cine-mi doneaza o rochie de mireasa????

  •  
    • 2 mesaje
    18 Iul 2014, 01:16
    1 1
    buna seara...luna viitoare fac botezul fetitei mele si ne gandeam si sa ne cununam religios...imi doresc o rochie de mireasa si ma gandeam poate mi-o doneaza careva...sunt extrem de scumpe pentru mine... 
  •  
    • 5609 mesaje
    18 Iul 2014, 01:29
    4 0
    NastyC said:buna seara...luna viitoare fac botezul fetitei mele si ne gandeam si sa ne cununam religios...imi doresc o rochie de mireasa si ma gandeam poate mi-o doneaza careva...sunt extrem de scumpe pentru mine... 

     
    Nu stiu cine ti-ar putea dona o rochie de mireasa, dar ai putea sa imprumuti de la cineva, o ruda, o colega de scoala, cineva care te cunoaste si-ti stie situatia.
    Dar, daca tot nu mai intrii fecioara in biserica, ce importanta mai are o rochie alba de mireasa, poti sa-ti faci o rochita normala si eleganta si sa te cununi cu aceea. 

  •  
    • 12625 mesaje
    18 Iul 2014, 08:18
    2 0
    NastyC said:buna seara...luna viitoare fac botezul fetitei mele si ne gandeam si sa ne cununam religios...imi doresc o rochie de mireasa si ma gandeam poate mi-o doneaza careva...sunt extrem de scumpe pentru mine... 

     
    cauta-ma si vorbim pe privat  

  •  
    • 12208 mesaje
    18 Iul 2014, 15:40
    0 0
    carmen008 said:
    NastyC said:buna seara...luna viitoare fac botezul fetitei mele si ne gandeam si sa ne cununam religios...imi doresc o rochie de mireasa si ma gandeam poate mi-o doneaza careva...sunt extrem de scumpe pentru mine... 

     
    cauta-ma si vorbim pe privat  

     

    Un gest frumos daca o poti ajuta , as ajuta-o eu dar rochia mea de acum 31 de ani a fost pe la vre-o trei mirese si la ultima s-a rupt caci era mai mica de inaltime si a rupt-o cu tocul in vre-o 5 locuri , sincer i-as fi dat-o cu drag daca ii placea modelul !

  •  
    • 115 mesaje
    24 Iul 2014, 12:51
    1 3
    Si cine garanteaza ca din trei-patru rochii donate n-ajungi tu sa faci consignatii la tine-n sat? Pana si aici s-a ajuns cu cerseala?
  •  
    • 1890 mesaje
    26 Iul 2014, 14:42
    1 0
    Maricon said

    Nu stiu cine ti-ar putea dona o rochie de mireasa, dar ai putea sa imprumuti de la cineva, o ruda, o colega de scoala, cineva care te cunoaste si-ti stie situatia.
    Dar, daca tot nu mai intrii fecioara in biserica, ce importanta mai are o rochie alba de mireasa, poti sa-ti faci o rochita normala si eleganta si sa te cununi cu aceea. 

     Sunt de acord cu maricon. Pai chiar asa, mireasa cu copil mic! Te pomenesti ca vrei si cu voalul pe fata, simbolizand virginitatea. O rochie ceva mai deosebita, intr-o culoare deschisa (crem, culoarea untului!) cu o floare sau altceva in par, cred ca va sublinia evenimentul, si va arata ca tu esti mireasa.

  •  
    • 4346 mesaje
    27 Iul 2014, 01:21
    0 1
    Oana_Domino said:ca sa nu mai vorbim de varsta!

    una e sa te mariti la 18-19 ani, cand e cat se poate de normal ca o fata sa fie inca virgina (desi cum ati vazut pe eva, vin si fete de 14 ani cu diverse probleme), si una e sa te casatoresti la 32-33.

    acum ce dracu sa faci? sa te pastrezi neprihanita pentru printul vietii pana la varsta aia?


    sa nu mai zic ca dincolo de frumusetea gestului, de romantismul ei, de traditie, religie, casnicia unor oameni nu se bazeaza pe prezenta sau absenta himenului.

    traditia de a purta rochia alba nu a existat dintotdeauna, ci de pe la 1800 si ceva, de cand cu regina Victoria

     

    casnicia tocmai pe asta se bazeaza  din moment ce asa a oranduit o Dumnezeu!
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 27 Iul 2014, 01:22
  •  
    • 85 mesaje
    11 Aug 2014, 07:49
    0 0
    el_gahel said:Si cine garanteaza ca din trei-patru rochii donate n-ajungi tu sa faci consignatii la tine-n sat? Pana si aici s-a ajuns cu cerseala?

     

    ....pana aici s-a ajuns cu rautatea? Bleah!
  •  
    • 2439 mesaje
    14 Aug 2014, 00:08
    0 0
    of off offf. Nu te imbraca in rochie alba in biserica, ai si copil deja...
  •  
    • 2439 mesaje
    14 Aug 2014, 00:08
    0 0
    of off offf. Nu te imbraca in rochie alba in biserica, ai si copil deja...
  •  
    • 2439 mesaje
    14 Aug 2014, 00:08
    0 0
    of off offf. Nu te imbraca in rochie alba in biserica, ai si copil deja...
    Acest mesaj a fost editat de către ralukutza99: 14 Aug 2014, 00:09
  •  
    • 456 mesaje
    15 Aug 2014, 11:57
    1 0
    de ce!!? ce se intampla daca intrii in biserica imbracata in rochie alba de mireasa si ai copil deja???
    de cuuiozitate intreb, ca oricum raspunsul este aberant.
  •  
    • 12208 mesaje
    15 Aug 2014, 22:26
    0 0
    Fa tot ceea ce vrei este nunta ta !Bucura-te de acest moment unic in viata !Fii fericita !IGNORA TOT CEEA CE NU ITI DORESTI SA SE INTAMPLE SI FA-TI PLANURILE TALE !TU CONTEZI IN ACEASTA ZI !SUCCES SI INSPIRATIE MAXIMA!
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 15 Aug 2014, 22:29
  •  
    • 5609 mesaje
    18 Aug 2014, 08:15
    2 1
    In religia crestina, rochia alba de mireasa  simbolizeaza puritatea si inocenta fecioarei virgine care intra in biserica in ziua nuntii ei.
    Ori femeia asta nu mai este virgina demult, odata ce are si copil.
    Cum nu mai conteaza rochia de mireasa alba in cazul asta, poate sa-si faca si un costum oarecare, ceva mai deosebit sau ceva ce mai poate fi purtat la ocazii, mai ales ca nu-si permite sa cumpere o rochie de mireasa.
     
  •  
    • 5609 mesaje
    18 Aug 2014, 11:22
    2 1
    Daca biserica ar impune sa se cunune in biserica doar virginele in rochie de mireasa alba, cred ca preotii nu ar mai avea de munca
    Ca 2 inmormantari si 1 botez pe luna, nu ar fi deajuns pentru BMW si vila
     
  •  
    • 160 mesaje
    18 Aug 2014, 11:47
    0 0
    Maricon said:Daca biserica ar impune sa se cunune in biserica doar virginele in rochie de mireasa alba, cred ca preotii nu ar mai avea de munca
    Ca 2 inmormantari si 1 botez pe luna, nu ar fi deajuns pentru BMW si vila
     

      si doua apartamente in Bucuresti pentru fiecare baiat. cunosc cazuri si un logan pe langa

  •  
    • 16187 mesaje
    18 Aug 2014, 17:44
    4 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Aug 2014, 17:47
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Aug 2014, 22:54
    0 0
    are dreptul daca ii face placere sa poarte rochia allba in biserica , daca o fi ajutat-o cineva asta este alta poveste !poate mai scrie si ne povesteste , casa de piatra ii doresc !
  •  
    • 5609 mesaje
    19 Aug 2014, 03:28
    3 1
    Milady, tu cu ce esti mai breaza in cazul asta?
    Vanezi omul si-l toci la creier, mai ales daca are o parere diferita de a ta!
    Ei bine, chiar putem posta pe fforumul asta fara sa-ti cerem parerea sau sa o luam in considerare.
    Ti-am mai spus si in alte ocazii, ocoleste-ma daca nu ma inghiti! 


    PS  Inceteaza sa ma mai confunzi cu Anda, ca nu am nimic in comun cu ea!


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 19 Aug 2014, 03:31
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Aug 2014, 07:17
    2 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Aug 2014, 07:18