operatie de chist pe ovar!!!!

  •  
    • 202 mesaje
    21 Aug 2006, 13:08
    0 0
    Daca te referi la operatie dai dupa posibilitati.Ecografia este in jur de 400.000 lei.Pupici
  •  
    • 267 mesaje
    21 Aug 2006, 13:47
    0 0
    Merci.Tinem legatura dc nu mai vorbim bafta la operatie si multa sanatate.Pupici.
  •  
    • 205 mesaje
    22 Aug 2006, 16:54
    0 0
    pt. teonis:m-am operat pe 3 aug.,operatia a fost un succes,cam greu la reanimare dar a trecut,sapt. viitoare imi vine si biopsia dar sunt optimista.am avut 8 fire si operatia e cit la o cezariana dar se vindeca bine si de lunea viitoare pot veni la munca.chistul meu crestea foarte repede si doctorului era frica sa nu fie cancer de aceea ma operat asa repede.pe stinga chistul se intinsese prin spatele uterului si avea 2,60 cind m-am internat si a doua zi avea deja 3 cm.acum sunt ok si pot de la anu sa ma gindesc la un bebe pt. imi va intra in normal ovulatia.multa sanatate si vorbim cind vin la munca.
  •  
    • 205 mesaje
    22 Aug 2006, 16:55
    0 0
    va mai povestesc atunci,eu nu am net inca acasa de aceea nu pot scrie.
  •  
    • 202 mesaje
    22 Aug 2006, 17:38
    0 0
    Ma bucur Roxana ca ai scapat si ca totul este bine! M-ai cam speriat in schimb, cum adica ii era frica dr. sa nu fie cancer? Chistul tau avea doar 2,60cm.Eu ce sa mai zic atunci cu cei 6 cat are al meu?Iar mie mi s-a spus clar ca am endometrioza.In fine, sper sa fie bine si la mine.Vorbim mai in detaliu cand te intorci la serviciu.Te pup, multa sanatate si bine ai revenit printre noi!
  •  
    • 267 mesaje
    25 Aug 2006, 08:28
    0 0
    Buna Roxana.Eu sunt Lavinia noua pe forum.Ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie si deabia astept sa vorbim.Multa sanatate, pupici.
  •  
    • 202 mesaje
    28 Aug 2006, 08:18
    0 1
    Roxana, daca esti la serviciu, sper sa ne dai un semn de viata!Pupici
  •  
    • 430 mesaje
    28 Aug 2006, 12:09
    0 0
    Chisturile sunt de mai multe feluri, de obicei la un eco transvaginal medicul trebuie sa stie ce fel de consistenta are chistul: lichida sau solida. De obicei chisturile "lichide" sunt chisturi functionale si acestea nu prezinta un pericol decat rareori cand nu se iau masuri deloc si acestea cresc si ajung la dimensiuni mari. Eu am avut un chist de 6-7 cm si m-am scapat de el asa: am renuntat la anticonceptionale, am luat bitter suedez (acela original, mai scump), ceai de urzica in fiecare zi si extract de mladite de zmeur. Am tinut cura asta 2 luni cu sfintenie si cand am mers la eco, surpriza!!! chistul s-a resorbit, a disparut....eu fug de operatie ca dracu de tamaie ) oricum sunt predispusa sa fac chisturi si stiu ca daca ma operez o sa-mi iasa oricum altele si iar merg la operatie??? fetele care sunteti propuse pt operatie inainte sa faceti pasul asta, mai consultati un medic, intrebati medicii care este motivul, ce e cu respectivul chist de trebuie neaparat sa fie scos afara. Iar pentru cele cu chisturi functionale, treceti pe tratament naturist!!!
  •  
    • 267 mesaje
    1 Sep 2006, 13:18
    0 0
    offff mai fetelor luni ma duc la control si tb sa recunosc ca mi-e tare frica.sper sa-si fi facut efectul tratam cat de cat.tot ma doare rau si mai ales cand e vremea rea,cand e frig,dupa efort.sper sa fie bine.tinem leg.pupici.
  •  
    • 202 mesaje
    1 Sep 2006, 13:31
    0 0
    Sanatate si multa bafta la doctor! Sa ne dai un semn dupa ce vii de la control! Si vesti bune!
  •  
    • 202 mesaje
    5 Sep 2006, 09:23
    0 0
    Roxana, nu te-ai intors inca la serviciu?
    Sper ca totul sa fie in regula si sa ne dai un semn de viata cat mai curand si vesti bune! Eu ma duc luni la spital si daca toate analizele imi ies bune, saptamana viitoare ma operez.Sper fiindca nu ma simt prea bine.Pupici!
  •  
    • 267 mesaje
    6 Sep 2006, 11:49
    0 0
    buna teonis.luni am fost la control si am avut o mare surpirza.mi-a zis d-na dr. ca am uterul deplasat pe partea stanga si de aceea am acele dureri.nimic de chist.dc am vazut asa am intrebat-o eu dc mai e acolo ce s-a int cu el.cica nu mai e.oare e posibil sa dispara asa repede?de ce nu mi-au mai spus si alti dr. de acel uter ca cica asa m-am nascut?si de ce durerile au aparut si s-au intensif odata cu el?intr fara raspuns.
  •  
    • 202 mesaje
    6 Sep 2006, 21:57
    0 0
    Draga Loveaur, abia acum am vazut mesajul tau. Pot sa iti spun ca ma bucur foarte tare pentru tine. Sfatul meu este ca pentru siguranta ta maxima, sa mai consulti un doctor sau sa mai mergi la un ecograf bun. Sa de aDomnul sa fie asa cum ti s-a spus! Nu stiu daca acele dureri pot fi date de uterul care este deplasat spre stanga.Si mie mi s-a spus ca am uter laterodeviat stanga dar mi s-a spus ca de la endometrioza.Tot de la endometrioza am si dureri.Te pup si mai vorbim!Sa imi dai de veste daca te mai duci la alt medic. Eu luni ma duc la spital, imi fac analizele (care sper sa iasa bine) si dupa aia ma operez.
  •  
    • 267 mesaje
    7 Sep 2006, 09:21
    0 0
    mersi pt raspuns si i ncurazari teonis.asa si intentionez sa fac insa mai tarziu tb sa ma iastept putin deoarece nu mai am banuti.sper sa-ti iasa bine rez la analize si sa se termine totul cu bine.multa sanatate si sa auzim de bine.
  •  
    • 205 mesaje
    16 Sep 2006, 20:59
    0 0
    teonis:mi-am bagat azi net acasa.sunt bine,am fost in concediu doua saptamini plecata din bucuresti dar ma simt bine.mi-au iesit bine analizele nu am cancer si nu mai am nici dureri de la operatie.de abia astept sa mai vorbim pt. ca mi-a fost dor de voi.sper ca esti bine.cind te operezi?da si tu un semn
  •  
    • 205 mesaje
    16 Sep 2006, 21:07
    0 0
    de luni incep serviciul,dar acum pot intra de acasa pe net asa ca nu mai e nici o problrma.eu sunt fericita si vreau sa impartasesc aceasta fericire cu voi care mi-ati fost aproape cind mi-a fost greu.acum am sperante mari pt. viitor si cred ca in curind voi reusi sa am un copil.sper ca le voi incuraja si pe celelalte femei care au probleme sau care au si sa treaca peste ele.teonis sper sa vorbim in curind!
  •  
    • 153 mesaje
    17 Sep 2006, 18:53
    0 0
    evelor, am urmarit cu interes tot ceea ce ati scris la aceasta rubrica! si eu am un chist ovarian , de aprox 4 cm pe ovarul drept.am facut tratament cu anticonceptionale 2 ani, dar chistul meu tot acolo este.medicul meu mi-a spus ca atat vreme cat nu am dureri si nu creste, nu trebuie sa ne gandim la operatie. intr-adevar in timpul lunii nu am nimic, in schimb la ciclu am dureri mari. pana acum, el mi-a propus sa fac un copil, dar nu era momentul. acum insa vreau un copil, dar nu raman insarcinata. spunea ginecologul ca o sarcina este un tratament pt chist. dar cum sa raman insarcinata cu acest chist? se poate? ati reusit careva din voi sa ramaneti insarcinate? eu stiam ca ovarul polichistic nu functioneaza in parametri normali! ce stiti de asta? oare reusesc? ar trebui sa iau ceva pentru fertilitate? ca daca tot incerc asa si nu iese , ma voi trezi ca chistul meu este de 10 cm si atunci chiar nu mai am nici o scapare, decat operatia!dati-mi un sfat!
  •  
    • 267 mesaje
    18 Sep 2006, 11:49
    0 0
    buna roxi.
    ma bucur tare mult ca esti bine.spune-ne te rog cam cum a decurs operatia,cat a costat in cat timp te-ai refacut etc.
    pupici.
  •  
    • 205 mesaje
    18 Sep 2006, 12:52
    0 0
    a decurs bine.de vindecat afara se vindeca in 3 luni iar la interior intre 6-9 luni.m-am dus in spital cu adeverinta de la firma unde lucrez si nu am platit nimic,dar in schimb i-am dat doctorului 5 mil.,la anestezist 1 mil.,nu mai zic de asistente.....
  •  
    • 205 mesaje
    20 Sep 2006, 10:39
    1 0
    teonis,ce mai faci,vad ca nu ai mai intrat pe net.te simti bine?as vrea sa mai dai un semn de viata,pt. ca imi placea sa discut cu tine.te-ai operat deja?