma a ajuns la chirugie pt a se interveni chirugical pt "short" (care e termenul medical pt burtica mare mare ce atarna mult prea tare)

    lasa partea de medicina pe seama celora care ishi frang spinarile carand la facultate "agende medicale" shi "memomed"-uri daca au cate un prof sarit de pe linia de plutire .
    Daca am avut o nedumerire am intrebat..dar cand am facut o afirmatzie mai ales medicala nu am facut-o de pomana asha ca pls incearca sa te calmezi.
    Thena
  •  
    • 2234 mesaje
    14 Mai 2004, 22:25
    0 0
  •  
    • 112 mesaje
    14 Mai 2004, 22:27
    0 0
    nu am facut afirmatzii in numele tau, decat de scuze pt ca eram subiect shi mi s-a parut o conduita deplasata , deci te rog nu afirma nimic in numele meu.

    am expus logica pt care am afirmat ca daca combate anorexia ingrasha.
    POATE CITESTI CU ATENTIE MESAJELE CELORLATI!!!!

    am expus caracteristicile cromului shi ale medicamentului pe care l-ai mentionat ca sa nu existe intrebari ulterioare ale celor care asista la aceasta ..deja mascarada.
    Thena