DOCTOR BADIU ALEXANDRU MUNICIPAL

  •  
    • 1478 mesaje
    17 Mai 2006, 10:22
    0 0
    marriana- stii care e problema de fapt?
    Parerea mea este ca SUA este un fel de balon frumos colorat care arata lumii fata pe care o doreste.
    Nu cred ca totul este pe roze acolo dar ei au grija ca prin media sa faca un fel de terapie in masa.
    Suntem cei mai buni, cei mai frumosi, reactionam rapid la tot felul de probleme, etc si oamenii ajung sa creada asta.
    Cum au reactionat dupa Katrina va las sa ganditi singure....
  •  
    • 909 mesaje
    17 Mai 2006, 10:26
    0 0
    ai dreptate - toti suntem oameni. dar, inainte de a fi om si de a face greseli omenesti, un doctor trebuie sa fie un bun PROFESIONIST. cred ca atunci cand este la datorie, un medic nu mai este un simplu OM. este ( sau ar trebui sa fie) un profesionist de care depinde vieti.
  •  
    • 1478 mesaje
    17 Mai 2006, 10:31
    0 0
    Ai dreptate dar sa nu uitam ca a practica medicina este o meserie nu un talent sau unhobby.
    Cu siguranta cunosti oameni in jurul tau in care nu ai incredere si care pot fi extrem de buni inmeseria lor si altii care te dezamagesc desi ii investesti cu incredere.
    Medicul, preotul, presedintele, etc sunt inainte de toate oameni ca si noi.Nu sunt zei.
    Gresim judecand pe cineva si ne pare rau, gresim in viata de zi cu zi caci nu suntem roboti, etc.
    Asa si cu ei.
    Nu le iau apararea dar incerc sa inteleg ca uneori ii investim cu prea multa incredere si uitam ca mai presus de toate este Dumnezeu.
    Medicii adevarati recunosc ca ei trateaza dar Dumnezeu vindeca!
  •  
    • 2538 mesaje
    17 Mai 2006, 10:34
    0 0
    chiar nu intelegi ca omul ala se uita la un meci in timpul in care trebuia sa trateze ??
  •  
    • 1478 mesaje
    17 Mai 2006, 10:40
    0 0
    Era vorba de altceva.
    Stiu cazul unui adult care a murit cu ani in urma pentru ca medicii si asistentele se uitau la Cupa Mondiala!!!!
    Nu i-au schimbat perfuzia si dus a fost.
    Tanar si cu viata in fata!
    Ai vazut cazul bebelusului salvat zilele trecute in accident?
    Ai vazut cazuri in care unii mor si altii scapa?
    De ce?
    De ce unii trec hopul si altii nu?
    De ce se intampla aceste lucruri si care este regula de selectie?
    Cand vei intelege asta vei intelege multe.
  •  
    • 2538 mesaje
    17 Mai 2006, 10:42
    0 0
    ma lasi?da mai,e destinul asta e...m-ai luminat!
  •  
    • 2538 mesaje
    17 Mai 2006, 10:42
    0 0
    dar de expresia "sa mori cu zile" ai auzit!???
  •  
    • 371 mesaje
    17 Mai 2006, 10:43
    0 0
    ia mai da-i incolo de doctori nesimtiti.
    Daca s-au facut doctori doar pt bani puteau sa isi aleaga o alta meserie.
    Doctorii ar trebui sa se ocupe de toti saraci, bogati, uarati, frumosi, ABSOLUT DE TOATA LUMEA.
    Nu e de acceptat ca un om care pica pe strada si ajunge pe mana lor si nu are cu ce-i "unge" sa fie ignorat sau umilit daca nu are bani. Nu mai vorbesc de cazurile in care exista dureri f mari.
    Nici nu e de conceput ca mai pot exista azi inconstienti si sadici din astia care isi spun doctori.
    Poate in cazurile alea 2 de care ai vb acest doctor a fost mituit f bine de zici ca s-a purtat frumos. Dar ce te faci cu ceilalti caare ajung pe mana lui si nu au cu ce sa il sponsorizeze? Poate ar fi mai bine sa nasca acasa?
    Sau poate la usa spitalului. Ar fi bine in cazurile astea sa fie chemata televiziunea si sa se filmeze cu o camera ascunsa. Acesti indivizi nu merita sa mai profeseze.

    Felicitari pt copil si sanatate multa tuturor!
  •  
    • 524 mesaje
    17 Mai 2006, 10:49
    0 0
    Imi pare rau pt. experienta ta. Chiar imi pare rau.

    Parerea mea insa si a multor altor femei, chiar multe, este ca dr. Badiu este un medic EXCEPTIONAL.
    Indiferent ce as auzi din alte parti, parerea mea, bazata pe experienta proprie nu o sa mi-o schimb.
    Drept urmare, eu o sa-l recomand intotdeauna din tot sufletul pe dr. Badiu.

    Nu stiu ce s-a intamplat in cazul acesta...chiar nu stiu ...si nici una dintre noi nu poate stii care e adevaraul.
  •  
    • 909 mesaje
    17 Mai 2006, 10:49
    0 0
    de ce atunci cand - ca si medic vorbind - esti in timpul programului, in loc sa alergi de la un pacient la altul, sa supraveghezi tot si pe toti, se retrag in camera asistentelor si se uita la tv. ??? eu am patit-o cu sotul meu intr-o noatpe cand il durea ingrozitor o masea, si din cauza durerii n-a mai suportat, iar la 2.30 noaptea, ne-am imbracat si am plecat la fac. de stomatologie. binenteles ca la camera de garda era usa incuiata, si in final a iesit o asistenta umflata la fata de somn, care deranjata din cale afara ca am indraznit s-o trezim a inceput sa bombane. noroc cu sotul meu care este mai " intepat", i-a zis cateva, ca i-a pierit tipei cheful de tipat.
  •  
    • 1188 mesaje
    17 Mai 2006, 10:54
    0 0
    no_ua, nu iti inteleg inversunarea cu care pledezi in favoarea unui medic pe care - sustii tu - nici macar nu-l cunosti . Cel care a deschis discutia se pare ca s-a lovit personal de indiferenta acestui medic... deci tind sa cred ca e mai in masura sa-l caracterizeze.

    Intai de toate ca o viitoare mamica si nu numai, orice femeie care ajunge la ginecolog , are nevoie in special de confort psihic. Un medic care nu e capabil sa-l ofere, nu e medic...

    Din ceea ce ai postat rezulta ca Dr. Badiu este un medic "scump", care trateaza doar pe motive de "compatibilitate" (presupun ca incepe prin a se uita la fatza ta, ii place -bine, nu-i place, banii ti-i ia oricum, dar nu te trateaza). O fi - cum spui tu- un bun profesionist, dar ce pacat ca o demonstreaza atat de rar, numai cand nu se uita la un meci , nu are altceva de facut sau are in sfarsit un pacient compatibil...
  •  
    • 524 mesaje
    17 Mai 2006, 11:22
    0 0
    Cicionedas, nu ai dreptate.
    Cand am fost prima data la dr. Bdiu, nu ma cunostea, nu-l cunosteam...decat din ce auzisem despre el - motiv pt care am si ales sa merg la acest medic.
    Nu i-am dat nici un ban in plus fata de ceea ce impunea consultatia.
    S-a purtat fffff frumos cu mine....total diferit de toti medicii la care am fost.
    Rabdator, zambitor...mi-a explicat aceeasi chestie de 3 ori - pt ca mersesem la el cu o chestie "grava". Un diagnostic gresit pus de altii si in bucuria mea refuzam sa cred ca sunt sanatoasa.
    Asa cum spuneam, a avut rabdarea sa-mi explice de 3 ori cap coada...apoi mi-a desenat ca la copii...nici o clipa nu a dat senzatia de "hai femeie ca asteapta si altele la usa" M-a consultat, s-a uitat pe analize si mi-a explicat pana cand eu am zis eu: ok, am inteles, multumesc, buna ziua.

    Poate are si el toane, uneori...ca orice om...poate dupa o noapte de nesomn cu 10 nasteri...cine stie cate din ele cu adevarat grele...poate chiar nu mai poate sa faca "dragut".

    Nu-i caut scuze...nu-s ruda cu el...e doar ginecologul meu....si tocmai pt faptul ca sunt multumita (si sunt o femeie fffff pretentioasa in ceea ce priveste medicii) mi-am spus parerea.

    Imi pare rau pt Vali si sotia lui...dar tocmai pt ca nu-l recunosc pe dr. Badiu in ceea ce a povestit el....am expus si eu ceea ce stiu .

    Ramane la latitudinea fiecareia ce intelege, crede. Oricum, o relatie cu un medic ginecolog e o relatie de durata....nu-l vad, mai ales in caz de sarcina, doar cand merg sa nasc.
    Am 9 luni la dispozitie sa vad daca imi convine sau nu cum se comporta, cum supravegheaza sarcina etc.

    Cazurile in care dr. e exceptional pe timpul supravegherii dar catastrofa la nastere...sunt totusi, mai rare.
  •  
    • 1188 mesaje
    17 Mai 2006, 11:35
    0 0
    Pai confirmi ceea ce afirmasem eu mai sus : o fi bun profesionist, dar e foarte selectiv.
    E doar un forum si nu se pot verifica cele scrise, dar mie mi se pare sincer mesajul disperat al celui care a asistat neputincios la cele 30 de ore de chin ale sotiei.
    Tu ai avut noroc, poate ai "cotizat" cu mai mult, poate ca nu ai prins medicul in toane proaste sau poate ca pur si simplu te-a simpatizat.
    Dar, eu zic ca un medic trebuie sa fie impartial . Nu e firesc ceea ce se intampla in spitalele noastre , chiar daca asa e romanul obisnuit , "las-o ma ca merge asa/ ne-am obisnuit cu ea" - cum bine spune si melodia...

    Asta e problema, ar trebui sa refuzam sa ne mai lasam tratati la modul asta in spitale si nu numai.

    Gandeste-te ca fata aia e marcata pentru tot restul vietii, cum spunea si sotul ei, nu vrea sa mai auda de copii. De ce ? In alte parti un copil este o experienta dorita, frumoasa, iar nasterea o amintire care provoaca zambete ...
  •  
    • 1188 mesaje
    17 Mai 2006, 11:43
    0 0
    PS : si, riana, daca am inteles eu bine, cred ca se impun niste felicitari in ceea ce te priveste ! Iti doresc sarcina si nastere usoare!
  •  
    • 7 mesaje
    17 Mai 2006, 11:50
    0 0
    eu confirm ce a spus mai sus riana...este si medicul meu ginecolog si chiar sunt multumita de el, este un profesionist
  •  
    • 524 mesaje
    17 Mai 2006, 11:54
    0 0
    Exact asta am spus: nu am cotizat cu NIMIC in plus fata de pretul consultatiilor.

    Despre partea cu simpatizatul....nu ne tragem de sireturi...avem o relatie asa cum eu am cautat si dorit de la un medic...profesionalism, rabdare, blandete.

    Am avut si eu "traumele" mele incasate de la medici in decursul anilor (fiind si de mica mai "ghinionista" incat toate bolile s-au lipit de mine)...pana cand mi-a ajuns ! Acum nu mai am starea aia umila in fata doctorilor....nu-mi convine, le-o zic de la obraz...si sa vezi atunci cum isi schimba atitudinea.
    Nu mai permit nimanui sa aiba acte de superioritate fata de mine.

    In ceea ce-l priveste pe dr. Badiu, nu a fost nevoie sa pun nici un picior in prag.

    Poate am avut eu noroc....nu stiu...eu si muuuulte alte femei la fel de multumite. Poate.
    Sincer, imi pare rau pt ceea ce li s-a intamplat lor la nastere.
    Nu contest ca spune adevarul Vali, pt ca nu am de unde sa stiu daca o face sau nu.
    Eu am intervenit pt ca eu sunt fffff multumita de acest dr....si ca mine pot fi in continuare o multime de femei....de aceea am vrut sa fac cunoscuta si parerea mea despre acest dr.
    Vali zice ca e un medic inuman....tocmai, eu afirm ca e un medic fff uman....femeile care citesc aici, au acum...diverse variante ale adevarului...si pot decide in cunostiinta de cauza.
    Atat am avut de spus.
  •  
    • 1280 mesaje
    17 Mai 2006, 12:21
    0 0
    conteaza mai mult suferinta unei femei decat laudele

    Tu inca nu ai ajuns sa nasti cu el. Atunci vei vedea. Eu una chiar daca as merge la un medic si as fi multumita si s-ar intampla sa aud de situatii de genul pe care l-a patit femeia aia, sigur nu il mai caut ca nu se stie cand il apuca bazdacu si ma lasa in dureri maxime.
    Si eu am nascut cu un medic haios care era foarte laudat. Laudele altora nu mi-au ajutat in durere.
  •  
    • 524 mesaje
    17 Mai 2006, 12:45
    0 0
    Rozz nu ai citit bine.
    Altfel, ai fi inteles ca : laudele altora m-au facut sa merg la el , EXPERIENTA PERSONALAm-a facut insa sa raman si ma face sa il recomand.
    La ginecolog..ca si la alti medici...nu numai nasterea poate fi dureroasa/traumatizanta ci si alte interventii/proceduri.
    Cicionedas saru-mana....inca nu dar spre asta tind...oricum, cu Badiu voi naste.
    Credeti-ma, inainte sa ma hotarasc asupra acestui medic...am cautat LUNI de zile un medic despre care sa aud numai lucruri bune. NU EXISTA !
    Cand gaseam unul despre care ziceam: gata, asta e, uite ce de recomandari...aparea o femeie care se plangea de cum a fost tratata sau ca a pierdut sarcina...sau altele.

    Asa ca am ajuns la concluzia ca dintre si asa putinii medici buni (care insa si ei, poate dau rateuri) e bine sa-l aleg pe cel despre care am citit/auzit cele mai putine critici.
    Pe aceeasi treapta, l-as pune pe dr. Tutunaru de la Elias. Mult timp am oscilat in alegere.
  •  
    • 62 mesaje
    17 Mai 2006, 13:21
    0 0
    BUNA SUNT DIN BISTRITA SI VA SCRIU CU SUFLETUL AMAR DIN CAAUZA DOCTORILOR SUNT NISTE NEMERNICI SI TOTI ASTEAPTA NUMAI BANI SI NU LE PASA CA OAMENI MOR ,PUR SI SIMPLU NU TE BAGA IN SEAMA DACA NU DAI CEVA ESTE CEVA ....... CE NU SE MAI POATE PANA CAND O SA MAI SUPORTAM ASA CEVA ???????????????????????
  •  
    • 767 mesaje
    17 Mai 2006, 13:35
    0 0
    Nu iau apararea nimanui, se intampla cazuri si cazuri. Eu am 3 prietene care au nascut cu el (in ultimii 5 ani) si care nu au avut nicio problema, ci doar cuvinte de lauda...

    Eu merg la el la consultatii de ceva timp si sunt foarte multumita, e adevarat ca nu am nascut cu el, dar cred ca cele 3 prietene nu au exagerat cu nimic.

    Imi pare rau totusi ca s-a intamplat asa