CE PRAJITURI FACETI DE SARBATORI?

  •  
    rym
    • 61 mesaje
    10 Dec 2006, 22:08
    0 0
    Verdadera,am sa incerc si eu crema pentru foi de napolitana,dar nu este prea dulce cu 250gr.de zahar si 200gr. de miere?
  •  
    • 173 mesaje
    10 Dec 2006, 23:25
    0 0
    Ne plac foarte mult prajiturile de casa.Eu fac prajituri de la varsta de 14 ani.Si pot sa zic cu mandrie ca le fac si bune sau chiar foarte bune.Mereu de sarbatori trebuie sa fac multe feluri altfel risc sa nu ne ajunga nici pe 2 zile...asa spor avem.
    Acum ca am citit ce faceti voi m-am gandit si eu la un plan de lucru: greta garbo(cu foi f. subtiri),prajitura speciala cu nuca, petre roman,scoarta de copac-care e un deliciu si e fara crema, cozonac cu nuca si poate si cu mac,cornulete cu nuca si mai trebuie sa ma gandesc.Ah poate de revelion prajitura cu osanza(cea care se desface in foi multe subtiri)
  •  
    • 67 mesaje
    11 Dec 2006, 08:05
    0 0
    rym , reteta avea initial 250g de miere si mi s-a parut prea dulce asa ca am redus cantitatea la 200g si asa imi place foarte mult . Acum dupa gustul fiecaruia , poti incereca prima data asa si apoi s-o modifici dupa cum doresti . As dori sa-ti cunosc parerea daca o vei incerca.
  •  
    rym
    • 61 mesaje
    11 Dec 2006, 11:25
    0 0
    Verdadera,am sa te tzin la curent,debia astept sa o incerc,am impresia ca are sa-mi placa mult.Mersi.
  •  
    rym
    • 61 mesaje
    11 Dec 2006, 11:28
    0 0
    14ELI,risca si''imbata-ne ''si pe noi cu o reteta delicioasa,dar ce-a mai delicioasa! oare SCOARTA DE COPAC.. cum sa fie??
  •  
    • 1225 mesaje
    11 Dec 2006, 12:44
    0 0
    Mai, Eli, ce prajituri "celebre"! Da o reteta de Brad Pitt nu ai?
    Da, da, vrem si noi sa stim cum e cu scoarta de copac!
  •  
    • 619 mesaje
    11 Dec 2006, 19:38
    0 0
    Am si eu o "scoarta de copac", dar marturisesc ca n-am facut-o inca, dar vreau s-o incerc de Craciun:
    FATORZS TORTA

    Ingerdiente:
    pentru aluat: 5 oua, 5 linguri zahar pudra, 70 g nuca macinata, 1 lingura faina, 1 lingurita cacao

    pentru umplutura: 180 g nuca ,macinata, 100 g zahar pudra, 50 ml rom, 1/2 lingurita scortisoara, 50 g stafide, 1 plic zahar vanilat, cateva boabe de cafea macinata, putina cafea naturala tare

    pentru glazura: 100 g unt, 100 g zahar pudra, 30 g cacao, 1 ou.

    Blatul se pregateste asemanator ca si rulada de piscot: batem spuma albusurile, si adaugam treptat celelelate ingrediente. Coacem in tava unsa si fainata, tapetata cu hartie pentru copt, cand este inca destul de cald blatul il rasturnam pe un servet ud, il rulam cu ajutorul servetului si il lasam la racit.

    Stafidele le inmuiem pentru cateva ore in rom. Celelate ingrediente impreuna cu stafidele strecurate de rom si cu cafeaua naturala fiarta (cat sa iasa o masa cremoasa, buna de intins pe blat) le amestecam si cu crema aceasta umplem rulada.

    Pentru glazura amestecam bine toate ingredientele, o intindem uniform pe suprafata ruladei. Cu ajutorul unei furculitei facem modele pe suporafata ruladei pentru a imita scoarta de copac.
  •  
    • 619 mesaje
    11 Dec 2006, 19:43
    0 0
    Si o reteta pentru Ghinionistele carora li s-a stricat cuptorul
    BAIADERA
    Ingrediente:
    250 gr nuci macinate, 300 gr biscuiti macinati, 1 margarina de 200 gr, 1/2 kg zahar topit cu putina apa (sirop), 1 ciocolata cu lapte
    Mod de preparare
    Se face siropul de zahar, se adauga margarina pentru a se topi si ea (la foc mediu spre mic). Se adauga apoi totul, mai putin ciocolata. Se toarna compozitia in tava apoi se toarna ciocolata topita deasupra. Se lasa la frigider cateva ore apoi se taie baghete mici.
    Se servesc reci.
  •  
    • 173 mesaje
    11 Dec 2006, 23:19
    0 0
    SCOARTA DE COPAC:2 oua intregi,1 galbenus,2 cani lapte,100gr.zahar,100gr.ulei,2 pachete margarina,1 praf de copt si faina cat cuprinde.Se framanta un aluat care se da la rece 30 min.
    Avem nevoie de 2 tavi de chec care sunt rotunde pe dos nu dreptunghiuri,semiovale.Le ungem cu ulei pe dos deci pe partea bombata.Aluatul il portionam in mai multe bucati si pe fiecare separat le intindem cu sucitorul,pe rand,le lucram la rand,astfelupa ce aluatul e intins taiem fasii de latime 1 cm.si lungime atat cat e tava in diagonala.Ungem fasiile cu: ou batut cu zahar, nuca macinatasi un pic de lapte ca sa nu fie nici subtire nici prea groasa aceasta compozitie care trebuie cu o pensula de prajituri intinsa pe aceste fasii.Acum se aseaza pe tava una langa alta,ungeti asa incat sa fie toata suprafata bine acoperita,generos atunci sunt bune.Se introduce tava in cuptorul dinainte incalzitla foc potrivit.Se coc pana deasupra nuca se rumeneste frumos...si arata ca o scoarta de copac.DAR NU arse.Se scot si se lasa putin,apoi se desprind usor cu un cutit.In timp ce se coace o tava se lucreaza la a doua.
    Spor la treaba,pentru ca aveti nevoie.Pentru prima data vi se pare poate dificil dar nu e credeti-ma.
    VA DORESC POFTA MARE!Din aceasta portie iasa multe dar cum v-am spus trec repede la mine si nu ne putem satura altfel....
  •  
    • 173 mesaje
    11 Dec 2006, 23:22
    0 0
    DACA AVETI NELAMURIRI INTREBATI,VA RASPUND CU PLACERE.Cine le face va rog sa-mi spuna cum sunt...sunt curiosa daca va iasa asa cum le fac eu.SUCCES.
  •  
    • 173 mesaje
    12 Dec 2006, 01:06
    0 0
    CHANSE ce reteta spui tu nu e nici cum scoarta de copac ci buturuga sau in alte variante trunchi de copac.
  •  
    • 2487 mesaje
    12 Dec 2006, 09:01
    0 0
    Buna fetele, sorry dar nu am fost acasasi nu am raspuns dar ma revasez acum,la intrebari,eu nu am curatat coaja la mere,dar se poate face si asa,iar despre glazura se topeste si intra in prajitura,de scos am facut dupa ce sa racit un picut ,deci calda.Era prima oara cind faceam cu glazura de zahar ars si eram curioasa sa vad cum iese.Ma bucur ca are un atit de mare ecou topicul si am vazut deja niste retete care sigur intra in caietel la mine.Merci pt reteta de crema de foi.
  •  
    • 619 mesaje
    13 Dec 2006, 06:14
    0 0
    Sorry, 14 ely, dar n-am zis ca-i "scoarta de copac" ceruta de fete! Doar voiam sa dau retete,(Daca nu o face nimeni, nicio problema , ca nici eu n-am facut-o inca )
    HELLO! Prajiturile lui 14 ely sint super!!! FELICITARILE MELE (cu ani in urma chiar le-am facut si eu! ) Cine-i cunoaste adresa, sa le si gustam (mie mi-a cam trecut cheful de prajitureala, dar nu ma pot abtine si de la mincat! )
    Si...ce naiba o fi insemnand "FATORZS TORTA" ?
    Spor la treaba, gospodinelor!
  •  
    • 619 mesaje
    13 Dec 2006, 06:30
    0 0
    14 eli, as incerca si acea SCOARTA DE COPAC dar nu inteleg modul de aranjare a foilor de aluat in tava! Daca e un singur strat de foi, asezate una linga alta, nu se sfarima cand e rasturnata din tava? ( Scuza-ma ca insist, dar n-am chef de un esec! )
  •  
    • 13 mesaje
    13 Dec 2006, 13:01
    0 0
    scarmen, zidulet, mii de scuze dar nu am mai intrat pe-aici de multisor...

    maine ma prezint trap-saltat cu retetele pentru prajiturile solicitate, probate de multe ori si mancate in cea mai mare viteza... atat de mine cat si de altii...
  •  
    • 173 mesaje
    13 Dec 2006, 20:32
    0 0
    CHANSE,nu te supara cu bune intentii am zis ca nu e scoarta de copac reteta ta deoarece titlul la tortul tau e sigur TORT BUTURUGA,deoarece e scris in magyara.Si aceasta este traducerea ei.
    E cam greu de explicat asezarea fasiilor nu sunt foi.Din foile intinse se taie fasii la dimensiunea la care am spus.deci tava de chec tip cozonac, sa aibe dosul in forma de semicerc.Acesta se intoarce cu partea bombata in sus si aici asezi fasiile.
    Una e cand areti asa ceva si una cand trebuie sa expic fara desen,sper ca ai inteles.Nu-i nimic ce nu stii mai intreaba nu ma deranjezi deloc.
  •  
    • 351 mesaje
    14 Dec 2006, 08:15
    0 0
    Buna,fetelor!Am mancat de curand o prajitura care mi-a placut foarte mult.Avea foi din napolitana si blat.Cred ca erau doua creme.Daca stiti vreuna o astfel de reteta va rog sa mi-o scrieti.
    Va admir,sunteti harnicute si pline de idei.Pa!
  •  
    • 67 mesaje
    14 Dec 2006, 13:35
    0 0
    Dragamea , am incercat relativ recent o astfel de reteta pe care ti-o trimit cu placere si inca una pe care nu am facut-o . Amandoua sunt dintr-o carte de prajituri ardelenesti . Deci:
    1.Prajitura cu napolitana ,,Rodica"(neincercata)
    Blat - 4 oua ;4 linguri de zahar rase;4 linguri de faina rase;1/2 lingurita de praf de copt stins cu lamaie;2 pliculete de zahar vanilat;2 foi de napolitana
    Crema - 6 galbenusuri ;200g zahar;300g unt;100g nuci tocate;2 pliculete zahar vanilat
    Decor - glazura de ciocolata
    Preparare blat:albusurile se bat spuma cu zaharul+galbenusurile pe rand , praful de copt stins cu lamaie, zaharul vanilat si faina ; se coace in tava tapetata la foc moderat
    Preparare crema :Se caramelizeaza zaharul iar peste el se pune untul frecat in care s-au incorporat galbenusurile ; se mai fierbe putin pe foc pana se dizolva zaharul, se da deoparte si se punenuca si zaharul vanilat ;crema se imparte in doua si se intinde fierbinte pe cele doua foi de napolitana .
    Montare: foaie de napolitana cu crema in sus , blatul , foaie de napolitana cu crema in jos .Deasupra se toarna glazura de ciocolata . Se taie si se serveste dupa 2-3 zile.
    2.Prajitura cu napolitana (incercata)
    Blatul 1 - 4 oua; 4 linguri de zahar rase; 4 linguri de faina rase; 1 lingurita praf de copt stins cu otet;1 ceasca de gem fin
    Blatul 2 - 4 albusuri; 300g zahar; 300g nuci macinate
    Crema - 4 galbenusuri; 100g zahar; 200g unt; 1 lingura de ness;1 plic de zahar vanilat
    Decor- ciocolata care se va radesau nuci prajite tocat marunt
    Preparare blat 1:Se freaca galbenusurile cu zahar, se adauga albusurile spuma ,praful de cpot stins cu otet si faina ;se coace 10-15 min. la foc potrivit;se raceste si se unge cu gem peste care se pune o foaie de napolitana
    Preparare blat 2 -se bat albusurile spuma cu zahar+nuca ;intr-o tava tapetata se pune o foaie de napolitana si peste ea se repartizeaza compozitia de bezea ; se coace la foc mic ; se raceste
    Preparare crema - se freaca pe aburi galbenusurile cu zaharul si vanilia, se raceste + untul frecat spuma si nessul;se opreste putina crema pentru glazura
    Montare - blatul 1 cu napolitana in sus,crema , blatul 2 cu napolitana in jos.Se unge cu crema oprita si se presara ciocolata rasa sau nuci tocate .
    Se serveste dupa 2-3 zile
    Spor la treaba si daca faci si tu rost de retata de la prajitura pe care ai mancat-o ,da-ne-o si noua !
    Sarbatori fericite!
  •  
    • 13 mesaje
    14 Dec 2006, 13:50
    0 0
    iata retetele promise:

    negresa cu bezea

    200 gr zahar
    1 pachet de unt / margarina
    5 oua
    1 pahar lapte rece
    1 lingura cacao
    1 praf de copt
    250 gr faina
    gem (de preferinta de caise) pentru uns blatul
    mirodenii (vanilie, coaja de lamaie, rom)

    Se amesteca untul cu zaharul (spuma), se adauga pe rand cate un galbenus, apoi cacao, laptele putin cate putin (atentie sa nu se taie, eu pun cate putin lapte, putina faina), praful de copt stins, mirodeniile si faina. Trebuie sa iasa o compozitie mai groasa decat la chec, care se coace la foc potrivit, in tava unsa si tapetata.
    Blatul copt (fierbinte) se unge cu gem, apoi se toarna bezeaua facuta din cele 5 albusuri cu 250 gr zahar.
    Se mai lasa la cuptor aprox 10 min (bezeaua trebuie sa ramana alba); se orneaza cu ciocolata rasa sau cacao.
  •  
    • 13 mesaje
    14 Dec 2006, 13:56
    0 0
    negresa insiropata

    5 oua
    50 gr cacao
    2 cani zahar
    o cescuta lapte
    1 pachet unt / margarina
    1/2 cana faina
    1 praf de copt

    Laptele, zaharul si cacaoa se fierb pe foc mic pana se leaga si formeaza un sirop gros. Se lasa la racit.
    Untul / margarina se bate spuma cu galbenusurile adaugate pe rand si se adauga cate putin siropul de cacao racit. Se pastreaza 12 linguri din compozitie pentru insiropat.
    In restul compozitiei se adauga faina, praful de copt si albusurile batute spuma; se coace blatul la foc potrivit, aprox 20 min.
    Cand este copt blatul se scoate, se insiropeaza fierbinte cu amestecul pus deoparte, si se taie bucati dupa ce se raceste.