Lipsa de fier sau trombocitemie esential

  •  
    • 65 mesaje
    2 Nov 2004, 17:10
    0 2
    Buna... ce ati mai facut cu trombocitele?
    Eu mi-am repetat analizlee dupa 6 luni... au iesit 580.000 (super bune tinand cont ca acum 3 ani aveam aproape 1 milion). Momentan nu am nevoie de nici un tratament, dar am gasit pe net niste produse care pot sa scada si nr. de trombocite... www.tianshi.ro
    Multa sanatate, pupici.
  •  
    • 65 mesaje
    2 Nov 2004, 17:28
    2 1
    Buna... ce ati mai facut cu trombocitele?
    Eu mi-am repetat analizlee dupa 6 luni... au iesit 580.000 (super bune tinand cont ca acum 3 ani aveam aproape 1 milion). Momentan nu am nevoie de nici un tratament, dar am gasit pe net niste produse care pot sa scada si nr. de trombocite... www.tianshi.ro
    Multa sanatate, pupici.
  •  
    • 65 mesaje
    2 Nov 2004, 17:34
    1 0
    Buna... ce ati mai facut cu trombocitele?
    Eu mi-am repetat analizlee dupa 6 luni... au iesit 580.000 (super bune tinand cont ca acum 3 ani aveam aproape 1 milion). Momentan nu am nevoie de nici un tratament, dar am gasit pe net niste produse care pot sa scada si nr. de trombocite... www.tianshi.ro
    Multa sanatate, pupici.
  •  
    • 609 mesaje
    3 Nov 2004, 11:47
    0 0
    As avea si eu o intrebare pt silvanita.Eu am trombocite mai putine decat este normal.In cazul meu ce tratament sa iau?Este grav lucrul acesta?
  •  
    • 1 mesaje
    21 Feb 2005, 10:41
    2 0
    Buna fetelor...am citit toate postarile voastre si cu toate ca sunt mai tanara ca voi am trecut din cauza acestei boli prin mult mai multe decat voi. Sper ca inca mai accesati forumul asta deoarece vreau sa va povestesc totul. Acum un an si jumatate mi s-a facut rau la servici, dureri ingrozitoare de cap si in urma analizelor de sange au descoperit ca aveam trombocite 1200.000, m-au internat la Urgente si dupa 3 zile m-au trimis la Fundeni, acolo mi s-au repetat analizele si in interval de 5 zile trombocitele imi crescusera pana la 2000.000. M-au internat si am inceput tratament de soc cu 4 Hydrea pe zi, dupa o sapt au inceput sa imi scada trombocitele si in tipm de aprox 2 luni s-au stabilizat. Dar doctorul meu mi-a spus ca nu pot ramane toata viata pe Hydrea pt ca este foarte toxica si ca trebuie sa incep Interferon. Am facut punctie, am intocmit dosar, am asteptat vreo 3 luni, a fost aprobat intr-un final si am inceput sa fac injectiile. Efectele la mine au fost ingrozitoare cu toate ca faceam doza minima. Somnolenta groaznica, nu mai puteam sta in picioare, dureri ingrozitoare de oase, usturime de piele, greata, febra, frisoane, am slabit intr-o luna si jumatate cat am facut injectiile mai bine de 10 kg., mai aveam un pic si ajungema anorexica(anorexia este unul dintre efectele secundare ale interferonului) si trombocitele incepusera sa creasca, de la 350.000 ajunsesem la 800.000 si tot cresteau. Doctorul a decis ca la mine Interferonul nu isi face efectul si m-a trecut din nou pe Hydrea. Iau deja de un an si jumatate Hydrea si imi mergea extraordinar de bine, trombocitele se stabilizeaza(acum am 370.000), ma simt foarte bine, m-am ingrasat...toate pana acum aprox 3 saptamani cand a inceput sa imi cada parul.L-am intrebat pe doctor inca de la inceput daca o sa imi cada si mi-a spus ca nu si l-am crezut deoarece pana acum nu am avut probleme cu toate ca in prospectul medicamentului este trecuta si "alopegia"(chelire). Acum sunt disperata deoarece imi cade parul ingrozitor de rau, in nici o luna s-a injumatatit ca si cantitate si continua sa cada. Am fost la dermatolog si mi-a confirmat faptul ca este efectul in timp al Hydreei si ca o sa chelesc. Am 21 de ani si pt mine asta este o tragedie. Nu stiu ce sa fac acum, sunt disperata deoarece doctorul hematolog imi spune ca nu pot sa raman fara Hydrea,deoarece imi pun viata in pericol.Daca voi ati reusit altfel va rog sa imi scrieti si sa imi spuneti cum va mai merge, ce tratament mai faceti, la ce doctori ati mai cerut pararea? Va pup dulce si va sfatuiesc daca ati reusit altfel sa tineti trombocitele in frau sa nu va lasati convinse de doctori sa luati Hydrea toata viata deoarece are efecte groaznice. M-am interesat pe internet si am aflat ca in timp pe langa chelire , cad si unghii, se exdoliaza si pilela, se produc ulceratii si afecteaza toate organele vitale...ficat, splina, rinichi. Eu deja am inceput sa am probleme cu rinichii, am dureri si usturimi mereu.Si in unele cazuri Hydrea luata in cantitati mari si pe perioade foarte indelungate, 10-11 ani produce chiar modificarea maduvei osoase si duce la Leucemie. Deci durata de viata scade considerabil. Sper sa aud cat mai curand de la voi.
  •  
    • 50 mesaje
    2 Iun 2005, 16:09
    0 0
    buna fetelor,
    fratelui meu , la un control de rutina, i s-au depistat trombocite 565.000 si in rest toate analizele i-au iesit bune, timpul de coagulare si sangerare sunt la limita superioata a normalului.si la voi a fost tot asa , numai trombocitele au fost modificate si in rest toate analizele au iesit bune?? el nu are nici un simptom, nici oboseli, nici durerei de cap , nimic....o sa mearga sa le repete , pt ca are nevoie si de o interventie chirurgicala si nu cred ca il opereaza nimeni cu trombocite 565.000
  •  
    • 2 mesaje
    4 Iun 2005, 23:17
    0 1
    buna
    am vazut in magazinele naturiste (cele in care se comercializeaza plante medicinale si preparate naturale) un medicament numit "Fier biologic" care contine alge marine, fructe de maces si altele. Este un preparat foarte usor asimilabil sub forma de capsule, foarte util in trombocitemie, anemie si lipsa de fier. Iti recomad sa consumi alune crude in limita a 1-2 linguri pe zi, paine integrala, si cereale (grau, secara, orz, ovaz) fierte.
    Dumnezeu sa-ti ajute sa te faci bine cat mai repede posibi; stiu ca trombocitemia este o boala foarte grea
  •  
    • 65 mesaje
    18 Aug 2005, 15:35
    0 0
    Da, si la mine la fel... toate analize au fost bune, mai putin valoarea trombocitelor...
    Acum repet la 6 luni hemograma, au ramas la 550.000 ....
    Multa sanatate.
  •  
    • 65 mesaje
    18 Aug 2005, 19:16
    1 0
    Fetelor...cand mi-am facut eu analizele mi-a zis doctorul hematolog ca valoarea mare a trombocitelor se datoreaza viermisorilor...mie la copro mi-a iesit ca am chisturi giardia si ele duce la cresterea trombocitelor...val normale ar fi intre 150,000 si 300,000! eu aveam 350,000 atunci da s-au linistit dupa ce am scapat de viermisori

    Sper sa te ajute ! Mai investigheaza
  •  
    • 65 mesaje
    21 Sep 2005, 22:55
    0 0
    Buna seara,
    ce ati mai facut cu trombocitele?
    Eu am reusit aproape 3 ani sa le tin in frau (in jur de 550-600.000), dar astazi mi-au iesit 790.000
    Dr. zice ca nu este nevoie momentan de tratament... si nici de aspirina.
    Sanatate multa si pupici.
  •  
    • 68 mesaje
    4 Oct 2005, 12:11
    0 0
    Buna fetelor,
    Am inceput tratamentul cu Interferon la 15 iulie si de la 730.000 de trombocite la 1 octombrie am 320.000.Nu pot sa spun ca e usor de suportat dar...se poate.
    Multa sanatate, Larami
  •  
    • 65 mesaje
    4 Oct 2005, 13:20
    0 0
    Buna, am si eu cateva intrebari:
    Cum faci tratamentul?
    De cate ori/saptamana?
    Se intrerupe dupa ce ajungi la numar trombocite normal?
    A avut reactii adverse?
    Mai dau cei de la Casa de Sanatate aprobare pentru Interferon sau l-ai platit?
    Multumesc mult si sanatate multa.
  •  
    • 68 mesaje
    5 Oct 2005, 12:13
    0 0
    Buna,
    Dosarul ptr. Interferon l-am depus in 2004-mai si am primit aprobarea in 2005-iunie. Cu reteta de la medicul oncolog de cartier merg la Coltea si ridic fiolele gratuit. Reactii adverse la mine: stare de moleseala, dureri de oase, dar nu tot timpul. Fiecare organism raspunde diferit la acelasi tratament. Eu fac 3 injectii pe saptamina - si continui la fel chiar daca au scazut. Fac analize din nou peste 3luni.
    Sanatate, Larami
  •  
    • 65 mesaje
    5 Oct 2005, 12:33
    0 0
    Multumesc Larami pentru lamuriri.
    Sanatate multa, pupici.
  •  
    • 1 mesaje
    19 Oct 2005, 14:50
    0 0
    Din pacate chiar nu sunteti singure in situatia asta. Eu am 27 de ani si sunt insarcinata.Sarcina, relativ ok, dar nu m-am lasat pana nu mi-am facut o hemograma. Si trombocite 650 mii! De la 350 mii in mai. Evident ca am intrat in panica, mai ales ca tatal meu are trombocitemie esentiala (deci stiu cu ce se mananca)! Eu inca mai sper sa fie o greseala si am repetat analizele azi. Voi simptome nu aveti? Ca eu am avut dureri oribile de cap (o perioada), apoi epistaxis (fara motiv- deci "de la sarcina"), lesinuri "de la sarcina", tulburari de vedere si tensiune intraoculara "de la sarcina". FAc si eu haz de necaz.
    Sa va spun de tatal meu, mai bine. Acum 2 ani trombocite 600 mii la prima strigare. A repetat analizele de laborator, care evident fusesera gresite, dar in minus. Realitatea: 900 mii. Punctie sternala, iliaca, biopsie, trombocitemie esentiala. Dar el avea simptomele de ceva vreme: stari de rau, lesinuri, arsuri- furnicaturi la extremitatile degetelor (am inteles ca e un semn caracteristic). Si de atunci hydroxiuree. Acum a ajuns la o doza de 2/zi si un numar de trombocite in jur de 300 mii. Nici nu realizeaza ca e "grav" bolnav. MUnceste pana la epuizare! Pe langa citostatice insa ia si fel de fel de tratamente naturiste (un bitter, dar n-as putea sa va spun de unde il are, fiindca nu stiu), pentru protejarea ficatului si a sistemului imunitar. Problema lui e si cu imunitatea scazuta, cred in urma citostaticelor. In schimb, cred ca de la hidree i-au aparut ceva ulceratii pe piele, care se vindeca greu. Nu a prea slabit in urma tratamentului, dar il si vitaminizam la greu.
    Sper sa fie gresite analizele mele (desi nu cred), fiindca mi-e tare frica pt bebelusa mea, care mai are 2 luni pana la termen. Aveti grija de voi!
  •  
    • 65 mesaje
    19 Oct 2005, 15:56
    1 0
    Dochia, stai linistita.
    Eu am facut pe bebe 2 cu toata trombocitemia esentiala (acum are 2 anisori) ... pe timpul sarcinii aveam in jur de 550.000 si nu am patit nimic.
    Iar parerea mea este ca trombocitemia esentiala nu este o boala grava! Doamne fereste, nici gand de asa ceva.
    Sanatate multa si nastere usoara.
    Daca vreti sa-mi vedeti gagalicele:
    www.babiesonline.com/babies/a/alexandru
  •  
    • 1 mesaje
    5 Mar 2006, 14:05
    1 0
    AM UN NECAZ: SUFĂR DE O BOALĂ NUMITĂ TROMBOCITEMIE. AM FOST DEPISTATĂ CU ACEASTĂ BOALĂ ACUM 3 ANI, CĂND NUMĂRUL TROMBOCITELOR AU APĂRUT CRESCUTE DE 3 ORI, ADICĂ CIRCA 900.000. DE ATUNCI AU CRESCUT DESTUL DE PUŢIN, LA MAXIMUM 1.200.000. RESTUL PE HEMOLEUCOGRAMĂ ESTE ABSOLUT NORMAL RELATIV LA NUMĂRUL ŞI PROPORŢIILE ELEMENTELOR, VÂRSTA LOR ETC. M-am internat de 2 ori la clinicile de hematologie din Bucureşti şi deşi mi s-a făcut biopsie de măduvă din creasta iliacă şi încă alte multe investigaţii, inclusiv culturi pentru celule tumorale (seria granulo-monocitare + eritroide), eritropoitină serică, fosfatază alcalină, cromosom Philadelphia, ferul medular etc. (adică toate investigaţiile hematologice de vârf) inclusiv ecografii, endoscopii, radiografii pe diverse organe, totul a fost normal şi nu s-a putut preciza nici natura reactivă nici cea tumorală a trombocitemiei mele. În 3 ani am luat doar 40 de zile Hydreea şi alte 4 luni de zile Interferon alfa recombinat. La aceste tratamente, numărul trombocitelor a crescut uşor spre 1.000.000-1.200.000! Atunci una din clinicile hematologice mi-a indicat Busulfan, pe care nu l-am luat, deoarece altă clinică (medicală consideră că aş avea o anemie cronică deşi am actualmente sistematic hemoglobina 14, dar pe toate frotiurile (cca 40 în 3 ani) îmi apare anizocitoză, neutrofile hipersegmentate, foarte rar hemati în ţintă, fierul medular este uşor scăzut, capacitatea de legare a fierului este la limita superioară 420, iar feritinina este la limita inferioară a normalului. Pe ultima biopsie de măduvă se specifică că sunt multe eritrocite tinere ca într-o anemie, că am o măduvă uşor hipocelulară, raport 40/60, şi că nu apar elemente tumorale. De asemenea, pe măduvă mi s-a găsit un infiltrat limfoid reactiv. Specific că am semne clinice de anemie (care sunt în general nespecifice) şi am avut în antecedente acum 10 ani o anemie feriprivă şi cu hipoaciditate gastrică, cu hemoglobina 10, pe care n-am mai tratat-o de acum 10 ani, deoarece nici nu m-am mai investigat până la depistarea întâmplătoare a trombocitemiei.
    Specific că în 3 ani de zile, nu am nici un simptom clinic de trombocitemie (nici splină mărită, dar practic, numărul trombocitelor variază între 800.000 şi maximum 1.200.000. Am ceva focare de infecţie sinuzale, dentare, colecistice pe care am încercat să le asanez. VSH-ul este mediu crescut. De două ori din 30 de analize mi-a apărut o uşoară limfopenie (20%).
  •  
    • 1 mesaje
    13 Apr 2006, 18:31
    0 0
    i am also a young ET patient and using a new drug name " Anagrelide ". i am very pleased with it.when i started the treatment i had 900000 but now 300000.it has no bad side effects like hydrea. the bad thing is you cant find it in romania. somehow i manage to bring for myself from canada and USA. so if you search on internet about this drug and how to get ,i am sure you will find answers for all of your qustions. if anybody has any other questions ,do not hesitate to contact me. my mail is serdar73@gmail.com
  •  
    • 1 mesaje
    9 Iul 2006, 12:18
    0 0
    de 5 ani am fost diagnosticat cu aceasi
    trombocitemie ca si voi.
    de atunci urmez tratament cu hydrea si milurit,cate o pastila pe zi cu care reusesc oarecum sa le tin in frau.adica intre 300 000-600 000.problema mea actuala este de alta natura.sotia mea a ramas insarcinata de circa 1 luna si nu stiu daca boala si medicatia mea poate sa afecteze sarcina sotiei mele.daca puteti sa-mi dati o sugestie va multumesct tare mult
  •  
    • 2 mesaje
    30 Ian 2007, 22:37
    3 1
    SALUT.SUNTETI NISTE FERICITI!AVETI FORME USOARE DE T.E SI MA BUCUR CA NU AVETI PROBLEME MAJORE DE SANATATE.EU AM AVUT MARELE GHINION SA ACUMULEZ MULTE COMPLICATII DAR DATORITA INTRON A DE CCA.5ANI MA SIMT EXCELENT.VIATA MEA A REINTRAT PE FAGASUL NORMAL SI MA SIMT SI MA COMPORT CHIA MAI BINE DECAT O PERSOANA SANATOASA
    LA MINE ADURAT MULT STABILIREA DIAGNOSTICULUI SI TRATAMENTULUI.AM LUAT LA NESFARSIT ASPIRINA ASTEPTAND O MINUNE CARE S-A TRANSFORMAT IN DEZASTRU
    AM FACUT NUMERIOASE TROMBOZE PE VENELE IMPORTANTE(vena Porta