Cariera in psihologie?

  •  
    • 1021 mesaje
    21 Mar 2007, 21:30
    0 0
    Offfff... asa cu astia tineri, toti vor psihanaliza
    Cand veti ajunge sa stapaniti cat de cat partea teoritica a psihoterapiei, sa cunosti curentele, scolile si tipurile de formari vei vedea ca nu exista "superficiale", ci doar puncte de vedere diferite, care uneori se intampla sa se mai intersecteze si chiar sa-si imprumute una alteia tehnici si metode
    E adevarat, psihanaliza este un gen de psihoterapie ce presupune restructurarea personalitatii cu totul! - daca este dusa pana la capat. Si e putin de diferita de terapiile cognitiviste, centrate pe rezolvarea simptomului. Dar probail ca din cauza asta exista atat de multe... pentru gusturile si preferintile tuturor.
    Psihodrama este totusi o psihoterapie dinamica, de profunzime si eu zic ca e interesanta.
    Cu atat mai mult cu cat suntem/vom fi psihologi, cred ca trebuie sa fim deschisi la minte si sa fim ultimii care il luam pe NU in brate.
  •  
    • 886 mesaje
    21 Mar 2007, 21:35
    0 0
    Da, nu zic ca nu ai dreptate, nici nu sunt chiar asa de bine informata in domeniul terapiilor de scurta durata, am citit cateva carti si abia am inceput cu orele de dezvoltare personala, dar una e o terapie care iti rezolva problema in profunzime, care taie de la radacina, adica psihanaliza, centrata pe cauza, si alta o terapie care se ocupa de simptom, care e rezolvat pe moment, dar pentru ca ramane cauza, el va reaparea intr-o alta forma. Prefer sa fiu nefericita pe moment si sa accept sa ma lupt nasol cu mine insami o vreme ca apoi sa ajung la o anumita implinire, decat sa ma bucur ca vai, am scapat de certurile cu mama, tata, fratii, frica de intuneric si de spatii inchise etc, ca apoi sa ma trezesc cu cine stie ce boala somatica mult mai grava.
  •  
    • 3158 mesaje
    22 Mar 2007, 01:26
    0 0
    distress,mersi pt sfat
    libra,eu nu fac psih. experentiala oare de ce?Si eu sunt tot anul 2..nu avema aceeasi programa?
    Ce materii ai semestrul asta?
  •  
    • 1021 mesaje
    22 Mar 2007, 07:38
    0 0
    Watermelon, libra nu face experientiala la scoala, ci probabil in cadrul asociatie SPER (societatea de psihoterapie experientiala din romania). La scoala mai rar vei gasi in programa cursuri atat de "specializate"
  •  
    • 886 mesaje
    22 Mar 2007, 18:31
    0 0
    Watermelon, Distress te-a lamurit deja Fac orele de experientiala in cadrul SPER, la facultate nu avem asa ceva. In cadru universitar, ma lupt cu psihologia cognitiva, cu psihologia dezvoltarii, psihodiagnoza, psihologia muncii si altele mai mult sau mai putin interesante..Dar intr-adevar, cursuri asa de specializate nu sunt..facultatea iti da doar baza si directiile generale..In rest, nu mare lucru, din pacate.
  •  
    • 3158 mesaje
    23 Mar 2007, 01:24
    0 0
    aha
    Eu am materiile cam asa:

    sem1: psihologia varstelor adulte,
    psihologia muncii,
    psihologie sociala,
    psihodiagnostic,
    psihologia personalitatii,
    testare psihologica,
    practica de specialitate,
    limba straina.

    sem2: psihologie cognitiva,
    psihologie interculturala,
    psihologie sociala,
    psihologia invatarii,
    metodologia cercetarii(urasc),
    laborator de comunicare,
    fundamentele psihanalizei,
    limba straina.

    Libra,spune-mi te rog,tu te-ai gandit in ce domeniu iti faci lucrarea de licenta?
  •  
    • 60 mesaje
    23 Mar 2007, 07:30
    0 0
    E curios cum nimeni nu a mentionat macar,daramite sa vorbeasca despre Fac. de Psihologie din Iasi.. Oare nu se merita?
  •  
    • 886 mesaje
    23 Mar 2007, 08:57
    0 0
    Watermelon, nu m-am gandit inca..In mare, cred ca voi alege o tema din psihanaliza sau ceva din psihologia sociala..Gen influenta psiho-sociala a modei Stiu ca poti sa faci si asa ceva si mi s-a parut mai iesit putin din tipare. Mi se mai par interesante temele care tzin de psihologia artei, dar inca nu am avut cursul, deci nu stiu cu ce se mananca. Tu ce vrei sa faci?
  •  
    • 2 mesaje
    26 Mar 2007, 16:35
    0 0
    Buna Maria,

    Eu sunt studenta la Psihologie, primul an, la Spiru Haret. Am deja o facultate, iar pe aceasta o fac din pasiune
    Daca iti plac, te sfatuiesc sa incerci. Se intra fara examen, taxa e de 12 milioane pe an - la zi.
    Poti intra pe www.spiruharet.ro, desi acest site nu te ajuta foarte mult. Materiile sunt "de umplutura" anul acesta, am inteles ca de la anul se vor face "materii serioase".
    Sa-mi spui daca te pot ajuta cu altceva.

    O zi buna
  •  
    • 3158 mesaje
    27 Mar 2007, 00:37
    0 0
    ciudat...in tm taxa e 600 euro pe an.
  •  
    • 594 mesaje
    27 Mar 2007, 16:52
    0 0
    Multumesc pt informatii, AncaVulturescu.
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Mar 2007, 18:56
    0 0
    da water...la UBB cluj e 20 milioane lei vechi acum! cand am terminat eu era 400$!
  •  
    • 594 mesaje
    27 Mar 2007, 19:11
    0 0
    Pe langa terapie, ce mai poti face ca si psiholog? Ce poti face intr-o organizatie de exemplu? Dar intr-o firma? Dar in Politie sau Armata?
  •  
    • 3158 mesaje
    30 Mar 2007, 01:15
    0 0
    eu vreau sa ma angajez intr-o firma,deci pe organizationala.Of,cat am de tras pana sa ajung acolo
  •  
    • 594 mesaje
    16 Apr 2007, 09:22
    0 0
    Este careva aici pe forum care a terminat psihologia si lucreaza in domeniu?
    Exista ceva statistici cu referire la cati absolventi sunt anual in psihologie si cati reusesc sa se angajeze in domeniu?
  •  
    • 594 mesaje
    16 Apr 2007, 09:26
    0 0
    Ce cursuri trebuie sa faci, dupa Master, ca sa te angajezi intr-o organizatie?
    Ce presupune ca un psiholog sa lucreze intr-o organizatie? Ce facel el acolo, concret?